Facebook'ta Güvende Misiniz? - Son Dakika

Facebook'ta Güvende Misiniz?

09.11.2015 19:17

1.5 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en aktif kullanılan sosyal ağı olan Facebook'ta güvenliğinizi 8 adımla daha üst seviye çıkarma imkanınız var. İşte.

1
1.5 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en aktif kullanılan sosyal ağı olan Facebook'ta güvenliğinizi 8 adımla daha üst seviye çıkarma imkanınız var.

İşte yapmanız gerekenler:

Kaynak :

2
Uzaktan Çıkış Yapın

Uzaktan kontrol ederek çıkış yapabilmek için sırasıyla önce Facebook sayfasının sağ üstündeki Ok'a tıklayarak Ayarlar'a, oradan soldaki menüde bulunan Güvenlik kısmına ve krşınıza gelen listeden de "Giriş Yaptığın Yer" bölümüne göz atmalısınız. Bu bölümde yaptığnız tüm girişler uygulama bazlı olarak teker teker gözüküyor. Bilgisayar, Messenger ve Android için Facebook uygulamaları üzerindeki kullanımlarınızı görüntüleyerek istemediğiniz girişlerden "Oturumu Kapat" diyerek çıkış sağlayabilirsiniz.

3
Paylaşımlarınızı Limitleyin

Facebook üzerinde yapmış olduğunuz durum paylaşımları için arama yapılabilir olduğundan belki eski paylaşımlarınız ilerleyen süreçte sizin için sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bu paylaşımları görebilecek kişileri sınırlayarak, kimlerin erişebileceğini ayarlamak zaman zaman faydalı olacaktır.

4
Yeni yapacağınız paylaşımların hem altında bulunan seçeneklerden işaretleyerek kimlerin görebileceğinizi ayarlayabiliyoruz. Fakat daha önceden hatta belki bir yıl önce yaptığınız bir paylaşımı düzenlemek isterseniz, hareketler dökümüne girmeniz gerekiyor. Profil sayfanızda bulunan kapak fotoğrafı üzerindeki "Hareket Dökümünü Gör" tuşuna basarak yaptığınız paylaşımlara erişin. Sonrasında ise geçmişte yaptığınız fakat sizin açınızdan problem olabilecek ya da sizi rahatsız eden paylaşımları bularak, bu paylaşımları kimlerin göreceğini düzenleyin.
5
Etiketlendiğiniz Fotoğrafları ve Yüz Tanımayı Kontrol Edin

Facebook üzerinde hemen hemen hiç bir kullanıcının hoşuna gitmeyecek hareketlerden bir tanesi de arkadaşlarınızın sizin kötü çıkmanıza rağmen fotoğrafınızı paylaşarak sizi etiketlemesi. Bu durumda profilinizi ziyaret eden diğer kişiler, bu fotoğrafı görebiliyorlar. Belki sarhoşken ya da evde pekte uygun olmayan bir zamanda çektirdiğiniz fotoğraflar bir bakıvermişsiniz Facebook'ta beğenilere doyamıyor.

6
Bu ve benzeri durumlar başınıza geldiyse ve çözüm yolu bulamadıysanız hemen profilinize giderek kapak fotoğrafı altından önce "Fotoğraf" ve ardından sol altında çıkan "Etiketlendiğin Fotoğraflar" sekmelerine girebilir ve beğenmediğiniz ya da istemediğiniz tüm fotoğrafların üzerlerindeki kalem işaretine tıklayarak ister etiketinizi kaldırabilir, isterseniz zaman tünelinizden kaldırabilir, isterseniz de fotoğrafı şikayet bile edebilirsiniz. Bu aşamada en basit çözüm etiketi kaldırmak olacaktır.
7
Uygulamalarınızı Gözden Geçirin

Facebook ekranındayken önce sağ üstteki oktan ayarlara ve sonrasında soldaki menüden uygulamalara tıkladığınızda karşınıza gelecek olan ekran yukarıda gördüğünüz gibidir. Eğer Facebook ile giriş yaptığınız bu uygulamalar arasında bilmediğiniz ya da kullanmadığınız varsa burada üzerlerindeki çarpı işaretine basarak onları iptal edebilirsiniz.

8
Arama Motoru Linkleri

Neredeyse istediğimiz her şeyi bulmamızı sağlayan arama motorları, Facebook profilimizin zaman tüneli linkini de içerdiği için ad ve yer bilginize sahip olan herkes Facebook zaan tünelinize standart ayarlar aktifken ulaşabiliyor. Fakat bu ayarı değiştirerek bunun önüne geçebilmek mümkün.

9
Gizlilik ayarları altında yer alan seçeneklere gidebilmek için sırasıyla aşağıda adımları takip edin:

Ayarlar > Gizlilik > Aramada beni kimler bulabilir? > Diğer arama motorlarının zaman tüneline bağlantı vermesini istiyor musunuz?

10
Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra son aşamada diğer arama motorlarının zaman tüneliniz için verdiği bağlantıyı kapatabiliyorsunuz. Böylelikle arama motorlarında zaman tüneli bağlantınız kaldırılıyor. Fakat bu işlemi yaptıktan sonra zaman tüneli bağlantınızın arama motorlarından kaldırılması biraz zaman alabiliyor. Bu nedenle işlemi yaptıktan sonra hemengidip kontol ederseniz, bağlantı adreslerini hala görüyor olacaksınız.
11
İnternet üzerindeki görünürlük ya da erişilebilirliğinizi azaltmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de isminizdeki bir harfi özel bir karaktere çevirmek ya da ad soyad bölümünden bir kaç harfi kaldırmak. Böylece hem tanıdıklarınız hem de sizi tanımayan kişiler sizi bulmak için daha fazla çaba sarfetmek zorunda kalacaklar.
12
Şifrelenmiş Olarak Mesajlar Gönderebileceğiniz Diğer Uygulamaları Değerlendirin

Facebook'un web üzerinden ve Messenger uygulaması ile mobil cihazlar üzerinden sunmuş olduğu özel mesajlaşma her ne kadar muhteşem olsa da, aslında tam olarak özel mesajlaşma sayılmaz. Çünkü Facebook üzerinde mesaj yazarken ne zaman aktif olduğunuz, hangi cihazı kullandığınız ve nerede olduğunuz gibi bilgiler karşı taraf tarafından görüntülenebiliyor.

13
Bunun önüne geçmek istiyorsanız Facebook mesajlaşma yerine alternatif olarak özelliğe daha fazla önem veren uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu alternatiflerin en başında WhatsApp geliyor fakat geçtiğimiz aylarda Facebook tarafından satın alınan WhatsApp'ın da şu an için olmasa bile ileride mesajlaşma sistemi dğeişebilir diye düşünüyorum. Bu nedenle şu an için ilk alternatifiniz WhatsApp olabilir fakat yaşanacak değişikliklere göre zamanla değiştirebilirsiniz.
14
E-posta Adresinizi Değiştirin

Eğer Facebook hesabınız aktif olarak kullandığınız bir e-posta hesabı ile açılmışsa bunun anlamı oldukça fazla sayıda e-posta silmekle uğraşıyor olmanız. Eğer bundan sıkıldıysanız ya da Facebook üzerinde gerçekten kullandığınız aktif bir e-posta hesabınızın olmasını istemiyorsanız saniyeler içerisinde değiştirebilirsiniz.

15
Facebook açıkken sağ üstteki oka tıklayarak ayarlara gitmeniz yeterli. Ayarlar sayfası karşınıza geldiğinde ilk olarak açık olan "Genel" bölümünde e-posta adresinizin de yer aldığı hesap bilgileriniz bulunuyor. Burada yapmanız gereken şey yukarıdaki resimde kırmızı okla gördüğünüz "E-posta" bölümünün sağ tarafındaki düzenle yazısına tıklayarak farklı bir e-posta kullanmaya başlamak. Ayrıca buraya gireceğiniz e-posta hesabı olarak Facebook'un hesabınıza tanımladığı facebook uzantılı e-posta adresini de kullanabiliyorsunuz.
16
İli

şki Durumu

Sevdiğiniz kişilerle birlikte olmak ve bunu Facebook hesabınızdan duyurmak aslında güzel bir şey. Fakat erişilebilirlik ve görünme oranınızı düşürmeye çalışıyorsanız Facebook hesabınız üzerinde sevdiğiniz kişi ile ilişki durumunuzu açıklamanız pek de faydalı olmayacaktır.

17
Elbette bunun anlamı sevdiğiniz kişiyi göz ardı edin demek değil. Fakat şöyle bir gerçek var ki, kendinizi minimum görünür yapmak istiyorsanız ve her isteyen kişinin size rahatça erişmesini istemiyorsanız ilişki durumunuzu da duyurmanız bunu ters etki yaratıyor. Nedeni ise ilişki durumu yaptığınız kişinin tüm arkadaşlarının size erişebiliyor hale gelmesi. Üstelik son dönemlerde Facebook üzerinden de ilişki durumunu açıklama pek moda değil, aksine düşüşte. Bu nedenlesevdiğiniz kişiyi etiketleyeceğiniz ilişki durumunu Facebook üzerinde yapmamak, Facebook üzerinde size daha az kişinin erişebilmesini ve böylelikle de daha fazla güvenlik sağlıyor.
18
Bu 8 maddeden sonra Facebook'u daha güvenli olarak kullanabilirsiniz.
19

Son Dakika Facebook'ta Güvende Misiniz? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement