Şanlıurfalı çiftçi dördüncü sinema filmini çekti - Son Dakika
Kültür Sanat

Şanlıurfalı çiftçi dördüncü sinema filmini çekti

- Şanlıurfalı çiftçi dördüncü sinema filmini çekti "Ben Babayım" 28 Temmuz'da sinemalarda Arazisini satarak sinema sektörüne giren çiftçi dördüncü sinema filmini beyaz perdeye aktarıyor Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yaşayan çiftçi Abdullah Aslan, 2014 yılında arazisini satarak girdiği...

17.07.2023 11:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Şanlıurfalı çiftçi dördüncü sinema filmini çekti

"Ben Babayım" 28 Temmuz'da sinemalarda

Arazisini satarak sinema sektörüne giren çiftçi dördüncü sinema filmini beyaz perdeye aktarıyor

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yaşayan çiftçi Abdullah Aslan, 2014 yılında arazisini satarak girdiği sinema sektöründe "Ben Babayım" adlı dördüncü filmini çekti. Aslan'ın dram türündeki yeni filmi 28 Temmuz'da sinemaseverlerle buluşacak.

Birecik ilçesinde yaşayan çiftçi Abdullah Aslan, 2014 yılında Bentbaşı Mahallesi'ndeki arazilerini satarak sinema sektörüne girdi. Arazilerin satışından elde ettiği gelirle profesyonel oyunculuk eğitimi alan ve daha önce olan "Horoz Bayram", "Fecr" ve "Asmoday" adlı üç film çekerek izleyicinin beğenisine sunan Aslan, dördüncü filmini beyaz perdeye aktarmak için çalışmalarını tamamladı. 2022 yılının başında çekimlerine başlanılan "Ben Babayım" isimli dördüncü filminin de çekimlerini tamamlayan Aslan, yeni filmini 28 Temmuz'da sinemaseverlerle buluşturacak. "Ben Babayım" filmi, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan'da da gösterime girmesi bekleniyor.

Aslan'ın yeni filmi "Ben Babayım", bir aile dramını konu alıyor. Filmde, etrafında sevilen demirci ustası Mahmut'un oğlu Yusuf'un üniversiteyi bitirmesiyle evlendirmek istediği gün, maganda kurşunu ile hayatını kaybetmesi anlatılıyor. Baba Mahmut, eşini ve kızını yanına alarak memleketini terk eder ve başka bir şehre göç eder. Gittiği şehirde başına gelmeyen sıkıntı kalmaz ve bu zorluklara rağmen ailesini korumak için çok çaba sarf eder.

Filmin yönetmenliğini Murat Uygur, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu Abdullah Aslan, görüntü yönetmenliğini Alper Ça kar ve müziklerini İnan Tat Zafer Günen yaptı. Filmde ayrıca Metin Keçeci, Tülay Bulut, Levent Çakır, Ece Baysal, Bilge Parlak, Ayfer Çalgıcı, Şevki Özcan, Abidin Adıyaman, Jale Ak, Zülfü Hamit Altun, Yüksel Aydın ve Rojda Kaya gibi deneyimli ve yetenekli oyuncular da rol aldı.

"Baba olmak sadece çocuk sahibi olmak değildir"

Abdullah Aslan, film hakkında yaptığı açıklamada, "2014 yılında tiyatroya başladım. Tiyatro branşım olmamasına rağmen tiyatro için iki hocadan eğitim aldım ve yaklaşık 3 yıl boyunca tiyatro eğitimi aldım. 2017 yılında sinemaya geçmeye karar verdim ve çevremde bu sektörde çalışan insanlarla birlikte yola çıktım. Sinemaya geçiş sürecimde insanların direkt olarak beni yönlendirmesiyle film çekmeye başladım. 2017 yılında ilk filmim olan "Horoz Bayram" adlı filmi çekmeye karar verdim. Filmin çekimine başladığımda sektörün ne kadar maliyetli olduğunu tam olarak fark etmedim. Ancak filmin bitirme aşamasına geldiğimde karşıma çıkan zorlukları gördüm ve büyük emekler harcamam gerektiğini anladım. "Horoz Bayramı" adlı filmi bitirip sinemalarda gösterebilmek için zorluklarla mücadele ettim. Zorlukların üstesinden gelmek için var olan mal varlığımı bile sattım. 2019 yılında "Fecr" adlı bir film çekerken biraz daha tecrübeliydim ve maliyetlerin neler olabileceğini daha iyi biliyordum. Ardından "Peşinden Asmoday" adlı bir film çektim ve bu film daha rahat geçti. Filmlerimi tamamladıktan sonra kendimi bir yapımcı olarak görmeye başladım ve sinema filmlerinin senaryolarını da kendim yazmaya başladım. Filmlerimde gerçek hayattan ilham alarak konuları ele aldım. Maganda kurşunu, düğünlerde sıkılan silahları ve atılan mermilerin insanlara verdiği zararları anlattım. Babaların zorluklarını, faizcileri, tefecileri, organ mafyacılığını ve dostlukları işledim. Ayrıca, babanın dürüstlüğünü, ailesine olan bağlılığını vurguladım. Üniversite mezunu bir gencin hayatını, genç bir kızın yaşadığı zorlukları ve güven kavramını ele aldım" dedi.

