En Az Yakan En Çevreci Araba Seçildi - Son Dakika

En Az Yakan En Çevreci Araba Seçildi

28.11.2014 13:07

1
BMW i3 yılın en çevreci otomibili seçildi

2
Ülkemizde geçtiğimiz aylarda satışa çıkan ilk premium elektrikli araç ünvanına sahip olan BMW i3, yılın en çevreci otomobili seçildi.

3
Satışa sunulduğu günden itibaren dünya çapında 12 bin adetten fazla satılan ve ülkemizde de yollara çıkan BMW i3,

4
2014 Los Angeles Otomobil Fuarında Green Car jürisi tarafından “2015 Yılın Yeşil Otomobili" ödülüne layık görüldü.

5
Satışa sunulmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra dünya çapında en çok satan tamamen elektrikli otomobil olma özelliğini koruyan BMW i3'ün

6
geçtiğimiz aylarda aldığı çok sayıda ödül arasına katılan bu son ödül, doğuştan elektrikli modelin sürdürülebilir mobilite konseptinin başarısını ortaya koyuyor.

7
Sıfır emisyon ve güç özellikleriyle eylül ayından itibaren 46 bin 100 Euro'dan başlayan anahtar teslim fiyatıyla satışa sunulan BMW i3,

8
Türkiye'ye özel donanım paketiyle dikkat çekiyor. BMW i3'ün Türkiye donanım paketinde çok fonksıyonlu direksiyon,

9
lastık basınç göstergesi, yağmur sensörü, otomatık klima, fren fonksiyonlu hız sabitleyici,

10
LED teknolojili gündüz farları, navigasyon, uzaktan erişim hizmetleri, Türkçe ön panel, batarya sertifikası gibi farklı donanımlar yer alıyor.

11
BMW i3 geleceğin otomobilini tanımlıyor.

12
Yenilikçi BMWeDrive motoru BMW EfficientDynamics teknolojisi kapsamında tasarlandı ve yerel ölçekte emisyonsuz olmanın yanı sıra, neredeyse tamamen sessiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

13
Karbon yolcu bölümüne sahip yenilikçi LifeDrive mimarisi iç tasarım açısından özellikle orta tünel olmaması da bir ferahlık duygusu oluşturuyor

14
. Aksi yönde kapılara sahip aerodinamik dış tasarım, karakteristik siyah kuşak ve büyük jantlar, hareketsiz haldeyken bile BMW i3'ün sürüş çevikliği hakkında dinamik bir izlenim oluşturuyor.

15
BMW i3, wallbox ya da şarj kablosu kullanılarak evde hızlı, kolay ve rahat bir biçimde şarj edilebilmesinin yanında, sayıları sürekli olarak artan resmi şarj istasyonlarında yolculuk sırasında da şarj edilebilir.

16
BMW i3 bu istasyonları dinamik menzili ve şarj istasyonlarını gösteren tam bağlantılı BMW i Navigation gibi, yenilikçi BMW ConnectedDrive Servisleri aracılığıyla kolaylıkla buluyor.

17
Evin ya da garajın duvarına monte edilen şarj istasyonu BMW i otomobillerinin benzersiz tasarımını tamamlamanın yanı sıra,

18
BMW i3'ü birlikte verilen standart şarj kablosuna göre %30 oranında daha hızlı şarj eder, yani 6 saatin altında bir sürede BMW i3'ün şarj kapasitesinin %80'ini sağlar.

19
Araç tam dolu şarj ile ortalama 190 kilometre katedebiliyor. Ancak sürüş modlarına göre bu menzin artıp azalabiliyor.

20
Saat 150 kilomtre sürate kadar çıkabiliyor.

21
7,2 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor.

22

BMW'nin verilerine göre araç eDrive energy consumption in 100 km'de ortalam 12.9 kWh elektirik tüketiyor.

23
Yani araç 100 kilometrede ortalama 5 - 6 lira civarı elektirik tüketiyor.

24
Aracın pilleri ortalam 10 -15 liralık elektirik sarfiyatı ile tamamen dolabiliyor.

25
Ancak şarjın yapıldığı saate ve yere göre aracın elektirik sarfiyat maliyeti farklılık gösteriyor.

26
Aracın pilleri yüksek hızlı akımla 30 dakika içinde yüzde 80 doluyor.

27
Normal şarj ile 6-8 saat arası piller yüzde 80 doluluk oranına ulaşıyor.

28
Driving Assistant Plus paketi ile, BMW i3 sizi çarpışmalara karşı zamanında uyaraıp şehir trafiğinde ve trafik sıkışıklıklarında hızı ve mesafeyi otomatik olarak koruyor.

29
Park asistanı ile, istendiği takdirde tamamen kendi kendine park edebilir.

30
BMW i3'ün Life modülü adı verilen yolcu bölümü tamamen, acil durum halinde otomobildeki yolcular için olağanüstü bir koruma sağlayan özellikle hafif ve yüksek dayanıklılığa sahip

31
Lityum iyon yüksek gerilimli batarya BMW i3'ün Drive modülüne merkezi olarak yerleştirilmiştir ve böylelikle dışarıdan gelen etkilere karşı en iyi şekilde korunması sağlanmış.

32
Özel olarak geliştirilen ısıtma ve klima sistemi ısı dalgalanmalarını mümkün olan en düşük seviyeye indirerek, yüksek gerilimli bataryanın hizmet ömrünü uzatıyor.

33
Batarya Denetimi otomobilin yüksek gerilimli bataryasını izleyerek BMW i3'ün sahibini destekler ve planlanan şarj prosedüründen bir sapma olması ya da otomobilin farlarının çok uzun süre açık bırakılması gibi durumlarda sürücüyü bilgilendirir.

34
Yüksek gerilimli batarya sekiz yıl ya da 100.000 km boyunca garantili..

35
Elektrik motorunun yüksek torku, çok geniş bir devir aralığında sunulur, böylelikle elektriğin homojen bir biçimde dağılımını kolaylaştırır.

36
Tek aşamalı iletim elektriğin arka tekerleklere en ideal şekilde aktarımını sağlar ve BMW i3'ü elektronik kontrol sistemi sayesinde, güçte herhangi bir kayıp olmadan dengeli bir şekilde 150km/sa hıza ulaştırır.

37
Spor COMFORT standart ayarında, sürüş stili, trafik durumu ve rotanın topografik koşullarına bağlı olarak BMW i3'ün menzili 130 ila 160 kilometre arasındadır.

38
Uyarlanmış karakteristik gaz pedalı eğimi ile kullanılan ECO PRO modunda daha az güç gerektirir, kat edilen menzil 20 kilometreye kadar artar.

39
ECO PRO+ modu özellikle menzile yöneliktir. Bu yüzden BMW i3'ün azami hızı bu modda 90km/sa'e düşürülür ve ısıtma ve klima sistemi gibi elektrik tüketen bileşenler enerji tasarrufu moduna geçirilir.

40
Böylelikle COMFORT moduyla kıyaslandığında olası hareket alanı 40km'ye kadar artırılır

41
Standart COMFORT sürüş modunda 130-160 kilometre menzille, BMW i3 tipik işten/eve aralığında gerçekleştirilen kullanım taleplerinin büyük çoğunluğunu karşılar.

42
BMW i3'ün daha uzun menzillerde düzenli olarak kullanılması gerekirse, BMW i3'e uygun opsiyonel bir Range Extender (REx) ile menzilin yaklaşık 240-300km ve hatta verimli sürüş modu ile 340km'ye kadar artırılması mümkündür.

Son Dakika En Az Yakan En Çevreci Araba Seçildi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor