Babasının Dükkanından, 430 Bin Adet Üretim Yapan Fabrikaya - Son Dakika
Genel

Babasının Dükkanından, 430 Bin Adet Üretim Yapan Fabrikaya

Babasının dükkanından, 430 bin adet üretim yapan fabrikaya Avukatlık yerine baba mesleğini tercih etti, şimdi gözlük ihracatı yapıyor Elazığ'da Türkiye'de üretim yapan 5 gözlük fabrikasından biri, yıllık 430 bin adet üretim kapasitesi ile ilk sıralarda yer alırken, 81 ile ve bir çok ülkeye...

13.09.2017 11:31

Babasının dükkanından, 430 bin adet üretim yapan fabrikaya

Avukatlık yerine baba mesleğini tercih etti, şimdi gözlük ihracatı yapıyor

Elazığ'da Türkiye'de üretim yapan 5 gözlük fabrikasından biri, yıllık 430 bin adet üretim kapasitesi ile ilk sıralarda yer alırken, 81 ile ve bir çok ülkeye ihracat yapıyor

Şirketin başındaki Mehmet Kutlu'nun, hukuk fakültesini bitirmesine rağmen, baba mesleğini tercih ederek satış yapan küçük dükkanı, üretim yapan fabrikaya çevirdi

ELAZIĞ - Hukuk fakültesini bitirip avukat olmaya hak kazanmasına rağmen baba mesleğini tercih eden Mehmet Kutlu, şimdi Türkiye'nin yanı sıra bir çok ülkeye gözlük çerçevesi ve camı ihraç ediyor. İş adamı Kutlu, babasının küçük dükkanında öğrendiği mesleği,ailesinin desteğiyle yılda 430 bin adet üretim yapan fabrikaya çevirdi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Mehmet Kutlu, kendi mesleğini yapmak yerine baba mesleği olan gözlükçülüğü seçti. Babası Ahmet Kutlu'nun 1978'de açtığı gözlükçü dükkanında çalışmaya başlayan Kutlu, kardeşi ve babası ile ele ele vererek ilk olarak gözlükçü dükkanlarının sayısını artırdı. Daha sonra yurt dışından ithalat ettikleri gözlükleri Türkiye genelinde satarak parakendeciliğe giren Kutlu, bir pazar ağır kurduktan sonra kendi gözlüğünü üretmeye karar verdi. 2003 yılında kurduğu fabrika ile seri üretime geçen ve bu sadeye 70 kişiye de istihdam sağlayan Kutlu, Türkiye'nin 81 ili başta olmak üzere İran, Azerbaycan ve Kosava'ya gözlük satacak kadar büyüdü.

"Avukatlık yapmadım, baba mesleğine yöneldim"

Babasının 1978 yılında ufak bir gözlükçü dükkanı açtığını belirten Mehmet Kutlu, "Bizim baba mesleğimizdir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. Fakat bu baba mesleğidir, baba ocağıdır. Biz gelenekçi bir yapıya sahip olduğumuz için baba ocağını yürütelim, yükseltelim, belli bir seviyeye getirelim dedik. O yüzden hukuk fakültesini bitirmeme rağmen avukatlık yapmadım. Yada ona yakın mesleklerle uğraşmadım. Tamamı ile kendimizi bu işe adapte ettik" dedi.

"İthal edip parayı yurt dışına vereceğimize üretelim istedik"

Babası ve kardeşinin el birliği ile şube sayılarını arttırdıklarını vurgulayan Kutlu, " Tabi bu yetmez, daha çok hizmet etmeliyiz dedik. Hep İstanbul'dan aldığımız ürünleri bundan sonra yurtdışından getirelim ithalat yapalım diye düşündük. İşin ithalatına girdik. Yurt genelinde satıyorduk. Edirne'den Kars'a kadar baktık ki bir pazar payımız oldu. 7-8 yıl bu işi yaptıktan sonra 2003 yılında artık ithalat yapmayalım dedik. İthalat edip bu paraları yurtdışına göndereceğimize biz kendimiz burada üretimin yapalım istedik. Bu bölgenin istihdam sorunu var. Hem bun duruma bir çare buluruz, karınca kararınca bu işe bir el atalım diyerek 2003 yılında imalat olarak başladık" şeklinde ifade etti.

Yılda 430 bin adet üretim yapıyor

Şu anda Türkiye'de gözlük üreten 5 firmadan biri olduklarını dile getiren Kutlu, " Anadolu'da tek firma durumundayız. Bundan ötesi Batı'da var. Makinaları tamam ama üretemiyorduk. Yurtdışına başvurduk. Almanya'dan yüksek bir ücretle bir eleman getirdik. Burada bizim insanımıza bu işi öğretti. Ondan sonra bizim tekerimiz dönmeye başladı. O günden bu yana üretimimiz gayet sağlıklı bir şekilde sürüyor. Şu anda yıllık 430 bin kapasiteye ulaştık. Türkiye'de 5 firma içerisinden birinci yada ikinciyiz. Üretim adeti olarak birinci seviyedeyiz diyebilirim. Türkiye'nin geneline optik çerçeve dağıtıyoruz. Pazarımız çok geniş ve bütün Türkiye'yi kontrol ediyoruz. Tabi bunun dışında yurtdışına satış hedeflerimiz var. Buna da yavaş yavaş başlamış bulunuyoruz. Şu anda Azerbaycan'a, Kosova'ya ve İran'a satışlarımız devam ediyor. Hedefimiz üretimi arttırmak ve daha çok insana burada istihdam sağlamak. Bugün 70 civarında eleman sayımız var. Biz bunu 150 yapma çabası içerisindeyiz. İnşallah daha iyilerini yapacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Babasının Dükkanından, 430 Bin Adet Üretim Yapan Fabrikaya
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Babasının Dükkanından, 430 Bin Adet Üretim Yapan Fabrikaya - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement