Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: "Deprem bu evrenin gerçeğidir bunu kabul edeceğiz" - Son Dakika
Güncel

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: "Deprem bu evrenin gerçeğidir bunu kabul edeceğiz"

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: "Deprem bu evrenin gerçeğidir bunu kabul edeceğiz"

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: "Deprem bu evrenin gerçeğidir bunu kabul edeceğiz" Dr. Selda Adil Eklemezler, "Bursa'da 25 bin afetzedeye ev sahipliği yapıyoruz" 17 Ağustos felaketinin yıldönümünde depremin sosyal etkileri konuşulduBURSA Bursa Teknik Üniversitesi tarafından 17 Ağustos 1999...

17.08.2023 22:42  Güncelleme: 00:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: "Deprem bu evrenin gerçeğidir bunu kabul edeceğiz"

Dr. Selda Adil Eklemezler, " Bursa'da 25 bin afetzedeye ev sahipliği yapıyoruz"

17 Ağustos felaketinin yıldönümünde depremin sosyal etkileri konuşuldu

BURSA Bursa Teknik Üniversitesi tarafından 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nin 24. yıl dönümü çerçevesinde Mimar Sinan Yerleşkesi'nde 'Depremin Sosyal Etkileri' başlıklı bir panel gerçekleşti. Panelde deprem gerçeği ve alınması gereken önlemler konuşuldu.

Bursa Teknik Üniversitesi'nde 17 Ağustos felaketinin 24. yılında "Depremin Sosyal Etkileri" paneli gerçekleştirildi. Panele, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Mersin, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Uludağ Üniversitesi Rektörü Feridun Yılmaz, Mudanya Üniversitesi Rektörü Hasan Yavuz, ve Akademik Oda başkanları katıldı.

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salonda gerçekleşen panelde moderatörlüğü Prof. Dr. Naci Çağlar üstlendi. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, BTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Aslı Yeşil, Sosyoloji Bölümü öğretim üyeleri Dr. Rıdvan Şimşek ve Dr. Selda Adil Eklemezler konuşmacı olarak yer aldı.

"Doğal olan hiçbir şey felaket olmaz"

'Depremin Öznesi ve Nesnesi: İnsan' başlıklı sunumunu gerçekleştiren Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, "Şunu artık fark etmemiz gerekiyor deprem bir doğal afet. Genelde doğal felaket deniliyor, doğal olan hiçbir şey felaket olmaz. Deprem bu evrenin bir gerçeğidir biz bunu kabul edeceğiz. Yer bilimciler depremleri bazen büyük bir nimet gibide görüyor. Bir felsefeci 'İnsan doğaya uyumlu şekilde değil, doğaya rağmen yaşama çalışıyor' diye söylemiş. Bugün depreme uygun zeminler, uygun olan, olmayan yerler belki bunlara uymaksızın yapılaşma yapıyoruz, her an deprem olabilir ihtimalini göz ardı ederek normalde 3 katlı yapılması gereken evi 4 - 5 kat at atmaya çalışıyoruz. İnsanın bu doğal olana uygun bir hayat felsefe oluşturmaması temel sorunumuz" şeklinde konuştu.

"Deprem sonrası yeni bir süreç yeni bir hayat akışı oluşur"

Depremin toplumsal boyutuna değinen Dr. Rıdvan Şimşek ise konuşmasında, "Bu deprem süreci aslında toplumda belirli bir uyumu da sağlayabilir. Böyle bir boyutu var ama birde bunları yıkıp, tehdit edecek bir boyutu da var. Deprem dediğimiz korku toplumda altta yatan gerilimleri, çatışmaları gün yüzüne çıkartabilir. Bir başka unsur iletişim kavramı, deprem sürecinde bunu çokça yaşadık iletişimin kesilmesi, sağlıklı bilgi alınamaması gibi süreçler ciddi sorunlara yol açıyor ve ihtiyaçların giderilmesi gibi yanlış ihbarlar ile pek çok soruna yol açıyor. İletişim araçları deprem konusunda önemli bir unsur olarak dikkate alınması gerekiyor. Oradan yayılacak bir bilgi paniği azaltacakken tam tersi yanlış bilgilerle o sorunların çözülmesi geciktirilebilir, engelleyebilir. Bir diğeri devletin tepkisi ve politikası, sosyologlar deprem sürecinde devlet kurumlarındaki sürecin ilerlemesini, buradaki rollerini inceleyip bize depreme hazırlık konusunda bilgi verebilir. Bir başka boyut sosyal düzen ve bozulma boyutu, sosyal yapılan rutinler deprem sürecinde bozulur, televizyonlar deprem durumunda birden yayını keser ve yayın akışını durdurur. Bakarız yeni bir süreç yeni bir hayat akışı oluşur. Bu deprem bölgesinde olmayan insanlar içinde aynı şekilde bütün gündemleri değiştiren bir süreçtir. Bir diğer unsur yerinde edilme sorununu ortaya çıkartır yani göç sorununu. Bir başka boyutu, gönüllülük ve sosyal dayanışma boyutu buda toplumda gönüllük sivil toplum örgüleri, dayanışma ağlarının varlığı bunların etkinliği ve örgütlülüğü açısından önem arz eder. Bir başka boyut kültürel boyut, sosyologlar bu süreçte inançsal ve kültürel sorunları inceler bir deprem durumunda inanç ve kültür sorunları toplumsal olarak önemlidir" ifadelerine yer verdi.

