Son dakika Şemsi Bayraktar haberleri, Şemsi Bayraktar son dakika, son dakika Şemsi Bayraktar

Son Dakika Şemsi Bayraktar Haberleri

 • TZOB Genel Başkanı: Üreticide 2 lira 50 kuruş olan limon 18 lira 36 kuruşa markette satıldı
  01 Mar TZOB Genel Başkanı: Üreticide 2 lira 50 kuruş olan limon 18 lira 36 kuruşa markette satıldı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, şubat ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkına dikkat çekerek, limon, portakal, kuru incir ve kabak gibi ürünlerin marketteki fiyat artışlarını açıkladı. Bayraktar ayrıca, narenciye üreticilerinin sorunlarına ve girdi fiyatlarındaki değişimlere de değindi.

 • Tzob Başkanı Bayraktar: 'Ülkemizde 1990 Yılında Toplam 20 Milyon Dekar Olan Baklagil Ekim Alanı Bugüne Geldiğimizde 9 Milyon Dekara Geriledi'
  10 Şub Tzob Başkanı Bayraktar: "Ülkemizde 1990 Yılında Toplam 20 Milyon Dekar Olan Baklagil Ekim Alanı Bugüne Geldiğimizde 9 Milyon Dekara Geriledi"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkede baklagil ekim alanlarının ve üretiminin azaldığını belirtti. Bayraktar, baklagillerin sağlıklı beslenme için önemli olduğunu vurgulayarak, üretimin artırılması ve ithalattan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, verilen desteklerin günün şartlarına göre artırılması ve baklagil üretimine öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

 • TZOB Başkanı: Baklagillerde üreticiyi memnun edecek fiyatlar oluşmalı
  10 Şub TZOB Başkanı: Baklagillerde üreticiyi memnun edecek fiyatlar oluşmalı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, baklagillerin ülkemizin arz güvenliğini ve üretimin devamlılığını sağlamak için üreticiyi memnun edecek fiyatların oluşması gerektiğini belirtti. Bayraktar, baklagillerin dünyada önemli bir protein kaynağı olduğunu ve Türkiye'nin bu alanda Hindistan'a göre düşük bir paya sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca, üretimdeki azalmaya dikkat çeken Bayraktar, marketlerde tavan fiyat uygulaması getirilmesi ve tohum desteğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

 • TZOB Başkanı: Baklagil destekleri günün şartlarına göre artırılmalı
  10 Şub TZOB Başkanı: Baklagil destekleri günün şartlarına göre artırılmalı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, baklagillere verilen prim desteğinin günün şartlarına göre artırılması gerektiğini belirtti. Bayraktar, baklagillerin beslenmedeki önemine dikkat çekerek, üretimde yaşanan sorunların ülkemizin arz güvenliğini etkilediğini ifade etti.

 • TZOB Genel Başkanı: Ocak Ayında Fiyatı En Fazla Artan Ürün Yeşil Fasulye
  01 Şub TZOB Genel Başkanı: Ocak Ayında Fiyatı En Fazla Artan Ürün Yeşil Fasulye

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayında markette fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 34,7 ile yeşil fasulye olduğunu belirtti. Yeşil fasulyedeki artışı yüzde 29,8 ile salatalık, yüzde 28,4 ile ıspanak, yüzde 22,9 ile pırasa takip etti. Bayraktar ayrıca, ocak ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 404,2 ile portakalda görüldüğünü ifade etti.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Canlı hayvan ve et ithalatına ödenen rakam 1 milyar 200 bin doları aştı'
  12 Oca TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Canlı hayvan ve et ithalatına ödenen rakam 1 milyar 200 bin doları aştı"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Canlı hayvan ve et ithalatına ödenen rakam 2022'de 164,9 milyon dolarken, 2023 yılı ilk 11 ayda toplam 1,2 milyar doları aştı" dedi.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: 2023 yılında ve aralık ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı değerlendirildi
  03 Oca TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: 2023 yılında ve aralık ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı değerlendirildi

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023 yılında ve aralık ayında üretici ile market arasındaki fiyat farklılıklarını değerlendirdi. Bayraktar, fiyatı en fazla artan ürünlerin kabak, yeşil soğan, maydanoz, zeytinyağı ve patlıcan olduğunu belirtti. Üretici fiyatlarındaki artışın sebepleri arasında artan üretim maliyetleri olduğunu ifade eden Bayraktar, üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla mandalina ve limonda görüldüğünü söyledi.

 • TZOB Genel Başkanı: SGK Primleri Daha Makul Hale Getirilmeli
  29 Ara TZOB Genel Başkanı: SGK Primleri Daha Makul Hale Getirilmeli

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, SGK primlerinin daha makul ve ödenebilir seviyeye çekilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, diğer sigortalıların 20 yıl prim ödeyerek emekli olabildiği halde üreticilerin 25 yıl prim ödeyerek emekli olabildiğini ve bu hakkaniyetsizliğin giderilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, tarım BAĞ-KUR primlerinin de yüzde 49 oranında arttığını ve bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıtlı tarım BAĞ-KUR sayısının azaldığını ifade etti.

 • TZOB Genel Başkanı: Türkiye tarım ürünlerinde dünyada ilk sıralarda yer alıyor
  17 Ara TZOB Genel Başkanı: Türkiye tarım ürünlerinde dünyada ilk sıralarda yer alıyor

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin sebze, meyve başta olmak üzere çok sayıda tarım ürününde dünyada ilk sıralarda yer aldığını ve ürün çeşitliliğiyle öne çıktığını belirtti. Bayraktar, gıda milliyetçiliği, gıda kayıpları ve israfı konularına da değindi. Ayrıca, Türkiye'nin küresel tarım üretimdeki konumunu ve coğrafi işaret tescili alan ürünleri paylaştı.

