FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı - Son Dakika
Güncel

FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı

FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin davanın yeniden görüldüğü duruşmada, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkında karar verildi. Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken, Yakup Şimşek ise beraat etti.

14.02.2024 17:07  Güncelleme: 23:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş
FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan haklarında verilen hükümler Yargıtay'da bozulan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in yeniden yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken Yakup Şimşek ise beraat etti.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı katıldı. Taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmada, savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanıklardan Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in terör örgütü üyeliği için zorunlu olan hiyerarşik bağ ve süreklilik unsurlarının tam olarak tespit edilemediğine yer verilirken Fevzi Yazıcı'nın 2024 Eylül ayında özel bir bankadan 15 bin lira kredi çekerek bir gün sonra Bank Asya'daki hesabına yatırarak katılım hesabı açtığı, örgütün yayın organı olan Zaman Gazetesi'nde görsel yönetmen-Grafik Tasarım sorumlusu olarak çalışması, terör örgütüyle iltisaklı olduğundan bahisle, örgüt talimatlarından haberdar olduğu belirtildi. Savcı, farklı bankadan kredi çekip Bank Asya'ya yatırmasının olağan bankacılık işlemi olmadığını ifade etti. Savcı, Yargıtay kararları ve içtihatları dikkate alınarak Yazıcı'nın eylemlerinin silahlı terör örgütüne yardım etme suçunu oluşturduğunu aktardı. Sanıklardan Ahmet Hüsrev Altan'ın ise darbe girişiminden sonra kapatılan bir gazetede yayın yönetmenliği, yine örgüt lehine bir internet sitesinde ise yazarlık yaptığı, HTS kayıtlarına göre örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibatı bulunduğu belirtildi. Yine bir televizyon kanalında yaptığı konuşmalarda örgütün amacına hizmet eder nitelikte olduğu ifade edilerek silahlı terör örgütüne yardım etme suçunu oluşturduğunu aktardı.

NAZLI ILICAK'IN EVİNDEN BULUNAN DEFTERDE ÖRGÜT ÜYELERİYLE İLGİLİ NOTLAR ÇIKMIŞ

Mütalaada sanık Nazlı Ilıcak hakkında ise, örgüte ait yayın organlarında uzun süre yazarlık yaptığı, 2012 yılında yazdığı kitabın örgütün görünür meşruiyetini sürdürmek için yazdığı, tanık ifadeleri ile HTS kayıtlarına göre örgütün üst düzey yöneticileriyle irtibat kurduğu, evinde ele geçirilen not defterinde örgüt mensuplarıyla ilgili notlar çıktığı ifade edildi. Yaptığı bir televizyon programında yaptığı konuşmalar nedeniyle de silahlı terör örgütüne yardım etme suçunu işlediği anlatıldı.

NAZLI ILICAK VE 2 SANIĞA 7 YIL'A KADAR HAPİS İSTEMİ

Savcı mütalaasında sanıklar Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Ahmet Hüsrev Altan'ın "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 2'şer yıl 9'ar aydan 5'er yıl 7'şer aya kadar hapislerini talep etti. Yakup Şimşek'in ise üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraatı istendi.

"ÖRGÜT TALİMAT VERMİŞ DİYE BİR ŞEY DUYMADIM, TALİMAT ALMADIMö

Fevzi Yazıcı savunmasında, "Mütalaayı okudum. Bank Asya ile ilgili suçlamada başka gir bankadan para çekip Bank Asya'ya yatırdığım iddia ediliyor. O dönemde başka bir bankada kampanya vardı ve o zaman ihtiyacım olduğu için başvuruda bulundum. ve hemen başvurum kabul edildi. Para hemen getirildi bana. O dönemin parasıyla 15 bin liraydı. O kadar parayı yanımda gezdiremezdim. Bende Bank Asya hesabıma bankamatik yoluyla yükledim. Daha sonrada o parayı kullandım. Kontrol edilebilir parayı kullandığım açıktır. Ben örgüt talimat vermiş diye bir şey duymadım, talimat almadım. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi var burada şüphe varsa benim yararlanmam lazım. Beraatımı talep ediyorumö dedi.

"BEN MENSUBU OLMADIĞIM ÖRGÜTÜN PEŞİNE NEDEN DÜŞEYİMö

Nazlı Ilıcak savunmasında, "Bana yöneltilen suçlama FETÖ ile işbirliği yapmak. Ben mensubu olmadığım örgütün peşine neden düşeyim. Talimat aldığıma dair bir delil yok. 2011 yıllarında savcı Zekeriya Öz ile röportaj yaptığım için örgüt üyesi olarak nitelendiriliyorum. O dönem Öz, FETÖ'cü olarak bilinmiyordu ki. O dönem Zekeriya Öz gündemde olduğu için bir gazeteci olarak röportaj yaptım. O dönem adalet bakanına yazıda yazdım. HSK tarafından Zekeriya Öz hakkında açılan soruşturmanın neden önü açılmıyor diye. Üzerime atılı diğer suçlamaları da kabul etmiyorum. Beraatımı talep ederimö ifadelerini kullandı.

3 SANIĞA CEZA BİR SANIĞA BERAAT

Sanıklar son sözlerinde de beraatlarını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklardan Nazlı Ilıcak'a "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmeö suçundan cezasında indirim uygulanarak 5 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Heyet, sanık Ahmet Hüsrev Altan'a ise aynı suçtan cezasında indirim uygulanarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti. Mahkeme, sanık Fevzi Yazıcı'nın ise "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmeö suçundan cezasında indirim uygulanarak 2 yıl 1 ay hapis cezasın karar verdi. Mahkeme, sanık Yakup Şimşek'in ise üzerine atılı suçlardan beraatına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan'ın arasında bulunduğu 6 sanık, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin "Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs" suçundan yargılandıkları davada,  16 Şubat 2018'de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmışlardı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin "Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozmuştu. Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019'da "Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan sanık Ahmet Altan 10 yıl 6 ay hapis cezasına, Nazlı Ilıcak ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırarak tahliyelerine karar vermişti. Mehmet Altan'ın tüm suçlardan beraatına karar veren mahkeme, sanıklar Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'i "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 11 yıl 3'er ay hapis cezasına, sanık Şükrü Tuğrul Özşengül'ü ise 12 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.  Kararın yeniden temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Dairesi'ne gitmişti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü Türk Ceza Kanunu'nun 220/7'nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle bozmuştu. Sanıklar Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkındaki hüküm ise Yargıtay tarafından onanmıştı. Sanıkların "kanun yararına bozma" başvurusu üzerine dosya Yargıtay tarafından incelenmiş, bazı tanıklar dinlenmeden karar verildiği için bu sanıklar hakkındaki hüküm de bozulmuştu. Mehmet Altan'ın beraat kararı onanırken, sanık Şükrü Tuğrul Özşengül de cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Galerici Ahmet Yurtlu: İkinci el araç piyasası stabil bir şekilde devam ediyor
  13:20 Galerici Ahmet Yurtlu: İkinci el araç piyasası stabil bir şekilde devam ediyor

  Galerici Ahmet Yurtlu, araç kredilerinde fonlanma olmadığı için ikinci el araç piyasasının stabil bir şekilde devam ettiğini belirtti. Seçim öncesinde döviz ve altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte araç fiyatlarının cazip hale geldiğini ve vatandaşların ilgisinin arttığını söyleyen Yurtlu, seçim sonrasında ise bankaların kredi fonlamaması ve nakit akışının azalmasıyla piyasada hareketlilik olmadığını ifade etti. Ahmet Yurtlu, 2024 yılında araç fiyatlarının enflasyon oranında stabil bir şekilde devam edeceğini tahmin etti.

 • Sinop'ta Televizyon Kablosunu Çekmek İsterken Çatıdan Düşen Şahıs Hayatını Kaybetti
  13:19 Sinop'ta Televizyon Kablosunu Çekmek İsterken Çatıdan Düşen Şahıs Hayatını Kaybetti

  Sinop'ta çatıdan düşen bir vatandaş hayatını kaybetti. Olay anı güvenlik kamerasına yansıdı. Elektrikçi olan İbrahim Kol, televizyon kablosu çekmek için çıktığı apartmanın çatısından beton zemine düştü. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Kol'un olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi. Cesedi hastane morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Çin-Avrupa Yük Treni Seferleri 2024 Yılında Güçlü Bir Artış Kaydetti
  13:19 Çin-Avrupa Yük Treni Seferleri 2024 Yılında Güçlü Bir Artış Kaydetti

  Çin-Avrupa yük treni seferleri, 2024 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir artış kaydetti. Çin Devlet Demiryolları Grubu'nun açıklamasına göre, bu dönemde toplam 4,541 sefer gerçekleşti ve sefer sayısı yıllık bazda yüzde 9 artış gösterdi. Ayrıca, yaklaşık 493,000 TEU mal taşınarak bir önceki yıla göre yüzde 10 artış sağlandı. Mart sonu itibarıyla ise 87,000 seferle 25 Avrupa ülkesindeki 222 şehre hizmet verildi.

 • Anadolujet, yolcularını fiyat farkıyla mağdur etti
  13:17 Anadolujet, yolcularını fiyat farkıyla mağdur etti

  Anadolujet'in İstanbul-Erzincan uçuşunda yolculara menüde yazan ücretten daha fazlasını talep etmesi, şirketin deneyimsizliğini ortaya koydu. Yolcular, AJet Hava Taşımacılığı tarafından verilen eksik hizmet karşısında şaşkınlık yaşadı.

 • Amasya'da 25 kaçak göçmenden 24'ü yakalandı
  13:16 Amasya'da 25 kaçak göçmenden 24'ü yakalandı

  Amasya'da İl Göç İdaresi Müdürlüğü binasından kaçan 25 kaçak göçmenden 24'ü yakalandı. İçişleri Bakanlığı'nın olaya ilişkin soruşturma başlatarak mülkiye müfettişi görevlendirdiği öğrenildi.

 • Çankırı'da arazi yangını
  13:16 Çankırı'da arazi yangını

  Çankırı'nın Eldivan ilçesinde çıkan arazi yangını, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Boş arazide çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin kontrol altına alınmasıyla söndürüldü. Yangınla ilgili inceleme başlatıldı.


Advertisement