Son dakika Sokağa Çıkma Yasağı haberleri, Sokağa Çıkma Yasağı son dakika, son dakika Sokağa Çıkma Yasağı

Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Haberleri

 • Hindistan'da cami ve medrese yıkımı nedeniyle çıkan çatışmalarda can kaybı 5'e yükseldi
  10 Şub Hindistan'da cami ve medrese yıkımı nedeniyle çıkan çatışmalarda can kaybı 5'e yükseldi

  Hindistan'ın Uttarakhand eyaletindeki Haldwani şehrinde bir medrese ve caminin yıkım kararı nedeniyle patlak veren şiddetli çatışmalarda can kaybı 5'e yükseldi. Öte yandan çatışmalarda şu ana kadar 150'den fazla polis yaralandı.

 • Hindistan'da cami yıkımına karşı çıkan olaylarda 4 kişi öldü
  09 Şub Hindistan'da cami yıkımına karşı çıkan olaylarda 4 kişi öldü

  Hindistan'da yasadışı inşa edildiği iddiasıyla bir caminin yıkılmasının ardından çıkan şiddet olaylarında en az 4 kişi hayatını kaybetti. Uttarakhand eyaletine bağlı Haldwani kentinde yasadışı olduğu iddia edilen bir cami ve medresenin yıkılması protestolara yol açtı. Olaylarda en az 80 kişi yaralandı ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • Hindistan'da cami yıkımı protestoları: Süresiz sokağa çıkma yasağı
  09 Şub Hindistan'da cami yıkımı protestoları: Süresiz sokağa çıkma yasağı

  Hindistan'ın Uttarakhand eyaletindeki Haldwani şehrinde bir medrese ve caminin yıkımı nedeniyle çıkan şiddetli çatışmaların ardından süresiz sokağa çıkma yasağı kararı verildi. Eyalet hükümeti yetkilileri, çatışmaların ardından tüm şehirde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve karara uyulmaması halinde polise 'vur emri' verildiğini açıkladı. Çatışmalarda 2 kişi ölmüş, 150 polis yaralanmıştı.

 • Şili'deki orman yangınlarında ölü sayısı 110'a yükseldi
  05 Şub Şili'deki orman yangınlarında ölü sayısı 110'a yükseldi

  Güney Amerika ülkesi Şili'nin orta ve güney kesiminde etkili olan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 110'a yükseldi. Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısının artacağını belirtirken, Ulusal Yas Günü ilan edildiğini açıkladı. Yangınlardan etkilenen bölgelere askeri birliklerin konuşlandırılacağı ve ihtiyaç olan tüm kaynakların hazır bulundurulacağı ifade edildi.

 • Şili'deki yangınlarda en az 46 kişi hayatını kaybetti
  04 Şub Şili'deki yangınlarda en az 46 kişi hayatını kaybetti

  Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, Valparaiso bölgesinde çıkan yangınlarda en az 46 kişinin öldüğünü açıkladı. Şili hükümeti yangınlarla mücadele için sokağa çıkma yasağı ilan etti. Quilpue, Villa Alemana, Vina del Mar ve Limache bölgelerinde binlerce ev hasar gördü.

 • İsrail, Gazze'de hastaneye saldırdı
  26 Oca İsrail, Gazze'de hastaneye saldırdı

  Filistin Kızılayı, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin güneyindeki El Amal Hastanesi'nde yer alan merkezlerine saldırı düzenlediğini açıkladı. İsrail askerlerinin son 3 gündür hastanenin çevresinde sokağa çıkma yasağı uyguladığı ve ambulans ekiplerinin girişini engellediği belirtildi.

 • Ekvador'da hapishanelere operasyon! Ulusal bayrak göndere çekildi, yüzlerce hükümlü marş söyledi
  19 Oca Ekvador'da hapishanelere operasyon! Ulusal bayrak göndere çekildi, yüzlerce hükümlü marş söyledi

  Suç örgütü lideri Fito'nun cezaevinden kaçması sonrası yangın yerine dönen Ekvador'da 60 günlük OHAL devam ederken, polis ve ordudan oluşan güvenlik güçleri hapishanelere operasyon düzenledi. Servis edilen görüntülerde hapishanelerde ulusal bayrağın göndere çekildiği, avluya toplanan yüzlerce hükümlünün ulusal marşı söylediği görüldü.

 • Ekvador'da çete üyelerinin canlı yayın baskını soruşturan savcı öldürüldü
  18 Oca Ekvador'da çete üyelerinin canlı yayın baskını soruşturan savcı öldürüldü

  Ekvador'da çete üyelerinin canlı yayın sırasında televizyon kanalına yaptığı baskını soruşturan savcı, aracına düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldü. Ülkede çete saldırıları ve kaos devam ederken, Savcı Cesar Suarez'in öldürülmesiyle ilgili detaylı inceleme başlatıldı.

 • Ekvador'da çete liderinin kaçışı sonrası soruşturma yürüten savcı öldürüldü
  18 Oca Ekvador'da çete liderinin kaçışı sonrası soruşturma yürüten savcı öldürüldü

  Ekvador'da çete lideri Jose Adolfo Macias Villamar'ın kaçışı sonrası canlı yayın sırasında televizyon kanalına düzenlenen baskını soruşturan Savcı Cesar Suarez, aracına düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Olayın Suarez'in soruşturmasıyla bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmezken, detaylı inceleme başlatıldı. Ekvador'da çete saldırılarında en az 10 kişi hayatını kaybetmişti.

