Tuva Cihangir Atasever, 2023'e damga vuran olayların fotoğraflarını oyladı - Son Dakika
Ekonomi

Tuva Cihangir Atasever, 2023'e damga vuran olayların fotoğraflarını oyladı

Tuva Cihangir Atasever, 2023\'e damga vuran olayların fotoğraflarını oyladı

Türkiye'nin ilk astronotlarından Tuva Cihangir Atasever, Anadolu Ajansı'nın (AA) 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğrafların yer aldığı 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı. Atasever, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 boyunca çektiği fotoğrafları inceleyerek 'haber', 'çevre ve yaşam', 'spor', 'Gazze: Kanıt' ve 'Deprem: Umut' kategorilerindeki fotoğrafları oyladı.

14.01.2024 09:27  Güncelleme: 09:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'nin ilk astronotlarından Tuva Cihangir Atasever, Anadolu Ajansının (AA) gözünden 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğrafların yer aldığı "Yılın Kareleri" oylamasına katıldı.

Atasever, AA muhabirleri ve foto muhabirlerinin yurt içinde ve dışında 2023 boyunca çektiği fotoğrafları inceleyerek "haber", "çevre ve yaşam", "spor", " Gazze: Kanıt" ve " Deprem: Umut" kategorilerindeki fotoğrafları oyladı.

"Gazze: Kanıt" kategorisinde iki fotoğrafı seçen Atasever, ilk oyunu Abed Zagout'un çektiği "Çaresizlik" isimli fotoğraftan yana kullandı.

Bu fotoğrafın Rönesans dönemi İtalyan sanatçılarından Michelangelo Buonarroti'nin "La Pieta" isimli eseriyle benzerliğine dikkati çeken Atasever, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Mermerden yapılmış bu heykel, tiyatro ve sinemada da çokça referans alan bir eserdir. Bu fotoğraftaki görüntü, babasının kucağındaki çocuğun kolunun düşme şekli, bana onu anımsattı. Şöyle enteresan bir detay da var. Yine o topraklarda aynı bölgede yalnızca özgürlük ve barış isteyen bir genç, benzer dürtülere sahip bir rejim tarafından yeniden katlediliyor."

Atasever, aynı kategoride seçtiği, Ali Jadallah tarafından çekilen "Son Sığınak" isimli fotoğrafa ilişkin ise "Arka plan toz duman içerisinde… Fotoğraf, gri rengiyle savaşın soğuk ve ölümcül yanını gözler önüne sermesi ve ön planda birbirine sarılmış anne kız görselinin bulunması nedeniyle bu yoğun anı çok güzel yakalayan ve anlatan çarpıcı bir fotoğraf olmuş." diye konuştu.

"Gençlere geleceğe dair bir umut verebilme ihtimali beni çok etkiliyor"

"Deprem: Umut" kategorisinde ise ilk oyunu Halil Fidan'ın "İçimdeki Çocuk" isimli fotoğrafına veren Atasever, şu ifadeleri kullandı:

"Jandarma mensuplarımız burada çocuklarla çocuk oluyor aslında. Filozof Friedrich Nietzsche, insanı belli gelişim kategorilerine ayırır. Tanımlamasında, bizim tasavvuf felsefesinde de yer alan 'İnsan-ı Kamil' yani 'üstün insan' olarak nitelenen insanın da üzerine koyduğu varoluş hali 'çocuk'tur. Çocuğun hayatı ve gerçekliği ilk defa tecrübe ederken duyduğu heyecan, her şeyi yeni baştan yaşama isteği ve etrafında ne kadar olumsuzluk olsa da anın büyüsüne kapılabilme hali çok değerli. Yaşını almış insanların, ülkemizin kıymetli jandarmasının da bu fotoğrafta çocuklarla çocuk olabilmesi, geleceğe yönelik muazzam bir umut karesi."

Atasever, aynı kategoride yine Halil Fidan'ın "Bekleyiş" isimli fotoğrafını oylarken duygusal anlar yaşadı.

Fotoğraftaki kızın, kendi kız kardeşiyle aynı yaşlarda olabileceğini belirten Atasever, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için seçildiğimiz, aralık ayı sonunda bize bildirilmişti. Depremden 2 hafta önce biz bu bölgeyi gezdik. Lansman filmimizin hazırlıkları kapsamında Tokat'tan başladık, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş'a giderek ülkemizin o bölgedeki kadim tarihinden gelen kozmolojik mirasını çektik. Sonra bu büyük felaket meydana geldi. Sorumluluğunu üstlendiğim bu misyon bana, gençlerin geleceğine dokunabilmek için çok kıymetli bir kapı araladı. Kardeşim yaşındaki bu gençlerin acısını biraz olsun dindirebilme ve geleceğe dair bir umut verebilme ihtimali beni çok etkiliyor."

"Geleceğe göz kırpan bir fotoğraf"

Atasever, "haber" kategorisinde ise Emin Sansar'ın "Kurtuluş Rotası" isimli karesine oy verdi.

Fotoğrafın geçmişten geleceğe tam bir zaman yolculuğunu yansıttığına işaret eden Atasever, "Biraz geleceğe de göz kırpan bir fotoğraf. Ülkemizin potansiyelini gösteren ve zihnimize bir şey koyarsak ve inanırsak 100 yıl gibi bir sürede neler başarabileceğimizi çok güzel yakalamış bir kare." dedi.

Erçin Ertürk'ün "Kamuflaj" isimli fotoğrafına da oy veren Atasever, "Ayçiçeği tarlasında çekilen bu fotoğraf, ayçiçeklerinin ışığa dönme davranışları ve kadın askerin de onlar gibi yüzünü ışığa dönmesi, bağlantısı açısından çok muazzam. Fotoğraf, işin hem kadrajı hem de içinde bulunduğu ortamı anlatması bakımından çok başarılı." diye konuştu.

Atasever, "çevre ve yaşam" kategorisinde Sayim Harmacı'nın "Dağlar Arasında" fotoğrafını oylayarak, fotoğrafın muazzam bir güzelliği yansıttığının, Van ve Hakkari bölgesinin de ABD'deki Yosemite Ulusal Parkı gibi milyonlarca insanın ziyaret edebileceği güzellikte olduğunun ve bunun bölgenin kalkınması için önemli fırsatlar yaratabileceğinin altını çizdi.

Aynı kategoride Ahmed ABD Alkawey'in "Masum Teknoloji" fotoğrafına da oy veren Atasever, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu, Umman Sultanlığı tarafından 500 bin güneş panelinden oluşan ve bir çocuk resminin bölgeye çizildiğini gösteren bir fotoğraf. Muhtemelen bu güneş paneli tarlası, ülkenin enerji ihtiyacına büyük bir katkı sağlıyordur. Dünyadaki çöl arazilerinin yalnızca yüzde 8'ine güneş enerjisi tarlaları kursak, dünyanın 1 yıllık enerji ihtiyacının karşılanabileceği söyleniyor. Uzay teknolojilerinin de güneş panellerinin gelişmesinde muazzam katkısı var. Türkiye'nin uzay teknolojileri alanında edindiği tecrübeler, enerji bağımsızlığını sağlamada önemli katkılar verebilir. Uzaya gitme sebeplerimizden biri de tam olarak bu. Uzay teknolojileri vesilesiyle dünyadaki yaşamı iyileştirmek."

"Tek yürek olma anı"

Atasever, "spor" kategorisinde ise Dursun Aydemir'in "Dünyanın Sultanları" ve Ömer Sercan Karakuş'un "Mete'nin Nişanı" fotoğraflarına oy verdi.

Bu seçimlerinin nedenini ise Atasever, şu sözlerle açıkladı:

"Böyle anlar beni duygulandırıyor. 2002'deki unutulmaz FIFA Dünya Kupası zamanında ben 10 yaşındaydım. Herkesin ekranın başına kitlenmesini, birlik olmasını, İlhan Mansız'ın gol anını hatırlıyorum. Hatta o an deprem olduğu bile rivayet edilir. Bunlar tek yürek olma anıdır." diye konuştu.

Her alanda olduğu gibi spor alanında da ülkenin elde ettiği başarıların toplumun her kesimini birbirine kenetlemesini ümit ettiğini dile getiren Atasever, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aynı şekilde, okçulukta benim hoşuma giden şey bir hedefe kilitlenip o oku tam 12'den vurabilme gayesidir. Bir insanın hayatına mana katabilmesi açısından kendisine bir hedef belirleyip o hedefe ulaşmak üzere çabalaması çok kritik. Bu alanda dünya şampiyonu çıkarmak muazzam bir şans ülkemiz için."

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Tuva Cihangir Atasever, 2023'e damga vuran olayların fotoğraflarını oyladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı
  21:29 Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı

  Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda evleri hasar gören vatandaşlar için inşa edilen 88 konutun kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirildi. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kura çekilen konutların hak sahiplerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • Bursa'da İpek Böceği İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu
  19:54 Bursa'da İpek Böceği İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) tarafından düzenlenen 'İpek Böceği İhracat Ödülleri' sahiplerini buldu. Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa markalarını öne çıkarmak istediklerini belirtti.

 • Çin'in Anhui eyaletinde ticaret hacmi rekor kırdı
  19:27 Çin'in Anhui eyaletinde ticaret hacmi rekor kırdı

  Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinde ithalat ve ihracat mallarının toplam hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6 artışla 189,08 milyar yuana ulaşarak rekor kırdı. Eyaletin ihracatı yüzde 9,8 artışla 126,06 milyar yuan olurken, ithalat yüzde 6,4 artışla 63,02 milyar yuana yükseldi. Anhui'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne katılan ülkelerle ticareti yüzde 7,7 artarak toplam ticaret hacminin yüzde 50,5'ini oluşturdu. Elektrikli araç, lityum iyon batarya ve sıvı kristal ekran ihracatı önemli bir büyüme kaydetti.

 • Muş'ta çiftçilere kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı
  19:20 Muş'ta çiftçilere kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı

  Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen TAKE Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 75 hibe ile kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı. Bu proje ile tarım arazilerinin verimliliği artırılmak ve çiftçilerin gelir düzeyi yükseltilmek hedefleniyor. Törende 80 çiftçiye 25 bin 750 kilogram tohum dağıtıldı. Muş Valisi Avni Çakır, tarımın bölgenin sürdürülebilirliği ve kalkınması için önemli olduğunu belirterek, çiftçilere farklı ürün alternatifleri sunulması ve teknik destek sağlanması gerektiğini vurguladı.

 • Çorum'da Fırın Sahibi Bozuk Para Sıkıntısını Çözdü
  19:09 Çorum'da Fırın Sahibi Bozuk Para Sıkıntısını Çözdü

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde bir fırın işletmesi, bozuk para sıkıntısı yaşadığı için 90 TL bozuk para getirene bir ekmek bedava verme kampanyası başlattı. İş yerinin camına asılan not, hem dikkat çekti hem de vatandaşlara destek oldu. Fırın sahibi, bankalardan bozuk para temin edemediklerini belirterek, Türkiye'deki benzer örneklerden ilham aldıklarını söyledi.

 • Dr. Esra Nur Uğurlu, Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü'nü kazandı
  18:37 Dr. Esra Nur Uğurlu, Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü'nü kazandı

  İktisat ve Toplum dergisinin düzenlediği Asaf Savaş Akat İktisat Ödül Töreni, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapıldı. Leeds Üniversitesi'nden Dr. Esra Nur Uğurlu, bu yılki ödülün sahibi oldu.

 • Düzce'de Modern Sanayi Sitesi İnşaatı Devam Ediyor
  18:36 Düzce'de Modern Sanayi Sitesi İnşaatı Devam Ediyor

  Düzce Belediyesi tarafından Beslanbey Bölgesinde yapımı devam eden modern sanayi sitesinde, altyapı çalışmaları ile birlikte dükkanlarda ince işçilik çalışmaları da sürüyor. Çatı kaplamaları süren dükkanlar teslimata hazırlanıyor.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Elektrikli Tramvay Araçları İçin İhale Düzenledi
  18:30 İzmir Büyükşehir Belediyesi Elektrikli Tramvay Araçları İçin İhale Düzenledi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvay hattının yanı sıra Konak ve Karşıyaka tramvay hatlarında da kullanılmak üzere elektrikli tramvay aracı alımı için ihale düzenledi. 26 araçlık ihalede yüzde 60 yerlilik şartı arandı.


Advertisement