Gül, Dünya Liderlerine Seslendi - Son Dakika

Gül, Dünya Liderlerine Seslendi

24.09.2010 00:38

1
Cumhurbaşkanı Gül, Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna hitap etti. 65. BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York'ta bulunan Gül, BM Genel Kuruluna hitaben yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletlerin misyonunun tüm insanların saygınlık, güvenlik ve refahını korumak olduğunu ifade etti.
2
Bu nedenle barış, güvenlik, istikrar ve refahın, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler kapsamındaki çalışma ve eylemlerinin temel akidelerini oluşturduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

3
"Bu yüce kurulun Türkiye'yi Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği için olağanüstü yüksek bir destekle yetkilendirmesinden bu yana, uluslararası toplumun barış, güvenlik ve refahına katkıda bulunmak amacıyla samimi, nesnel ve etkin bir biçimde çok çalıştık.
4
Bu iki yıl içinde, çeşitli küresel ve bölgesel konular ele alınırken, adil ve ilkeli bir tarzda kendi katma değerimizi ortaya koymaya çalıştık. Bizim açımızdan her zaman yüksek öncelik taşıyan bir konu olan barışı koruma ve barışın inşası hakkında Konsey'de cereyan eden görüşmelerde ilerleme sağlanması amacıyla çaba gösterdik.

5
Genel Kurul tarafından da defalarca bu yönde çağrıda bulunulan "Orta Doğu'da Kitle İmha Silahlarından (KİS) Arındırılmış Bölge" oluşturulması yönündeki çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

6
"Kitle imha silahlarının yayılması çağdaş dünyanın karşı karşıya olduğu risklerden birini oluşturmaktadır. Nükleer silaha sahip olan ülkeler de dahil olmak üzere, tüm üye devletler, kendi politikalarında adil ve ilkeli bir yaklaşım benimsemedikleri sürece bu tehdidin üstesinden gelemeyiz.
7
Nükleer silaha sahip olan ülkeler de dahil olmak üzere, tüm üye devletler, kendi politikalarında adil ve ilkeli bir yaklaşım benimsemedikleri sürece bu tehdidin üstesinden gelemeyiz. ayılmanın önlenmesi rejimi mümkün olmayacaktır

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

YORUMLAR
500

Son Dakika Gül, Dünya Liderlerine Seslendi - Son Dakika


Advertisement