"TÜİK verilerinde doğal afet nedeni ile göç yok"

Deprem sonrası yaşanan göç olayları hakkında sunum yapan Dr. Selda Adil Eklemezler, "2021 yılında TÜİK bir araştırma yaptı. insanların göç etme oranlarına bakıyorlar. Tayin, eğitim, geri dönmesi, sağlık, bakım, ev alması gibi diğer gerekçelerle birlikte insanların yer değiştirdiğini görüyoruz. Doğal afet nedeni ile göç yok. Doğrudan afeti yaşamı insanlar üzerinde çokça bilindik ya da görünür olamadığını ortaya koyuyor. Nasıl olsa geçti diye bir anlamda geçicilik hissini hatırlatıyor. Yine sorun yaşadığımız depremdeki bölgeden tahliye oranlarını görüyoruz, bu nüfus büyük çapta bir orana tekabül ediyor. Nerelere dağıldılar derseniz Türkiye'nin her yerine dağıldılar. Afet durumlarında insanlar çevre illere dağılır. Evet çevre illerde var ama genellikle Ankara ve Antalya şeklinde oluyor. Bursa'da ise 25 bin civarı afetzede ya da çevre mültecisine ev sahipliği yapıyoruz" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan: 'Deprem bu evrenin gerçeğidir bunu kabul edeceğiz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatih Tekke: Trabzonspor galibiyeti bizim için çok değerliydi
  00:41 Fatih Tekke: Trabzonspor galibiyeti bizim için çok değerliydi

  Corendon Alanyaspor Teknik Direktörü Fatih Tekke, Trabzonspor galibiyetinin ardından yaptığı açıklamada, takımının iyi performansıyla beraber 3-1'lik skorla kazandıklarını ve bu galibiyetin çok değerli olduğunu söyledi. Tekke ayrıca, Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın kendisine gösterdiği zarif davranış için teşekkür etti.

 • Kütahya'da tırla otomobil çarpışması: 1 ölü, 1 yaralı
  00:37 Kütahya'da tırla otomobil çarpışması: 1 ölü, 1 yaralı

  Kütahya-Eskişehir kara yolunun Ahmetoğlu Kavşağı'nda meydana gelen kazada, A.G. yönetimindeki tır ile Ahmet Said Gökgün'ün kullandığı otomobil çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü hayatını kaybederken, eşi yaralandı. Olay yerine sağlık, itfaiye, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tır sürücüsü ise jandarma tarafından gözaltına alındı.

 • Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi
  00:37 Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi

  Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri'nde Gazzeli anneler ve çocuklar için eserlerini seslendirdi. Konserde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği'nden oluşan geniş bir repertuar sunuldu ve müzikseverlerin eşlik ettiği eserler büyük beğeni topladı. Şef ve koro, Bursalı sanatseverler tarafından uzun süre alkışlandı.

 • Çanakkale Valiliği: İl genelinde deprem dolayısıyla olumsuz durum yok
  00:37 Çanakkale Valiliği: İl genelinde deprem dolayısıyla olumsuz durum yok

  Çanakkale Valiliği, Yenice merkezli deprem dolayısıyla saat 00.00 itibarıyla il genelinde herhangi bir olumsuz durum meydana gelmediğini açıkladı. Valilik, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti ve ülkenin her türlü afetten korunmasını diledi.

 • Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi
  00:33 Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi

  Haluk Özenç'in kaleme aldığı Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun, Bursa'da sahnelendi. Oyun, Kurtuluş Savaşı mücadelesi ve cumhuriyetin ilanına kadar yaşanan kahramanlık hikayelerini ve milli mücadele ruhunu konu aldı. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, Sibel Erdenk'in koreografisi ile seyircilerden büyük beğeni topladı. Oyuncu kadrosu, gecenin sonunda uzun süre alkışlandı.

 • Edirne'de Trafik Kazası: 2 Kişi Yaralandı
  00:29 Edirne'de Trafik Kazası: 2 Kişi Yaralandı

  Edirne'de Atatürk Bulvarı Olin Kavşağı yakınlarında meydana gelen trafik kazasında, G.D. ve K.E. adlı sürücülerin otomobilleri çarpıştı. Kazada yaralanan bir kadın ve bir çocuk, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis, kazayla ilgili inceleme başlattı.

 • Kanalizasyon Tartışması Kanlı Bitti: Türkiye Şampiyonu Boksör Vuruldu
  00:26 Kanalizasyon Tartışması Kanlı Bitti: Türkiye Şampiyonu Boksör Vuruldu

  Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde komşular arasında kanalizasyon sebebiyle çıkan tartışmada, 17 yaşındaki Türkiye Şampiyonu boksör tabancayla vuruldu. Saldırgan olay yerine gözaltına alındı, sporcu ise hastaneye kaldırıldı. Olayın sebebi olarak akan kanalizasyon gösterildi. Saldırganın tehditlerle büyüyen tartışmanın ardından ateş açtığı belirtildi.

 • Burdur'da akrabalarının haber alamadığı yaşlı kadın evinde ölü bulundu
  00:24 Burdur'da akrabalarının haber alamadığı yaşlı kadın evinde ölü bulundu

  Burdur'un Burç Mahallesi'nde yaşayan 69 yaşındaki Medine Aycan'dan dünden beri haber alamayan akrabaları, polise ihbarda bulundu. Polis ekipleri, Aycan'ın evine gittiğinde onu hareketsiz bir şekilde yerde buldu. Yapılan kontrolde Aycan'ın hayatını kaybettiği belirlendi. Olayın ardından Aycan'ın cenazesi otopsi için Burdur Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

 • Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Spor Şehri Düzce'yi Desteklemeye Devam Ediyor
  00:22 Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Spor Şehri Düzce'yi Desteklemeye Devam Ediyor

  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, spora ve sporculara verdiği önemi ve desteği her platformda göstermeye, Düzce'nin adını her branşta başarı ile öne çıkartan amatör spor kulüplerini ziyaret etmeyi sürdürüyor.


Advertisement