"Alay edenler bu filmde destek olmaya başladı"

Sinema serüvenine ilgisiyle çevresinin alay ettiğini aktaran Aslan, "Ben Babayım filminin çekiminde hiç kimse para için çekmedi herkes destek oldu. Oyuncuların gerçek duygusal sahnelerinde ben de gerçekten ağladım. Karşımdaki kameramanın ağladığını gördüğümde ben de ağladım. Hastane sahnesini çekerken hastanede çalışanlar da ağladı ve duygusal anlamda destek oldular. İlk filmde alay edenler bile bu filmde gelip bize yardımcı oldular. Hepsi canla başla çalıştı. Filmin konusu, yöremizdeki yaşantılardan esinlenerek yazıldı. Hayal gücünü mümkün olduğunca az kullanarak gerçek hayatta karşılaşılan durumları anlatmayı hedefledim. Maganda kurşunlarını, düğünlerde sıkılan silahları ve atılan mermilerin insanlara verdiği zararları ele aldım. Aynı zamanda babaların zorlukları, faizciler, tefeciler, organ mafyacılığı gibi konuları işledik. Dostluklar, babaların dürüstlüğü, ailelere olan bağlılık gibi temaları da filmde yansıttım. Üniversite mezunu bir gencin hayatını ve bir genç kızın yaşadığı zorlukları da hikayemizde anlattım. Bu unsurları bir araya getirerek bir buçuk saatlik bir film ortaya çıkardık. İnanıyorum ki "Ben Babayım" adlı filmim gerçekten iyi bir filmdir ve izleyenlerin de bu filmi seveceğine eminim. Filmde anlatılan konular üzerinde düşünmelerini ve sorgulamalarını istiyorum. Ayrıca, "Dolandırıcılar" adlı filmin senaryosunu yazmaya devam ediyoruz. "Ben Babayım" filmini izlemek için izleyicilere bir tavsiyem olacak. Bu film, emek, tutku ve sevgiyle hazırlanmış bir yapım. Oyuncuların da aynen benim fikrimde oldukları için bu filme destek verdiler. Ekip olarak büyük bir özveriyle çalıştık ve ortaya çok güzel bir film çıktı. İzlerken, kendinizi hikayeye kaptırarak babalık, aile ilişkileri ve insanların birbirine destek olması gibi temaları düşüneceksiniz. "Ben Babayım" filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Filmin galasını Şanlıurfa'da yapmak istiyoruz ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şanlıurfa'nın filmimize ilgi göstermesini umuyoruz. Çünkü filmimizin konusu Şanlıurfa'da geçiyor ve yöremizdeki birçok yaşantıyı anlatıyor. Sanata sevdalı bir yapımcı olarak, "Ben Babayım" filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim" diye konuştu.

Şanlıurfalı çiftçi dördüncü sinema filmini çekti
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Şanlıurfalı çiftçi dördüncü sinema filmini çekti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TİKA, Tacikistan'daki ıslahevinde kalan çocuklara konser verdi
  23:29 TİKA, Tacikistan'daki ıslahevinde kalan çocuklara konser verdi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) organizasyonuyla, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bulunan ıslahevinde kalan çocuklara dünya klasikleri ve Türk sanatçıların bestelerinden oluşan bir konser verildi. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Flüt Sanatçısı Doç. Dr. Lelya Bayramoğulları'nın sunduğu konser, TİKA tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlendi. Bayramoğulları, etkinlikte Tacik eseri de icra ederek büyük beğeni topladı. Konser, çocuklar arasında unutulmaz bir deneyim olarak değerlendirildi.

