Aa Haber Akademisi Mezuniyet Töreni - Son Dakika

Aa Haber Akademisi Mezuniyet Töreni

09.06.2012 14:23
Aa Haber Akademisi Mezuniyet Töreni, System.String[]

Anadolu Ajansı Haber Akademisi'nin 1.dönem mezunları düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Anadolu Ajansı Haber Akademisi'nin 1. dönem mezunları düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katıldığı sertifika töreninde, akademiden mezun öğrencilerin, eğitim gördükleri dönemde yaptıkları çalışmalara ilişkin hazırladıkları film gösterimi yapıldı.

Akademiye başvuran 825 kişi arasından seçilen 37 öğrenci, 4 aylık eğitimin ardından sertifikalarını alma mutluluğunu yaşadı.

Arınç, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Haber Akademisi'ne 800'den fazla başvuru içinden özenle seçim yapıldığını söyledi.

Akademi öğrencilerinin 4 ay birlikte çalıştığını belirten Arınç, "Her günlerini, bilgilerini artırarak birbirleriyle arkadaşlık bağlarıyla, meslek aşkıyla yola koyuldular, bugünlere geldiler ve hepsi sınavlarda başarılı oldu" dedi.

Başarılı öğrencilerin "yardımcı muhabir" olarak önümüzdeki ay mesleğe ilk adımı atacağını ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

" Türkiye'de keşke bütün kurumlar da böyle bir çalışma, mesleki yeterlilik, birlikte aynı hedefe koşmak, bir mensubiyet duygusunu kazanmış olabilseydi. Anadolu Ajansı, Türkiye'nin en prestijli kurumlarından birisi, 92. yılını kutladı. 100. yılına da 8 yıl kaldı. Dünyadaki örnekleri içerisinde büyük bir atılımla ilk 5'in arasına girmeyi hedefliyor ama daha şimdiden bölgemizden ve İslam aleminden haber ajansları içerisinde en güçlü olanı. Bu bizim için yeterli değil. Ama şu andaki çalışmalarımız bile, neredeyse 1 yıla yaklaşıyor, bizim ismimizi, bizim kimliğimizi, bizim kurumumuzu dünyada bilinen, tanınan ve itibarlı bir kurum haline getirdi."

AA Haber Akademisi'nde verilen teorik ve pratik derslerin, öğrencilerin kendi becerilerini hem keşfetmeleri hem de geliştirmeleri konusunda başarılı olduğunu dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

"Çok şükür bugün görüyoruz ki gerçek Türkiye'nin tablosu, bu 37 arkadaşımızın başarılarıyla tescil edilmiş oldu. Onların hepsi genç, hepsi dinamik, hepsi aydınlık, hepsi dünyaya açık, hepsi bu işi severek yapacak olan ülkemizin sevdalısı güzel gençlerimiz."

-"İtibarlı kuruma geldiler"-

Akademiden mezun gençleri tebrik eden Arınç, "Çok iyi bir kuruma geldiler, itibarlı kuruma geldiler. Burada ilerleme, yükselme imkanları var. İlk başladıkları günden itibaren önleri her zaman açık olacak. Ben ümit ederim, ihtiyaç duydukça yeniden açacağımız haber akademisi çalışmalarıyla daha da yeni gençlerimiz, bu kurumun değişimini, dönüşümünü ve dinamizmini temin etmiş olacaklar. Başta Genel Müdürümüz olmak üzere bu kurumda haber akademisinde hem de kendi içlerinde canla başla çalışan, bu kurumun güçlenmesi için gayret sarf eden bütün arkadaşlarımı da candan tebrik etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

-"Bu ajansta çalışıyor olmaktan herkes gurur duymalı"-

Başbakan Yardımcısı Arınç, AA Haber Akademisi'nden mezun olan öğrencilerin anne ve babalarına da seslenerek çocuklarının başarılarından dolayı mutlu ve gururlu olmaları gerektiğini belirtti.

Öğrencilerin mezun olmalarıyla netameli bir işe de girdiklerine dikkati çeken Arınç, onların haber yapmak, fotoğraf çekmek için pek çok zorlukları göğüsleyebileceğini, röportaj yaparken aksi insanlarla karşılaşabileceğini söyledi.

