Ticaret Bakanı: Şubat sonu cari açık 30 milyar doların biraz üzerine gerileyecek - Son Dakika
Ekonomi

Ticaret Bakanı: Şubat sonu cari açık 30 milyar doların biraz üzerine gerileyecek

Ticaret Bakanı: Şubat sonu cari açık 30 milyar doların biraz üzerine gerileyecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Şubat sonu cari açığın 30 milyar doların biraz üzerine gerileyeceğini ve döviz ihtiyacında baskının azalacağını söyledi. Bolat ayrıca Türkiye'nin büyüme performansının Avrupa Birliği ülkeleri içinde birinci, OECD ülkeleri içinde ikinci, G-20 ülkeleri içinde ise dördüncü sırada olduğunu belirtti.

02.03.2024 14:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Şubat sonu cari açığı 13 Nisan'da açıklanacak. 13 Nisan'da da inşallah, 30 milyar doların biraz üzerine cari açığımız gerilemiş olacak. Bunun anlamı şu; dövize ihtiyaç noktasında bir baskı ortadan kalkacak. Döviz kuruna olan baskı da azalacak." dedi.

Bolat, Adıyaman'da bir otelde düzenlenen şubat ayına ilişkin dış ticaret verilerinin açıklandığı toplantıda, depremden etkilenen Adıyaman'daki esnafa Halkbank üzerinden 1 yıl içinde 937 milyon lira, deprem illerinde ise toplam 6,7 milyar lira kredi kullandırıldığını söyledi. Bolat, Türk Eximbank tarafından da Adıyamanlı ihracatçılara kredi vermeye devam ettiklerini belirtti.

Türkiye'nin 2023'ü yüzde 4,5'lik reel büyüme ile kapattığını anımsatan Bolat, " Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık tarihinde ilk defa 1 trilyon dolarlık barajı geçerek, 1 trilyon 119 milyar dolar milli gelire ulaştık. Kişi başına milli gelirde de yine Cumhuriyet tarihimizin en yüksek rakamı olan 13 bin 110 dolara ulaştık." dedi.

Bolat, Türkiye'nin büyüme performansı ile Avrupa Birliği ülkeleri içinde birinci, OECD ülkeleri içinde ikinci, G-20 ülkeleri içinde ise 4. sırada olduğuna dikkati çekti. Deprem nedeniyle 6 milyar dolarlık net bir ihracat kaybı olduğuna da işaret eden Bolat, "Bu olmasaydı geçen yılı 262 milyar dolar ihracatla kapatabilecektik." diye konuştu.

Hükumet olarak dış ticaretteki başarılı tabloyu devam ettirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Bolat, ihracat ve ithalatın etkin, hızlı ve kanunlara uygun şekilde yapılmasını sağlama noktasında 7 gün 24 saat çalıştıklarının altını çizdi.

Yıllıklandırılmış dış ticaret rakamları hakkında da bilgi veren Bolat, yıllıklandırılmış dış ticaret açığının şubat sonu itibarıyla 93 milyar dolar olduğunu söyledi. Bolat, "Bu seviyeye mayıs ayındaki 122 milyar dolardan geldik. 9 ayda dış ticaret açığımızı yaklaşık 29 milyar dolar azalttık. İhracatın ithalatı karşılama oranı 67,5'ten yüzde 73,6'ya yükseldi." dedi.

Geçen yılın mayıs ayında 60,2 milyar dolar seviyesinde olan cari açığın, aralık sonunda 45,2 milyar dolara gerilediğini hatırlatan Bolat, "13 Mart'ta cari açığı Merkez Bankası açıklayacak. Allah'ın izniyle 40 milyar doların altına geleceğiz. Ocak cari işlemler tablosu açıklandığında, 38-39 milyar dolarları görebileceğiz. Şubat sonu cari açığı da 13 Nisan'da açıklanacak. 13 Nisan'da da inşallah, 30 milyar doların biraz üzerine cari açığımız gerilemiş olacak. Bunun anlamı şu; dövize ihtiyaç noktasında bir baskı ortadan kalkacak. Döviz kuruna olan baskı da azalacak." diye konuştu.

"İngiltere ile müjdeli bir gelişmeyi duyuracağız"

Bolat, yaklaşık 10 gün sonra Almanya ve İngiltere'de önemli temaslar yapacaklarının bilgisini vererek, "İngiltere ile müjdeli bir gelişmenin de kamuoyuna duyurusunu yapacağız." ifadesini kullandı.

