Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'e Tahliye - Son Dakika
Güncel

Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'e Tahliye

Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker\'e Tahliye

21. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş, Sedat Peker hakkında tahliye kararı verdi.

10.03.2014 13:38  Güncelleme: 18:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

13. Ağır Ceza Mahkemesi bugün sürpriz bir karar verdi. Veli Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Sedat Peker, Mustafa Levent Göktaş'ın da aralarında olduğu Ergenekon davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti. Bu karardan kısa bir süre sonra, 13 Ağır Ceza'nın 'tahliye talebi reddedildi' diye açıkladığı isimlerden Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker için tahliye kararı açıklandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN TAHLİYEYE

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasından dolayı 5 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş ve Sedat Peker'in tahliye edilmesine verdi. 6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10'la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, 23 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli albay Levent Göktaş ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker tahliye edildi.

21. AĞIR CEZA TAHLİYE KARARI VERDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Sedat Peker, Mustafa Levent Göktaş'ın da aralarında olduğu Ergenekon davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti. 13. Ağır Ceza'nın bu kararının ardından Ergenekon avukatları Çağlayan Adliyesi'nde bir basın açıklaması yaptı. Ergenekon avukatlarından Serkan Günel yaptığı açıklamada Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için tahliye kararı verildiğini söyledi. Günel, "Yukardan gelen bilgilere göre 21'nci ağır mahkemesinin Levent Göktaş, Tuncay Özkan hakkında tahliye kararı mevcut." dedi.

ÖZKAN VE GÖKTAŞ'A YURTDIŞI YASAĞI KOYULDU

Günel'in açıklamasının hemen ardından Sedat Peker hakkında da tahliye kararı çıktığı bilgisi geldi. İstanbul 21'inci Ağır Ceza Mahkemesi Özkan, Göktaş  hakkında yurt dışı çıkış yasağı koyarken, Peker hakkında herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

Gazeteci Tuncay Özkan, 27 Eylül 2008'den beri cezaevinde...

TAHLİYE GEREKÇESİ

Mahkemenin Tuncay Özkan ve Levent Göktaş'a tahliye gerekçesi: 21. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçe olarak "Sanıkların tutuklu kaldıkları süreler, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabileciği, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar bulunması nedeniyle söz konusu durumun adalet duygularını incitebilecek olmasını" gösterdi.

NAZLICAN ÖZKAN: KAVUŞUYORUZ

Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan da tahliye kararını Twitter'dan ''Kavuşuyoruz... 1994'' yazarak duyurdu.

TUNCAY ÖZKAN: SİLİVRİ'YE BEKLİYORUM

Ayrıca Tuncay Özkan'ın Twitter hesabından da tahliye kararının ardından "Tüm dostlarımı Silivri'ye bekliyorum" ifadeleri paylaşıldı.

ERGENEKON AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Çağlayan Adliyesi'nde sanık avukatları açıklama yaptı. Ergenekon avukatlarından Serkan Günel, "Bilindiği üzere İstanbul eski Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, yetkileri kaldırılmış ancak hala elindeki davaları devam ettirmek üzere, tasfiye halinde göreve devam etmekteydi. Ancak Başbuğ'un tahliyesinden sonra, cumhurbaşkanının onayladığı son yasayla birlikte, ÖYM'lerin tamamı el çekmek üzere kapatılmıştır. Dolayısıyla bu saatten sonra, ellerinde olan dosyaları devam ettirme şansları yoktur. Sadece ve sadece hüküm verilen dosyalarla ilgili kendilerine 15 günlük gerekçeli karar yazma süresi tanınmıştır.

Buradan çıkacak çeşitli mahkemelere dağılmış olan tahliye kararları hukuken geçerli kararlardır. Gözümüz kulağımız çıkacak tahliye kararlarında." dedi.

KAPATILAN MAHKEME TAHLİYE TALEBİ REDDETTİ

TBMM'de yapılan düzenleme ile kaldırılan ve Ergenekon Davasına bakan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye talebinde bulunan 33 Ergenekon sanığının tahliye taleplerini reddetti. Tahliye talebinde bulunan sanıklar şunlardı:

Mustafa Levent Göktaş, Mehmet Fikri Karadağ, Özkan Kurt, Ulaş Özel, İsmail Sağır, Mehmet Demirtaş, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Sedat Peker, Boğaç Kaan Murathan, Semih Tufan Gülaltay, Veli Küçük, Fikret Emek, Kemal Kerinçsiz, Serdar Öztürk, Yalçın Küçük, Aykut Metin Şükre, Ergün Poyraz, İbrahim Şahin, Kemal Aydın, Doğu Perinçek, Mehmet Bedri Gültekin, Turhan Özlü, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Mehmet Deniz Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Memet Zekeriya Öztürk, İsmail Yıldız, Oktay Yıldırım, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Korgeneral Mehmet Eröz, Alparslan Arslan.

HUKUKÇULAR: MAHKEME KALDIRILDI, YETKİSİ YOK

Kaldırılan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutumunu değerlendiren hukukçular, mahkemenin yeni yürürlüğe giren yasayla kaldırıldığını ve karar verdikleri davaların gerekçelerini yazmak dışında bir yetkileri bulunmadığını vurguladı.

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'e Tahliye - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • s.peker: Bir Umuttur Yaşamak ! Geçmiş olsun sedat Reis. 30 6 Yanıtla
 • ali saygin: sedat peker Buyuk REİS in kanini yerde birakmayacaktirrr..... 18 12 Yanıtla
 • SEÇİM YATIRIMI: KARDEŞİM BU NE SAÇMALIK YAA. YILLARCA GÜNDEMİ MEŞGUL EDEN DAVALAR VE ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALAN SANIKLAR.. ŞİMDİ HERŞEY SANKİ SANKİ BİR TİYATROYMUŞ GİBİ YOK SAYILIYOR. MADEM BU İNSANLARIN SUÇU YOKTU DA NEDEN YILLARCA İÇERİDE TUTTUNUZ NEDEN O KADAR RÜZGAR YAPTINIZ BUNLAR İKTİDARI DEVİRECEK DİYE.. ŞURADA 3 HAFTA KALMIŞ SADECE İNSANLARDAN OY ALACAĞIM DİYE TÜKÜRDÜĞÜNÜZ HERŞEYİ YALIYORSUNUZ. BU KADAR KÜÇÜLEN MİLLETİ APTAL YERİNE KOYAN BİR İKTİDAR NASIL ÜLKE YÖNETİYOR.? 21 4 Yanıtla
 • mhp: reis cıkıyor 15 7 Yanıtla
 • cabbar kamil: salolar ne yaptılarda ceza aldılar devletimi dolandırdılar,vakıfmı kurdular sizin gibi koyunları uyandırmaya çalıştılar vatanını sevdiler sadece senin ve senin taptığın aşağılık liderlerin soymuyormu milleti ,size göre ,elhamdulillah diyen milletin anasınıda öpse caizdir, onursuzlar,cumhuriyet size göre değil,beğenmiyorsanız defolun gidin,şehitlerimiz boşuna canını vermiş,şimdi demokratikleşme adı altında ülkenin bölünmesine çalışıyorlar görmüyorsunuz hırsızlıkları görmeyip,vatanseverlere haksızlık yapanlar Allah tarafından inşallah laiyini bulur 16 2 Yanıtla
 • etem yavuz: ya bak bunlar medyatik olanları çıkartacaklar garibani sahpsizi içerde bırakacaklar yani kişiye göre muamele 13 3 Yanıtla
 • marijuana: Bu habere çok sevindim geçmiş olsun sedat abii. 10 5 Yanıtla
 • hüseyin: ben bu hükümet vede ortagi cemaatle birlik olup iftila atip uyduma şayilerle hapis e atan lar utansinlar anlayanaaaa 4 6 Yanıtla
 • poyraz: hepinize geçmiş olsun hoş geldiniz aramıza 4 2 Yanıtla
 • şeref koç_OFLU_61: can bedir kardeşim rabbim ne dilerse onu versin sana cok güldüm yaaa :D 5 0 Yanıtla
 • Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu, 'Enternasyonal III' adlı modern dans temsilini prömiyer yapacak
  12:00 Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu, 'Enternasyonal III' adlı modern dans temsilini prömiyer yapacak

  Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu (MDT), 20 Nisan'da Opera Sahnesi'nde 'Enternasyonal III' adlı modern dans temsilini prömiyer yapacak. Bu sezon yurt dışından konuk olarak gelen iki koreograf ile hazırlanan eserde, Vietnamlı koreograf Tu Houng'un 'Rabbit Hole' (Tavşan Deliği) adlı eseri birinci perdede, Koreli koreograf Dong Kyu Kim'in 'Excitement' (Heyecan) adlı eseri ise ikinci perdede sahnelenecek. Kostüm tasarımı Tülay Şimşek, ışık tasarımı Bülent Arslan tarafından yapılan eserin ilk temsili, sanatseverlerle 20 Nisan'da buluşacak.

 • Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültepe Müzesi'ne 25 Bin Eser Teslim Edecek
  11:59 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültepe Müzesi'ne 25 Bin Eser Teslim Edecek

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri'de yapımı devam eden kayadan oyma Kültepe Müzesi'ne, Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nden çıkarılan yaklaşık 25 bin eseri teslim edeceğini duyurdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, müzenin sona yaklaşılan bir çalışma olduğunu belirtti ve aynı zamanda Kayseri'yi müzeler şehri yapma yönünde 12 müze çalışması olduğunu söyledi.

 • Hemofili Tedavisinde Uzun Yarı Ömürlü Faktör Konsantreleri Kullanılıyor
  11:59 Hemofili Tedavisinde Uzun Yarı Ömürlü Faktör Konsantreleri Kullanılıyor

  Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ali Fettah, hemofili tedavisinde cilt altından uygulanan uzun yarı ömürlü faktör konsantrelerinin hastaların yaşam kalitesini artırdığını belirtti. Hemofilinin kanın düzgün pıhtılaşmadığı kalıtsal bir kanama bozukluğu olduğunu söyleyen Fettah, tedavi seçenekleri arasında gen tedavisi ve cilt altından uygulanan faktör konsantrelerinin yer aldığını ifade etti.

 • Ticaret Bakanlığı, yiyecek ve içecek işletmelerinde fiyat listesi denetimi yaptı
  11:59 Ticaret Bakanlığı, yiyecek ve içecek işletmelerinde fiyat listesi denetimi yaptı

  Ticaret Bakanlığı ekipleri Ankara, İstanbul ve İzmir'deki yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işletmelere yönelik tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulması uygulamasına ilişkin denetim yaptı. Denetimlerde, işletmelerin fiyat ve tarife listelerinin uygun şekilde yerleştirilip yerleştirilmediği kontrol edildi. Denetimlerin devam edeceği ve eksik bilgi veren işletmelere idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

 • Ahmet Ayık, Taha Akgül'ün Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndan altın madalya kazanacağına inanıyor
  11:58 Ahmet Ayık, Taha Akgül'ün Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndan altın madalya kazanacağına inanıyor

  Meksika'nın başkenti Meksiko'da 1968 yılında düzenlenen Yaz Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Ahmet Ayık, Taha Akgül'ün Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'ndan da altın madalyayla döneceğine inandığını söyledi. Ayık, genç sporculara tavsiyelerde bulunarak Türk güreşinin daha da gelişmesini arzuladıklarını belirtti.

 • Çin'in sivil havacılık pazarı rekor rakamlara ulaştı
  11:57 Çin'in sivil havacılık pazarı rekor rakamlara ulaştı

  Çin'in sivil havacılık pazarı, hem yolcu hem kargo taşımacılığı hacmi bakımından ilk çeyrekte rekor rakamlara ulaştı. Yolcu seyahatleri yüzde 37 artarak yaklaşık 180 milyona yükseldi. Kargo taşımacılığı ise yüzde 34,4 artarak 2,01 milyon tona ulaştı. Mart ayında yolcu taşımacılığı yüzde 25,7 artarken, kargo taşımacılığı yüzde 28,2 arttı.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını değerlendirecek
  11:56 YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını değerlendirecek

  YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP'nin Hatay seçimleri ve İYİ Parti'nin Ordu seçimleri için yaptığı itirazların bugün görüşüleceğini açıkladı.

 • Beşiktaş yangınında hayatını kaybeden işçiler için 14 milyon 500 bin TL toplandı
  11:56 Beşiktaş yangınında hayatını kaybeden işçiler için 14 milyon 500 bin TL toplandı

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Beşiktaş'taki yangın faciasında hayatını kaybeden 29 işçi için 14 milyon 500 bin TL toplandığını ve paranın İstanbul Valiliğine teslim edildiğini açıkladı. Yardım kampanyasıyla toplanan bu destek, mağdur ailelerin acılarını bir nebze olsun azaltmayı hedefliyor.

 • Çocukluk arkadaşının adını yazdığı romanla yaşatıyor
  11:56 Çocukluk arkadaşının adını yazdığı romanla yaşatıyor

  Çankırı'da yaşayan Veysel Elmas, hayatını kaybeden ve birçok zorluk yaşayan arkadaşı Mehmet Yavuz'un adını yazdığı romanla yaşatıyor. Elmas, gençken yaşadığı platonik aşk sebebiyle üzüntü yaşayan arkadaşının hikayesini romanla anlatarak onun hayatını ölümsüzleştirmeyi amaçlıyor.

 • Merkez Bankası: Şubat Ayında Cari İşlemler Hesabı 3 Milyar 265 Milyon Dolar Açık
  11:55 Merkez Bankası: Şubat Ayında Cari İşlemler Hesabı 3 Milyar 265 Milyon Dolar Açık

  Merkez Bankası, Şubat ayı ödemeler dengesi istatistiklerini yayınladı. İstatistiklere göre; Şubat ayında cari açık 3 milyar 265 milyon dolar oldu. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 2 milyar 106 milyon dolarlık fazla oluştu. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 751 milyon dolar olarak hesaplandı. Resmi rezervlerde 6 milyar 230 milyon dolar net azalış kaydedildi. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2 milyar 381 milyon dolar, birincil gelir dengesi kalemi 849 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi 46 milyon dolar net giriş kaydetti. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 142 milyon dolar, portföy yatırımları ise 4 milyar 415 milyon dolar tutarında net giriş kaydetti.

 • AYM, kamu görevlisini işe başlatmama durumunda ortaya çıkacak kamu zararını iptal etti
  11:55 AYM, kamu görevlisini işe başlatmama durumunda ortaya çıkacak kamu zararını iptal etti

  Anayasa Mahkemesi (AYM), kamu görevlisini, feshedilen iş akdinin geçersiz bir sebebe dayandığının tespiti veya işe iadesine karar verilen işçinin işe başlatılmaması halinde ortaya çıkacak kamu zararından muaf tutan düzenlemeyi, Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

 • Ordu'da ÇED süreci durduruldu
  11:53 Ordu'da ÇED süreci durduruldu

  CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, 'Perşembe Kıyı Düzenleme ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi' için açılan dava sonrasında ÇED sürecinin durdurulduğunu açıkladı. Adıgüzel, 'ÇED süreci birbiri ile ilişik iki proje için de durdurulmuştur. Melet Nehri ve tüm Altınordu sahiline bir saldırı daha püskürtülmüştür. Bir defa daha Ordu halkı, Ordu kent kültürü ve doğa hakları kazanmıştır' dedi.


Advertisement