 • Ekvador'da televizyon kanalına yapılan baskını soruşturan savcı başından vurularak öldürüldü
  18 Oca Ekvador'da televizyon kanalına yapılan baskını soruşturan savcı başından vurularak öldürüldü

  "Fito" lakaplı çete elebaşı Salazar'ın cezaevinden firar ettiği Ekvador'da sokağa inen çete üyeleri 10 Ocak tarihinde bir televizyon kanalına baskın düzenlemişti. 'TC Television' isimli kanala düzenlenen saldırıyı soruşturan savcı Cesar Suarez, aracıyla ilerlerken durduğu esnada başından silahla vurularak öldürüldü. Devlet Başkanı Noboa, sorumluların "derhal" yakalanması talimatını verdi.

 • Ekvador'da çete operasyonlarında gözaltı sayısı 1753'e yükseldi
  17 Oca Ekvador'da çete operasyonlarında gözaltı sayısı 1753'e yükseldi

  Ekvador'da, ''Fito'' lakaplı çete elebaşı Adolfo Macias Salazar'ın hapishaneden kaçmasıyla başlayan olaylarda, polis ve askerin ortak operasyonu devam ediyor. Şu ana kadar 1753 çete ütesi gözaltına alınırken, 5 kişi öldürüldü, 2 polis hayatını kaybetti. Ayrıca çok sayıda silah, kesici alet, el yapımı patlayıcı madde ve araç ele geçirildi.

 • Ekvador ordusu yakaladığı kartel üyelerinden aslan taklidi yapmalarını istedi: Dışarıda kükrüyordunuz hadi yine yapın
  14 Oca Ekvador ordusu yakaladığı kartel üyelerinden aslan taklidi yapmalarını istedi: Dışarıda kükrüyordunuz hadi yine yapın

  "Fito" lakaplı çete elebaşı Adolfo Macias Salazar'ın cezaevinden kaçması sonrasında 60 günlük OHAL ilan edilen ve çete üyelerinin çok sayıda polis ve gardiyanı öldürdüğü Ekvador'da sokağa inen askerler ülkedeki düzeni yeniden sağlamaya başladı. İnternete düşen bir videoda kartel üyelerini tek tek yakalayan Ekvador ordusunun, "Dışarıda aslan gibi kükrüyordunuz, şimdi de kükreyin" sözleriyle zanlılardan aslan taklidi yapmalarını istediği görüldü.

 • Ekvador'da çetelere operasyon: 329 gözaltı
  11 Oca Ekvador'da çetelere operasyon: 329 gözaltı

  Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, sokakları karıştıran uyuşturucu çetelerini 'terör örgütü' olarak nitelendirerek, 'Savaştayız ve bu terör örgütleri karşısında teslim olamayız' dedi. Ülke genelinde çetelere yönelik operasyonlarda 329 kişi gözaltına alındı.

 • Ekvador'da sokağa inen asker, çete üyelerini gözaltına alıyor! Firari 'Fito' içinse özel ekip kuruldu
  11 Oca Ekvador'da sokağa inen asker, çete üyelerini gözaltına alıyor! Firari "Fito" içinse özel ekip kuruldu

  Çete lideri "Fito" lakaplı Adolfo Macias Salazar'ın cezaevinden kaçması sonrasında OHAL ilan edilen Ekvador'da karışıklık sürüyor. Polis ve gardiyanların infaz edilmesi sonrasında sokağa inen ordu, çok sayıda çete üyesini gözaltına aldı. Halen rehin olan gardiyanlar bulunurken Fito'nun yakalanması içinse özel ekip kuruldu.

 • Ekvador'da çete üyeleri 10 kişiyi öldürdü
  10 Oca Ekvador'da çete üyeleri 10 kişiyi öldürdü

  Güney Amerika ülkesi Ekvador'da çete üyelerinin düzenlediği saldırılarda en az 10 kişi hayatını kaybetti. Çete liderinin cezaevinden kaçmasının ardından ülkede kaos yaşanırken, çete üyeleri televizyon kanalını basarak gazeteci ve çalışanları rehin almaya çalıştı. Ülkede şiddet olayları ve hapishane isyanları yaşanırken, polis memurları da rehin alındı. Devlet Başkanı olağanüstü hal ilan ederek orduya sokağa inme talimatı verdi.

 • Ekvador Devlet Başkanı, şiddetin tırmanması nedeniyle silahlı iç çatışma hali ilan etti
  10 Oca Ekvador Devlet Başkanı, şiddetin tırmanması nedeniyle silahlı iç çatışma hali ilan etti

  Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, ülkede şiddetin artması üzerine silahlı iç çatışma hali ilan etti. Uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı organize suçlarla mücadele için ordu harekete geçirildi. Hükümet, şehirlerde ve hapishanelerdeki kargaşayı bastırmak için olağanüstü hal ilan etti. Bu önlemler, hapishanelerdeki isyanlar ve Guayaquil kentindeki bir televizyon kanalının saldırıya uğramasıyla birlikte alındı.

 • Ekvador'da Çete Liderinin Hapisten 'Kaybolması' Sonrası Televizyon Kanalı Baskını
  10 Oca Ekvador'da Çete Liderinin Hapisten 'Kaybolması' Sonrası Televizyon Kanalı Baskını

  Ekvador'da hapishaneden 'kaybolan' suç çetesi lideri Adolfo Macías Villamar'ın ardından maskeli kişiler, ağır silahlarla bir televizyon kanalını canlı yayın sırasında bastı. Polis çete üyelerini gözaltına alırken Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, orduyu iç güvenliği sağlaması için ülke içinde konuşlandırdı. Komşu devlet Peru, sınırda polis ve orduyu görevlendirdi.

 • Peru yönetimi, Ekvador'da yaşanan çete olayları nedeniyle kuzey sınırında 'acil durum' ilan edecek
  10 Oca Peru yönetimi, Ekvador'da yaşanan çete olayları nedeniyle kuzey sınırında "acil durum" ilan edecek

  Los Choneros çetesinin lideri "Fito" lakaplı Adolfo Macias Salazar'ın cezaevinden kaçması ve arkasından ilan edilen 60 günlük OHAL ile kaosa sürüklenen Ekvador'daki gerilim bir ülkeyi daha paniğe sevk etti. Peru yönetimi, polis ve gardiyanların suç örgütü üyeleri tarafından öldürüldüğü Ekvador'da meydana gelen olaylar nedeniyle çetelerin yoğun olduğu kuzey sınırında "acil durum" ilan edeceğini duyurdu.

 • Ekvador'da kaos tırmanıyor! Bazukayı kapan sokağa indi, polis çete üyelerinin peşine düştü
  10 Oca Ekvador'da kaos tırmanıyor! Bazukayı kapan sokağa indi, polis çete üyelerinin peşine düştü

  Ekvador'da Los Choneros çetesinin lideri Villamar'ın hapishaneden kaçması ülkeyi kaosa sürükledi. Bir üniversite ve televizyon kanalını basan çete üyeleri yakaladıkları gardiyanları idam, polisleri ise infaz etti. Düzenledikleri saldırılarda 8 sivili öldüren suç örgütleri ile polis arasındaki çatışmalar devam ederken, servis edilen görüntülerde çete üyelerinin bazuka ile sağa sola saldırdıkları, güvenlik güçlerinin ise zanlıları yakalayıp etkisiz hale getirdiği anlar yer aldı.

 • Ekvador'da Uyuşturucu Çeteleri Televizyon Stüdyosunu Bastı
  10 Oca Ekvador'da Uyuşturucu Çeteleri Televizyon Stüdyosunu Bastı

  Uyuşturucu çeteleriyle mücadele için olağanüstü hal ilan edilen Ekvador'da silahlı kişiler canlı yayın sırasında bir televizyon stüdyosunu bastı. Saldırganlar çalışanları tehdit ederek yere yatmaya zorladı ve el bombası taşıyordu. Polis baskından sonra televizyon stüdyosuna ulaştı ve güvenliği sağladı. Devlet Başkanı Noboa, başkanlık kararnamesiyle silahlı çatışma durumu ilan etti ve suç örgütlerini terör örgütleri listesine ekledi.

 • Ekvador'da çete üyeleri, yakaladığı polis ve gardiyanları infaz ediyor
  10 Oca Ekvador'da çete üyeleri, yakaladığı polis ve gardiyanları infaz ediyor

  Ekvador'da bir çete liderinin hapishaneden kaçması sonrası başlayan olaylar giderek şiddetlenirken suç örgütleri sokaklarda terör estirmeye başladı. Silahlı gruplar, buldukları Ekvador polis ve gardiyanlarını infaz ederken o anları da sosyal medyadan yayınladılar.

 • Çete liderinin cezaevinden kaçtığı Ekvador'da OHAL kararı sonrası sokaklar karıştı
  10 Oca Çete liderinin cezaevinden kaçtığı Ekvador'da OHAL kararı sonrası sokaklar karıştı

  Ekvador'da bir çete liderinin hapishaneden kaçması sonrası başlayan olaylar alevlendi. Devlet Başkanı Daniel Noboa'nın OHAL kararı vermesi ve 3 bin güvenlik gücüyle çetelere yönelik operasyon başlatması sonrası suç örgütleri sokaklara indi. Bir üniversite ve bir televizyon kanalını basan eli silahlı gruplar, şehrin çeşitli noktalarına düzenlediği saldırılarda 8 sivili öldürdü. Çete üyeleri yakaladıkları gardiyan ve polislerin infaz görüntülerini de sosyal medyada yayınlamaya başladı.

 • Ekvador'da çete üyeleri silah ve bombalarla canlı yayını bastı
  09 Oca Ekvador'da çete üyeleri silah ve bombalarla canlı yayını bastı

  Ekvador'da bir televizyon kanalını basan kartel üyeleri, kanaldaki gazetecileri ve çalışanları rehin aldı. Spikerin cebine dinamit koyup üzerine silah doğrultan kartel üyeleri, spikere polisin peşlerini bırakmasını söylettirdi. Stüdyodaki korku dolu anlar kameraya yansıdı. Ekvador polisi ise, televizyon kanalının çevresini kuşattı.

 • Ekvador'da çete elebaşının kaçması sonrası OHAL ilan edildi
  09 Oca Ekvador'da çete elebaşının kaçması sonrası OHAL ilan edildi

  Güney Amerika ülkesi Ekvador'da çete elebaşının hapishaneden kaçmasının ardından Devlet Başkanı Daniel Noboa'nın imzaladığı kararnameyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. OHAL sürecinde gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Suç örgütleri polisleri kaçırarak güvenlik krizini derinleştirdi.

 • Sudan'da OHAL ilan edildi
  19 Ara Sudan'da OHAL ilan edildi

  Sudan'ın bazı eyaletleri, Hızlı Destek Kuvvetleri'nin yayılmasını engellemek amacıyla olağanüstü hal ilan etti. Güvenlik tedbirleri alınırken, HDK'yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 • Irak'ta 2013'ten bu yana ilk kez yerel seçimler düzenleniyor
  18 Ara Irak'ta 2013'ten bu yana ilk kez yerel seçimler düzenleniyor

  Irak'ta 2013 yılından bu yana ilk kez halk yerel seçimler için sandık başına gidiyor. Seçimlerde 5 bin 904 aday yarışırken, sandalyelerden sadece 70'i kadın adaylara ayrıldı. Ülkede geniş güvenlik önlemleri alınırken, oy verme işlemi yerel saatle 07.00'de başladı ve 18.00'de sona erecek.

 • Mai Masri, Esenler Film Festivali'nde sinemaseverlerle buluştu
  18 Ara Mai Masri, Esenler Film Festivali'nde sinemaseverlerle buluştu

  Mai Masri, 4. Esenler Film Festivali'nde düzenlenen 'Ustalık Dersi' etkinliğinde kariyerini ve Filistin'in sinemadaki varoluşunu anlattı. Masri, belgesel çekerken yaşadığı zorlukları ve kadınların sinemadaki önemini vurguladı.

 • Sudan'da Çatışmalar: Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
  16 Ara Sudan'da Çatışmalar: Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

  Sudan'ın el-Cezira eyaletindeki şiddetli çatışmaların ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. HDK güçleri ile ordu arasındaki çatışmalar devam ediyor. Halk güvenli bölgelere kaçmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler, insani saha misyonlarını askıya aldı.

 • Nijerya Yüksek Mahkemesi, Nnamdi Kanu'nun serbest bırakılma talebini reddetti
  15 Ara Nijerya Yüksek Mahkemesi, Nnamdi Kanu'nun serbest bırakılma talebini reddetti

  Nijerya Yüksek Mahkemesi, Biafra Yerli Halkları (IPOB) örgütünün lideri Nnamdi Kanu'nun serbest bırakılma talebini reddetti. Mahkeme, Kanu'nun tutukluluğunun devamına karar verdi.

 • İsrail-Gazze savaşı: Barışın bedeli ne?
  15 Ara İsrail-Gazze savaşı: Barışın bedeli ne?

  Gazze'deki savaş İsraillileri ve Filistinlileri Akdeniz ile Ürdün nehri arasındaki topraklar üzerinde yüz yıllardır süren çatışmalarına son vermelerine itebilir mi? Bundan sonra barış süreci mümkün mü?

 • Irak'ta 16 milyon seçmen yerel seçimlere gidiyor
  12 Ara Irak'ta 16 milyon seçmen yerel seçimlere gidiyor

  Irak'ta 18 Aralık'ta yapılacak yerel seçimlerde, yaklaşık 16 milyon seçmen sandık başına gidecek. Seçimler, 2013'ten bu yana yapılamayan ve 2019'da feshedilen vilayet meclislerinin belirleneceği bir süreci başlatıyor. Farklı siyasi güçlerin yer aldığı koalisyonlar ve bloklar seçim rekabetinde bulunuyor.

 • Fransa'da polis kovalamacasında kaza: 17 yaşındaki genç hayatını kaybetti
  11 Ara Fransa'da polis kovalamacasında kaza: 17 yaşındaki genç hayatını kaybetti

  Fransa'da polis kovalamacasında skuter ile kaçarken kaza yapan 17 yaşındaki gençlerden sürücü olan da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, olayla ilgili olarak polisin ihtarına uymamanın hayatı kaybetmeyi hak etmediğini belirtti. Gençlerin ölümü polis şiddetiyle gündeme gelirken, siyasilerden tepki geldi.

 • Fransa'da polis kovalamacasında genç hayatını kaybetti
  10 Ara Fransa'da polis kovalamacasında genç hayatını kaybetti

  Fransa'da sürücüsü kırmızı ışıkta geçtiği için polisin dur ihtarında bulunduğu skuterde seyahat eden genç, polis kovalamacasının ardından meydana gelen kazada hayatını kaybetti. Olayın ardından siyasilerden tepki geldi.

 • ABD'nin Tennessee eyaletinde şiddetli fırtına ve hortum: 6 ölü, 150 bin elektriksiz
  10 Ara ABD'nin Tennessee eyaletinde şiddetli fırtına ve hortum: 6 ölü, 150 bin elektriksiz

  ABD'nin Tennessee eyaletinde etkili olan şiddetli fırtına ve hortum nedeniyle en az 6 kişi hayatını kaybederken, 150 bin kişi elektriksiz kaldı. Nashville ve Clarksville şehirlerinde acil durum ilan edildi.

 • Gergerlioğlu: Demokrasinin olmadığı yerde ekonomi gelişemez
  08 Ara Gergerlioğlu: Demokrasinin olmadığı yerde ekonomi gelişemez

  HEDEP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, demokrasinin olmadığı yerde ekonominin gelişemeyeceğini belirtti. Gergerlioğlu, insan hakları ihlalleri ve ekonomik sıkıntılar arasındaki bağlantıya dikkat çekerek, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün olmadığı bir ortamda ekonominin de gelişemeyeceğini vurguladı.

 • Sierra Leone'de darbe girişimi soruşturması: Eski Cumhurbaşkanı ifadeye çağrıldı
  07 Ara Sierra Leone'de darbe girişimi soruşturması: Eski Cumhurbaşkanı ifadeye çağrıldı

  Sierra Leone'de 26 Kasım'da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili olarak eski Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma ifadeye çağrıldı. Ülkede devam eden soruşturma kapsamında polis, Koroma'yı ifade vermeye çağırdı. Darbe girişimi sonucunda hapishaneden 2 bin 200 mahkum firar etmişti ve ülke genelinde kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio, sükunetin yeniden sağlandığını ve saldırının elebaşlarının çoğunun yakalandığını açıklamıştı.

 • Avustralya Parlamentosu Tehlikeli Sığınmacıları Gözetim Merkezlerine Göndermeyi Kabul Etti
  07 Ara Avustralya Parlamentosu Tehlikeli Sığınmacıları Gözetim Merkezlerine Göndermeyi Kabul Etti

  Avustralya Parlamentosu, Yüksek Mahkeme'nin süresiz tutukluluklarının Anayasa'ya aykırı olduğu yönündeki kararının ardından serbest bırakılan, suç potansiyeli taşıyan 'tehlikeli' sığınmacıların gözetim merkezlerine yeniden gönderilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

 • Gabon Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Kamerun'da
  06 Ara Gabon Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Kamerun'da

  Gabon Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Brice Clotaire Oligui Nguema, Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya ile görüştü. Nguema, darbe sonrasında bütün komşu ülkeleri ziyaret etmiş oldu.

 • Sierra Leone'de darbe girişimine ilişkin 57 kişi gözaltına alındı
  05 Ara Sierra Leone'de darbe girişimine ilişkin 57 kişi gözaltına alındı

  Sierra Leone'de 26 Kasım'da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili olarak 57 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında askerler, polisler ve siviller bulunuyor. Cumhurbaşkanı Bio, suçluların yasalar çerçevesinde hesap vereceğini belirtti.

 • Sierra Leone Devlet Başkanı darbe girişimine hukuka saygı çerçevesinde tepki vereceğini açıkladı
  04 Ara Sierra Leone Devlet Başkanı darbe girişimine hukuka saygı çerçevesinde tepki vereceğini açıkladı

  Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Bio, ülkedeki darbe girişimine karşı hükümetinin tepkisinin hukuka saygı çerçevesinde olacağını belirtti. Bio, saldırıların ardından yaptığı konuşmada herkese hukuka saygı gösterme çağrısı yaptı ve suçluların yasalar çerçevesinde hesap vereceğini vurguladı. Ülkede gerçekleşen darbe girişimi sonucunda birçok kişi hayatını kaybetmiş ve hapishaneden binlerce mahkum firar etmişti.

 • Sierra Leone'da başarısız darbe girişimi
  29 Kas Sierra Leone'da başarısız darbe girişimi

  Sierra Leone Enformasyon ve Yurttaşlık Eğitim Bakanı Chernor A. Bah, ülkede askeri kışlaya ve hapishaneye düzenlenen saldırıların 'başarısız bir darbe girişimi' olduğunu belirtti. Saldırılarda 13 asker ve 1 sivil yakalandı. Saldırılar sonucunda 19 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Ülkede sükunet yeniden sağlanmış ve saldırının elebaşlarından çoğu yakalanmıştır.

 • ECOWAS ve Nijerya, Sierra Leone'ye heyet gönderdi
  28 Kas ECOWAS ve Nijerya, Sierra Leone'ye heyet gönderdi

  Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Nijerya, Sierra Leone'da yaşanan askeri kışla saldırısının ardından ülkeye bir heyet gönderdi. Heyet, Sierra Leone Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildi ve ECOWAS üye devletlerinin dayanışma mesajını iletti. Heyet, gelecekteki güvenlik olaylarını önlemek için Sierra Leone hükümetiyle çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Saldırıda 19 kişi hayatını kaybetmişti.

 • Sierra Leone'da darbe girişimi
  28 Kas Sierra Leone'da darbe girişimi

  Sierra Leone Enformasyon Bakanı, Freetown'da gerçekleşen saldırıların başarısız bir darbe girişimi olduğunu açıkladı. Saldırılarda 20 kişi hayatını kaybetmiş ve 2 bin mahkum firar etmişti.

 • Sierra Leone'de hapishaneden kaçan mahkumlar aranıyor
  28 Kas Sierra Leone'de hapishaneden kaçan mahkumlar aranıyor

  Sierra Leone'de polis, askeri kışlaya düzenlenen saldırının ardından bölgedeki hapishaneden kaçan yüzlerce mahkumu bulmak için çalışma başlattı. Saldırı sonucunda 19 kişi hayatını kaybetmiş, birçok mahkum ise kaçmıştı.

 • Sierra Leone'de hapishanelere silahlı baskın: 2 bin mahkum kaçtı
  28 Kas Sierra Leone'de hapishanelere silahlı baskın: 2 bin mahkum kaçtı

  Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de hapishanelere düzenlenen silahlı baskınlarda kaçan 2 bin mahkumu bulmak için operasyon başlatıldı. Pazar günü gerçekleştirilen baskınlarda en az 20 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı ve 3 kişi gözaltına alındı. Hükümet, saldırıların planlı ve koordineli olduğunu açıklarken, polis saldırganları ve kaçan mahkumları bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Sierra Leone'de askeri kışlaya saldırı: 19 ölü
  28 Kas Sierra Leone'de askeri kışlaya saldırı: 19 ölü

  Sierra Leone'nin başkenti Freetown'da bulunan Wilberforce askeri kışlasına düzenlenen saldırıda 19 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 13 asker ve bir polis öldü, 8 kişi yaralandı. Saldırıya karışan şüphelilerden 3'ü yakalandı. Ülkede sükunet yeniden sağlanmıştır.

 • Sierra Leone'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
  27 Kas Sierra Leone'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

  Sierra Leone'da askeri kışlaya düzenlenen saldırının ardından başlatılan gündüz sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı 21.00-06.00 saatleri arasında uygulanacak.

 • Sierra Leone Cumhurbaşkanı saldırıyla ilgili elebaşılardan çoğunun yakalandığını duyurdu
  27 Kas Sierra Leone Cumhurbaşkanı saldırıyla ilgili elebaşılardan çoğunun yakalandığını duyurdu

  Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio, başkent Freetown'da askeri kışlaya düzenlenen saldırıyla ilgili elebaşılardan çoğunun yakalandığını açıkladı. Bio, güvenlik operasyonlarının ve soruşturmanın devam ettiğini belirterek sorumluların hesap vereceğini söyledi.

 • Sierra Leone'da Saldırı Sonrası Hava Yolu Şirketlerine Uçuş Planlaması Çağrısı
  26 Kas Sierra Leone'da Saldırı Sonrası Hava Yolu Şirketlerine Uçuş Planlaması Çağrısı

  Sierra Leone havacılık otoritesi, askeri kışlaya yapılan saldırı sonucu ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından hava yolu şirketlerine uçuşlarını yeniden planlamaları çağrısında bulundu. Tüm hava yollarının, yolcularını sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan sonraki müsait uçuşlara yerleştirilmesi gerektiği belirtildi. Ülke hava sahasının açık kalmaya devam edeceği kaydedildi.

 • Sierra Leone'da kışlaya saldırı: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi
  26 Kas Sierra Leone'da kışlaya saldırı: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

  Sierra Leone'nin başkenti Freetown'da bulunan bir kışlaya silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Güvenlik güçleri durumu kontrol altında tutuyor.

 • Sierra Leone'de hapishaneden kaçış
  26 Kas Sierra Leone'de hapishaneden kaçış

  Askeri kışlaya yapılan saldırının ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sierra Leone'de, başkentteki hapishaneden çok sayıda mahkumun kaçtığı bildirildi. Silahlı bir grup, Pademe Hapishanesi'ne girerek mahkumları serbest bıraktı. Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio, kaçan saldırganların arandığını duyurdu ve vatandaşlara sokağa çıkmamaları çağrısı yaptı.

 • ECOWAS, Sierra Leone'daki saldırıyı kınadı
  26 Kas ECOWAS, Sierra Leone'daki saldırıyı kınadı

  Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Sierra Leone'nin başkenti Freetown'daki kışlaya yapılan saldırıyı kınadı. ECOWAS, saldırının yasa dışı olduğunu vurgulayarak, saldırganların tutuklanması ve yargılanması gerektiğini belirtti. Ayrıca ECOWAS, Sierra Leone hükümeti ve halkını demokrasi ve iyi yönetişimi destekleme kararlılığını tekrar vurguladı.

 • Sierra Leone Cumhurbaşkanı saldırı sonrası sokağa çıkma yasağı ilan etti
  26 Kas Sierra Leone Cumhurbaşkanı saldırı sonrası sokağa çıkma yasağı ilan etti

  Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio, başkentteki bir kışlaya yapılan saldırı sonrası halkına sokağa çıkmama çağrısında bulundu. Bio, saldırının ardından ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi. Bio, ülkenin barış ve güvenliğini korumaya devam edeceklerini vurguladı.

 • Sierre Leone'de askeri kışlaya saldırı: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi
  26 Kas Sierre Leone'de askeri kışlaya saldırı: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

  Sierre Leone'de bir grup silahlı kişi, başkent Freetown'da bulunan Wilberforce askeri kışlasına saldırdı. Saldırganlar geri çekilmek zorunda kaldı ve devlet güçleri kontrolü elinde tutuyor. Ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • Avustralya'da Çinli sığınmacı, elektronik takip yasasının iptali için mahkemeye başvurdu
  23 Kas Avustralya'da Çinli sığınmacı, elektronik takip yasasının iptali için mahkemeye başvurdu

  Avustralya'da Çinli bir sığınmacı, suç geçmişi olan sığınmacılara elektronik takip cihazları takılması yasasının iptali için mahkemeye başvurdu. Suç geçmişi olmayan sığınmacıların özgürlüğünü kısıtlayan bu uygulamaya itiraz eden sığınmacı, Yüksek Mahkeme'nin daha önce verdiği kararın ardından gözetim merkezinden salıverilen 80 sığınmacıdan biri olduğunu belirtti.

 • Gana'nın Oti Bölgesinde Silahlı Saldırı: 8 Ölü
  22 Kas Gana'nın Oti Bölgesinde Silahlı Saldırı: 8 Ölü

  Batı Afrika ülkelerinden Gana'nın Oti bölgesine bağlı Nkwanta ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti. Saldırı sonucunda çok sayıda kişi yaralandı. İçişleri Bakanı, kasabada kısmi sokağa çıkma yasağı ilan ederken, Nkwanta ilçesi ve çevre sakinlerinin silah taşımasını yasakladı.

 • Fransa'da Polisin Tahliye Edilmesine Tepki Gösteren Binlerce Kişi Nanterre'de Buluştu
  19 Kas Fransa'da Polisin Tahliye Edilmesine Tepki Gösteren Binlerce Kişi Nanterre'de Buluştu

  Fransa'da 17 yaşındaki Nael M.'yi öldüren polisin tahliye edilmesine tepki gösteren binlerce kişi, Paris'in banliyösü Nanterre'de protesto düzenledi. Göstericiler, adalet taleplerini dile getirirken, Nael'in annesi oğlunu özlediğini ve polisin cezasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Nael'in ölümü, ülke genelinde şiddetli protestolara neden olmuştu.

 • Madagaskar'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Başladı
  16 Kas Madagaskar'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Başladı

  Madagaskar'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oy verme işlemi başladı. Oy verme işlemi yerel saatle 06.00'da başladı ve 17.00'de sona erecek. Eski Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina'nın Fransız vatandaşlığı nedeniyle gergin geçen seçim süreci dolayısıyla başkent Antananarivo'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Rajoelina'nın adaylığına karşı çıkan 10 cumhurbaşkanı adayı ise seçimi boykot etti. Anayasa Mahkemesi, Rajoelina da dahil 13 ismin adaylığını onaylamıştı.

 • Madagaskar'da Seçim Öncesi Sokağa Çıkma Yasağı
  15 Kas Madagaskar'da Seçim Öncesi Sokağa Çıkma Yasağı

  Madagaskar'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi başkent Antananarivo'da gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın, seçim sürecinde olası provokasyonların önüne geçmek için alındığı belirtildi. Seçimde 13 aday arasında yer alan eski Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina'nın adaylığı, diğer adaylar tarafından protesto edilmişti.

 • Fransa'da 17 yaşındaki genci öldüren polis adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
  15 Kas Fransa'da 17 yaşındaki genci öldüren polis adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

  Fransa'da 27 Haziran'da 17 yaşındaki Nael isimli genci öldürmekle suçlanan polis, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkeme, Nael'in ölümünden sorumlu tutulan polisin avukatlarının tahliye talebini kabul etti. Nael'in ölümü şiddetli protestolara neden olmuş ve ülke genelinde çatışmalar yaşanmıştı.

 • Gabon'da 2025'te Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri Yapılacak
  13 Kas Gabon'da 2025'te Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri Yapılacak

  Gabon'da 30 Ağustos darbesiyle iktidarı ele geçiren askeri yönetim, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin Ağustos 2025'te yapılacağını duyurdu. CTRI Sözcüsü Albay Ulrich Manfoumbi Manfoumbi, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada seçim takvimini duyurdu. Gabon'da darbe sonrası yapılan seçimler iptal edilmiş ve ülke sınırları kapatılmıştı. Mevcut Cumhurbaşkanı Ali Bongo, 26 Ağustos'ta yapılan seçimleri kazanmıştı.

 • İsrail, El Halil'de sokağa çıkma yasağı uygulayarak binlerce Filistinliyi eve hapsetti
  12 Kas İsrail, El Halil'de sokağa çıkma yasağı uygulayarak binlerce Filistinliyi eve hapsetti

  İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde 11 mahallede sokağa çıkma yasağı getirerek binlerce Filistinliyi eve hapsetti. İsrail'in baskı ve ihlalleri artarken, İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem, El Halil'deki sokağa çıkma yasağının mağazaların kapanmasına, işyerlerinin kapatılmasına ve binlerce kişinin evlerinde hapsedilmesine neden olduğunu bildirdi. Yahudi yerleşimciler ise tam bir hareket özgürlüğünden yararlanırken, bölge sakinleri ayrıntılı vücut aramaları ve aşağılayıcı muamelelerle karşılaşıyor.

 • ABD'de Kongre Baskınında Yer Alan Eski Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Hapis Cezasına Çarptırıldı
  03 Kas ABD'de Kongre Baskınında Yer Alan Eski Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Hapis Cezasına Çarptırıldı

  ABD'de 6 Ocak 2021'de Kongre binasına yapılan baskında yer alan eski Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Federico Klein, güvenlik güçlerine saldırı ve diğer isyancıları mücadeleye çağrı suçlarından 70 ay hapis cezasına çarptırıldı. Klein'in cezasını ev hapsinde sürdüreceği belirtildi. Baskının ardından bin 100'den fazla kişi tutuklandı ve eski Başkan Donald Trump, 2024'te tekrar seçilirse baskına katılanlara af uygulayacağını söylemişti.

 • Türk gazetecilere Batı Şeria'da saldırı yapıldı
  02 Kas Türk gazetecilere Batı Şeria'da saldırı yapıldı

  İsrail-Filistin arasındaki çatışmayı haberleştirmek için bölgede bulunan Türk gazetecilere saldırı yapıldı. Batı Şeria'nın Nablus kentinde, Yahudi yerleşim yerinden geçen Türk gazetecilerin aracına henüz ne olduğu belirlenemeyen bir cisim atıldı.

 • Gabon'da Parlamento Göreve Başladı
  31 Eki Gabon'da Parlamento Göreve Başladı

  Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen askeri darbenin ardından Parlamento'nun göreve yeniden başladığı bildirildi. Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı General Brice Oligui Nguema liderliğinde açılışı gerçekleştirilen Parlamento'ya 98 milletvekili ve 70 senatör atandı. Ülkede geçiş dönemi boyunca görev yapacak Parlamento'nun görev süresi henüz belirlenmedi.

 • ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı
  24 Eki ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı

  ABD, Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen darbe sonrası bu ülkeye olan yardımlarını durdurduğunu açıkladı. Açıklamada, insani yardım, sağlık ve eğitim yardımlarının devam ettiği belirtilirken, geçiş hükümetinin demokratik bir rejim kurması durumunda yardımların devam edeceği ifade edildi. Gabon'da darbenin ardından yapılan seçimlerin usulsüzlükler nedeniyle eleştirildiği ve ABD'nin Gabon halkının demokrasi, refah ve istikrarını desteklediği vurgulandı.

 • Dünyanın gözü Gazze ve İsrail'deyken Batı Şeria'da neler oluyor?
  21 Eki Dünyanın gözü Gazze ve İsrail'deyken Batı Şeria'da neler oluyor?

  Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırısının ardından İsrial'in Gazze'ye bombardımanı 14'üncü gününde.

 • Gabon'da askeri darbeyle iktidara gelen General Brice Oligui Nguema, cumhurbaşkanı maaşından feragat etti
  19 Eki Gabon'da askeri darbeyle iktidara gelen General Brice Oligui Nguema, cumhurbaşkanı maaşından feragat etti

  Gabon'da askeri darbeyle iktidara gelen General Brice Oligui Nguema, ülkedeki ekonomik durumdan ötürü cumhurbaşkanı maaşından feragat etti. Hükümet Sözcüsü Ulrich Manfoumbi, Nguema'nın sadece Cumhuriyet Muhafızları Komutanı olarak maaş alacağını duyurdu. Geçiş hükümetinin Cumhurbaşkanı Nguema, yolsuzluklarla mücadele edeceklerini söz vermişti. Darbe sonrası birçok üst düzey yönetici tutuklanmıştı.

 • İsrail, Batı Şeria'daki mülteci kampına baskın düzenliyor
  19 Eki İsrail, Batı Şeria'daki mülteci kampına baskın düzenliyor

  İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın Tulkerm kenti yakınlarındaki Nur eş-Şems Mülteci Kampı'na baskın düzenlemeye devam ediyor. Kamptaki yapıları yıkan İsrail güçleri, sokağa çıkma yasağı uygulayarak birçok Filistinliyi gözaltına aldı. Baskın sırasında çıkan çatışmalarda silah sesleri duyuldu ve kamptaki altyapıya zarar verildi.