 • TZOB Başkanı: Peynirde haksız kazanç sağlanıyor
  11 Ara TZOB Başkanı: Peynirde haksız kazanç sağlanıyor

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, peynir üretiminde haksız kazanç sağlandığını ve birim maliyetlerin düşürüldüğünü belirtti. Bayraktar, peynirde taklit ve tağşiş sorununun boyutlarının arttığını ifade etti.

 • TZOB Başkanı: Verimli tarım arazileri korunmalı
  05 Ara TZOB Başkanı: Verimli tarım arazileri korunmalı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarıma elverişli olmayan arazilerin kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, tarım arazilerinin korunmasının sürdürülebilir kalkınmanın temeli olduğunu vurguladı ve tarımsal faaliyet zorunluluğu getirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının engellenmesi ve yabancılara satışının yasaklanması gerektiğini söyledi.

 • Limonun fiyatı tarladan markete gelene kadar yüzde 548 arttı
  01 Ara Limonun fiyatı tarladan markete gelene kadar yüzde 548 arttı

  Kasım ayında tarladan markete gelene kadar fiyatı en çok artan ürün yüzde 548 ile limon oldu. Limonu yüzde 423 ile portakal, yüzde 359 ile mandalina takip etti.

 • TZOB Genel Başkanı: Zeytinyağı taklit ve tağşişe karşı denetlenmeli
  28 Kas TZOB Genel Başkanı: Zeytinyağı taklit ve tağşişe karşı denetlenmeli

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytinyağında taklit ve tağşişe karşı denetimlerin artırılması gerektiğini belirterek, sahtekarlık yapan firmaların ifşa edilmesi ve kapatılması gerektiğini söyledi. Bayraktar ayrıca, Avrupa'da zeytinyağı üretiminin düşmesiyle fiyatların yükseldiğini ve ülkemizde ise rekor zeytinyağı üretimi gerçekleştiğini açıkladı.

 • TZOB Başkanı: Buğday ekimleri 20 gün ile 1 ay ileri tarihe kaydı
  25 Kas TZOB Başkanı: Buğday ekimleri 20 gün ile 1 ay ileri tarihe kaydı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday ekimlerinin iklim değişikliği nedeniyle 20 gün ile 1 ay ileri tarihe kaydığını açıkladı. Bayraktar, beklenen yağışların gerçekleşmesiyle rekolteli ürünlerin elde edilebileceğini belirtti.

 • Emekli çiftçilerin ikramiye talebi ziraat odalarını hareketlendirdi
  15 Kas Emekli çiftçilerin ikramiye talebi ziraat odalarını hareketlendirdi

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, emeklilere yapılacak 5 bin liralık ikramiyeden faydalanabilmek için ziraat odalarındaki kaydını sildirmek isteyen çiftçilerin sayısının arttığını belirtti. Bayraktar, çiftçilerin kaydını silerek üretimden vazgeçmenin sorunu çözmeyeceğini ifade etti. Bu durumun çiftçilerin gelecekte alacakları destekler veya ikramiyeleri etkileyeceği endişesini taşıdıklarını söyledi.

 • Emekli Çiftçilere 5 Bin Lira İkramiye Verilmeli
  09 Kas Emekli Çiftçilere 5 Bin Lira İkramiye Verilmeli

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun emekli olduğunu belirterek, emekli çiftçilerin 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemeleri gerektiğini söyledi. Bayraktar, tarım sektöründe çalışan çiftçilerin yaş ortalamasının 58 olduğunu ve emekli olan çiftçilerin genellikle en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalıştığını belirtti. Tarım sektörünün yapısal sorunları ve girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle çiftçilerin gelirlerinin düşük olduğunu vurgulayan Bayraktar, emekli çiftçilere 5 bin lira ödeme yapılması gerektiğini ifade etti.

 • TZOB: Limonda üretici-market fiyat farkı yüzde 683
  01 Kas TZOB: Limonda üretici-market fiyat farkı yüzde 683

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekimde üretici ve market arasındaki en fazla fiyat farkının yüzde 683 ile limonda görüldüğünü belirtti. Bayraktar, limonun yanı sıra kuru soğan, marul, maydanoz, kırmızı mercimek ve elmanın da yüksek fiyat farklarına sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca, domatesin market fiyatının en fazla arttığı ürün olduğunu ve ıspanak, fındık içi, yeşil fasulye, kuru soğan ve limonun ise fiyatının en çok düştüğü ürünler olduğunu belirtti. Bayraktar, fiyat değişimlerinin nedenlerini de açıklayarak, limon ve diğer narenciye ürünlerindeki fiyat düşüklüğünün önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

 • Limonun fiyatı ekim ayında tarladan markete gelene kadar yüzde 683 arttı
  01 Kas Limonun fiyatı ekim ayında tarladan markete gelene kadar yüzde 683 arttı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekim ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 683 ile limonda görüldüğünü belirterek, "Limondaki fiyat farkını yüzde 234 ile kuru soğan, yüzde 214,8 ile marul, yüzde 200,4 ile maydanoz, yüzde 197,8 ile kırmızı mercimek ve yüzde 191,4 ile elma takip etti" dedi.

 • TZOB Başkanı: Limon Üreticilerine Fiyat Garantisi Verilmeli
  24 Eki TZOB Başkanı: Limon Üreticilerine Fiyat Garantisi Verilmeli

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, limon üreticilerinin düşük fiyatlar nedeniyle mağdur olmaması için üreticiye fiyat garantisi verilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın limondaki analiz ücretlerini düşürmesi ve biyolojik mücadele desteklerini artırması gerektiğini söyledi. Ayrıca, alternatif pazarlar bulunması ve ihracatçılara destek sağlanması gerektiğini vurguladı.

 • Limon Üreticileri Zarar Ediyor, Bahçelerinden Vazgeçiyor
  24 Eki Limon Üreticileri Zarar Ediyor, Bahçelerinden Vazgeçiyor

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, düşük limon fiyatları nedeniyle üreticilerin zarar ettiğini ve limon bahçelerinden vazgeçtiğini söyledi. Bayraktar, limon üreticilerin önceki yıl ihracatta yaşanan kısıtlama ve don zararından sonra bu yıl gerçekleşen rekolte yüksekliğiyle fiyatın düşmesiyle mağdur olduğunu belirtti.

 • Türkiye, su stresi yaşayan ülkeler arasında yer alıyor
  16 Eki Türkiye, su stresi yaşayan ülkeler arasında yer alıyor

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin kişi başına düşen yıllık 1322 metreküp suyla, su stresi yaşayan ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Bayraktar, sınırlı su kaynaklarının tüm sektörlerde çevreyle uyumlu şekilde etkin kullanılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, tarımsal sulamada kullanılan su miktarının diğer sektörlere göre yüksek olduğunu ve küresel su talebinin 2050 yılına kadar yüzde 35 artması beklenmesi nedeniyle su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasının önemine dikkat çekti.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Açlığı yok edemediğimiz gerçeğinin yanı sıra bir tarafta da gıda kayıpları ve gıda israfıyla karşı karşıyayız
  16 Eki TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Açlığı yok edemediğimiz gerçeğinin yanı sıra bir tarafta da gıda kayıpları ve gıda israfıyla karşı karşıyayız

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün kurulduğu gün dolayısıyla her yıl kutlanan '16 Ekim Dünya Gıda Günü'nde açıklamalarda bulundu. Bayraktar, dünya çapında açlıkla mücadele konusunda farkındalık oluşturmak ve gıda güvenliğini teşvik etmek amacıyla kutlanan bu günün önemine dikkat çekti. Ayrıca, gıda kayıpları ve gıda israfıyla da mücadele etmemiz gerektiğini vurguladı.

 • Kahverengi Kokarca Fındık Üretimini Tehdit Ediyor
  12 Eki Kahverengi Kokarca Fındık Üretimini Tehdit Ediyor

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kahverengi kokarca böceğinin fındık üretiminde büyük zararlara yol açtığını belirtti. Bayraktar, bu yıl fındıkta yüzde 25'lere varan zararın olduğunu ve bazı üreticilerin fındığını satamadığını ifade etti. Kahverengi kokarcanın fındık başta olmak üzere birçok tarım ürününe zarar verdiği ve ülke ekonomisi için stratejik öneme sahip bitkilerin üretimini tehdit ettiği vurgulandı. Bayraktar, tedbir alınmazsa fındık üretim değerinin ve ihracat değerinin büyük oranda azalacağı uyarısında bulundu. Topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, üreticilerin eğitim alması ve ilaçlama çalışmalarının hızla başlatılması gerektiğini söyledi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Kahverengi kokarcanın fındıkta bu yıl yüzde 25'lere varan oranlarda zarar verdiği tahmin ediliyor'
  12 Eki TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Kahverengi kokarcanın fındıkta bu yıl yüzde 25'lere varan oranlarda zarar verdiği tahmin ediliyor"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Kahverengi kokarcanın fındıkta Karadeniz Bölgesi illerinde bu yıl yüzde 25'lere varan oranlarda zarar verdiği tahmin ediliyor.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar'dan 'Dünya Pamuk Günü' mesajı
  06 Eki TZOB Genel Başkanı Bayraktar'dan 'Dünya Pamuk Günü' mesajı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 7 Ekim Dünya Pamuk Günü dolayısıyla pamukta yaşanan sorunları ve üreticilerin beklentilerini değerlendirdi. Bayraktar, pamuk fiyatlarının son 2 yılda düşmesiyle çiftçilerin zarar ettiğini belirtti ve prim ve diğer desteklerin artırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, pamuğun tarım ürünleri kapsamına alınması ve gümrük vergilerinin tekrar konulması gerektiğini ifade etti.

 • TZOB Başkanı: Pamuk fiyatları düşerken çiftçiler korunmalı
  06 Eki TZOB Başkanı: Pamuk fiyatları düşerken çiftçiler korunmalı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk sektöründe fiyatların düşmesi ve girdi fiyatlarının artması nedeniyle çiftçilerin etkilenmemesi için prim ve desteklerin artırılması gerektiğini belirtti. Bayraktar, düşük fiyatların çiftçileri zarara uğrattığını ve pamuk fiyatlarının dünya fiyatları seviyesinde olması gerektiğini söyledi. Ayrıca, pamuğun tarım ürünleri kapsamına alınması önerisinde bulundu.

 • TZOB: Limonda üretici-market fiyat farkı yüzde 338,3
  01 Eki TZOB: Limonda üretici-market fiyat farkı yüzde 338,3

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylülde üretici ve market arasındaki en fazla fiyat farkının yüzde 338,3 ile limonda görüldüğünü belirtti. Bayraktar, limonun yanı sıra kuru soğan, elma, kırmızı mercimek, maydanoz ve havuç gibi ürünlerde de yüksek fiyat farkları olduğunu açıkladı. Ayrıca, markette en fazla fiyat artışının fındıkta olduğu ve üretici fiyatlarının artırılması gerektiği vurgulandı.

 • TZOB Başkanı: İnternetten satılan zeytinyağlarında taklit ve tağşiş şüphesi
  24 Eyl TZOB Başkanı: İnternetten satılan zeytinyağlarında taklit ve tağşiş şüphesi

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, internetten satılan bazı zeytinyağlarının düşük fiyatlarının taklit ve tağşiş şüphesi uyandırdığını belirterek, tüketicilerin güvenilir satış yerlerinden ve markalardan alışveriş yapmaları gerektiğini söyledi. Bayraktar, zeytinyağı fiyatlarındaki farklılığın dikkat çekici olduğunu ve özellikle e-ticaret yoluyla satılan zeytinyağlarının düşük fiyatlarının taklit ve tağşiş ihtimalini akıllara getirdiğini ifade etti. Ayrıca, zeytinyağı tüketici satış fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çeşitli hileler uygulanarak fiyatların düşürülmesinin ekonomi ve sağlık açısından büyük sorunlar yarattığını vurguladı.

 • TZOB, Üreticilerin Desteklenmesini İstedi
  14 Eyl TZOB, Üreticilerin Desteklenmesini İstedi

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023-2024 ekim dönemi öncesi üreticilerin desteklenmesini istedi. Bayraktar, buğday, arpa ve kırmızı mercimek gibi temel ürünlerin ekimine kısa süre sonra başlanacağını belirterek, üreticilerin girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekti. Bayraktar, mazot ve gübre desteklerinin artırılması ve üreticilerin önünün açılması gerektiğini vurguladı.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Mazota verilen destek oranı artırılmalıdır'
  14 Eyl TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Mazota verilen destek oranı artırılmalıdır'

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023 desteklerinde mazota daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirterek, mazota verilen destek oranının artırılması çağrısında bulundu. Bayraktar, gübre ve mazot fiyatlarındaki artışın üretimi azaltacağını ve üreticilerin zor durumda kalacağını ifade etti. Ayrıca, gübre kullanımının azalmasının üretimi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

 • TZOB Genel Başkanı: 2023 Desteklerinde Mazota Daha Fazla Önem Verilmelidir
  14 Eyl TZOB Genel Başkanı: 2023 Desteklerinde Mazota Daha Fazla Önem Verilmelidir

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023 desteklerinde mazota daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, gübre ve mazot fiyatlarındaki artışın üretimi azaltacağını ve üreticilerin zor durumda kalacağını vurguladı. Ayrıca, gübre kullanımının azalmasının üretimi olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Turgutlu'da üzüm hasadına katıldı
  04 Eyl TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Turgutlu'da üzüm hasadına katıldı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde üzüm hasadına katıldı. Bayraktar, üreticilerle birlikte üzüm kesme ve kurutma çalışmalarını inceledi. Üreticilerin kuru üzüm alım fiyatının açıklanmasını beklediğini belirten Bayraktar, fiyat istikrarının önemli olduğunu vurguladı.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Üzümün kıymetini bilelim'
  03 Eyl TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Üzümün kıymetini bilelim"

  TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Üzümün kıymetini bilelim" Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Manisa'nın Turgutlu İlçesine gerçekleştirdiği ziyarette oda başkanları ile birlikte üzüm hasadına katıldı.

 • Bayraktar: Türkiye, dünyada kuru üzüm üretiminde 1'inci sırada
  03 Eyl Bayraktar: Türkiye, dünyada kuru üzüm üretiminde 1'inci sırada

  MANİSA'da üzüm hasadına katılan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Ülkemiz, dünyada çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde son üç hasat yılında ilk sırada yer alıyor.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'TMO'nun piyasaya girmesi sağlanmalıdır'
  02 Eyl TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'TMO'nun piyasaya girmesi sağlanmalıdır'

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'da incir üreticileri ile bir araya gelerek, bu sene incirde 350 bin ton rekolte beklediklerini ve TMO'nun fiyatların düşmesi halinde piyasaya girmesi ve alım yapması gerektiğini söyledi.

 • Türkiye Dünyada En Fazla İncir İhracatı Yapan Ülke Konumunda
  02 Eyl Türkiye Dünyada En Fazla İncir İhracatı Yapan Ülke Konumunda

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyadaki taze incir üretiminin yaklaşık yüzde 24'ünün, kuru incirin ise yaklaşık yüzde 55'inin Türkiye'de üretildiğini belirtti. Türkiye, yüzde 53 ile dünyada en fazla incir ihracatı yapan ülke konumunda.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'da incir üreticileriyle buluştu
  02 Eyl TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'da incir üreticileriyle buluştu

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'da incir üreticileriyle bir araya geldi. Bayraktar, incir rekoltesinin 350 bin ton, kuru incir üretiminin ise 90 bin ton civarında olmasını beklediklerini söyledi. Ayrıca, TMO'nun fiyatların düşmesi halinde piyasaya girmesi ve alım yapması gerektiğini belirtti.

 • TZOB Başkanı Bayraktar: 'Ağustosta fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,9 ile kuru üzüm oldu'
  01 Eyl TZOB Başkanı Bayraktar: "Ağustosta fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,9 ile kuru üzüm oldu"

  TZOB Başkanı Bayraktar: "Ağustosta fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,9 ile kuru üzüm oldu" Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ağustos ayı üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

 • TZOB Başkanı Bayraktar: 'Ağustosta fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,9 ile kuru üzüm oldu'
  01 Eyl TZOB Başkanı Bayraktar: "Ağustosta fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,9 ile kuru üzüm oldu"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Ağustosta fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,9 ile kuru üzüm, en çok fiyat düşüşü ise yüzde 43,1 ile kuru soğanda görüldü" dedi.

 • TZOB Başkanı: İklim Değişikliği Üretimi Etkileyecek
  29 Ağu TZOB Başkanı: İklim Değişikliği Üretimi Etkileyecek

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, iklim değişikliğinin dünya genelinde ve Türkiye'deki üretimi etkileyeceğini belirterek, önlem alınmazsa gıda sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Çiftçilerimizin borcu artıyor
  28 Ağu TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Çiftçilerimizin borcu artıyor

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023 Yılı Tarımsal Üretici Temsilcileri İstişare Toplantısı'nda çiftçilerin borçlarının arttığını belirtti. Mayıs ayında 407 milyar olan çiftçi borcu Haziran'da 474 milyara çıktı.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Maliyetlerin arttığı bir ortamda mısır fiyatları kabul edilemez
  23 Ağu TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Maliyetlerin arttığı bir ortamda mısır fiyatları kabul edilemez

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Maliyetlerin yüzde 45 civarında arttığı bir ortamda mısır fiyatlarının yüzde 5,3 arttırılması kabul edilebilir değildir. Bayraktar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile gerçekleştirdikleri görüşmede tarım sektörünün sorunlarını masaya yatırdıklarını ve üreticilerin yaşadığı maliyet sorunlarını dile getirdiklerini belirtti. Ayrıca, sulama yatırımlarının tamamlanması, arazi parçalanmasının önüne geçilmesi ve gençlerin tarım sektöründe tutulması konularında taleplerini ilettiklerini söyledi. Bayraktar, ayrıca yangında mağdur olan çiftçilere yardım için talepte bulunacaklarını da ifade etti.

