Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "Derdimiz Hızlı Koşmak" - Son Dakika

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "Derdimiz Hızlı Koşmak"

26.03.2017 15:32
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "Derdimiz Hızlı Koşmak"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı ilçesinde vatandaşlara referandumu anlattı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı ilçesinde vatandaşlara referandumu anlattı. Başkan Menderes Türel, "Bu seçim senelerdir gelişmemizi istemeyen ülkelerin ayağımıza bağlamış olduğu prangalardan kurtulma, üzerimizdeki yükleri hafifleterek ülkenin daha hızlı koşabilmesini sağlamak için yapılacak bir oylama" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı ilçesinde vatandaşlar ve STK'larla bir araya gelerek, sorunlarını dinleyerek hizmetlerini ve referandumu anlattı. İlk olarak AK Parti Konyaaltı İlçe Teşkilatı, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri(STK) ve muhtarlarla kahvaltıda bir araya gelen Başkan Türel, ardından Bahtılı, Aşağıkaraman, Çakırlar ve Doyran mahallelerinde vatandaşlarla buluştu.

16 Nisan'da Türkiye'nin daha hızlı kalkınması, devletin daha güçlenmesi, milletin daha çok refah içinde olması için hükümet sistemine yönelik bir oylama yapılacağını söyleyen Başkan Türel, "Bu bir parti seçimi değil, bir belediye başkanı seçimi değil, başbakan, cumhurbaşkanı secimi değil. Bu seçim senelerdir bizim gelişmemizi istemeyen ülkelerin ayağımıza bağlamış olduğu iplerden, prangalardan kurtulma, üzerimizdeki yükleri hafifleterek ülkenin daha hızlı koşabilmesini sağlamak için yapılacak bir oylama" dedi.

"İftiralarla korku ortamı hazırlıyorlar"

'Biz ne zaman bu ülkemize daha güçlü bir şekilde hizmet etmeye çalışsak hep yalanlarla, iftiralarla karşı karşıya kaldık' diyen Türel, "Ülkemizin hızlı kalkınmasını istememize yönelik girişimlerimiz hep hayır diyerek engellenmeye çalışıldı. Şahsen ben bunu Büyükşehir Yasası'nda yaşadım. O zaman Ankara'da o yasanın hazırlığını yapan ekibin içindeydim. Biz belediyelerimizin daha güçlenmesi ve daha iyi hizmet imkanına kavuşması için bir düzenleme yapıyorken ülkeyi eyaletlere bölüyorsunuz dediler. Ülkeyi bölüp parlayacaksınız dediler. Olmadık iftiralara maruz kaldık. 3 senedir bu kanun yürürlükte. Ülke eyaletlere mi bölündü, parçalandı mı? Aksine Antalya'nın 539 köyüne yapılan toplam yatırım yılda 10 milyon lira iken, yasanın ardından bizim sadece bu köylerin yoluna harcadığımız para 150 milyona ulaştı" diye konuştu.

"Derdimiz hızlı koşmak"

Ülkenin geleceğini düşündüklerini ifade eden Başkan Türel, "Bugün hamdolsun güçlü bir liderimiz var. Böyle bir dünya lideriyle, güçlü bir hükümetle, milletin desteğiyle geciksek de ayağımızdaki prangalarla istediğimiz hızla yürüyemezsek de hedefe, menzile bir şekilde ulaşıyoruz ama derdimiz hızlı koşmak. Bu yapılan düzenleme işte bunun içindir. Topluma yalanlarla, iftiralarla korku vermek suretiyle hep kafa karışıklığı yaratıyorlar. Aslında 18 maddeyi okusak, her şey net bir şekilde anlaşılıyor" şeklinde konuştu.

