Abdullah Zeydan: Kayyum yönetimi, Van Büyükşehir Belediyesi'ni 8,5 milyar TL borca sokmuş - Son Dakika
Politika

Abdullah Zeydan: Kayyum yönetimi, Van Büyükşehir Belediyesi'ni 8,5 milyar TL borca sokmuş

Van Büyükşehir Belediye Başkanı DEM Partili Abdullah Zeydan, kayyum yönetiminin belediyeyi 8,5 milyar TL borca soktuğunu belirterek, "Ne yazık ki belediyemizde büyük bir tahribat var. 2022 yılında bu borç sadece 400 milyon TL iken, son 1,5 yılda yeni valinin atanmasıyla bu borç 8,5 milyar TL'ye ulaşmış" dedi. 31 Mart seçim sürecinde mazbata krizi yaşayan Zeydan günlerce Türkiye gündeminden düşmemişti.

21.04.2024 10:41  Güncelleme: 11:10

Van Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısını Belediye Başkanı Abdullah Zeydan başkanlığında gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi hizmet binasındaki toplantıda Zeydan ve Eş Başkanı Neslihan Şedal, meclis üyeleri ile tek tek tokalaştı. Meclis toplantısı İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

"BELEDİYE ASLİ GÖREVLERİNİ YERİNE GETİREMEZ DURUMDA"

Zeydan, kayyumdan dolayı Büyükşehir Belediyesinin iştirakleriyle birlikte 8,5 milyar TL borcu olduğunu söyledi. Oluşan borç nedeniyle belediyenin asli görevlerini dahi yerine getiremez duruma geldiğini belirten Zeydan, "Ne yazık ki belediyemizde büyük bir tahribat var. Bu tahribatı da tüm meclis üyeleriyle birlikte göreceğiz. 2022 yılında bu borç sadece 400 milyon TL iken, son 1,5 yılda yeni valinin atanmasıyla borç 8,5 milyar TL'ye ulaşmış. Belediyelerin de kendi sorumlulukları vardır.

Bizim sorumluluklarımız da yol, içme suyu, kanalizasyon, çevre sorunları, park ve bahçeler olmasıyla beraber asli hizmetler dururken, maalesef kayyum döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapması gereken bütün yatırımları ve ihaleleri belediye üzerinden yapıp, büyük bir külfet oluşturulmuştur. Bu borcu da bankalardan çok yüksek faizlerle krediler çekerek yapmışlar. Türkiye Cumhuriyeti'nde yasalar bellidir. Her bakanlığın bütçesi vardır. Bu bütçelerle de bakanlıklar aslı görevlerini yerine getirip, okullar yapıp spor salonları inşa ederler. Fakat bütün bunlar Van'da belediye üzerinden yapılmış. Elbette ki bunun için İçişleri Bakanlığından müfettiş taleplerimiz olacak ve böyle belediyeyi asli görevini yapamaz hale getiren bu milletin hakkını başka kuramlara, yandaşlarına peşkeş çeken, yüksek faizlerle kredi çekenler hakkında da hukuki anlamda ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Abdullah Zeydan: Kayyum yönetimi, Van Büyükşehir Belediyesi'ni 8,5 milyar TL borca sokmuş

"AMACI DIŞINDA KULLANILAN BİRÇOK ARAÇ VAR"

Belediye üzerinden kiralanan birçok aracın başka kurumlarda kullanıldığını ifade eden Zeydan, "Sağlık Müdürlüğüne araç kiralanıp verilmiş. Tabii ki; biz bu araçlara dokunmayacağız. Çünkü orada bir kamu hizmeti var, araçlar vatandaşlarımızı hastaneye götürüp- getiriyor. Ama; amacı dışında kullanılan birçok araç var, biz bu araçları tespit ettik. Kiralık 160 araçla ilgili amacı dışında kullanılan araçların tespiti yapılıp, sözleşmeleri feshedildi. Bu çalışmayla araç kira bedeli ve yakıt gideri hesaba katıldığında belediyemize her ay 1 milyon gelir sağlandı" diye konuştu.

Abdullah Zeydan: Kayyum yönetimi, Van Büyükşehir Belediyesi'ni 8,5 milyar TL borca sokmuş

"HALKIN İRADESİ YOK SAYILMAYA ÇALIŞILDI"

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde halkın iradesinin yok sayılmaya çalışıldığını belirten Zeydan, "Seçim sonuçlarının ardından ilimizde bazı girişimlerde bulunularak halkın iradesi yok sayılmaya çalışıldı. Halkın iradesine karşı hukuksuzca bir girişim gerçekleştirildi. Bu süreçte Vanlı hemşerilerimiz başta olmak üzere adaletten, demokrasiden ve hukuktan yana demokratik tepkisini ve itirazını yükselten tüm toplum kesimlerine teşekkür ediyoruz" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından oylamaya geçildi. Oylamada; Büyükşehir Belediyesinin 1. Meclis Başkanlığı Vekilliğine Neslihan Şedal, 2. Meclis Başkanlığı Vekilliğine ise Tuncer Sağınç seçildi. Daha sonra plan ve bütçe, sağlık, çevre ve ulaşım gibi komisyonlarının belirlenmesi ile ilgili maddeler görüşüldü. Gündemde olan diğer maddelerin ise önümüzdeki pazartesi günü saat 15.00'te görüşülmesine karar verileceği belirtildi.

Abdullah Zeydan: Kayyum yönetimi, Van Büyükşehir Belediyesi\'ni 8,5 milyar TL borca sokmuş
Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Abdullah Zeydan: Kayyum yönetimi, Van Büyükşehir Belediyesi'ni 8,5 milyar TL borca sokmuş - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (33)

 • Harun Çelik: Desene borçları ortaya çıkacak diyeymiş mız mız ları 220 142 Yanıtla
  Mükerrem Kılıç: Yok borçları ortaya çıkacak diye değil dağa para taşınmasın diye 264 133 huseyin ergun: Toplam bütçenin 2 katına yakın borç. Vadesi ne kadar belirtilmemiş. Yeni borçlandıysa en az 5 ila, 10 yıllıktır.vana yapılacak yatırımlar yapılmış işte. Örgüte göndermeye para da kalmamı. Maaş öde çöpleri topla su parası topla. Yorulmasın işte başkan daha ne istiyor.sun.arada Ekrem başkanla, tatile git. Balıkçıda, elçilerle takıl. Yeni sufler alırsın. 113 86 suna genç: Yatırım yapan hangi belediyenin borcu yok? İBB borç batağında 66 40 Mükerrem Kılıç: Bu borcu söyleyenler paraları nerelere götürüyorlar sen bunu hiç merak etmiyorsun. Ben akp chp MHP olarak konuşmuyorum tüyü bitmemiş yetimin hakkı var o paralarda Allah illa ki soracaktır. Ama bu kanı bozukların da savulunaçak bi tarafı yok adamlar dağa çalışıyor pkeke sizi tükürüğü ile boğar diyen birini savunacak değilim dostum 46 24
 • Yılmaz ÇAKIR: Utanmadan bide konuşuyor pkklı zeydan doğuyu modern yapan kayyyumlardır Diyarbakır örnek trimz yeri oldu siz parayı açık söylüyorum pkkk ya gönderiyorsunuz vatan hainisiniz dem aldığı belediyelerde bayrak gazi Mustafa Kemal Atatürk resmini kaldırmak nedir lan 199 106 Yanıtla
  Buğra BALABAN: Sen nasıl bi yalakasın arkadaş 19 35
 • Mustafa Yücel: 5 yılda sizde 185 milyar örgülete yolarsınız artık 159 109 Yanıtla
 • Abdullah Kara: Kayyum görevini yapmış,Çok iyi,demekki dağa verecek para bırakmamışlar 151 87 Yanıtla
 • Ogunulus: Yazik ya ônceden paralar ne guzel orgute gidiyordu.artik yavas yavas hortumu takarsiniz 90 110 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement