TBMM'de Sözleşmeliye Kadro Teklifinin Görüşmelerinde CHP'li Girgin, "Yarattığınız Sorunu Çözüyorsunuz" Dedi; AKP'li Çelebi Yapılan Yollardan Bahsetti - Son Dakika
Güncel

TBMM'de Sözleşmeliye Kadro Teklifinin Görüşmelerinde CHP'li Girgin, "Yarattığınız Sorunu Çözüyorsunuz" Dedi; AKP'li Çelebi Yapılan Yollardan Bahsetti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, sözleşmeli personelin kadroya geçişini öngören kanun teklifinin görüşmeleri CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi arasında yaşanan atışmayla başladı. AKP iktidarında sözleşmeli sayısının 520 bine çıktığını belirten Girgin’in “Kendi yarattığınız sorunu şimdi çözüyoruz diye söylüyorsunuz. Tam tersi sorunları çoğaltıyorsunuz” eleştirisi üzerine Çelebi, seçim bölgesine yapılan yolları anlattı. Çelebi, “Gelin bir görün, yolu bir görün. Yol, yol. Bunu getiren Tayyip Erdoğan abi, Tayyip Erdoğan” dedi.

16.01.2023 12:34  Güncelleme: 12:47

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, sözleşmeli personelin kadroya geçişini öngören kanun teklifinin görüşmeleri CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi arasında yaşanan atışmayla başladı. AKP iktidarında sözleşmeli sayısının 520 bine çıktığını belirten Girgin'in "Kendi yarattığınız sorunu şimdi çözüyoruz diye söylüyorsunuz. Tam tersi sorunları çoğaltıyorsunuz" eleştirisi üzerine Çelebi, seçim bölgesine yapılan yolları anlattı. Çelebi, "Gelin bir görün, yolu bir görün. Yol, yol. Bunu getiren Tayyip Erdoğan abi, Tayyip Erdoğan" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda AKP, MHP ve BBP'nin sunduğu Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülüyor. 9 maddelik teklif, 458 bin 615 sözleşmeli memurun kadroya geçirilmesini öngörüyor.

Komisyon toplantısı başlamadan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile AKP Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi arasında sözleşmeliye kadro konusunda atışma yaşandı. CHP'li Gürer, "Seçim geliyor, bunlar aklınıza geldi. Biz bu insanları Meclis'e geldiğimiz günden beri savunuyoruz. Şu ana kadar verdiğimiz kanun teklifini görüşün, bütün sorunlar ortadan kalkar" dedi.

CHP'li Girgin ise 2014 yılında 117 bin sözleşmeli personel olduğunu kaydederek, "İktidarınızda bu 520 bine çıkıyor. Kendi yarattığınız sorunu şimdi çözüyoruz diye söylüyorsunuz. Tam tersi daha sorunları çoğaltıyorsunuz. Getirdiğiniz kanun teklifi ile aile bütünlüğünü bozuyorsunuz. 4 yıl şartı getiriyorlar" diye vurguladı.

"TAYYİP ERDOĞAN ABİ, TAYYİP ERDOĞAN"

AKP'li Çelebi ise Ağrı'ya yapılan yollardan bahsederek, "AK Parti hiçbir zaman için seçim için hiçbir şey yapmadı. Dün Ağrı'dan geldim. Gel Ağrı'ya. Jeotermalinden, turizminden, bu sene sadece ve sadece İshak Paşa Sarayı'na gelen turist sayısı 300 bin. Bu ne demek biliyor musun? Bu ekmek, yatırım demek. 56 binin üzerinde Ağrı Dağı'na tırmanan olmuş. Gelin bir görün, yolu bir görün. Yol, yol. Bunu getiren Tayyip Erdoğan abi, Tayyip Erdoğan" diye yanıt verdi.

UZMAN ÇAVUŞLARA DA KADRO İSTENDİ

CHP'li Girgin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ısrarı sonucu taşeron yasasının çıkarıldığını anımsatarak, "Amasız, fakatsız taşerona kadro vereceğiz dediler, 10 binlerce işçi kadro alamadı. Bugünkü görüşmelerde de kadro teklifte yok. Bir an önce çözün. Çözmediğiniz taktirde iktidarda ilk yapacağımız işlerden birisi kadrosuz bir işçi bırakmamak. Uzman çavuşlar üvey evlat mı? Vatan savunması sözleşme ile mi olur? Askerlik gibi kutsal meslek sözleşme ile mi olur? 200 bine yakın sözleşmeli uzman çavuşa acilen kadro verilmelidir. Bugünkü torba kanunda uzman çavuşlarla ilgili bir düzenleme yok" diye konuştu.

CHP'li Gürer ise mevsimlik ve geçici işçiler ile taşeronlar gibi acil çözüm bekleyen konularla ilgili teklifte düzenleme olmadığını dile getirerek, "Belediyelerde 400 bin taşerondan şirkete geçen ama asıl işi yaptığı halde kadro alamayan arkadaş var. Onların kadroları verilmeli. Yardımcı zabıta kadrosunda olanlar zabıta kadrosuna alınmalı. Sözleşmelilerde vekil imamlar daha önceki süreçte görev yapıp da bu kanun teklifinde yer almayanlar var. Bir bütün olarak tüm sözleşmeliler ayrımsız kadroya alınmalı ve onların sorunlarına da kanun teklifi ile çözüm bulunmalı" dedi.

BOĞAZLI KAZAK İLE GELDİ

Geçen hafta komisyonda çıkan kravat tartışmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bu hafta komisyona boğazlı kazak ile geldi. Tanal'ın takım elbisesinin içine siyah boğazlı kazak giydiği görüldü. Geçen hafta Tanal, AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin'in kravat takmadığını, bunun TBMM İçtüzüğüne uygun olmadığını dile getirmişti.

TBMM\'de Sözleşmeliye Kadro Teklifinin Görüşmelerinde CHP\'li Girgin, "Yarattığınız Sorunu Çözüyorsunuz" Dedi; AKP\'li Çelebi Yapılan Yollardan Bahsetti
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel TBMM'de Sözleşmeliye Kadro Teklifinin Görüşmelerinde CHP'li Girgin, 'Yarattığınız Sorunu Çözüyorsunuz' Dedi; AKP'li Çelebi Yapılan Yollardan Bahsetti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement