Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'in saldırılarında yaşamını yitiren çocuklardan bahsederken gözyaşlarını tutamadı - Son Dakika
Güncel

Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'in saldırılarında yaşamını yitiren çocuklardan bahsederken gözyaşlarını tutamadı

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde işlenen suçların sorumluları hakkında tutuklama emri çıkarılması çağrısı yaptı. Iştiyye, İsrail'in saldırılarında yaşamını yitiren çocuklarla ilgili konuşurken ağladı.

06.11.2023 15:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne seslenen Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamın sorumluları için tutuklama emri çıkarılmasını istedi.

IŞTİYYE: ÖLÜM MAKİNESİNİ DURDURMAK İÇİN TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARILMALI

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Ramallah'ta haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında konuştu. Gazze'yi "kan vadisine" çeviren İsrail saldırılarını durdurmak için vicdan sahiplerinin ve insani değerlerin savunucularının ivedilikle harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Filistin Başbakanı, "UCM, ölüm makinesini durdurmak için ihtiyati bir adım olarak suçlular hakkında tutuklama emri çıkarmalı." dedi.

Filistin UCM'den İsrail'in Gazze'de işlediği suçların sorumlularının tutuklanmasını istedi

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARDAN BAHSEDERKEN AĞLADI

Muhammed Iştiyye'nin konuşması sırasında duygusal anlar yaşandı. Iştiyye, İsrail'in hava saldırılarında hayatını kaybeden çocuklardan bahsederken gözyaşlarını tutamayarak ağladı.

Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'in saldırılarında yaşamını yitiren çocuklardan bahsederken ağladı

AŞIRI SAĞCI ELİYAHU'YA "NÜKLEER BOMBA" TEPKİSİ

Konuşmasında İsrailli aşırı sağcı Miras Bakanı Amihai Eliyahu'nun nükleer bomba kullanmanın Gazze'ye yönelik olasılıklardan biri olduğuna ilişkin açıklamasına da değinen Iştiyye, İsrailli Bakan'ın yaklaşık 10 bin can kaybı, 25 binden fazla yaralı ve 1 milyon sığınmacıyla yetinmeyip Gazze'de Hiroşima'yı, İsrail'in sahip olduğu nükleer bombalarla soykırım yapıldığını görmek istediğini söyledi.

Filistin UCM'den İsrail'in Gazze'de işlediği suçların sorumlularının tutuklanmasını istedi

"EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ İNSANİ FELAKET"

Iştiyye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Tevrat'a atıfta bulunarak, öldürme, katliam ve soykırımı haklı gösterdiğini, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın "insansı hayvanlarla savaştığına" inandığını, eski İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı emekli General Giora Eiland'ın da eşi benzeri görülmemiş bir insani felaket yaratarak Gazze Şeridi'ni geçici veya kalıcı olarak yaşanmaz bir yer haline getirmesi gerektiğini düşündüğünü aktardı. Gazze'deki manzaranın tahammül edilemez boyutta olduğunu belirten Iştiyye, çocukların bombalarla öldürüldüğünü, yaralıların tedavi edilemediğini, ambulansların canlı yayında vurulduğunu vurguladı.

Filistin UCM'den İsrail'in Gazze'de işlediği suçların sorumlularının tutuklanmasını istedi

"GAZZE BİZİM İÇİN AYRILMAZ BİR PARÇA"

Iştiyye, Birleşmiş Milletlerden Gazzeli çocuklarla dayanışma için "20 Kasım Dünya Çocuk Günü" kutlamalarının iptalini istedi. Uluslararası Kızıl Haç Komitesine ihlalleri durdurmak için İsrail hapishanelerindeki tutuklulara yönelik sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunan Iştiyye, İsrail hükümetinin, "Filistin yönetiminin Gazze Şeridi'ne 140 milyon dolar finanse ettiği bahanesiyle Filistin vergi fonundan yeni kesintiler yapılmasına karar verdiğine" dikkati çekti. Iştiyye bunun, Batı Şeria'yı Gazze'den ayırmayı hedefleyen siyasi bir karar olduğunu, bunu kabul etmediklerini; Gazze'nin kendilerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, Gazze'ye karşı sorumluluklarının arkasında durmaya devam edeceklerini vurguladı.

"FİLİSTİNLİLER SIĞINACAK GÜVENLİ BİR YER ARIYOR"

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İşgalci İsrail Gazze Şeridi'nde yaşayan 2 milyon 400 bin Filistinliyi alıkoyuyor, rehin alıyor, işkence edip, öldürüp, evlerini terk etmeye zorluyor, acımasız bombardımanlarla hayatlarını bir bilinmeze sürüklüyor, hareketlerini tamamen felç ediyor, onlara karşı savaş uçakları ve uluslararası yasaklı silahlar kullanıyor, Filistinliler ise bunların karşısında sığınacak güvenli bir yer arıyor ama sonuç alamıyor." ifadelerine yer verildi. Açıklamada, tüm bunlar olurken İsrailli yetkililerin ve diğerlerinin, Gazze Şeridi'ne yönelik yıkıcı savaşları için daha fazla meşruiyet ve gerekçe arayışı bağlamında Gazze'de tutulan yaklaşık 240 İsrailli esir meselesine odaklandıkları kaydedildi.

Filistin UCM'den İsrail'in Gazze'de işlediği suçların sorumlularının tutuklanmasını istedi

"YAŞANANLAR GAZZE ŞERİDİ'NDE YENİ BİR NEKBE'DİR"

Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin elektrik, su, gıda, ilaç, yakıt, iletişim gibi en temel haklarından ve temel ihtiyaçlarından mahrum bırakıldığına işaret edilen açıklamada, bazı ülkelerin İsraillilerin serbest bırakılması için çalışmaktan bahsederken, İsrail tarafından abluka altında tutulan 2 milyon 400 bin Filistinlinin ayrım gözetmeksizin özgürleştirilmesi meselesini görmezden geldiği vurgulandı. İsrail ordusunun Filistinlileri Gazze Şeridi'nin kuzeyinden önce güneyine, ardından güneyinden başka ülkelere göç etmeye zorladığı vurgulanan açıklamada, "Bu zihinlerimize yeniden Nekbe olayını getiriyor. İsrail'in şu anda dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği ve derinleştirdiği Gazze Şeridi'nde yeni bir Nekbe'dir." ifadeleri kullanıldı.


Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail\'in saldırılarında yaşamını yitiren çocuklardan bahsederken gözyaşlarını tutamadı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'in saldırılarında yaşamını yitiren çocuklardan bahsederken gözyaşlarını tutamadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aksaray'da Alkollü Sürücüye Cenaze Bahanesi Geçmedi
  02:41 Aksaray'da Alkollü Sürücüye Cenaze Bahanesi Geçmedi

  Aksaray'da polis uygulamasına takılan ve 'Cenazeden geliyorum' diyen sürücü, alkollü çıktı. Alkollü sürücü, polis ekiplerine özür dileyerek cezadan kurtulmak istese de 6 bin 439 TL ceza kesildi ve ehliyetine 6 ay el konuldu.

 • Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı
  01:15 Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan 3 şüpheli de operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı
  01:10 Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı

  Meizu, akıllı telefon operasyonlarını sonlandıracağını duyurmasına rağmen, Meizu 21X modeliyle amiral gemisi serisini genişletmeye hazırlanıyor. Çinli kaynaklara göre, Meizu 21X, Meizu için Fuzhikang Precision Electronics tarafından üretilen ve Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle güçlendirilen bir telefon olacak. Ayrıca, 66W hızlı kablolu şarj özelliği ve 5500mAh batarya kapasitesiyle geleceği belirtiliyor. Meizu, yeni modelin teknik özellikleri, fiyatlandırma ve lansman tarihi hakkında henüz bilgi vermedi.

 • Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı ve kardeşinin iddialarıyla ilgili yayın yasağı aldırdı
  01:09 Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı ve kardeşinin iddialarıyla ilgili yayın yasağı aldırdı

  Uğur Dündar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Duygu Nebioğlu ve Dilara Gülatan'ın kendisine yönelik iddialarıyla ilgili haberlere yayın yasağı kararı aldırdığını belirtti. Dündar, daha önce yaptığı açıklamada babalık durumunun olmadığının Adli Tıp Kurumu tarafından ispatlandığını söylemişti. Mahkeme tarafından çıkarılan yayın yasağı kararı nedeniyle Dündar, iddiaları ve belgeleri şimdilik açıklamadığını belirtti.

 • Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek
  01:09 Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek

  Qualcomm, Windows bilgisayarlar için geliştirdiği Snapdragon X serisi işlemcilerini genişletmeye hazırlanıyor. Şifreli şekilde paylaşılan yeni bir etkinlik, Snapdragon X'e dikkat çekiyor. 15 saniyelik bir video yayınlayan şirket, duyurunun 24 Nisan'da yapılacağını belirtti. Etkinlikle ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor, ancak video Qualcomm'un planlarına dair spekülasyonları körükledi. Pek çok kullanıcı ilk masaüstü işlemcisi Snapdragon X Elite'e yönelik olduğunu düşünüyor. X Elite'den gücünü alan ilk Windows 11 bilgisayarların yaza kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 • Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
  01:09 Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

  Ünlü şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti çatısı altında Safranbolu Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ancak kazanamadı. Peker, seçim sürecinden sonra yaptığı açıklamada siyasetin herkesin hakkı olduğunu ve kaybetmekten çekinmediğini belirtti. Aday olduğu takdirde Safranbolu'yu kültür kenti yapmayı hedeflediğini söyleyen Peker, her zaman kazanmanın mümkün olmadığını ifade etti.

 • PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor
  01:09 PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor

  Kena Bridge of Spirits oyununun Xbox platformuna taşınacağı, oyunun derecelendirilmesiyle ortaya çıktı. Ember Lab tarafından geliştirilen oyun, PlayStation'a özel olarak çıkmıştı ve büyük beğeni toplamıştı. Xbox kullanıcıları da artık bu benzersiz maceraya katılabilecek.

 • Aydınlatma lambası alev alev yandı
  01:04 Aydınlatma lambası alev alev yandı

  Düzce'de fırtınanın etkisiyle aydınlatma direğindeki ampul patladı. Vatandaşlar tarafından söndürülen alev alev yanan ampul, itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

 • Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı
  01:02 Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan şüpheliler operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi
  00:48 DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi

  Batı Trakya'daki Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine'de ortak bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer konuşmacılar, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına dikkat çekti ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını belirtti. DEB'in kurulma amacının azınlık haklarına çözüm bulmak olduğunu vurgulayan Asafoğlu, EFA'nın desteğiyle Yunanistan'daki haksızlıkları tüm Avrupa'ya duyurabildiklerini ifade etti.

 • Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış
  00:46 Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış

  Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Belediye Başkanı Gülşah Durbay, belediyenin hiçbir geliri olmadığını ve borçlarının büyük olduğunu açıkladı. Durbay, kreş çalışmalarına başladıklarını da belirtti.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır
  00:45 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve fırtına uyarısıyla birlikte teyakkuza geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1200 personelle olası olumsuzluklara karşı hazır bekledi.


Advertisement