RTÜK'ten Kızılcık Şerbeti'ne ceza yağdı! Show TV'ye en üstten yaptırım kararı - Son Dakika
Güncel

RTÜK'ten Kızılcık Şerbeti'ne ceza yağdı! Show TV'ye en üstten yaptırım kararı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, bazı televizyon kanallarına cezai yaptırım kararı aldı. RTÜK, din ve kadına şiddet sahnelerinden dolayı gelen şikayetlerin ardından Show TV, 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezasına çarptırıldı.

22.03.2023 15:37  Güncelleme: 17:44

İzlenme raporlarını görüşmek üzere toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bazı televizyon kanallarına cezai yaptırım uyguladı. Toplantıda gündeme alınan dosyalar karara bağlandı.

KIZILCIK ŞERBETİ'NE EN ÜST SINIRDAN CEZA

Evrim Alasya, Sıla Türkoğlu, Barış Kılıç, Ceren Karakoç, Müjde Uzman, Doğukan Güngör, Sibel Taşçıoğlu ve Settar Tanrıöğen'in başrolünü paylaştığı Kızılcık Şerbeti'ndeki kadın istismarı ve şiddet sahneleri yaptırıma uğradı. Show TV'nin "Kızılcık Şerbeti" dizisi sebebiyle Üst Kurul, SHOW TV'ye 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

RTÜK'ten Kızılcık Şerbeti'ne ceza! Show TV'ye en üst sınırdan yaptırım uygulandı

HALK TV'YE 5 KEZ YAYIN DURDURMA CEZASI

Halk TV'de yayınlanan "Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar" programında sunucunun cezaevinde bulunan ve terör suçundan yargılanan kişilere ilişkin sözleri yayıncılık ilkesi ihlali olarak görülerek, Halk TV'ye 5 kez yayın durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı. Halk TV'nin gündemdeki diğer dosyası ise, "Kayda Geçsin" isimli program oldu. Deprem bölgesinden yayına bağlanan İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez'in konuşmaları kanala müeyyide getirdi. Çömez'in " İskenderun'da hastanede bebek yoğun bakımı da dahil, küçük bebekler dahil, yaşlı insanlar dahil, oksijen olmadığı için, elektrik olmadığı için hayatını kaybettiklerini bana orada çalışan doktor arkadaşlarım söyledi" şeklindeki ifadeleri 6112 sayılı Yasa'nın ihlali olarak değerlendiren Üst Kurul, Halk TV'ye idari para cezası verdi.

TELE 1'E İDARİ PARA CEZASI

Kanalın "18 Dakika" programında sunucu Merdan Yanardağ'ın, "Artık Türkiye'de gericiliği, siyasal İslamcılığı temsil eden AK Parti'dir. Demokratik güçlerin dışına düşen parti AK Parti'dir. Irkçı-faşizan bir parti ile işbirliği yapan AK Parti'dir" şeklindeki sözleri Tele 1'e yaptırım olarak döndü. Türkiye'deki demokratik yaşamın legal organı olan bir siyasi partinin iftira ve hakaretamiz bir üslupla karalanmasını eleştiri sınırlarını aşmak olarak değerlendiren Üst Kurul, Yasa'nın 8. maddesinde geçen "Yayıncılık ilkeleri, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünü ihlal eden Tele 1 hakkında idari para cezası kararı verdi.

CELAL ŞENGÖR'ÜN KÜFRÜNDEN DOLAYI HABERTÜRK'E CEZA

"Orta Sayfa" programı nedeniyle FOX televizyonuna idari para cezası müeyyidesi uygulandı. Habertürk'te yayınlanan "Teke Tek Bilim" programında Celal Şengör'ün yayında dile getirdiği küfür sebebiyle RTÜK, yayıncı kanal hakkında idari para cezası kararı aldı.

RTÜK\'ten Kızılcık Şerbeti\'ne ceza yağdı! Show TV\'ye en üstten yaptırım kararı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel RTÜK'ten Kızılcık Şerbeti'ne ceza yağdı! Show TV'ye en üstten yaptırım kararı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (8)

  • FATİH ARSLAN: aynı hassasiyeti ATATÜRK e ve CUMHURİYET e hakaret eden tv lere ve programlarada gösterseler ya.... 185 131 Yanıtla
  • dilek: Neyin cezası ki ... gerçek hayatları canlandırıp oynatanlara ceza var ama o hayatı yaşayan yaşatana ceza yok oh miss... 169 56 Yanıtla
  • haydar topçu: Türkiye deki bütün diziler olsun programlar olsun şiddeti özendiliyor 165 6 Yanıtla
  • Nuray Eker: Peki kizkardesi ve ablasi ile iliski yasayan aile kavramini karalayan kadinlari yatmalik obje gibi gosterip o kadindan o kadina giden dizilere mafya dizilerine adam oldurmenin delilin saklamasinin silahla dolasmanin iki kadinla yasamanin normal gosyerildigi dizilere neden bir yaptirim uygulanmiyor kanal torpilli ondan mi? 24 1 Yanıtla
  • Adalet Hukuk: Bin kere ahlaksız sabah kadin programlarını şikayet ettik. Seda sayanın ki gibi programlarda rezillikleri görmeyen kör RTÜK hep muhalif kanallari ve farkli iki yapıyı anlatan diziyi mi görürsün. 14 2 Yanıtla
  • Yasemin Yayikci: Sevindim 5 6 Yanıtla
  • Canan Grafiker: Yasak elma' sizisine dayatma yapın 3 0 Yanıtla
  • Alaettin Demir: Güldür Güldür için verilen ceza... Eşeğe kızıp palanını dövme cezası... 0 1 Yanıtla

Advertisement