Van'da başkanlık DEM'den AK Parti'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü - Son Dakika
Politika

Van'da başkanlık DEM'den AK Parti'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü

Van İl Seçim Kurulu, DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi. Gelişme şehirde tansiyonun yükselmesine neden olurken, Zeydan ve beraberindeki partililerin protestosuna polis ekipleri gaz bombalarıyla müdahale etti. Arbede anı cep telefonuyla saniye saniye kaydedildi.

02.04.2024 15:07  Güncelleme: 15:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Van Büyükşehir Belediyesi'nde yarışı oyların yüzde 55,48'ini alan DEM Partili Abdullah Zeydan birinci sırada tamamladı. Ancak Zeydan'ın memnu hakları seçimden hemen önce mahkeme kararıyla alındı.

KARAR SEÇİMDEN 2 GÜN ÖNCE VERİLDİ

DEM Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada Zeydan'ın memnu haklarının 29 Mart Cuma günü, başsavcılık üzerine mahkeme kararıyla alındığı belirtildi. DEM, mahkeme kararına itiraz etti. Partiden yapılan açıklamada, itiraz süreci beklenmeden mahkeme kararının mazbata verilmemesi için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ulaştırıldığı belirtildi.

Van'da başkanlık DEM'den AK Parti'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü

MAZBATA EN YÜKSEK İKİNCİ OYU ALAN ADAYA VERİLDİ

Tartışmalar sürerken, Van İl Seçim Kurulu Zeydan hakkındaki kararını verdi. Kurul, Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığını bildirdi. Karar oy çokluğuyla alındı. Seçim Kurulu, mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya verilmesini kararlaştırdı. Van'daki seçimlerde en yüksek oyu AK Parti adayı Abdulahat Arvas almıştı.

Van'da başkanlık DEM'den AK Parti'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü

VAN'DA TANSİYON YÜKSELDİ

Van'da başkanlığın DEM Parti'den alınıp AK Parti'ye verilmesi şehirde tansiyonu yükseltti. Abdullah Zeydan ve beraberindeki partililerin protesto gösterilerine polis ekipleri gaz bombalarıyla müdahale ederken, kalabalık gruplar bölgede sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yaşanan gerginlik cep telefonu kamerasıyla anbean kaydedildi.

Van'da başkanlık DEM'den AK Parti'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü
Van\'da başkanlık DEM\'den AK Parti\'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü

Son Dakika Politika Van'da başkanlık DEM'den AK Parti'ye geçti, sokaklar savaş alanına döndü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (33)

 • Ahmet Akpınar: İŞTE BU YÜZDEN AKP KAYBETTİ VE KAYBETMEYE DEVAM EDECEK... 734 507 Yanıtla Tanem 1001: Ahmet akpınar zibitisi akp ile ne alakası var siz vatan hayinisiniz biz vatan sevdalısı arasındaki fark bu 207 251 Fikret Karaslan: ne deyyon uli 19 64
 • eyup yamak: YSK nın yaptığı yanlış.Bu adamın suçu veya cezası var ise niçin adaylığını kabul ettiniz. 785 117 Yanıtla Savaş Barış: Bahane bahane 155 39 Harun Çelik: Kayyumun yeni şekli 138 25
 • Mevlut Emre: O sokaklarda taş sopa yapan da teröristir oy verdiyiniz tipler bu tipler iki lokmaya ülkeyi satan suriyeliden bi farkı yok chp hdp lilerin 308 411 Yanıtla
 • Selim Kayisi: Şimdi haksızlığa uğrayan terörist sevici bir parti. Hakkını savunsan bir dert savunmasan bir dert. Ak parti kayyum atasa daha mantıklıydı. böyle ali cengiz oyunları yaptığı için kaybediyor zaten. 385 136 Yanıtla Selami Karagülle: Son cümlen hariç hepsine katılıyorum 21 20 Selami Karagülle: İlk defa katılıyorum sana 15 20
 • Tüm yorumlar için tıklayınız
 • AB Konseyi Başkanı Charles Michel: Türkiye ile olumlu ilişkiler kurmak istiyoruz
  08:20 AB Konseyi Başkanı Charles Michel: Türkiye ile olumlu ilişkiler kurmak istiyoruz

  AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye ile olumlu bir ilişki kurmak istediklerini ve aşamalı, orantılı ve geri dönebilir bir yaklaşım temelinde çalışmak istediklerini belirtti. Michel ayrıca AB liderlerinin İran'a yönelik yeni yaptırımlar uygulama konusunda anlaştığını ve Ukrayna'ya destek konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.

 • Hırvatistan'daki seçimlerde iktidar partisi güç kaybetti
  04:15 Hırvatistan'daki seçimlerde iktidar partisi güç kaybetti

  Hırvatistan'da gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde iktidar partisi HDZ, seçimleri kazanmasına rağmen güç kaybetti. HDZ'nin oy oranı yaklaşık yüzde 35 olurken, muhalefet partisi SDP'nin oy oranı yaklaşık yüzde 26 oldu. Yeni hükümeti oluşturacak koalisyonun en az 76 vekilin desteğini alması gerekiyor.

 • Hırvatistan'da HDZ Seçimleri Kazandı Ancak Güç Kaybetti
  04:11 Hırvatistan'da HDZ Seçimleri Kazandı Ancak Güç Kaybetti

  Hırvatistan'da gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde iktidar partisi HDZ, seçimleri kazanmasına rağmen güç kaybetti. HDZ'nin oy oranı yaklaşık yüzde 35 oldu ve parlamentoda 60 sandalye elde etti. Muhalefet partisi SDP'nin oy oranı ise yaklaşık yüzde 26 oldu ve 42 sandalye kazandı. Yeni hükümeti oluşturacak koalisyon en az 76 vekilin desteğini alması gerekiyor.

 • Şimşek: Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanmaya başladı
  03:53 Şimşek: Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanmaya başladı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda yaptığı konuşmada, piyasaların ve yatırımcıların genel olarak enflasyonun düşeceği ve Orta Vadeli Program'ın (OVP) sonuç vereceğine inanmaya başladığını ifade etti. Şimşek, OVP'nin güçlü ve güvenilir bir çerçeveye sahip olduğunu belirtirken, enflasyonun düşürülmesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin politika önceliklerini anlatan Şimşek, OVP'nin fiyat istikrarını sağlamayı, rekabetçiliği artırmayı ve yapısal reformları gerçekleştirmeyi amaçladığını söyledi.

 • BBC, Rusya'nın Ukrayna'daki kayıplarının 50 bini aştığını tespit etti
  03:52 BBC, Rusya'nın Ukrayna'daki kayıplarının 50 bini aştığını tespit etti

  Rusya-Ukrayna savaşının ikinci yılında ölü sayısında ilk yıla göre yaklaşık yüzde 25 artış kaydedildi.

 • BBC, Rusya'nın Ukrayna'daki kayıplarının 50 bini aştığını tespit etti
  03:37 BBC, Rusya'nın Ukrayna'daki kayıplarının 50 bini aştığını tespit etti

  Rusya-Ukrayna savaşının ikinci yılında ölü sayısında ilk yıla göre yaklaşık yüzde 25 artış kaydedildi.

 • Afyonkarahisar Belediyesi'nde böcek skandalı: Prizlerin altına bile koymuşlar
  00:48 Afyonkarahisar Belediyesi'nde böcek skandalı: Prizlerin altına bile koymuşlar

  Yerel seçimlerde AK Parti'den CHP'ye geçen Afyonkarahisar'da çiçeği burnunda Belediye Başkanı Burcu Köksal, belediye binasının pek çok yerinde gizli kamera ve böcek bulunduğunu söyledi.


Advertisement