Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşıyacak - Son Dakika
Güncel

Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşıyacak

Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze\'ye insani yardım taşıyacak

İHH'nın da aralarında bulunduğu Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşımak amacıyla denize açılacak. Koalisyonun hazırlıkları sürerken İHH'nın Fatih'teki genel merkezinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç, Malezya, İsveç, Güney Afrika, İspanya ve Türkiye'den sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin destek verdiği belirtildi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Gazze kuşatmasını sonlandırmak amacıyla bu koalisyonu kurduklarını ve dünyaya bir şans vermek istediklerini ifade etti. Mart sonunda yola çıkması hedeflenen gemilerle Gazze'ye insani yardım ulaştırılması planlanıyor.

10.02.2024 14:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) da aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşu ve aktivist tarafından oluşturulan Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye gemiyle insani yardım taşıyacak.

İHH'nın Fatih'teki genel merkezinde, Gazze'deki ablukanın kalkması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması amacıyla hazırlıklarını sürdüren Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, İngilizce ve Türkçe okunan bildiride, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç, Malezya, İsveç, Güney Afrika, İspanya ile Türkiye'den bazı sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin destek verdiği Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun, İsrail'in hukuksuz ve ölümcül Gazze kuşatmasını sonlandırmak amacıyla denize açılacağı belirtildi.

Bildiride, yakın zamanda bir filonun, binlerce ton acil insani yardımı doğrudan Gazze'deki Filistinlilere ulaştırılmak amacıyla hareket edeceği kaydedildi.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, İsrail'in bütün dünyaya rağmen ambargoyu devam ettirdiğini ve katliamları arttırdığını belirterek, İslam dünyasının ise bir araya gelip birleşemediğini, sonuç üretemediğini anlattı.

Ambargoyu kaldırma koalisyonu olarak İslam dünyasına ve dünyaya bir şans vermek istediklerini dile getiren Yıldırım, "Bu koalisyon sadece denizleri ifade etmiyor. Dünyanın her tarafında insanlar sokaklara indi. Avrupa'daki, Amerika'daki, İslam dünyasındaki bütün sokakları da temsil ediyor. " dedi.

Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu'nca hazırlanan, İsrail'in işgali altındaki Gazze'ye insani yardım ulaştıracak gemilerin martın sonunda yola çıkmasının hedeflendiğini belirten Yıldırım, şöyle dedi:

"Dünyanın her yerinde olacağız. Kapıyı kim açmadıysa ona yönelik eylemler olacak. Refah kapısını kim açmıyor. Mısır, İsrail'e atıyor, İsrail, Mısır'a atıyor. O zaman ikisi de bu protestolardan payını alacak. Amerika tiyatro oynuyorsa, dünyada Amerika'nın yüzünü deşifre edeceğiz. Hiç tereddüt etmeyeceğiz. İsrail yalnızlaşacak. Ben bu vesileyle herkesi bu kampanyamıza davet ediyorum. İnşallah gemiler satın alınmaya başlandı. Bu gemiler Avrupa'dan da yola çıkacak. Buradan da yola çıkacak. Başka ülkelerden de yola çıkacak."

Yıldırım, Güney Afrika'nın İsrail'in soykırım davasını hatırlatarak, açıklanan karar gereği dünyanın bu yardım gemilerini korumakla sorumlu olduğunu, Gazze Limanı ve Refah Kapısı açılana kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze'ye insani yardım taşıyacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • (ANKARA) Yolcu eşyası ve ilaçlara uygulanan vergi oranı yükseltildi
  10:14 (ANKARA) Yolcu eşyası ve ilaçlara uygulanan vergi oranı yükseltildi

  Cumhurbaşkanı Kararı ile her bir yolcu için kıymeti 150 avroyu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 avroyu geçmeyen ilacın Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda uygulanan yüzde 18 vergi oranı yüzde 20'ye yükseltildi.

 • Bursa'da istinat duvarı apartmanın üzerine çöktü, 2 kişi yaralandı
  10:13 Bursa'da istinat duvarı apartmanın üzerine çöktü, 2 kişi yaralandı

  Bursa'nın Gemlik ilçesinde yoğun yağışın etkisiyle bir istinat duvarı apartmanın üzerine çöktü. Olayda 2 kişi yaralandı ve 2 otomobil duvarın altında kaldı. İtfaiye, AFAD, sağlık ve polis ekipleri olay yerine sevk edildi. 2 bloktaki 36 dairede yaşayan vatandaşlar tahliye edildi.

 • İstanbul Valisi: Toprak kayması sonucu etkilenen evler boşaltıldı
  10:13 İstanbul Valisi: Toprak kayması sonucu etkilenen evler boşaltıldı

  İstanbul Valisi Davut Gül, Gaziosmanpaşa'da meydana gelen toprak kayması sonucu etkilenen evlerin boşaltıldığını ve ev sahipleri ile kiracıların ayrıntılarının belirlenerek kalıcı olarak evlerine yerleştirileceğini açıkladı. Vali Gül, toprak kaymasının yaşandığı bölgenin riskli alan olarak ilan edildiğini ve kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 • CHP'li Belediye Başkanları Anıtkabir'i Ziyaret Etti
  10:12 CHP'li Belediye Başkanları Anıtkabir'i Ziyaret Etti

  CHP'li belediye başkanları ve il yöneticileri, Genel Başkan Özgür Özel'in başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Özel, Anıtkabir mozelesini çelenk koyup, saygı duruşunda bulunduktan sonra Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. İnönü'nün mezarını da ziyaret eden Özel, çelenk koydu.

 • Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor
  10:09 Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor

  Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, 75. kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinlikler arasında ulusal bayrak çekme töreni, askeri müzik gösterisi ve temalı ışık gösterileri yer alıyor. Ayrıca donanma kışlaları ve gemileri halkın ziyaretine açık olacak. Ayrıca, donanma ile ilgili sanatsal eserlerden oluşan bir sergi düzenlenecek ve eğitim kampanyası yürütülecek.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Anıtkabir'i Ziyaret Etti
  10:06 Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Anıtkabir'i Ziyaret Etti

  Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 7'inci kez belediye başkanı seçilmesinin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti. Akgün ve beraberindeki heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Akgün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak Cumhuriyet değerlerine olan inancını ifade etti.

 • İzmir'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkusu
  10:03 İzmir'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkusu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kentin 30 ilçesinde 30 gün boyunca büyük bir coşkuyla kutlayacak. İlçelerde "Gezici Çocuk Şenliği" ile çocuklar bayram coşkusunu doyasıya yaşayacak, 23 Nisan Salı günü ise Kültürpark büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bayram günü toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak. İzmir Doğal Yaşam Parkı ise 6-18 yaş arasındaki ziyaretçilerini 22-28 Nisan tarihlerinde ücretsiz ağırlayacak.


Advertisement