Son Dakika Son Dakika Son Dakika
2011'de Satılan Akıllı Telefon Sayısı 3 Milyonu Aştı - Son Dakika

2011'de Satılan Akıllı Telefon Sayısı 3 Milyonu Aştı

Yaklaşık 35 milyon kullanıcısı bulunan Turkcell, 2011 yılına ait mobil hizmet verilerini açıkladı.

2011\'de Satılan Akıllı Telefon Sayısı 3 Milyonu Aştı
04.01.2012 - 12:03,

Yaklaşık 35 milyon kullanıcısı bulunan Turkcell, 2011 yılına ait mobil hizmet verilerini açıkladı. Turkcell müşterileri 2011'de 87 milyar dakika konuştu, 85 milyar SMS, 121 milyon MMS attı, mobil internette 26.5 milyon GB veri tüketti. Akıllı cihazların yükselişine paralel olarak 2011 yılına damgasını vuran teknolojik gelişme ise mobil uygulamalar oldu.

Türkiye'nin önemli iletişim ve teknoloji şirketlerinden Turkcell'in, 2011 yılı toplam mobil hizmet verileri belli oldu. Kısaca "mobil bilanço" olarak nitelendirilebilecek veriler, konuşma, SMS, MMS, mobil internet ve mobil uygulama rakamlarını kapsıyor. 34.4 milyon müşteriye sahip Turkcell'in sunduğu rakamlar, Türkiye'nin iletişim dünyasındaki yerini ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde gelinen noktayı saptamak açısından büyük önem taşıyor.

TURKCELL'LİLER 165 YIL KONUŞTU, 5.6 MİLYON DVD'LİK VERİ TÜKETTİ

2011 yılı boyunca cep telefonu kullanıcıları Turkcell altyapısı üzerinden 87 milyar dakika konuştu; bu süre yaklaşık 165 yıla denk geliyor. En çok konuşan iller sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçteki yerlerini korurken bu illeri Antalya, Bursa, Adana, Mersin, Kocaeli, Diyarbakır ve Hatay takip etti.

İnternetli telefonların ve tablet bilgisayarların gördüğü ilgi, veri tüketiminin artışında büyük rol oynadı. Mobil internet kullanımı bazında Turkcell'de birim fiyatlar bir yılda yüzde 32 oranında düşerken abone başı mobil internet kullanımı da yüzde 67 oranında artış gösterdi. Turkcell müşterileri 2011'de toplam 26.5 milyon GB veri tüketti. Bu rakam, 5.6

milyon DVD'ye

denk geliyor. En çok konuşan ilk dört il, veri tüketiminde de sırayı bozmazken Muğla, Bursa, Mersin, Kocaeli, Adana ve Balıkesir mobil

internette öne çıkan diğer iller oldu.

Turkcell'lilerin aynı dönemde gönderdiği SMS (kısa mesaj) sayısı 85 milyarı, MMS sayısı ise 121 milyonu buldu. En çok SMS gönderen iller listesinde ilk 3 sırada ise İstanbul, Bursa ve Kocaeli yer aldı.

2011 yılı, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların yılıydı. Ülkemizde 2011'de satılan akıllı telefon sayısı 3 milyonu aşarken satılan her 4 cep telefonundan biri akıllı telefon oldu. Mobil internetli cihazların yükselişi, mobil uygulamaların sayısında ve kullanım rakamlarında da büyük artışa yol açtı.

SÜPER LİG'İN CEPTEN EN ÇOK İZLENEN GOLÜ EBOUE'DEN

Cepten en çok izlenen kanallar ise sırasıyla KanalD, ShowTV, ATV oldu. Goller Cepte uygulaması ile ise 2011 yılında Turkcell'lilerin cebine 12 milyon gol videosu gönderildi. Süper Lig'in ilk yarısı boyunca statlara toplamda yaklaşık 3,5 milyon taraftarın gittiği düşünülecek olursa, golleri Turkcell'in sanal stadyumundan izleyenlerin sayısı tribünlerdeki taraftarın 3 katından fazla.

Turkcell Goller Cepte ile Süper Lig'de en çok izlenen gol 3-1'lik Galatasaray- Fenerbahçe maçında Eboue'nin attığı gol oldu. 2011'de Süper Lig'de golleri en çok izlenen ilk üç takım ise sırasıyla Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'tı.

