Asgari ücret görüşmelerinde belirlenecek yeni rakamın aralık sonundan daha erken bir tarihte ilan edilmesi bekleniyor - Son Dakika

Asgari ücret görüşmelerinde belirlenecek yeni rakamın aralık sonundan daha erken bir tarihte ilan edilmesi bekleniyor

01.12.2022 11:51

7 milyona yakın asgari ücretliyi ilgilendiren ve milyonlarca işvereni ilgilendiren asgari ücret belirleme görüşmelerine bugün start verilecek. Ortaya atılan İddiaya göre ise görüşmelerin geçtiğimiz sene gibi erkenden bitirilerek rakamın aralık ayı sonundan daha erken bir tarihte ilan edilmesi bekleniyor.

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren görüşmeler bugün başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş ve TİSK başkanlarıyla görüşecek.

TAKVİM BUGÜN NETLEŞECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışma takviminin bu toplantıda netleşmesi bekleniyor. Peki asgari ücretin belirlenmesinde süreç nasıl ilerleyecek?

"VATANDAŞA SÜRPRİZ YAPILABİLİR"

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, asgari ücret süreciyle ilgili şunları söyledi: "Masaya oturulduğunda tarafların beklentileri belirlenmiş olacak. Yapılacak görüşmelerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir rakama ulaşacak. Tarafların daha kısa sürede anlaşıp asgari ücreti erken bir zamanda, geçen yıl olduğu gibi belki açıklama ihtimalini kuvvetle muhtemel görüyorum. Kararın da oy birliğiyle çıkma ihtimalini yüksek görüyorum."

"ÇALIŞANLARI MEMNUN EDECEK BİR RAKAM ÇIKMA İHTİMALİ YÜKSEK"

2022 yılının ocak ayında asgari ücrete tarihin en yüksek artışı yapıldı. Yaklaşık yüzde 50 zamla çalışanın maaşı 4 bin 253 liraya yükseltildi. Temmuzda da asgari ücret yüzde 30 arttı. Ücret net 5 bin 500 liraya çıktı.

Zengin, "Rakam açıklandığında çalışanları memnun edecek işletmelerin de devamını sürdürebilir olmasını ve iş gücü kaybına gitmemesini sağlayacak bir rakam olma ihtimalini yüksek görüyorum" dedi. Asgari ücret, Tespit Komisyonu toplantılarının ardından belli olacak.

GEÇEN YIL ARALIK AYININ İKİNCİ HAFTASI AÇIKLANMIŞTI

Asgari ücret görüşmelerinin normal takvime göre aralık ayının sonunda bitmesi ve rakamın bu tarihten sonra açıklanması bekleniyor. Ancak geçen sene erkenden bitirilen görüşmelerden sonra aralık ayının ikinci haftasında rakam ilan edilmişti. Bu sene de benzer bir tablo ortaya çıkabileceği ihtimali güçlü görülüyor.

Asgari ücret görüşmelerinde maraton başlıyor! Aralık sonuna odaklananlara büyük bir sürpriz yapılabilir

ÖĞLE SAATLERİNDE BİR ARAYA GELECEK

Bu kapsamda Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Çalışma Bakanı Vedat Bilgin eşliğinde TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un katılımıyla toplanacak. Öğle saatlerinde başlayacak toplantıda yeni ücretler için çalışma takvimi de belirlenecek.

8 BİN TL'NİN ALTINA İHTİMAL VERİLMİYOR

İşçi ve işveren asgari ücret beklentilerini dile getirmeye başlarken pazarlık masasında net 8-10 bin lira ön plana çıkıyor. İş dünyası enflasyonun üzerinde refah payı olan bir artış istiyor. Ancak komisyon toplantısı öncesi kulislerde konuşulanlara göre, komisyon öncesinde de taraflar arasında diyaloglar yaşandığı öğrenildi. Bu gelişme milyonları daha da heyecanlandırırken dev şirketlerin yüzde 50'lik zam oranına ise sıcak yaklaştığı belirtiliyor.

Şu anda 5.500 TL olan asgari ücretin enflasyon beklentilerine göre yüzde 40 zamlanması durumunda 7.700 TL, işverenin beklentisine göre ise yüzde 50'lik artışla 8.250 TL'ye çıkması öngörülüyor. Ancak yeni ücretin 8 bin liranın altında olmayacağı ise neredeyse kesin.

Asgari ücret görüşmelerinde maraton başlıyor! Aralık sonuna odaklananlara büyük bir sürpriz yapılabilir

"YAPILACAK ZAM HAYALİ DEĞİL GERÇEKÇİ BİR RAKAM OLACAK"

Asgari ücret için yapılacak zammın hayali değil gerçekçi bir rakam olacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Dile getirilen birçok rakam var. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. Çalışan maaşları yüzünden işletme kapısına kilit vuracak bir rakam olmayacak. Zam oranı çalışan ve işverenlerle yapılacak anketlerle belirlenecek" demişti.

İŞVERENE MALİYETİ 12 BİN LİRAYA YAKLAŞIYOR

Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılması ile işverenin maliyeti de yaklaşık 4 bin TL olacak. Yüzde 5 SGK prim desteği ile birlikte bir işçinin toplam maliyeti yüzde 50 zam sonrası 11.750 TL olacak. İşverenlerden gelen açıklamalara bakıldığında ise bu rakamın asgari ücret için üst limit gibi göründüğü ifade ediliyor.

YORUMLAR (2)
  • Ahmet Kçk: Sokağa çıkıp bir bakın tüketilecek olan mallara ne kadar zam gelmiş 100 de 300 zam yapılmış herşeye gecen yil 70 binliraya alınan araba fiyatı 300 bin lira olmus bir tane bisküvi 3 lira iken simdi 10 lira olmus bir bakın yüzde 50 mi zam yapılmış yüzde 300 mu yoksa daha zam yapılmadan marketler ve bir çok yer zam yapmış mallarına millet zam degil bu kadar yüksek cıkmış malları indirsinler yeter 7 lira olan benzin mazot 23 liraya cıkmış bir sokağa inip bakın isterseniz Cevap Yaz 28 1 Yayından Kaldır
  • ULUBATLI HASAN : Asgari ücrete zam yapılınca ne olacak işverenlerde masrafları çıkarmak için sattığı ürüne zam yapacak, işte oz zaman aldığımız para yine pul olacak. KEŞKE ne piyasadaki fiyatlar artsa, ne de asgari ücrete zam gelse. Cevap Yaz 18 2 Yayından Kaldır
500
Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Bakan Bilgin'den merak edilen soruya cevap Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Bakan Bilgin'den merak edilen soruya cevap Engin Altay'dan AKP'ye: 'Vatandaşın Etini, Yumurtasını, Ekmeğini Çalmışsınız' Engin Altay'dan AKP'ye: 'Vatandaşın Etini, Yumurtasını, Ekmeğini Çalmışsınız' Engin Altay'dan AKP'ye: 'Vatandaşın Etini, Yumurtasını, Ekmeğini Çalmışsınız' Engin Altay'dan AKP'ye: 'Vatandaşın Etini, Yumurtasını, Ekmeğini Çalmışsınız'

Son Dakika Ekonomi Asgari ücret görüşmelerinde belirlenecek yeni rakamın aralık sonundan daha erken bir tarihte ilan edilmesi bekleniyor - Son Dakika


Advertisement