Okan Gaytancıoğlu: Hamzadere Barajı'nda, 'Paranın Yüzde 90'ı Ödendi' Deniyor Ama Ortada Faaliyet Yok - Son Dakika

Okan Gaytancıoğlu: Hamzadere Barajı'nda, 'Paranın Yüzde 90'ı Ödendi' Deniyor Ama Ortada Faaliyet Yok

10.01.2023 18:11

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Keşan ilçesi bağlı Karahisar köyünde su sorunu yaşayan üreticileri ziyaret etti. Gaytancıoğlu, "Trakya bölgesinde çok önemli bir baraj var, Hamzadere Barajı. Tamamlandığında sulama kanallarıyla birlikte 330 bin dekar alanı sulayacak ama şu anda proje yüzde 40’larda. 'Paranın yüzde 90’ı ödendi' deniyor ama faaliyet ortada yok. Örneğin, bu kapalı sistem 6 seneden beri yapılmasına rağmen tarlalara su vermiyor. Biz de araştırdık, bu projeyi yapanlardan biri de Beşli Çete mensuplarından biri. Acaba onun da mı bu işlerde bir ilgisi var, merak ediyoruz. Tarlalar su bekliyor" dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne'nin Keşan ilçesi bağlı Karahisar köyünde su sorunu yaşayan üreticileri ziyaret etti. Gaytancıoğlu, "Trakya bölgesinde çok önemli bir baraj var, Hamzadere Barajı. Tamamlandığında sulama kanallarıyla birlikte 330 bin dekar alanı sulayacak ama şu anda proje yüzde 40'larda. 'Paranın yüzde 90'ı ödendi' deniyor ama faaliyet ortada yok. Örneğin, bu kapalı sistem 6 seneden beri yapılmasına rağmen tarlalara su vermiyor. Biz de araştırdık, bu projeyi yapanlardan biri de Beşli Çete mensuplarından biri. Acaba onun da mı bu işlerde bir ilgisi var, merak ediyoruz. Tarlalar su bekliyor" dedi.

Okan Gaytancıoğlu, bugün Edirne'nin Keşan ilçesi bağlı Karahisar köyünde çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, üreticilerin sulamayla birlikte buğday hasadından sonra ikinci ürün ekebileceğini söyledi. Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

"PARANIN YÜZDE 90'I ÖDENDİ DENİYOR"

"Trakya bölgesinde çok önemli bir baraj var, Hamzadere Barajı. Tamamlandığında sulama kanallarıyla birlikte 330 bin dekar alanı sulayacak ama şu anda proje yüzde 40'larda. Nedense 'Paranın yüzde 90'ı ödendi' deniyor ama faaliyet ortada yok. Örneğin, bu kapalı sistem 6 seneden beri yapılmasına rağmen tarlalara su vermiyor. Tarlalara su verilseydi çiftçi kanola ekmişti. Kanolayı bozdu. Ceviz dikenler var, tankerle sulama yapıyorlar. Biz de araştırdık, bu projeyi yapanlardan biri de Beşli Çete mensuplarından biri. Acaba onun da mı bu işlerde bir ilgisi var, merak ediyoruz. Tarlalar su bekliyor. Çiftçi, ikinci ürün ekmek, para kazanmak istiyor. Dışa bağımlılıktan Türkiye'yi kurtarmak istiyor. Ama böyle beton şekilde, içindeki demir aksam da çürüyor. Tarlalara da su gitmiyor."

"SULAMA YAPAMIYORUZ"

Bir üretici ise sulu tarımla ikinci ürün ekebileceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Tarlaya suyun gelmesi lazım. Biz, bu tarlalara ikinci ürün de ekebiliriz. Buğday, buğdaydan sonra mısır ekme şansımız var. Pancar ekebiliriz, getirisi daha yüksek olarak ama şu an kapalı sistemler çalışmadığı için sulama yapamıyoruz. Biz, su olsa, buraya pancar eksek en az 8 ton pancar alırız. Domates, biber ekme şansımız var. Diğer sebze türü ürünleri de ekebiliriz, tarlalarımız çok verimli yerler."

"YÜKSEK REKOLTEDE ÜRÜN ALIR"

Bir diğer üretici de şunları söyledi:

"Eğer bu kapalı sulama sistemleri devreye alınabilseydi hem ben hem tarlasına ürün eken çiftçiler, düşük rekoltelerle, düşük kilolarla ekim yapmaz. Dışa bağımlı olduğumuz ürünlerde daha fazla ürün alıp hem yerlerimiz değerlenir hem de çiftçi içinde bulunduğu ekonomik şartlardan kurtarmış olurduk. Yüksek rekoltede ürün alır, ikinci ürün alma şansı da yükselir, çiftçi kar eder duruma geçerdi. Bildiğiniz gibi köylerde gençlerimiz, çiftçiliğin para getirmediğini düşünerek köylerimizi terk etmeye başladı. Bunların bir an önce teslim alınıp bölgemize değer katmasını bekliyoruz."

Bir diğer üretici ise "Günümüzde kuraklık var. Uzun yıllar kuraklığın devam edeceği görünüyor. Bu sistemlerin tamamlanıp tarımın da kuraklıktan çıkması için yatırımların bir an önce tamamlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
'CHP Genel Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?' anketi! Listenin başındaki isim rakiplerine fark attı 'CHP Genel Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?' anketi! Listenin başındaki isim rakiplerine fark attı

Son Dakika Yerel Okan Gaytancıoğlu: Hamzadere Barajı'nda, 'Paranın Yüzde 90'ı Ödendi' Deniyor Ama Ortada Faaliyet Yok - Son Dakika


Advertisement