Dünyanın her tarafına ihracat yaptıklarını bildiren Bolat, yılın ilk iki ayında motorlu kara taşıtlarında 5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

Altın ithalatı azaldı

Bolat, makine ihracatının iyi gittiğini belirterek, "Avrupa Birliği'nde (AB) 27 ülkenin ithalatı geçen yıl yüzde 16 düştü. Buna rağmen AB'ye ihracatımızı artırmayı başardık. İthalatta da alınan tedbirlerin etkisiyle ilk iki ayda altın ithalatı yüzde 75,5 azalışla 2,2 milyar dolar seviyesinde tutuldu. Enerji ithalatımızda yüzde 20'lik bir azalışla 12,5 milyar dolar oldu. Motorlu kara taşıtları ithalatımız ise 4,7 milyar dolara geriledi." değerlendirmesinde bulundu.

Türk lirası ile yapılan ithalatın sevindirici olduğunu belirten Bolat, bu kalemin yüzde 38'lik artışla 151 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Türkiye'nin AB'ye 17,1 milyar dolarlık ihracat yaptığını, AB'den ise 17,2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini ifade eden Bolat, AB ile Türkiye arasındaki ticaretin dengeli olduğuna vurgu yaptı.

Bolat, hizmetler sektörünün de cari işlemler açığının kapanmasına katkı veren önemli bir sektör olduğunu bildirdi. Hizmetler sektöründe bu yılki ihracat hedefinin 110 miyar dolar olduğunu anımsatan Bolat, bakanlık bütçesinin yüzde 60'ını ihracatçılara verdiklerini söyledi.

Bakan Bolat, göreve geldiklerinden bu yana Türk Eximbank'ın sermayesinin 3 defa artırıldığına vurgu yaparak, "Eximbank geçen yıl ihracata 42 milyar dolarlık kredi desteği ve sigorta desteği sağlamıştı. Bu yılki hedefi 50 milyar dolar." dedi.

Türk Eximbank'ın sermayesi artırıldı

Bolat, İhracatı Geliştirme AŞ'nin (İGE) ihracatçılara 65 milyar lira kefalet sağladığını belirterek, geçen ayın ortasında Hazine ve Maliye Bakanlığının desteği ile Türk Eximbankın sermayesinin 11,8 milyar lira artırıldığını anımsattı. Bolat, söz konusu sermaye artırımının ihracatçılar için 120 milyar liralık finansman imkanı anlamına geldiğine işaret etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) ise ihracatçılar için reeskont kredisini 3 milyar 50 milyon liraya yani 10 katına çıkarttığına işaret eden Bolat, şunları kaydetti:

"Kurumlar vergisi ihracatçılar için 5 puan indirildi. Yeşil ekonomiye uyum paketi çerçevesinde ihracatçılarımıza yönelik 5 yıl süresince, danışmanlık hizmetleri almaları için firma başına 10 milyon liraya kadar yeşil mutabakata uyum proje desteği kararı çıktı ve uygulanmaya başlandı. İhracatımızı yüksek teknolojili düzeylere çıkarma hedefindeyiz. İnovasyon, yatırım, üretim, katma değer, marka gibi katma değeri artıran unsurların yer aldığı ihracatı başarmaya kararlıyız."

(Bitti)

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Ticaret Bakanı: Şubat sonu cari açık 30 milyar doların biraz üzerine gerileyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul'daki baraj doluluk oranı yüzde 82,58'e çıktı
  13:51 İstanbul'daki baraj doluluk oranı yüzde 82,58'e çıktı

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Şafak Başa, bereketli nisan yağmurlarıyla birlikte baraj doluluk oranlarının yüzde 82,58'e çıktığını açıkladı. Şu anda İstanbul barajlarında 717 milyon 317 bin metreküp su bulunuyor. Ancak günlük su tüketimindeki artış trendi göz önüne alınarak, vatandaşların suyu dikkatli kullanmaya devam etmeleri gerektiği belirtildi.

 • İslahiye'de Bezelye Hasadı Başladı
  13:38 İslahiye'de Bezelye Hasadı Başladı

  İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucunda 10 bin dönümde ekilen bezelyenin hasadının gerçekleştirildiğini açıkladı. İlçede dönüm başına 1000 ila 1200 kilogram rekolte bekleniyor. Bezelye üretimi alanı ise 2022'de 3 bin dönümken bu yıl 10 bin dönüme ulaştı. Ürünler Türkiye'nin birçok vilayetine tüccarlar aracılığıyla gönderiliyor.

 • Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndaki Tır Parkı Kapasite Artırma Çalışmaları Devam Ediyor
  13:09 Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndaki Tır Parkı Kapasite Artırma Çalışmaları Devam Ediyor

  Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndaki tır parkının kapasite artırma çalışmaları sürüyor. Edirne Valisi Yunus Sezer, tır parkındaki çalışmaları yerinde inceledi. Vali Yardımcısı ve Lalapaşa Kaymakamı Okan Ayaz ile alanı gezen Sezer, yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı. Çalışmalar kapsamında 750 tır kapasiteli parka ilave 700 araçlık alan yapıldı. Alandaki çalışmaların bitirilmesinin ardından parkın kapasitesi 1450 tıra çıkacak. Parktaki çalışmalarının tamamlanmasıyla gümrükten geçiş için bekleyen tır sürücülerine daha konforlu bir alan sunulacak.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem: Gıda Enflasyonu Düşmeyecek
  13:05 CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem: Gıda Enflasyonu Düşmeyecek

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, tarımsal girdi fiyatlarındaki artışın gıda enflasyonunu düşürmeyeceğini belirterek, AKP hükümetinin bu konuda çözüm üretemediğini söyledi. Adem, Türkiye'de gıda fiyatlarının düşerken artmaya devam etmesinin utanç verici olduğunu ifade etti.

 • Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı
  12:34 Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı

  Trakya Kalkınma Ajansı'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Demirköy Belediyesi ile Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi iş birliğinde gerçekleştirilen 'Üretimin Yeni Merkezi Demirköy' isimli projenin açılışı yapıldı. İlçe Kaymakamı Ertuğrul Bayram, kadın üreticileri desteklediklerini belirtirken, projenin kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlayacağını ve bölgede yetiştirilen yöresel ürünlerin satışa sunulacağını ifade etti. Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Dilber Doğan da açılışta emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 5 yıldır canlı yayınla ihalelerini duyuruyor
  12:16 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 5 yıldır canlı yayınla ihalelerini duyuruyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mayıs 2019 tarihinden itibaren mal ve hizmet alım ihaleleri için başlattığı canlı yayın uygulamasına devam ediyor. ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden 20 Nisan 2024 tarihine kadar 4 bin 361 ihale canlı yayınlandı.

 • TOBB Bursa İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Türkiye'yi temsil edecek
  12:05 TOBB Bursa İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Türkiye'yi temsil edecek

  Bursa Ticaret Borsası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Bursa İl Kadın Girişimciler Kurulu'nun Başkanı Sabriye Şen, Türk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Girişimciler Komitesi'nde 2 yıl boyunca Türkiye'yi temsilen TOBB Delegesi oldu. Türk dünyası kadın girişimcileri İstanbul'da düzenlenen toplantıda bir araya geldi ve stratejik adımlar ile iş birliği imkanları değerlendirildi. Şen, Türk kadınlarının ekonomik kalkınmanın lokomotifi olmaya hazır olduğunu belirtti.

 • Van Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 8 Milyar 801 Milyon TL'ye Ulaştı
  12:02 Van Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 8 Milyar 801 Milyon TL'ye Ulaştı

  Van Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun 2022 yılında 400 milyon lira olduğu, kayyım atanmasıyla birlikte bu borcun 8 milyar 801 milyon 703 liraya yükseldiği açıklandı.

 • Emekli Aylıklarını Etkileyen Enflasyon Davası Anayasa Mahkemesi'ne Taşındı
  11:55 Emekli Aylıklarını Etkileyen Enflasyon Davası Anayasa Mahkemesi'ne Taşındı

  Eski Tetkik Hakimi Önder Tekin, TÜİK'in gerçek dışı tüketici fiyat endeksi açıklamalarıyla emekli aylıklarını etkilediği gerekçesiyle açtığı davasının reddedilmesinin ardından, bireysel başvuru yoluyla konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Tekin, mahkemeye erişim hakkı, adil yargılanma hakkı ve mülkiyet hakkının ihlal edildiği iddiasında bulunarak, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruları biran önce sonuçlandırmasını talep etti.


Advertisement