 • Tzob Başkanı Bayraktar: 'Herhalde, Yeterli Fiyat Olmadığını Bildikleri İçin Sayın Cumhurbaşkanımıza Açıklatmak İstemediler'
  23 Ağu Tzob Başkanı Bayraktar: "Herhalde, Yeterli Fiyat Olmadığını Bildikleri İçin Sayın Cumhurbaşkanımıza Açıklatmak İstemediler"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, mısır taban fiyatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmamasına ilişkin, “Herhalde tahmin ederim yeterli fiyat olmadığını bildikleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza açıklatmak istemediler. Tahminimi söylüyorum tabii. Yeterli fiyat olmadığının onlarda farkında herhalde" dedi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Toprak Mahsulleri Ofisi mısır fiyatını üretici gelirini koruyacak şekilde açıklamalıdır'
  21 Ağu TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Toprak Mahsulleri Ofisi mısır fiyatını üretici gelirini koruyacak şekilde açıklamalıdır'

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hasadı başlayan mısıra ilişkin yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin üreticinin gelirini koruyacak şekilde mısır fiyatını bir an önce açıklaması gerektiğini belirtti. Bayraktar, ayrıca mısır üreticilerinin satış zorlukları yaşadığını ve üretim maliyetlerinin dikkate alınarak fiyatın açıklanması gerektiğini vurguladı. Mısır üretiminin artmasıyla birlikte üreticinin gelirinin korunması ve destekleme priminin artırılması önem taşıyor.

 • TZOB Başkanı: Mısır üreticileri girdi fiyatlarından etkileniyor
  21 Ağu TZOB Başkanı: Mısır üreticileri girdi fiyatlarından etkileniyor

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mısır üreticilerinin artan girdi fiyatlarından etkilendiğini belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin mısır üretim maliyetlerini ve üreticilerin geçimini dikkate alan fiyatını açıklaması gerektiğini söyledi. Bayraktar, mısır fiyatlarının geçen yıla göre düşük seyretmesi ve üreticilerin gelecekte daha da düşmesinden endişe duymasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca, mısır üretiminin rekor seviyede olduğunu ve üreticilerin gelirinin korunması gerektiğini vurguladı.

 • Tekirdağ'da Kuraklık Nedeniyle Ayçiçeği Üretiminde Düşüş Yaşanıyor
  13 Ağu Tekirdağ'da Kuraklık Nedeniyle Ayçiçeği Üretiminde Düşüş Yaşanıyor

  Tekirdağ'da yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği tarlalarında verim düşüklüğü yaşanıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bölgedeki çiftçilere kuraklık yardımı yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, kalitesiz tohumların da üretimi olumsuz etkilediği ve çiftçilerin afet bölgesi ilan edilmesi taleplerinin olduğu ifade edildi. Bayraktar, tarımın stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, gıda milliyetçiliğinin artması durumunda üretimin zorlaşacağını söyledi.

 • TZOB Başkanı Bayraktar: 'Birçok ülke gıda milliyetçiliği yapıyor'
  13 Ağu TZOB Başkanı Bayraktar: "Birçok ülke gıda milliyetçiliği yapıyor"

  Kurak geçen mevsim ve ayçiçeği üretimindeki verim düşüşü sebebiyle yaşanan sıkıntıları yerinde görmek için Tekirdağ'a gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pandemi sürecinde birçok ülkenin 'gıda milliyetçiliği' yaptığını ve bunun devam edeceğini belirtti.

 • TZOB Genel Başkanı: Trakya'daki çiftçilere kuraklık yardımı yapılmalı
  13 Ağu TZOB Genel Başkanı: Trakya'daki çiftçilere kuraklık yardımı yapılmalı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Trakya'da yaşanan ciddi kuraklık nedeniyle çiftçilere yardım yapılması gerektiğini belirtti. Bayraktar ayrıca, çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi taleplerini dile getirdi. Ayçiçeği üretimindeki kuraklık zararının TARSİM kapsamında olmadığını ifade eden Bayraktar, uluslararası firmaların kalitesiz tohumlar dağıttığını ve girdi maliyetlerinin yükseldiğini söyledi.

 • TZOB Genel Başkanı: Tarım envanteri tam olarak ortaya konulmalı
  10 Ağu TZOB Genel Başkanı: Tarım envanteri tam olarak ortaya konulmalı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım envanterinin tam olarak ortaya konulmamasının Türkiye'deki tarımın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti. Bayraktar, tarım envanterinin güncellenmemesi nedeniyle üretilecek tarımsal politikaların yetersiz ve isabetsiz olduğunu ifade etti.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: '755 ziraat odamızla tarım envanterinin hazırlanmasına destek vermeye hazırız'
  10 Ağu TZOB Genel Başkanı Bayraktar: '755 ziraat odamızla tarım envanterinin hazırlanmasına destek vermeye hazırız'

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak tarım envanterinin hazırlanmasına destek vereceklerini açıkladı. Bayraktar, tarım envanterinin sağlıklı bir şekilde belirlenmesinin tarımsal politikaların doğru belirlenmesine ve tarım sektörünün gelişimine katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca, tarım sayımının tüm ilçe ve illerde tarımsal işletme verilerini ortaya koyacağını ve tarımsal üretim, maliyetler ve gelirlerle ilgili bilgilerin artacağını ifade etti. Bayraktar, 755 ziraat odasıyla birlikte tarım sayımına destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

 • TZOB Genel Başkanı: Türkiye'nin tarım envanteri hazırlanmalıdır
  10 Ağu TZOB Genel Başkanı: Türkiye'nin tarım envanteri hazırlanmalıdır

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım envanterini ortaya çıkarmak için yapılan sayımların Türkiye'nin tarımsal yapısını gözler önüne sereceğini belirterek, ülkemizin tarım envanteri hazırlanmalıdır dedi. Bayraktar, tarım envanterinin tam olarak ortaya konulamamasının ülkede tarımın en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade etti. Tarım envanterinin sağlıklı bir şekilde belirlenmesinin, üretim planlaması ve sektördeki tüm paydaşlara bilgi ve güç sağlayacağını vurguladı. Ayrıca, tarım sayımıyla tarımsal işletme verilerinin ortaya konulacağını ve üretim maliyetleri ile gelirler hakkında bilgi edinileceğini belirtti.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Tarım sayımına destek vermeye hazırız
  10 Ağu TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Tarım sayımına destek vermeye hazırız

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'deki tarım sektörünün en önemli sorunlarından birinin sağlıklı bir tarım envanteri hazırlanamaması olduğunu belirterek, tarım sayımına destek vereceklerini açıkladı. Bayraktar, tarım sayımının üretim planlaması, tarımsal politikaların belirlenmesi ve fiyat istikrarı gibi konularda önemli bir veri sağlayacağını ifade etti. Ayrıca, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak tarım sayımına otomasyon sistemleriyle destek verdiklerini ve veri akışını sağladıklarını belirtti.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Temmuz ayında fiyat farkı en fazla elmada'
  01 Ağu TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Temmuz ayında fiyat farkı en fazla elmada"

  TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Temmuz ayında fiyat farkı en fazla elmada"ANKARA Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 390,7 ile elmada olduğunu belirtti.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Temmuzda 29 ürünün 15'inde fiyat artışı, 5'inde fiyat düşüşü yaşandı'
  01 Ağu TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Temmuzda 29 ürünün 15'inde fiyat artışı, 5'inde fiyat düşüşü yaşandı"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Temmuz ayında 29 ürünün 15'inde fiyat artışı, 5'inde fiyat düşüşü yaşandığını, 9 ürünün fiyatlarında ise değişim olmadığını açıkladı.

 • TZOB: Temmuzda Üretici ile Market Arasındaki Fiyat Farkı Yüzde 390,7
  01 Ağu TZOB: Temmuzda Üretici ile Market Arasındaki Fiyat Farkı Yüzde 390,7

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, temmuzda üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 390,7 ile elmada görüldüğünü bildirdi. Bayraktar, temmuzda üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi. Söz konusu ayda üretici ile market arasında yüzde 390,7 ile en fazla elmada görülen fiyat farkını, yüzde 268,6 ile kuru üzümün, yüzde 219,7 ile havucun, yüzde 198,5 ile maydanozun, yüzde 192,1 ile marulun takip ettiğini belirtti.

 • Aşırı Sıcaklar Tarımsal Üretimi Etkiliyor
  26 Tem Aşırı Sıcaklar Tarımsal Üretimi Etkiliyor

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, aşırı sıcaklıkların tarımsal üretimi etkilediğini, bitkileri strese sokarak verimde düşüşe yol açtığını belirtti. Bayraktar, aşırı sıcakların bitkileri strese soktuğunu ve verimde düşüşe neden olduğunu söyledi. Aşırı sıcaklıklar ayrıca sulama suyu ihtiyacını artırıyor, yabancı ot artışına ve bitki hastalık ve zararlılarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca hayvanlarda hastalıklara yatkınlık artıyor ve süt üretimi azalıyor. Ayçiçeği ve zeytin üretimi de sıcaklıklardaki artıştan etkileniyor. Bayraktar, çiftçilerin modern sulama tekniklerini kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini ve iklim değişikliğiyle birlikte ürün deseninde değişikliklere ayak uydurulması gerektiğini vurguladı.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Aşırı sıcaklar tarımsal üretim üzerinde tehdit oluşturuyor'
  26 Tem TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Aşırı sıcaklar tarımsal üretim üzerinde tehdit oluşturuyor"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan aşırı sıcakların tarım sektörünü etkileme ihtimaliyle karşı karşıyayız" dedi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Anız yakmakla toprağı işlemek kolaylaşıyor fakat toprağın gücü kayboluyor'
  23 Tem TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Anız yakmakla toprağı işlemek kolaylaşıyor fakat toprağın gücü kayboluyor'

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hasat dönemi ile birlikte anız yangınlarının da başladığını belirterek, anız yakmanın toprağın gücünü kaybettirdiğini ve doğal ekosistemi tahrip ettiğini dile getirdi. Bayraktar, anız yangınlarının önlenmesi ve çiftçilerin bilinçlendirilmesi için tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.

 • TZOB Genel Başkanı: Anız Yakma Uygulaması Sonlandırılmalı
  23 Tem TZOB Genel Başkanı: Anız Yakma Uygulaması Sonlandırılmalı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, anız yakma uygulamasının doğa ve tarımsal ekosisteme büyük tahribat verdiğini belirterek sonlandırılması gerektiğini söyledi. Bayraktar, anız yangınlarının toprak verimini azalttığını, su ve toprak erozyonunu artırdığını ve doğanın ölümüne neden olduğunu vurguladı. Ayrıca, anız yakmanın maliyeti artırdığını ve çiftçilerin daha fazla gübre kullanmasına yol açtığını ifade etti. Bayraktar, anız yangınlarının orman yangınlarının da büyük bir sebebi olduğunu belirterek bu uygulamaya son verilmesi gerektiğini söyledi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Üreticinin ödediği mazot vergisi, tarıma verilen toplam destek miktarının yüzde 70'ine denk geliyor'
  18 Tem TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Üreticinin ödediği mazot vergisi, tarıma verilen toplam destek miktarının yüzde 70'ine denk geliyor"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Üreticinin ödediği mazot vergisi, tarıma verilen toplam destek miktarının yüzde 70'ine denk geliyor" dedi.

 • TZOB Başkanı Bayraktar: 'Tarım Bağ-Kur primi durdurulan çiftçilerimiz yapılandırmayla ihya kapsamına alınmalıdır'
  14 Tem TZOB Başkanı Bayraktar: 'Tarım Bağ-Kur primi durdurulan çiftçilerimiz yapılandırmayla ihya kapsamına alınmalıdır'

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım Bağ-Kur primi durdurulan çiftçilerin yapılandırmayla ihya kapsamına alınması gerektiğini belirtti. Bayraktar ayrıca, üreticilerin emeklilik başvuruları sırasında ortaya çıkan usul eksikliklerinden dolayı ziraat odalarına uygulanan idari para cezalarına af getirilmesi gerektiğini ifade etti. Genel Başkan, ayrıca tarım Bağ-Kur primlerinin düşürülmesi ve genç çiftçilere teşvikler verilmesi gerektiğini vurguladı.

 • TZOB Başkanı, üreticilerin prim ödeme gün sayısının ve miktarlarının indirilmesini talep etti
  14 Tem TZOB Başkanı, üreticilerin prim ödeme gün sayısının ve miktarlarının indirilmesini talep etti

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin prim borçlarının yüksek olduğunu ve ödemekte zorlandıklarını belirterek, prim ödeme gün sayısının düşürülmesi ve prim miktarlarının makul seviyeye çekilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, tarım Bağ-Kur primi durdurulan çiftçilerin yapılandırmayla ihya kapsamına alınmasını ve ziraat odalarına uygulanan idari para cezalarına af getirilmesini talep etti. Bayraktar, gençleri tarıma yönlendirecek teşviklerin verilmesi ve SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı.

 • TZOB Başkanı: Buğdayda 20,5 Milyon Ton Üretim Bekliyoruz
  13 Tem TZOB Başkanı: Buğdayda 20,5 Milyon Ton Üretim Bekliyoruz

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğdayda yaklaşık 20,5 milyon ton üretim beklediklerini söyledi. Bayraktar, TMO'nun daha hızlı alım yapması ve ödemeleri daha hızlı bir şekilde üreticiye ulaştırması gerektiğini vurguladı. TMO'nun depo sorununu çözmesi ve alım politikası ile piyasayı düzenlemesi gerektiğini belirtti.

 • TZOB Başkanı: TMO Piyasada Hakimiyeti Sağlamalı
  11 Tem TZOB Başkanı: TMO Piyasada Hakimiyeti Sağlamalı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) etkili alım politikasıyla piyasada hakimiyet sağlaması gerektiğini belirtti. Bayraktar, TMO'nun hızlı alım ve erken ödeme yaparak piyasa fiyatlarını yükseltmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca çiftçilerin ürününü TMO'ya satmak istediğini ve TMO'nun alım merkezlerini artırarak çiftçileri tüccarın insafına bırakmaması gerektiğini ifade etti.

 • Haziran Ayında Fiyatı En Fazla Artan ve Düşen Ürünler Açıklandı
  05 Tem Haziran Ayında Fiyatı En Fazla Artan ve Düşen Ürünler Açıklandı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, haziran ayında markette patlıcanın fiyatının en fazla arttığını, üreticide ise havuç fiyatının en fazla düştüğünü açıkladı. Bayraktar ayrıca, üretici ile market arasındaki fiyat farkları ve girdi fiyatlarındaki değişimlere de değindi.

 • Haziranda Üretici ile Market Arasındaki Fiyat Farkı En Fazla Elmada
  05 Tem Haziranda Üretici ile Market Arasındaki Fiyat Farkı En Fazla Elmada

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, haziranda üreticiyle market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 338,4 ile elmada görüldüğünü bildirdi. Bayraktar, elmadaki fiyat artışını yüzde 257,8 ile kuru üzümün, yüzde 256,2 ile patlıcanın, yüzde 231,9 ile havucun, yüzde 222,3 ile kuru incirin ve yüzde 212,3 ile maydanozun takip ettiğini belirtti. Üreticide ise fiyatı en çok düşen ürünün yüzde 63,3 ile havuç olduğunu vurgulayan Bayraktar, havuçtaki fiyat düşüşünü yüzde 53 ile karpuz, yüzde 38,7 ile çilek, yüzde 27,9 ile yeşil fasulye, yüzde 24,4 ile salatalık, yüzde 12,5 ile kabak izledi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Kurbanlık fiyatları 35 bin ile 145 bin lira arasında olacak
  22 Haz TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Kurbanlık fiyatları 35 bin ile 145 bin lira arasında olacak

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye genelindeki kurbanlık fiyatlarının büyükbaşta 35 bin ile 145 bin lira, küçükbaşta ise 4 bin lira ile 15 bin lira arasında olmasının beklendiğini açıkladı. Bayraktar, geçen yıla göre büyükbaşta yüzde 140,5, küçükbaşta ise yüzde 103,9 artış yaşandığını belirtti ve bu artışın yem, elektrik, işçilik, veteriner ilaç ve nakliye gibi girdilerdeki artışlardan kaynaklandığını ifade etti.

 • Tzob Başkanı Bayraktar: Büyükbaş Hayvan Kesimlerinde Geçen Yıla Göre Yüzde 10 Civarında Bir Azalış Tahmin Ediyoruz
  21 Haz Tzob Başkanı Bayraktar: Büyükbaş Hayvan Kesimlerinde Geçen Yıla Göre Yüzde 10 Civarında Bir Azalış Tahmin Ediyoruz

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl toplamda 3 milyon 385 bin kurbanlık hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Alım gücünün et ve canlı hayvan fiyat artışlarına yetişememesi nedeniyle bu yıl büyükbaş kesimlerinde geçen yıla göre yüzde 10 civarında bir azalış tahmin ediyoruz. Fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 140,5, küçükbaşta ise yüzde 103,9 oranında artmıştır” dedi.