Gazeteciliği meşakkatli, zor bir iş olarak nitelendiren Arınç, şunları ifade etti:

"Bu ajansta çalışıyor olmaktan herkes bir defa gurur duymalı. Meclis Başkanı iken de arkadaşlarıma söylerdim, 'Size dışarıda sorulduğunda veya kendinizi ifade ettiğinizde Ben TBMM'de çalışıyorum demeniz en büyük iftihardır.' Aynı şekilde Ajans'ta çalışıyor olmak da, bakmayın başkalarının söyleyeceklerine veya kıskançlıklarına, 'Ben Anadolu Ajansı'nda çalışıyorum' demeniz, bence Türkiye'de gurur verecek çok güzel bir olaydır. Madem burada çalışıyoruz, buranın prensipleri çok önemlidir. Siyasi hayatım boyunca bizi hiç yalnız bırakmayan hep Anadolu Ajansı'nın muhabirleriydi. Onlar hep doğru ve objektif olarak anlatmayı tercih ettiler. Kendi yorumlarını katmadılar, görevleri onu icap ettiriyordu. Aslında 35 yıllık siyasi hayatımda basının mağduru olduğumu biliyorum. Ama biz Anadolu Ajansı'ndan hep yalnız bırakılmamayı, doğru olmayı, tarafsız olmayı gördük. Siz de böyle olacaksınız."

Akademi mezunlarına tavsiyelerde bulunan Arınç, "Haberinizi verin, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın ama siz ideolojilerinizi, siyasi düşüncelerinizi veya başka farklılıklarınızı habere kesinlikle karıştırmayın. Hep dürüst olun, ülkemizin insanlarını çok sevin" diye konuştu.

-"Türkiye'de bir günde 6 defa gündem değiştiği olur"-

Türkiye'de haber olabilecek şeylerin fazlasıyla yaşandığını dile getiren Arınç, "Türkiye'de bir günde 6 defa gündem değiştiği olur. Avrupa, ABD böyle değil, onlar daha stabil" dedi.

Kısa süreli gündem değişikliklerinin haberciler açısından olumlu olabileceğini vurgulayan Arınç, " Ama bu siyasi hayatımızın, toplumsal hayatımızın hala çalkantılı olduğunu gösterir. Dolayısıyla biz de normalleşebildiğimizde, biz de istikrarı yakalayabildiğimizde elbette insan olduğu zaman mutlaka haber de olacaktır. Malzemeniz insandır. İnsanı çok iyi değerlendirmek ve onu çok iyi şekilde yakalamak, haber haline getirmek de sizin becerinize kalmış" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı'nda olduğu gibi Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile RTÜK'te de ciddi çalışmalarla önemli mesafelerin alındığına dikkati çeken Arınç, "Enformasyon sektörünü, bilişim sektörünü, haberciliği Türkiye'de artık bir numaraya yerleştirmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

-AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk-

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA Haber Akademisi'nin kendilerini çok heyecanlandıran bir proje olduğunu belirterek,

"Akademi çalışması bizim 100. yıl vizyonumuzun en önemli parçası" dedi.

Öztürk, AA'nın 100. yıl vizyonuyla ilgili birçok projelerini olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Ama enteresan bir şeydir. Akademi bizi çok heyecanlandıran neşelendiren ve mutlu eden bir proje oldu. Akademi öğrencilerinin gençliği, enerjisi, dinamizmi bize enteresan bir mutluluk verdi. Hatta öğrencilerimiz ilk geldiklerinde bu kadar ilgi de beklemiyorlardı, işin doğrusu. Ama benim gördüğüm, bütün servislerimizde çalışan arkadaşlarımızın tamamı, akademi öğrencilerine yardım etmek için uğraştılar, can attılar. Sonunda arkadaşlarımız mutlu bir sonuca ulaştılar. Bizim açımızdan önemli tarafı şudur; Gelecek nesil bir gazeteci yetiştirmeye çalışıyoruz biz. Bu öğrenciler de bizim ilk göz ağrılarımız, hatalarımız, yanlışlarımız, yanıldıklarımızın tamamını bu öğrencilerimizin çalışmaları ile deniyoruz, denedik ve her geçen gün kendimizi akademi alanında biraz daha geliştirmek için çaba gösteriyoruz. O yüzden, Akademi çalışması bizim 100. yıl vizyonumuzun en önemli parçası. AA'nın büyüme trendine özel olarak seçtiğimiz 3 alandan bir tanesi yeni nesil gazeteci yetiştirmektir."