Konuşmasını şu şekilde sürdüren Başkan Menderes Türel:

"Sayın Kılıçdaroğlu muhtarlıklar kapanacak diyor. Bunu nereden çıkarıyorsunuz "

"Şimdi muhalefet lideri Sayın Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki, muhtarlıkları kapatacaksınız. Muhtarların maaşlarının 7 misli artışını Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğum dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanken verdiği talimatlar üzerine biz yaptık. Bunu nereden çıkarıyorsunuz. Şimdi bu sabah öğreniyorum ki bin 400 Liralara kadar gelmiş. Muhtarlarımız ne kadar ücret alsa azdır. Bu işler gönüllülük isteyen işlerdir. Millete ve memlekete sevdalı insanların yapacağı işlerdir. Parayla karşılığı filan ölçülmez ama bizim muhtarların önü kapatmak mı açmak mı istediğimiz, yaptıklarımızdan belli. Yaptıklarımız yapacağımızın teminatıdır diyoruz. Biraz önce bir hanım yolumuzdan çevirdi diyor ki Suriyelilere vatandaşlık verecek misiniz? Anayasa değişikliğinde böyle bir cümle var mı? Yok. Bu nereden çıktı. Hep böyle iftiralar."

"Hangi diktatör kendini seçimle sınırlar"

Tek adamlık, diktatörlük eleştirilerine tepki gösteren Başkan Türel, "Soruyorum size dünyanın neresine halk diktatörü seçiyor. Bizim cumhurbaşkanlarımızı halk seçiyor. Halkın seçtiği bir şey diktatörlük olabilir mi arkadaşlar biri söylesin. Ayrıca diktatör olmak isteyen birisi beni iki defa seçin üçüncü defa seçmeyin der mi. Bunu hangi akılla hangi mantıkla izah edebilirsiniz" ifadesini kullandı.

"Yeni sistemle Cumhurbaşkanının yargılanması kolaylaşacak"

Yeni sistemle Cumhurbaşkanının yargılanması ve soruşturulmasının kolaylaştığını dile getiren Türel, mevcut sistemde meclis çoğunluğunun yüzde 75'i ile yargılanabilen Cumhurbaşkanı'nın yeni sistemde yüzde 66 daha az bir çoğunlukla yargılanabilir hale geldiğini anlattı. Türel, "Hangi diktatör kendi soruşturmasını kolaylaştırır. Esas şimdi başlıyor sorgulama dönemi. Neymiş dokunulmazlık yok böyle bir şey. Bunların hepsi milletin aklını karıştırmak için ortaya atılan yalanlardan başka bir şey değil. Cumhurbaşkanı yargıyı ele geçirecek diyorlar. Yeni sistemle bu mümkün değil" diye konuştu.

"Koalisyon dönemi bitiyor"

Cumhurbaşkanlığı sisteminin uzlaşmayı gerektiren bir sistem olduğu vurgulayan Başkan Türel, "Artık koalisyon dönemi bitiyor ama uzlaşma olacak. Tek başına iktidarlarda büyüme hızımız koalisyonlara göre tam iki misli. AK Parti 2002'de iktidara geldiğinde 3 bin dolardı kişi başı düşen gelir. Bugün ise 11 bin dolar. Bunun nedeni, koalisyon yok. 2002'de seçimler bitti AK Parti tek başına iktidara geldi, Rahmetli Sakıp Sabancı çıktı " Allaha şükrediyorum kimin seçildiği değil tek başına iktidar çıktı sandıktan" dedi. Çünkü geçmişte biz bunların acısını yaşamışız" dedi.

Kanun hükmünde kararname (KHK) yetkisi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Türel, "KHK yetkisi kanunla ilgili düzenlenmiş konularda Cumhurbaşkanları KHK'yi de çıkaramıyor. Ancak idari konularda KHK çıkar. O da nedir bakanların sayısı, 20 olacak 30 olacak, genel müdürler müsteşar atamaları neyse. Vatandaşı korkuya endişeye sürükleyecek bütün yalanlar şu anda maalesef ortada" dedi.

"Memleket meselesi"

Dışarından yapılan saldırılara bakıldığında meselenin memleket meselesi olduğunun çok net anlaşıldığına dikkat çeken Başkan Menderes Türel, " Almanya'nın devlet televizyonunda hayır kampanyası yapılıyor. İsviçre gazetesinde Türkçe başlık atıyorlar, oylarınızı hayır verin diye. Onlar niye hayır kampanyası yapıyor; Hollanda'sı, Almanya'sı bütün Avrupa. İsviçre'de işte dün; terbiyesizlere bak. Cumhurbaşkanımızın resmi, şakağına silah dayamış birisi; İsviçre'nin göbeğinde Hayır kampanyası yapıyor. Yapan kim? Teröristler. Ama Türkiye'nin Bakanını sokmuyorlar evet propagandası yapmasın diye. Derdiniz ne? Onlar bizim çok güçlü bir ülke olmamızı istediği için mi hayır kampanyası yapıyorlar? Türkler çok zenginleşsin çok gelişsin diye mi hayır kampanyası yapıyorlar. Bunlar bizim ne zaman iyiliğimizi istemiş" ifadelerini kullandı.

Teröristler 'hayır' diyor

Dağdaki teröristin de hayır diye uğraştığını belirten Türel, "Ülkenin bölünmesini kimin istediği belli. Şimdi başlarına geleceği bildikleri için hayır diye yırtınıyorlar. Allah'ın izniyle o Kandili de onların başına geçireceğiz inşallah. Kimsenin tereddüdü olmasın. Onlar hayır diye ne kadar yırtınırlarsa yırtınsınlar; bu millet her şeyin farkında. Biz hep milletimize güvendik. Bu millet ne eylerse güzel eyler diyoruz" şeklinde konuştu.

"Her şey istikrarla oluyor"

Ülkenin kalkınması güçlenmesinin istikrar sayesinde olabileceğini vurgulayan Başkan Türel, şöyle konuştu:

"Bakın bu bölgenin imar sorununu ben ilk dönemden beri uğraşıyorum. İlk 5 senemizde çözmek mümkün olmadı. Çözümüyle de ilgili bir şeyler söylemiştim. Ama istikrar ne demek yönetimde süreklilik demek. İstikrar bozulunca her iş kalıyor Antalya'da bunu en iyi siz gördünüz. Benim ilk dönemimden ayrıldıktan sonra sizin imar sorununuza dönüp bakan oldu mu? Aksine bir de buralara imar yaptırmam diyenler geldi göreve. Şimdi yeniden göreve geldik. İstikrar olsaydı şimdi buranın imar sorununda çok daha farklı bir yerdeydik. 5 senemizi 15 sene ile kaybettik. Arkadaşlar bu hayırcılar bizi hep engellemeye çalışmaktan başka bir iş yapmadılar, yapmıyorlar. Ömürleri hayır demekle geçmiş. İşte geldiler Bahtılı'nın imar problemine hayır dediler dönüp bakmadılar. Yine geldik biz ilgileniyoruz. E şimdi Uncalı'nın Batı Çevre Yolu ile ilgili imar planını çözmeye kalktığımızda bu sefer hayırcıların maşaları devreye giriyor, mahkemeye gidiyorlar. Mahkeme kapılarında saatlerce meramımızı anlatacağız diye uğraşıyoruz. Geciktiriyorlar. Ama menzile ulaşmaktan alıkoyamıyorlar. Allah'ın izni ile halledeceğiz. Bu işler kademe kademe oluyor."

Batı Çevreyolu ve etrafındaki imar planlamasını mahkemenin gerekçeli kararına göre düzeltip yeniden yapacaklarını açıklayan Başkan Türel, orayı çözdükten sonra Bahtılı'nın imar sorununu da çözeceklerini söyledi.

"Bedava elektrik"

Başkan Türel, seçimden önce sulama birliklerinin, kooperatiflerin elektrik bedelini karşılama sözü verdiklerini hatırlatarak, "Bunun için güneş santrallerimizi kurduk, elektrik üretmeye başladık. Bize sulama birliğini veya kooperatifini borçsuz devredenlerin elektriğini belediye olarak karşılayacağız" dedi. - ANTALYA

AK Parti Teşkilat Akademisi Mahalle Eğitim Programı devam ediyor AK Parti Teşkilat Akademisi Mahalle Eğitim Programı devam ediyor Mahalleliden Konyaaltı Belediye Başkanı Esen'e 'Hayatpark' Teşekkürü Mahalleliden Konyaaltı Belediye Başkanı Esen'e 'Hayatpark' Teşekkürü
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: 'Derdimiz Hızlı Koşmak' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement