Canikli: "Aylardan Beri Seçim İstiyorsun, Ama Erkesi Gün Çark Ediyorsun" - Son Dakika
Güncel

Canikli: "Aylardan Beri Seçim İstiyorsun, Ama Erkesi Gün Çark Ediyorsun"

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 24 Haziran'da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimiyle ilgili muhalefet partilerinin temsilcilerinin söylemlerine ilişkin, "Dün çıktılar 'Erken seçim zaten istiyoruz, hodri meydan' dediler ama bugün hepsi sabahtan beri neler...

20.04.2018 20:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 24 Haziran'da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimiyle ilgili muhalefet partilerinin temsilcilerinin söylemlerine ilişkin, "Dün çıktılar 'Erken seçim zaten istiyoruz, hodri meydan' dediler ama bugün hepsi sabahtan beri neler söylüyorlar neler." dedi.

Canikli, Balıkesir'de Hasan Basri Çantay Gençlik Merkezi'nde "Gençlerle Buluşma" programında yaptığı konuşmada, uzun süredir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere muhalefetin, hemen hemen her platformda, her ortamda "2019 Kasım ayına daha çok var. 17-18 ay var. Bu çok uzun bir süre. Toplum bunu beklemez, bekleyemez, onun için bir an önce erken seçime gidelim" diye sayısız söylemleri olduğunu anımsattı.

Kılıçdaroğlu'nun, ana muhalefet partisi başkanlığı görevinden dolayı ciddiye almaları gereken bir kişi olduğunu belirten Canikli, şöyle konuştu:

"Sürekli kendisi, adamları 'erken seçime gidelim' dediler. Tabii bu erken seçim meselesi tüpten çıkan macuna benzer. Çıktığı zaman bir daha yerine koyamazsınız. Ondan sonra yavaş yavaş seçime götürür gerçekten. Madem Kılıçdaroğlu bu kadar çok istiyor erken seçimi, 'tamam gidelim' dedik. Sorun yok, madem bu kadar çok istiyor Kılıçdaroğlu, sonuçta çok muhabbetimiz yok ama ana muhalefet partisi genel başkanı yani. Kararı aldık."

Canikli, süreçte önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla erken seçim kararının 24 Haziran olarak alındığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız açıklama yaptığı gün ben de Meclisteydim. OHAL'in uzatılmasıyla ilgili görüşmeler vardı. Hatta cep telefonundan izledik Cumhurbaşkanımızın konuşmasını. Diğer siyasi partiler de oradan dinledi. Hepsi 'Tamam, hodri meydan, biz zaten erken seçim istiyoruz, sorun yok' dediler. Buraya kadar her şey güzeldi fakat ertesin gün başladılar. Kurşun yarası, kurşun girdiğinde hemen acımaz. Sıcaktan insan acıyı hissetmez kurşun girdiğinde. Soğuduktan sonra acımaya başlar kurşun yarasının acısı. Bunların herhalde böyle oldu. Dün çıktılar 'Erken seçim zaten istiyoruz, hodri meydan' dediler ama bugün hepsi sabahtan beri neler söylüyorlar neler. İçler acısı. Aylardan beri seçim istiyorsun, 'Erken seçime gidelim' diyorsun. Biz de sana inanıyoruz, güveniyoruz, itibar ediyoruz ama erkesi gün çark ediyorsun. Böyle bir şey olmaz."

-"Her konuşması bize puan kazandırıyor"

Türkiye'nin ana muhalefet başkanıyla ilgili problemi olduğunu vurgulayan Canikli, "Türkiye'nin problemi. Bu problem bizim problemimiz değil." dedi.

Canikli, Kılıçdaroğlu'nun muhalefetinden siyasi olarak memnun bulunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kılıçdaroğlu'nun söylediği her söz, attığı her adım, yaptığı her icraat bize yazıyor, bize kazandırıyor. O kadar gaf içinde oluyor ki aynı konuşma içinde, bir saatlik konuşma yapıyor diyelim, başında kurduğu cümle ile sonunda kurduğu cümle arasında yüzde 100 fark var. Sonunda baştaki cümlesini kendisi yalanlıyor. O kadar örnekleri var ki, bu açından bakıldığında Kılıçdaroğlu siyasi açından bizim için son derece faydalı. Millet güvenmiyor, millete güven vermiyor. Dengeli bir politikası yok. Her konuşması bize puan kazandırıyor."

Canikli, 2011 seçimleri öncesinde Kılıçdaroğlu'nun, önüne kim gelirse, herkese her istediği sözü vermeye hazır durumda olduğunu anlatarak, "Muhtarlar geliyor, sorunları var, tamam. Öğretmenler geliyor, tamam. Herkese hiç 'hayır' demiyor. Hatta önce 'evet' diyor sonra talepleri alıyor. Hatta Diyarbakır'a gittiğinde biri sesleniyor, 'İşimiz yok iş istiyoruz, fabrika istiyoruz.' 'Tamam size fabrika kuracağım' diyor." ifadesini kullandı.

"En desteksiz atış nobel ödülünü vermek lazım"

Verdiği sözlerinin mali portresini çıkardıklarına dikkati çeken Canikli, şöyle devam etti:

"Gittiği yerde verdiği sözlerini yerine getirmek için ne kadar paraya ihtiyaç var? O zaman bir hesap çıkardık, 220-230 milyar lira sözlerini yerine getirmesi için kaynağa ihtiyacı var. Para nerede? Bütçe belli. Kaynak nerede? Kaynak yok. Biz dedik ki 'Böyle olmaz her gelene söz veriyorsun. Söz verdiğin zaman o verdiğin sözün maliyetini, finansmanın nasıl sağlayacağını söylemen gerekir?' Sıkışınca dedi ki, 'Benim adım Kemal ben bulurum.' Binlerce yıldan beri namlı, şanlı iktisatçıların çözemediği kaynak meselesini Kılıçdaroğlu dedi ki 'Benim adım Kemal ben çözerim.' Biz de bunun üzerine, 'Sen eğer yüzyılladır insanların çözemediği, nobel ödüllü iktisatçıların çözemediği bu meseleyi çözersen sana ölene kadar her sene nobel ekonomi ödülü verilmesi lazım. Hatta öldükten sonra da verilmesi lazım. Bunu hak ediyorsun. Ama ya atıyorsan, ya çözemezsen.' Çözmesi mümkün değil. O zaman ölene kadar en desteksiz atış nobel ödülünü vermek lazım Kılıçdaroğlu'na. Problem böyle bir problem. Tabii hiçbir zaman bunlar ne çözecek yöntemleri ortaya koydular ne de kaynakları ortaya koydular."

Bakan Canikli, 2018'de özellikle yaşanan hadiselerin de etkisiyle savunma hizmetleri için ilave paraya ihtiyacın ortaya çıktığını dile getirerek, bu yılın bakanlık bütçesine ilave olarak normal artış oranın ötesinde 10 milyar lira ilave ödenek konulduğunun altını çizdi.

Bunun yanı sıra 7 milyar lira da savunma sanayi bütçesine ilave ödenek konulduğunu aktaran Canikli, şunları kaydetti:

"Bir kalemde 17 milyar sadece ilave ek savunma ihtiyacı, güvenlik için çünkü bu mücadele yürütülürken silaha ihtiyaç var, uçağa ihtiyaç var. Bunların karşılanması, sağlanması gerekir. Fırat Kalkanı Operasyonu'nda kullanılan uçaklarımızdan atılan akıllı mühimmat var. Bir tanesinin maliyeti 600 bin dolar. Bu İHA'lardan atılan hani o teröristin kafasına isabet eden bombaların maliyeti de 80 bin dolar. Bir tanesi 80 bin dolar. Bazen tek bir terörist için bile atılabiliyor. Tabii tüm bunlar için paraya ihtiyaç var. 2018 yılında 17 milyar lira ilave normal artış oranının üzerinde ödenek aktarıldı. Silah sistemleri, modernizasyonun temini için."

(Sürecek)

Canikli: "Aylardan Beri Seçim İstiyorsun, Ama Erkesi Gün Çark Ediyorsun"
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Canikli: 'Aylardan Beri Seçim İstiyorsun, Ama Erkesi Gün Çark Ediyorsun' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem Seminerine Katıldı
  15:24 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem Seminerine Katıldı

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından Prefabrik Yapıların Değerlendirmesi Semineri'ne katıldı. Seminerde konuşan Büyükkılıç, deprem önlemleri ve eğitimlerin önemine vurgu yaptı.

 • Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda ikili görüşmeler yaptı
  15:23 Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda ikili görüşmeler yaptı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa Bakanı Xavier Bettel, AGİT Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 • Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın:
  15:22 Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın: "Bizim Bir İstanbul Tasavvurumuz Var, Kalite Denince Akla İstanbul Gelecek"

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Ümraniye "Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Merkezinde insanın, ailenin ve mahallenin olduğu bir İstanbul. Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Kalite denince akla İstanbul gelecek. Taksisiyle, taksicisiyle, berberiyle, ayakkabıcısıyla, aşçısıyla, kaliteli bir İstanbul. İstanbul taksicisi, İstanbul müezzini, İstanbul ezanı, İstanbul sokağı, İstanbul caddesi, İstanbul binası, İstanbul mahallesi, İstanbul esnafı. Böyle bir tasavvuru gerçekleştirmek için de doğru işleri dosdoğru yapmamız gerekiyor. Yanlış işleri, doğru yapmak değil. Doğru işleri, dosdoğru yapmak lazım" dedi.

 • Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi
  15:22 Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen '3 bant bilardo turnuvası'na 54 kişi katıldı. Turnuva 23 gün sürdü ve birinci Sedat Ataş, ikinci Çetin Yorgun ve üçüncü Cevdet Tuna oldu. Turnuvaya yoğun ilgi gösterildi.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.

 • Adana'da Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları Başladı
  15:22 Adana'da Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları Başladı

  Adana'da düzenlenen Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları, 14 kulüpten 75 sporcuyla başladı. Sporcular, 1000 metrelik parkuru en iyi sürede bitirmek için mücadele etti. Yarışlarda aday milli takımın oluşturulması planlanıyor.

 • Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi
  15:21 Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Ankara'nın ekonomisini geliştirerek ticaretini canlandıracağını belirtti. Altınok, Ankara'nın tarım, sanat, kültür ve spor başkenti olabileceğini vurguladı. Ayrıca, Ankara'nın lojistik açıdan avantajlı bir kent olduğunu ve birçok şirketin fabrikalarını İstanbul'daki deprem korkusu nedeniyle Ankara'ya taşıdığını ifade etti.

 • Çorum'un İskilip ilçesinde 400 öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi
  15:21 Çorum'un İskilip ilçesinde 400 öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi

  Yeşilay tarafından geliştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında Çorum'un İskilip ilçesinde düzenlenen eğitimde 400 öğrenciye teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıklarının zararları anlatıldı. 65 Yeşilay gönüllüsü tarafından verilen eğitimde öğrencilere bağımlılıktan uzak durma ve kurtulma yöntemleri hakkında bilgi verildi. Eğitimde, genç neslin zararlı bağımlılıklara karşı mücadele etmesi gerektiği vurgulandı.

 • Bodrum FK-Eyüpspor Maçında Olaylar Çıktı
  15:19 Bodrum FK-Eyüpspor Maçında Olaylar Çıktı

  Bodrum FK ile Eyüpspor arasında oynanan maçta gerginlik yaşandı. Teknik direktörler arasında tartışma çıktı ve tribünlerden atılan maddeler nedeniyle oyuncu hastaneye kaldırıldı. Karşılaşma uzun süre durduktan sonra yeniden başladı.

 • Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor
  15:19 Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor

  Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, teknoloji geliştirme ve yaratımının tüm ülkelere açık olması gerektiğini belirterek, 'Big Tech' olarak da bilinen büyük teknoloji şirketlerinin teknoloji odaklı küresel refahın geleceği için yapısal bir tehdit olma riski taşıdığını söyledi. Doğan, ayrıca teknolojide Çin ve ABD arasında bir bloğun oluştuğunu da vurguladı.

 • Moda İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti
  15:18 Moda İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti

  Amerikan tasarımcı ve moda ikonu Iris Apfel, 102 yaşında hayatını kaybetti. Beyaz saçları, büyük boy gözlükleri ve kalın boncuklu kolyeleriyle tanınan Apfel, moda dünyasında tarihe geçecek bir isimdi. Ölüm haberi, Apfel'in Instagram hesabından duyuruldu. Birçok ünlü isim de taziye mesajları paylaştı.

 • Çorum'da hareket halindeki otomobilin tavanına çıkan genç, araçtan düşerek yaralandı
  15:17 Çorum'da hareket halindeki otomobilin tavanına çıkan genç, araçtan düşerek yaralandı

  Çorum'da bir genç, arkadaşının kullandığı otomobilin tavanına çıkarak seyahat etmeye başladı. Hareket halindeyken otomobil dönüş yapınca genç araçtan düşerek yaralandı. Olay anı cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.


Advertisement