 • TZOB: Bu yıl 3,4 milyon kurbanlık için 69,3 milyar lira ödenecek
  21 Haz TZOB: Bu yıl 3,4 milyon kurbanlık için 69,3 milyar lira ödenecek

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl 3,4 milyon kurbanlık için 69,3 milyar lira ödeneceğinin tahmin edildiğini açıkladı. Bayraktar, büyükbaş kesimlerinde yüzde 10 civarında bir azalış beklediklerini, küçükbaş kesimlerinde ise kayda değer bir değişiklik olmayacağını öngördüklerini belirtti. Fiyatların geçen yıla göre büyükbaşta yüzde 140,5, küçükbaşta ise yüzde 103,9 oranında arttığını söyleyen Bayraktar, toplamda halkın kesilecek 3,4 milyona yakın kurbanlık için 69,3 milyar liraya yakın para ödeyeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: '2023 yılında kurbanlık hayvanlara 69,3 milyar lira ödeneceği tahmin ediliyor'
  21 Haz TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "2023 yılında kurbanlık hayvanlara 69,3 milyar lira ödeneceği tahmin ediliyor"

  TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "2023 yılında kurbanlık hayvanlara 69,3 milyar lira ödeneceği tahmin ediliyor" Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık fiyatlarını değerlendirdiği basın açıklamasında "Bu yıl yaklaşık 785 bin büyükbaş, 2 milyon 600 bin küçükbaş...

 • TZOB Başkanı Bayraktar: Verimli tarım arazileri amaç dışı kullanılmamalı
  18 Haz TZOB Başkanı Bayraktar: Verimli tarım arazileri amaç dışı kullanılmamalı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, verimli tarım alanlarının amaç dışı kullanılmaması gerektiğini belirterek, tarıma elverişli olmayan arazilerin kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, işlenen tarım alanlarının son yıllarda arttığını ancak bu artış hızının yeterli olmadığını vurguladı. Ayrıca, üst üste iki yıl işlenmeyen tarım alanlarının kiralanarak üretime kazandırılması ve intikal işlemleri çözülemeyen arazilerin kamulaştırılarak satışının sağlanması amaçlandığını belirtti.

 • TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Süt fiyatları baskılanmamalı, yem fiyatları kontrol altına alınmalı
  01 Haz TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Süt fiyatları baskılanmamalı, yem fiyatları kontrol altına alınmalı

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, '1 Haziran Dünya Süt Günü'nde, süt üretiminde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, süt fiyatlarının baskılanmaması, yem fiyatlarının kontrol altına alınması gerektiğini söyledi. Bayraktar, üreticilerin küstürülmemesi ve sektöre tutunmalarının sağlanması gerektiğini belirtti.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Süt fiyatlarını baskılamak yerine yem fiyatları kontrol altına alınmalı
  01 Haz TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Süt fiyatlarını baskılamak yerine yem fiyatları kontrol altına alınmalı

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1 Haziran Dünya Süt Günü vesilesiyle süt üretiminin sürdürülebilirliği için gerekli tedbirler alınması gerektiğini belirterek, "Süt fiyatlarını baskılamak yerine, yem fiyatları kontrol altına alınmalı, yetiştiriciye makul fiyatlardan kaba ve kesif yem temin etmenin yolu bulunmalıdır." ifadesini kullandı. Bayraktar ayrıca, mayıs ayı üretici ile market arasındaki fiyat farklarını da değerlendirerek, söz konusu farkın yüzde 316,8 ile en fazla elmada görüldüğünü bildirdi.

 • Kuru Soğan Fiyatı Üreticide Yüzde 50, Markette Yüzde 24 Düştü
  01 Haz Kuru Soğan Fiyatı Üreticide Yüzde 50, Markette Yüzde 24 Düştü

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru soğan arzındaki artışla birlikte fiyatların üreticide yüzde 50,8, markette yüzde 24,3 düştüğünü bildirdi. Bayraktar ayrıca tarım sektöründeki diğer konuları da değerlendirdi.

 • Kuru soğan fiyatları düştü
  01 Haz Kuru soğan fiyatları düştü

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru soğan arzındaki artışla birlikte fiyatların üreticide yüzde 50,8, markette yüzde 24,3 düştüğünü açıkladı. Bayraktar ayrıca, süt üretiminin artarak devam etmesi için yem fiyatlarının kontrol altına alınması gerektiğini ve afet sonrası çiftçi beklentilerinin karşılanması gerektiğini belirtti.

 • TZOB'da Bayraktar yönetimi güven tazeledi
  21 May TZOB'da Bayraktar yönetimi güven tazeledi

  Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) 28. Genel Kurulu'nda, Şemsi Bayraktar'ın başkanlığındaki liste, geçerli oyların tamamını aldı.

 • TZOB'da Genel Başkan Bayraktar güven tazeledi
  21 May TZOB'da Genel Başkan Bayraktar güven tazeledi

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) 28'inci Genel Kurulu'nda Genel Başkan Şemsi Bayraktar güven tazeledi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: 'Alım fiyatları ivedilikle açıklanmalı'
  19 May TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Alım fiyatları ivedilikle açıklanmalı"

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar, "Alım fiyatları yeni bakanı bekliyor ama hasat bakan beklemez. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için üreticilerimizin refah payı gözetilerek maliyetlerini karşılayacak alım fiyatları ivedilikle açıklanmalıdır" dedi.

 • TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Biz üretemezsek Türkiye aç kalır
  13 May TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Biz üretemezsek Türkiye aç kalır

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday üreticilerinin müdahale alım fiyatının açıklanmasını beklediğini belirterek, üreticilerin refah payını dikkate alan bir fiyat beklediklerini söyledi. Bayraktar, çiftçilerin tarımsal üretime devam etmesinin sosyal güvenliğin sağlanması ile yakından ilgili olduğunu belirterek, tarım BAĞ-KUR primlerinin düşürülmesi çağrısını yineledi.

 • Üreticide 2,5 lira olan limon markette 16 liradan fazlaya satılıyor
  01 May Üreticide 2,5 lira olan limon markette 16 liradan fazlaya satılıyor

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Nisan ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının yüzde 573,6 ile en fazla limonda görüldüğünü, üreticide 2,5 lira olan limonun markette 16 lira 84 kuruşa satıldığını kaydetti.

Advertisement