Son Dakika Haberleri: BBP Eski Genel Başkanı Yalçın Topçu Kültür ve Turizm Bakanı Oldu

BBP Eski Genel Başkanı Yalçın Topçu Kültür ve Turizm Bakanı Oldu

4 yıl önce

Ülkücü camianın önemli isimlerinden Büyük Birlik Partisi'nin eski Genel Başkanı Yalçın Topçu, Davutoğlu'nun seçim kabinesinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak yer aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı seçim kabinesinde göze çarpan atamalardan biri hiç kuşkusuz BBP eski Genel Başkanı Yalçın Topçu'nun isminin yer alması oldu. Kabinin sürpriz ismi Yalçın Topçu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirildi.

"DEVLET EMRETTİ BİZ DE KABUL ETTİK"

Anayasa'nın 114. ma,ddesi çerçevesinde kurulan Geçici Bakanlar Kurulu'nda Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev alan Yalçın Topçu, "Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Devlet emretti, biz de kabul ettik." dedi.

TUĞRUL TÜRKEŞ'E DESTEK VERMİŞTİ

Ülkücü camianın önde gelen isimlerinden Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Yalçın Topçu, Tuğrul Türkeş'in, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul etmesini değerlendirmiş ve "Tuğrul Bey devlet adamlığına yakışır vakarla, birilerinin gaflet ve öngörüsüzlüğüne rağmen babasına yakışır şekilde gereğini yaptı. Bu projeler için siyaseti tıkama noktasına getirenlerin oyunun bozdu ve onları bertaraf etti. Alparslan Türkeş böyle durumlarda hep dik durmuştur. MHP geleneği bunu gerektirir. Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu tarihe not düşmüştür. Tuğrul Bey'in de duruşu tarihe not düşmüştür." demişti.

YALÇIN TOPÇU KİMDİR;?

Yalçın Topçu (d. 1957, Ardahan), Büyük Birlik Partisi eski genel başkanı olan Türk siyasetçi ve bürokrat.

Yalçın Topçu, 7 Temmuz 1992 Pazar günü saat 14.00'de Ankara'da Maltepe Düğün Salonu'nda; Muhsin Yazıcıoğlu, Ökkeş Şendiller, İsmet Gür, Saffet Topaktas, Ahmet Özdemir, ve Esat Bütün'ün içinde yer aldığı altı MÇP'li milletvekili ile beraber MÇP Ankara, Mamak ilçe ikinci başkanlığından istifa ederek Büyük Birlik Partisi kurucuları arasında yer aldı ve Ankara kurucu il başkanlığı görevini 1995 yılına kadar üstlendi. 1996 yılında memuriyet hayatına dönen Topçu 11 yıl Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinde çalışarak, 2007 yılında işletme müdür yardımcısı olarak memuriyet hayatından emekliye ayrıldı.

On bir yıllık memuriyet hayatının ardından, 19 Ağustos 2007 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Kongrede Muhsin Yazıcıoğlu'nun daveti üzerine Büyük Birlik Partisi genel sekreteri seçildi. 25 Mart 2009 günü genel başkan Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetmesi üzerine gerçekleştirilen 24 Mayıs 2009 tarihindeki 4. Olağanüstü Kongrede 507 oy alarak partinin yeni genel başkanı oldu.

İki yıl kadar sürdürdüğü genel başkanlık görevini 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde alınan sonuç üzerine yaptığı yazılı açıklama ile bıraktı. 3 Şubat 2014 tarihinde, bir dönem genel başkanlık yaptığı Büyük Birlik Partisi'nden istifa etti.

YENİ BAKANLAR KURULU


Son Dakika! İsveç'e Mağlup Olan A Milli Takımımız, UEFA Uluslar Liginde C Ligine Düştü Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı'nın Kadir Mısıroğlu'na Yaptığı Ziyaretle İlgili İlk Kez Konuştu

Kanada'da 2 Öğrenciye Fırçayla Cinsel İstismarda Bulunan 8 Öğrenci, Okuldan Atıldı