-10 parmağında 10 hüner bir ekip olarak yetiştirildiler-

Akademiden mezun olan öğrencilerin, haber yazıp, fotoğraf makinesi ve kamera kullandığını, yabancı dil bildiğini, montaj yaptığını, sosyal medyanın bütün mecralarını etkin şekilde kullandığını anlatan Öztürk, "Öğrencilerimiz neredeyse 10 parmağında 10 hüner bir ekip olarak yetiştirildiler ve şimdi Türkiye'nin çeşitli yerlerine dağılacaklar yardımcı muhabir olarak bir sene sonra, yine bir komisyon kararıyla bu arkadaşlarımızın hepsi muhabir olarak AA'nın saflarında daha da etkin bir yerde olacaklar" dedi.

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben kendilerine ilk derse başladıklarında da söyledim, nasip olursa 100. yılımıza ulaştığımızda bugün mezun olan arkadaşlarımızın hepsi, birer editör olabilecek durumda olacaklar. Yani AA'nın gelecekte ajansı yönetecek ekibini de biz bugün seçmiş olduk aslında. O yüzden önleri çok açık, başarılarını gösterdikleri sürece AA'da yükselmeye hak kazanmış ekiplerdir. Ailelerine de şunu söylemek istiyorum; 825 kişi başvurdu, bunlar arasından 160 kişi mülakata davet edildi. Mülakatın tamamına ben de katıldım. Şunu açıklıkla söylüyorum, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey'in bize söylediği şudur; 'Anadolu Ajansı'nın gelecek neslini seçecekseniz hiçbir şekilde torpil işletmeyeceksiniz, hak eden seçilecek bu işi bilen seçilecek' Gerçekten 825 kişi arasından 38 öğrenci seçildi. Hiçbirinde torpil olmadı ve hepsi ne kadar zorlukla seçildiklerini, kendileri ilerleyen yıllarda anılarında anlatacaklardır."

Öğrencilerin 4 aylık eğitim sürecinde, 26 kriterden notlandırıldıklarını belirten Öztürk, ailelere seslenerek, "Çocuklarınızla gurur duyabilirsiniz" dedi.

-"Çalışanlarımızın yaşam şartlarına çok kıymet veriyoruz"-

Akademide yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Öztürk, Anadolu Ajansı ile Polis Akademisi Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği "Savaş Muhabirliği" eğitimine de değindi.

Savaş Muhabirliği eğitimlerine ilişkin görüntüleri izlediğini belirten Öztürk, "Oradan mezun olduklarında inşallah dünyanın ve Türkiye'nin kriz bölgelerine, bu eğitimi almayan hiçbir muhabirimiz gitmeyecek. Çünkü biz çalışanlarımızın yaşam şartlarına çok kıymet veriyoruz. Onlara nasıl davranması gerektiğini öğretiyoruz" dedi.

AA'nın Boşnakça yayını mart ayında yayına soktuklarını belirten Öztürk,

"Arapça yayını ise nasip olursa temmuz ayında Başbakan Yardımcımızın dualarıyla açmak isteriz" diye konuştu.

-"100 yıl önce terk ettiği topraklara geri dönerek..."-

Ortadoğu'nun her yerinde büyük bir ilgi gördüklerini ifade eden Öztürk, Balkanlar'da 26 basın yayın kuruluşunun AA'ya abone olduğunu bildirdi.

Öztürk, Bosna-Hersek'in bütün dış haberler bültenini tamamen AA'nın çıkardığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bugün Arapça yayınımız internet sitesinden test olarak yapılıyor ve temmuz ayında Türkiye Cumhuriyeti devleti 100 yıl önce terk ettiği topraklara geri dönerek, onların dilinde haberler verecek. Bu ülkenin Başbakanı'nın, bu ülkenin Başbakan Yardımcısı'nın, bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın söyleyeceği her söz, bu dünya için söyleyeceği her söz artık Arapça olarak yayınlanacak, Boşnakça olarak yayınlanacak, İngilizce olarak yayınlanacak. Allah nasip ederse, 4 yıl içerisinde 11 dilde biz bu yayını yapacağız. Bu ülkenin iddiası varsa bu ajans buna ayak uydurmalıdır. O yüzden bizim göreve başladığımızdaki sloganımız 'Güçlü Türkiye'nin Güçlü Ajansı' olmaktır."

-Toplam 608 saat eğitim verildi-

Akademi çalışmaları hakkında da bilgiler veren Öztürk, çok farklı alanlarda 26 ders başlığı altında 27 eğitimcinin ders verdiğini anlattı.

336 saat teorik, 272 saat pratik olmak üzere toplam 608 saat eğitim verildiğini bildiren Kemal Öztürk, "Bunlar aslında normal akademik süreye yayarsanız, bir yılda iki yılda yapılması gereken dersi, biz 4 ay içinde bitirmiş olduk" dedi.

Öğrencilerin gördüğü, dersler, eğitim aldıkları alanlar hakkında da bilgi veren Öztürk, ayrıca çok değerli konukları da Akademi'de konuk ettiklerini söyledi.

Öztürk, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç,Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in de öğrencilere konferans verdiklerini söyledi.

Öztürk ayrıca TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'den, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir'e kadar aktif görev yapan gazetecilerin de öğrencilere deneyimlerini aktardıklarını söyledi.

Öğrencilerin hepsine birer dizüstü bilgisayar verdiklerini anımsatan Öztürk, diğer çalışanlara da bu bilgisayarlardan vermeyi planladıklarını aktardı.

-Başbakan Yardımcısı Arınç'a teşekkür-

Öztürk, "AA'nın gelecekle ilgili tasarıları, gelecekle ilgili kurgularında, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç Bey'in çok kıymetli desteğini gördük. Ama ben kişisel olarak da kendisine ayrıca teşekkür etmek istiyorum, 2003'ten beri kendisiyle çalışıyorum, o günden beri bütün projelerimize, bütün fikirlerimize, yeniliklerimize benim kadar heyecanla destek verdi kendisine minnettarım" diye konuştu.

Öztürk, Akademi çalışanlarının da isimlerini tek tek okuyarak, kendilerine teşekkür etti.

Törene, Akademi öğrencileri ve aileleriyle çok sayıda davetli de katıldı.

-"Biz her şey dahil paketiz, yeni nesil gazeteciyiz"-

Akademiden birincilikle mezun olan Tuğba Özgür Durmaz ise mezun olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Anadolu Ajansı'nın güçlü Türkiye'nin güçlü sesi olarak dünyaya sesini duyurduğunu belirten Durmaz, Anadolu Ajansı'nın vizyonel projeleriyle de geleceğe ışık tuttuğunu söyledi.

AA Haber Akadamesi'nden 4 ay süren eğitimin ardından mezun olduklarını belirten Durmaz, çok zor bir mülakatın ardından akademiye kabul edildiklerini vurguladı.

Akademinin kendilerine çok farklı bir dünyanın kapısını açtığını anlatan Durmaz, akademiye katılarak hayalini gerçeğe dönüştürdüğünü belirtti. Aldıkları eğitim hakkında da bilgi veren Durmaz, "Biz her şey dahil paketiz, yeni nesil gazeteciyiz. Biz ön yargıya kapalı, gelişime açığız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Arınç, AA Haber Akademisi'nde dereceye giren Tuğba Özgür Durmaz, Erkan Avcı ve Mücahid Eker'e başarı sertifikalarıyla çeşitli hediyeler verdi. Diğer mezunların başarı sertifikaları ise AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, RTÜK Başkanı Davut Dursun, AA Yönetim Kurulu Başkanvekili Salih Melek ile AA Yönetim Kurulu Üyesi Refik Korkusuz, AA Genel Müdür Yardımcıları Ebubekir Şahin ve Ahmet Tek tarafından verildi.

Muhabir: Ekip

Yayıncı: Selçuk Aval - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Yaşam Aa Haber Akademisi Mezuniyet Töreni - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Meteoroloji tek tek uyardı! İstanbul dahil 43 ilde kar yağışı etkili olacak Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman bir ilke imza atarak Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final kura çekimi gerçekleşti Can Yaman'ın giydiği kabanın fiyatı dudak uçuklattı Tabancayla kalbine ateş edip ağır yaralanan gencin sosyal medyadan paylaştığı not ortaya çıktı