1 MİLYON KEZ İNTERNETTEN TIKLAYIP CEPTEN KONUŞTULAR

Dünyada bir ilk olan TıklaKonuş servisi ile Turkcell'liler birbirlerinin numarasını görmeye ya da numara çevirmeye gerek kalmadan tek tıkla 1 milyondan fazla sesli arama gerçekleştirdiler. Turkcell TıklaKonuş ile cepten gerçekleştirilen konuşma süresi 1.1 milyon dakikayı buldu.

Turkcell'in cep telefonları için geliştirilmiş, yasal olarak ıslak imzaya eşdeğer elektronik imza uygulaması Mobil İmza ile de 2011 yılında 5.3 milyon işlem yapıldı.

FİNANS DÜNYASINA TEKNOLOJİK TRANSFERLER

Mobil teknolojilerin finans dünyasına katkısı 2011'de kayda değer bir yükselişteydi. Türkiye'de Turkcell'in başlattığı, sisteme dahil üye işyerlerinden kısa mesaj ile kolay ve güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan Mobil Ödeme servisinden geçtiğimiz yıl 5.6 milyon işlem yapıldı. Turkcell ayrıca dünyada birden fazla banka kartını tek bir SIM kart üzerinde destekleyen ilk ticari çözümü finans dünyasına ve müşterilerinin hizmetine sundu. Dahili NFC (Yakın Alan İletişimi) desteği ile birlikte gelen Turkcell

T20 marka akıllı telefon ise, bir operatörün bankacılık uygulamaları ile entegre ilk telefon ünvanını aldı.

10 MİLYON KİŞİ BİLGİYİ CEBİNDE TAŞIDI

Turkcell'in ücretsiz bilgi paketlerinden 10 milyona yakın Turkcell'li yararlandı. Bilgiye her an her yerden ulaşabilme avantajını yaşayan cep telefonu kullanıcıları, en çok Hava Durumu Paketi'ni tercih etti.

MOBİL HAYATIN FON MÜZİĞİ TURKCELL'DEN

Turkcell'li müzikseverler, Turkcell Müzik uygulaması ve web sitesi üzerinden 15 milyondan fazla şarkı indirdi. 2011'in en çok dinlenen şarkısı Gülben Ergen'in Yarı Çıplak adlı eseri olurken onu Nilüfer ile Şebnem Ferah'ın Erkekler Ağlamaz düeti izledi. Üçüncü sırada ise Soner Sarıkabadayı'dan Seveni Arıyorum var. Turkcell'lilerin en çok dinlediği 3 albüm ise şöyle: Sıla/ Konuşamadığımız Şeyler Var, Tarkan/ Adımı Kalbine Yaz, Demet Akalın/ Zirve 2010.

2012'YE CEPTEN MERHABA

Yeni yıl coşkusunu uzaktaki sevdikleriyle paylaşmak isteyen Turkcell'liler, zaman ve mekan koşuluna bağlı kalmadan mobil iletişimin sunduğu çeşitli avantajlardan faydalandı. Yılbaşı kutlamalarının başladığı 31 Aralık ile yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak tarihlerinde Turkcell müşterileri 473 milyon dakika sesli görüşme yaptılar. Aynı sürede 485 milyon SMS ve 1.6 milyon adet MMS gönderildi.

Kutlamalarını interneti kullanarak gerçekleştiren Turkcell'liler ise yaklaşık 210 bin GB veri tüketti. Yılbaşında en çok konuşan ve en çok internet kullanan illeri yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. SMS sıralamasında ise yılın ilk günü tamamlandığında ilk sırayı İstanbul, Bursa ve Ankara aldı. Kutlama trafiği en yoğun 31 Aralık günü 17.00-19.00 saatleri arasında ger çekleşti.

Turkcell'liler yılbaşı gecesi cepten en çok ShowTV, KanalD ve ATV izledi. Yeni yıla cepten müzik dinleyerek girenlerin en çok tercih ettiği ilk üç şarkı, Hadise-Aşk Kaç Beden Giyer, Halil Sezai-Sonbahar, Seksendört-Şimdi Hayat oldu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi 2011'de Satılan Akıllı Telefon Sayısı 3 Milyonu Aştı - Son Dakika


Advertisement