 • Videonun, Filistinlilerin sahte cenaze töreni düzenlediğini gösterdiği iddiası
  13 Eki Videonun, Filistinlilerin sahte cenaze töreni düzenlediğini gösterdiği iddiası

  Sosyal medyada Filistinlilerin İsrail saldırılarında ölen bir kişinin cenaze töreni kurgusunu yansıttığı iddiasıyla bir video paylaşıldı. Görüntü kısa süre içinde binlerce izlenmeye ulaştı.

 • TBMM Genel Kurulu
  12 Eki TBMM Genel Kurulu

  AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, "Binaların hiçbir ayrım gözetilmeksizin bombalar altında bırakılmasıyla Gazze bugün orantısız ve her türlü ahlaki temelden yoksun bir saldırı karşısındadır.

 • Gabon'da Ali Bongo'nun eşi Sylvia tutuklandı
  12 Eki Gabon'da Ali Bongo'nun eşi Sylvia tutuklandı

  Gabon'da askeri darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba'nın eşi Sylvia Bongo Ondimba Valentin, 'zimmetine para geçirme ve kara para aklama' suçlarından tutuklandı. Gabon'da yapılan yolsuzluklarla mücadele kapsamında birçok üst düzey yönetici tutuklanmıştı.

 • ASKON Genel Başkanı: Türkiye olarak üretmek, çalışmak ve gayret etmek kalmış
  06 Eki ASKON Genel Başkanı: Türkiye olarak üretmek, çalışmak ve gayret etmek kalmış

  Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, dünya ekonomisinde yaşanan daralma ve kabuğuna çekilme döneminde Türkiye'nin üretim ve ihracatta büyüme gösterdiğini belirtti. Aydın, Türkiye'nin üretmek, çalışmak ve gayret etmek gibi değerlere odaklanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, yenilenebilir enerji ve dijital dönüşüm alanlarındaki yatırımların önemine dikkat çekti.

 • 'Armut' çürük çıktı... Ev hayalleri adliyede son buldu
  05 Eki 'Armut' çürük çıktı... Ev hayalleri adliyede son buldu

  'Armut' çürük çıktı.

 • Armut çürük çıktı
  05 Eki Armut çürük çıktı

  Kocaeli'de arsalarına ev yaptırma hayaliyle Armut uygulaması üzerinden müteahhit ile iletişime geçen vatandaşlar, dolandırıldıkları ididasıyla suç duyurusunda bulundu.

 • Gabon'da Darbe Sonrası General Nguema, Kongo Cumhurbaşkanı ile Görüştü
  02 Eki Gabon'da Darbe Sonrası General Nguema, Kongo Cumhurbaşkanı ile Görüştü

  Gabon'da 30 Ağustos darbesiyle iktidarı ele geçiren General Brice Oligui Nguema, Kongo Cumhurbaşkanı Denis Sassou N'guesso ile resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. General Nguema, Kongo Cumhuriyeti'nde Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşerek ülkesindeki gelişmeleri paylaştı.

 • Hindistan'da öğrenci cinayetleri: 4 kişi gözaltına alındı
  02 Eki Hindistan'da öğrenci cinayetleri: 4 kişi gözaltına alındı

  Hindistan'ın Manipur eyaletinde devam eden şiddet olaylarında 2 öğrencinin öldürülmesiyle ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı. Manipur polisi ve Hindistan ordusunun ortak operasyonuyla gerçekleştirilen gözaltıların ardından cinayetle bağlantılı olduğu belirtilen 4 kişi tutuklandı. Ayrıca, cinayetle ilişkisi bulunan 2 çocuk çocuk koruma yetkililerine teslim edildi. Manipur Eyalet Başbakanı, suçlulara en ağır cezanın verilmesi için kararlı olduklarını belirtti. Manipur eyaletinde yaşanan şiddet olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve yüzlerce öğrenci protesto düzenlemişti.

 • PKK/YPG, Arap kökenli 8 sivili alıkoydu
  27 Eyl PKK/YPG, Arap kökenli 8 sivili alıkoydu

  Terör örgütü PKK/YPG, Suriye'nin doğusundaki Deyrizor ilinde işgalinde tuttuğu bölgelerde, Arap aşiretleri ile yaşanan çatışmalara yakın bölgelerde, aralarında kadınların da bulunduğu Arap kökenli 8 sivili alıkoydu. PKK/YPG'li teröristler, çatışmaların yaşandığı bölgelere giden yollarda yol kontrol noktaları kurarak sivilleri durduruyor ve alıkoyma eylemlerini gerçekleştiriyor. Alıkonulan sivillerin nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor. Arap aşiretleri ile PKK/YPG arasındaki çatışmalar ise aralıklarla devam ediyor.

 • ABD, Gabon'a yapılan dış yardım programlarını durdurdu
  27 Eyl ABD, Gabon'a yapılan dış yardım programlarını durdurdu

  ABD yönetimi, Gabon'da ordunun yönetimi ele geçirmesini değerlendirerek, dış yardım programlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gabon hükümetine fayda sağlayan bazı yardım programlarının durdurulduğunu açıkladı. Bu tedbir, uluslararası ortakların adımlarıyla uyumlu bir şekilde atıldı.

 • Esvatini Krallığı'nda Parlamento Seçimleri Yaklaşıyor
  26 Eyl Esvatini Krallığı'nda Parlamento Seçimleri Yaklaşıyor

  Afrika'nın son mutlak monarşisi olan Esvatini Krallığı'nda, parlamentonun alt kanadının üyelerini belirlemek üzere 29 Eylül'de seçimler düzenlenecek. Ülkede yaklaşık 600 bin kayıtlı seçmen bulunuyor ve seçim sonuçları hafta sonunda açıklanması bekleniyor. Esvatini'de monarşi sistemi hüküm sürerken, muhalifler ise demokrasi ve özgürlük talepleriyle protesto gösterileri düzenliyor.

Advertisement