 • Bursa'da Bir Ailenin Papağanı Sosyal Medyada İlgi Görüyor
  23:18 Bursa'da Bir Ailenin Papağanı Sosyal Medyada İlgi Görüyor

  Bursa'da yaşayan Rahim Çakmak ve ailesinin papağanı, müzik çalınması ve komut verilmesiyle ilginç hareketler sergiliyor. Çakmak'ın papağanının videoları sosyal medyada çok izleniyor ve takipçileri tarafından merakla bekleniyor.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri
  22:39 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Gökhan Tepe, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konseri çok sayıda kişi izledi ve Tepe'nin en sevilen parçalarına müzikseverler eşlik etti. Tepe'nin performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Trabzon'da 10. Karadeniz'in Renkleri karma resim sergisi düzenlendi
  19:58 Trabzon'da 10. Karadeniz'in Renkleri karma resim sergisi düzenlendi

  Trabzon'da düzenlenen 10. Karadeniz'in Renkleri karma resim sergisine 3 ilden 52 sanatçı katıldı. Serginin açılışına Vali Aziz Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan ve davetliler katıldı. Sergi, 22 Nisan'a kadar ziyaret edilebilecek. Ayrıca, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende turizmin önemi vurgulandı ve Trabzon'un turist sayısında önemli artış beklenildiği belirtildi.

 • Silifke'de Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda öğrencilere ödüller verildi
  17:59 Silifke'de Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda öğrencilere ödüller verildi

  Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilkokul ve ortaokullar arası şiir yazma ve resim yapma yarışması düzenledi. Göksu Deltası'nda sürdürülebilir tarım için düzenlenen yarışmaya ilkokul ve ortaokul öğrencileri katıldı. Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Törene, Silifke Kaymakamı, İl Tarım ve Orman Müdürü, Silifke Belediye Başkanı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 • SAMDOB, Samsun Müzesi'nde Türk Bestecileri ve Şarkıları Konseri Düzenledi
  17:53 SAMDOB, Samsun Müzesi'nde Türk Bestecileri ve Şarkıları Konseri Düzenledi

  Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Samsun Müzesi'nde 'Türk Bestecileri ve Şarkıları' konseri düzenledi. Konserde, birçok Türk şarkısı seslendirildi ve sanatseverler tarafından ilgi gördü.

 • Kütahya'da Macar Çağdaş Sanatı Sergisi Açıldı
  17:20 Kütahya'da Macar Çağdaş Sanatı Sergisi Açıldı

  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 'Sınırların Ötesinde Macar Çağdaş Sanatına Bir Yolculuk' adlı sergi, Türkiye-Macaristan Kültür Yılı kapsamında açıldı. Sergide, Macaristan'ın önde gelen 5 sanatçısına ait 33 eser yer alıyor. Açılışta konuşan Kütahya Valisi Musa Işın, Türk ve Macar halkını kardeş olarak gördüklerini belirtti. Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise sanatın evrensel bir dil olduğunu vurgulayarak, serginin bilim, teknoloji ve matematikle iç içe olduğunu ifade etti.

 • Esenler Belediyesi, Dünya Sanat Günü'nde Filistin Soykırımına Dikkat Çekti
  17:20 Esenler Belediyesi, Dünya Sanat Günü'nde Filistin Soykırımına Dikkat Çekti

  Esenler Belediyesi, 15 Nisan Dünya Sanat Günü'nde Filistin'de yaşanan soykırıma dikkat çekmek amacıyla tiyatro gösterimi, sergi ve müzik konseri düzenledi. Etkinlikte, sanat yoluyla insanlığa önemli mesajlar verildi.

 • Kral Sejong'un bronz heykeli temizlendi
  17:09 Kral Sejong'un bronz heykeli temizlendi

  Güney Kore'nin başkenti Seul'da bulunan Kral Sejong'un bronz heykeli yıllık temizliği yapıldı.


Advertisement