İzmir'in hedefi girişimciliğin ve inovasyonun başkenti olmak - Son Dakika
Ekonomi

İzmir'in hedefi girişimciliğin ve inovasyonun başkenti olmak

İzmir\'in hedefi girişimciliğin ve inovasyonun başkenti olmak

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından düzenlenen İzmir Girişimcilik Zirvesi'nde Samumed Kurucu ve CEO'su Osman Kibar ile Eczacıbaşı ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül İldeniz deneyimlerini paylaştı.

16.07.2019 18:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından düzenlenen İzmir Girişimcilik Zirvesi'nde Samumed Kurucu ve CEO'su Osman Kibar ile Eczacıbaşı ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül İldeniz deneyimlerini paylaştı. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir'i girişimciliğin ve inovasyonun başkenti yapma hedefinde olduklarını belirtti.

İZTO tarafından İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen İzmir Girişimcilik Zirvesi'nde; Samumed Kurucu ve CEO'su Osman Kibar, Eczacıbaşı ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül İldeniz ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener önemli bilgiler paylaştı.

"O sesin ismi girişimcilik"

Ülkemizin, bölgenin ve dünyanın ekonomik gerçekleri olduğunu, her gün önümüze yeni rakamlar geldiğini belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Bu rakamları yorumlayan uzmanlar önerilerde bulunuyor. Bazıları güven veriyor bazıları ihtiyatlı olmamızı öngörüyor. Hepimiz yol haritaları çiziyoruz. Hemen hepimizin aklına his düşüyor. İçimizden gelen ses 'bir eksiklik var, yatırım yapmalıyım, bu alanda teknolojiyi kullanırsam farklı olabilirim' diye fısıldıyor. İşte o sesin ismi girişimcilik. Bugün hep beraber girişimciliği konuşmaya geldik. İçimizden çıkan ve dünyada kendi alanlarında sayılı isimlerden bilgiler alacağız, deneyimlerinden yararlanacağız. Birbirimize güven ve moral aşılayacağız. Zorlukları aşıp ortak ve uzun vadeli planları nasıl gerçekleştireceğiz, anlayacağız. Takım oyununun, ekip ruhunun önemini bir kez daha konuklarımızdan dinleyeceğiz. İçimizdeki 'haydi yapalım' sesinin daha güçlü çıktığına tanık olacağız" diye konuştu.

"İzmir yatırım yapmak için en doğru kent"

İzmir'in yatırım yapmak için en doğru kentlerden olduğunu vurgulayan Özgener, "Artık sadece ülkelerin değil kentlerin de birbirleriyle yarıştığı bir dönemde olduğumuzu unutmamalıyız. İZTO olarak inovasyon ve girişimciliğin İzmir'de önünün açılması önem verdiğimiz en büyük projemiz. Bu hedefle İzmir'in bu alanlarda lider kent olmasında öncülük yapmak istiyoruz. İzmir yaşamak kadar üretmenin de keyifli olduğu inovasyon ve girişimcilik için en uygun kent. Bugün İzmir gibi bu konuda çok şanslı bir kentte yaşamanın, yatırım yapmanın ve çalışmanın avantajlarını anlayacağız. Bu zirvenin İzmir'de düzenlenmesinin anlamı çok büyük. İzmir'i girişimciliğin ve inovasyonun başkenti olarak konumlandırdığımız takdirde, büyük bir ekonomik değişim yaşanacağını hepimiz görüyor ve biliyoruz. Birazdan sunumumda da aktaracağım rakamlar çok büyük fırsatlarla ve girişimcilere cesaret verecek verilerle dolu" ifadelerini kullandı.

İzmir'in önemini vurguladı

İzmir'in insan kaynağı profiline bakıldığında yüksek eğitim düzeyi ve nitelikli nüfus ile ekonomiye katkı sağlayan bir yapıda olduğunu kaydeden Özgener, şöyle devam etti:

"Sanayi ve hizmetler sektörünün yüksek oranı bu alanlarda girişimciliğe yönelik talep potansiyelini ortaya koymakta. İzmir ve bilim dediğimizde; İzmir girişimcilik kaynaklarını sağlayan bilimsel ve AR-GE altyapısı ile bilgi ekonomisine uygun bir kent. Ticarete bakıldığında; sektörel çeşitliği ve inovatif fikirler, girişimcilik ekosisteminin dinamik bir potansiyel sunuyor. İzmir Türkiye'nin ticaretine en çok katkı koyan ve cari fazla veren nadir kentlerden biri. İzmir aynı zamanda lokomotif bir şehir. Üretim yapan yabancı sermeyeli firmalar bakımından Kocaeli'den sonra 2. sırada. İzmir inovasyon potansiyeli açısından yüksek bir kent. İzmir'de 289 patent başvurusu yapılmıştır. Teknoloji ve geliştirme bölgesindeki firma 443'tür. Akademisyenler tarafından TGB'lerde kurulan şirket sayısı 83, patent başvurusunda ülke genelinde 5. sıradadır. TGB'lerde çalışan AR-GE personeli sayısı 2 bin 851, teknolojik ürün yatırım desteği 12'dir."

İzQ Girişimcilik Merkezi

İZTO'nun İzQ Girişimcilik Merkezi projesi hakkında detaylı bilgi veren Özgener, "İzmir'i girişimcilik ve inovasyonun merkezi haline getirmek istiyoruz. İzmirli girişimci sayısını artırarak başarı hikayelerine aracılık etmiş olabileceğiz" dedi. Özgener, İzQ Girişimcilik Merkezi projesinin nasıl işleyeceğini madde madde anlattı.

Kanserle ilgili çalışmaları anlattı

Samumed Kurucu ve CEO'su Osman Kibar ise, hem sağlık alanından bilgiler verdi hem de Samumed'i anlattı. Kanserle ilgili çalışmalarından da bahseden Kibar, "Biz kanserde mutasyonu yok etmiyoruz. Zaten istesek de bunu yapamayız. Biz, o mutasyonun kansere dönüşmesini engelliyoruz. Kişi ilacı ömür boyu alırsa hiçbir zaman kanser geriye gelmiyor. Biz hiçbir tedavinin çalışmadığı hastalarla çalışıyoruz. Hastaları artık evlerine gönderiyorlar. Örneğin 38 yaşında pankreas kanseri kadını '15 günün kaldı' diye evine göndermişler. Bizim ilacı alalı 18 ay oldu. Şu anda 55-60 kilo. Normal hayatına dönmüş durumda" ifadelerine yer verdi.

"Sadece değişebilen şirket ve kurumlar var olacak"

Eczacıbaşı ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül İldeniz de, inovasyon ile ilgili, "İnovasyon bana göre yenilik demek. Aynı insanlarla, aynı yöntemlerle, aynı çevre ile farklı sonuç elde edemezsiniz. Uzaktan bir göktaşı bize doğru geliyor. Sadece değişebilen şirket ve kurumlar var olacaklar. İnovasyon değişim, yenilenme demek. ya etrafınızdaki insanları ya çevreyi ya da yaptığınız iş biçimini acil değiştirmeniz gereken bir sinyal demek" diye konuştu. İldeniz, şirketlere dönüşüm için şu tüyoları verdi: "Şirketler birbirine benzemeyen insanlar alsınlar. Çatlak seslerin, daha genç, daha yaşlı olabilir. Size benzemeyen insanları şirkete katmak lazım."

Zirve kapsamında ünlü sanatçı Fazıl Say da konser verecek. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İzmir'in hedefi girişimciliğin ve inovasyonun başkenti olmak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Türkgözü Gümrük Kapısı'nda Tır Parkı Projesi
  12:01 Türkgözü Gümrük Kapısı'nda Tır Parkı Projesi

  Kafkaslara ve Asya'ya açılan Türkgözü Gümrük Kapısı'nda oluşan yoğunluğun önlenmesi amacıyla bölgeye tır parkı yapılacak. Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek, Posof Kaymakamı Emrah Akduman ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Bilal Emin, tır parkı projesi hakkında incelemede bulundu. Proje ile ihracat yükü taşıyan araçlarda oluşan uzun tır kuyrukları ve beklemelerin önüne geçilerek sürücülerin yaşam kalitesi artırılacak.

 • Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nın Aylık Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
  11:59 Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nın Aylık Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

  Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nın aylık meclis toplantısı, Meclis Başkanı Gökhan Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, ETSO'nun Ocak Ayı Mizan ve Bütçe İzleme Raporu görüşülerek onaylandı. Ayrıca, ETSO'nun 2023 Yılı kesin mizanı kabul edildi. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Kılıç, şubat ayı faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Meclis toplantısı, üyelerin dilek ve temennileriyle sona erdi.

 • Bakan Işıkhan, Mardin'de
  11:57 Bakan Işıkhan, Mardin'de "Türkiye Yüzyılı'nda Çalışma Hayatı Buluşmaları" toplantısında konuştu

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Şehirlerimizin ve ilçelerimizin sorunlarına gerçekçi çözümler ve proje üreten, şehrinin ihtiyacına göre gelecek vizyonu çizebilen yerel yönetimlere ihtiyacımız var.

 • Çiftçi, Sarımsak Dişleme Makinesiyle İşini Kolaylaştırdı
  11:47 Çiftçi, Sarımsak Dişleme Makinesiyle İşini Kolaylaştırdı

  Çorum'un Üyük köyünde bir çiftçi, geliştirdiği sarımsak dişleme makinesiyle sarımsak dişlerini ayırma işlemini kolaylaştırdı. Makine sayesinde bir günde yapılan iş 10 dakikada tamamlanabiliyor ve tohuma zarar verme riski azalıyor. Makinenin saatte 400 kilogram sarımsak dişleme kapasitesi bulunuyor. Çiftçiler, makine sayesinde zaman ve işçilikten tasarruf ederek yüksek verim elde ediyor.

 • Kozalak verimi yüzde 20'den yüzde 60'a çıktı 'Dumansız fabrika' Kozak Yaylası'nda yüzler gülüyor
  11:28 Kozalak verimi yüzde 20'den yüzde 60'a çıktı 'Dumansız fabrika' Kozak Yaylası'nda yüzler gülüyor

  'Dumansız fabrika' Kozak Yaylası'nda yüzler gülüyor. Türkiye'nin çam fıstığı deposu Kozak Yaylası'nda çalışmaları meyvelerini veriyor. İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin çam fıstığı deposu olarak bilinen Kozak Yaylası'nda verim artırmaya yönelik projeler meyvesini veriyor. Kozalak verimi yüzde 20'den yüzde 60'a çıkarken, yöre halkı önümüzdeki yıllarda verimliliğin artacağından umutlu.

 • Şanlıurfa'da Hayalet Ağlar Temizleniyor
  11:26 Şanlıurfa'da Hayalet Ağlar Temizleniyor

  Şanlıurfa'da geçmişte balıkçıların suda bıraktığı veya unutulan ağlar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleriyle çıkarılıyor. Bu çalışma ile göldeki canlılar için tehlike arz eden hayalet ağların temizlenmesi ve istilacı balık türlerinden arındırılması hedefleniyor. Proje kapsamında yapılan çalışmalar bölge balıkçılarının takdirini kazandı.

 • Ordu'da Kahverengi Kokarca İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor
  11:21 Ordu'da Kahverengi Kokarca İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor

  Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor. Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

 • Küresel piyasalar, ECB'nin faiz kararına ve ABD'nin istihdam raporuna odaklandı
  11:19 Küresel piyasalar, ECB'nin faiz kararına ve ABD'nin istihdam raporuna odaklandı

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) ne zaman faiz indirimine başlayacağı konusunda belirsizliğin devam etmesiyle bu hafta karışık bir seyir izlenirken, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) açıklayacağı faiz kararı ve ABD'nin istihdam raporunda yer alacak tarım dışı istihdam verisi...

 • Bakan Bolat rakamları paylaştı! İhracatta şubat ayı rekoru kırıldı
  11:15 Bakan Bolat rakamları paylaştı! İhracatta şubat ayı rekoru kırıldı

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, şubat ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bolat, "İhracatımız şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolar oldu. Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ihracat değerine ulaştık" dedi.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Emekli Vatandaşlara Et İndirimi Sağlıyor
  11:13 Aydın Büyükşehir Belediyesi Emekli Vatandaşlara Et İndirimi Sağlıyor

  Geçim sıkıntısı yaşayan emekli vatandaşlar, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin Halk Ege Et marketlerinde başlattığı uygulama sayesinde yüzde 20 indirimle et alabiliyor. Emekliler, bu uygulamadan memnuniyetlerini dile getiriyor.


Advertisement