Sıfır aldığı arızalı aracı bayiye götürdü, geri gönderilen aracını görünce mahkemeye koştu - Son Dakika

Sıfır aldığı arızalı aracı bayiye götürdü, geri gönderilen aracını görünce mahkemeye koştu

26.01.2023 17:55

İstanbul'da sıfır aldığı araç arızalanınca değişim talep eden kadın, bayinin yaptığı karşısında neye uğradığını şaşırdı. Arızalı aracı bayiye götüren kadına, otomobili motoru sökülmüş ve arka koltuğa konulmuş şekilde teslim edildi. Aracını otoparka çektirip mahkemeye başvuran kadın çıkacak kararı bekliyor.

İstanbul Üsküdar'da yetkili bayiden geçen yıl 373 bin 469 liraya sıfır kilometre otomobil satın alan Aylin Altaner'in aracı, yaz tatili için gittiği Aydın'ın Didim ilçesinde 1423 kilometrede bozuldu. Çekiciyle Aydın'da yetkili servise götürülen araç, onarıldıktan sonra sahibine teslim edildi.

BAYİ DEĞİŞİM TALEBİNİ KABUL ETMEDİ

İstanbul'a dönen Altaner, aracı satın aldığı bayiye götürerek durumu anlattı. Yetkili serviste kontrol edilen otomobilin motorunun su kaçırdığı tespit edildi. Servis yetkilileri Altaner'e motoru garanti kapsamında yenisiyle değiştirilebilecekleri teklifinde bulundu. Ancak Altaner, otomobilin yenisiyle değiştirilmesini isteyince bayi bunu kabul etmedi. Altaner, tüketici mahkemesine başvurdu.

Servisten motoru arka koltukta teslim edilen araç için mahkeme karar verecek

SIFIR ARABA İKİ DEFA ARIZA YAPTI

Altaner, otomobilinin önce 146 kilometredeyken iç aksamdan kaynaklı arıza verdiğini söyledi. İkinci arızanın ise yaz döneminde Didim'de yaşandığını ifade eden Altaner, ikaz ışıkları yanmaya başlayınca aracı durduğunu, kaputu açtığında motor suyunun neredeyse bittiğini gördüğünü belirtti.

Servisten motoru arka koltukta teslim edilen araç için mahkeme karar verecek

"ARABAM VAR AMA KULLANAMIYORUM"

Aracına su ekledikten sonra Aydın'da yetkili servise götürdüğünü aktaran Altaner, şunları anlattı: "Arabam orada bir hafta kaldı ve bir arıza bulunamadığı söylendi. İstanbul'a döndüğümde arabayı satın aldığım servise teslim ettim. Arızanın bulunması için motoru söktüler. Motorun su kaçırdığı ortaya çıktı. Garanti kapsamında motorun değiştirilmesini önerdiler fakat ben sıfır araçta bu onarımı kabul etmeyeceğimi söyleyip, yenisiyle değiştirilmesini istedim, reddedildi. Daha sonra tüketici mahkemesi için yol açıldı. Maalesef uzlaşma sağlanamadı. Araba, motoru sökülmüş ve arka koltuğa konulmuş vaziyette bana teslim edildi. Çekiciyle aracı otoparka aldım. Arabam var ama kullanamıyorum, otoparkta duruyor. Mahkemeden sonuç bekliyorum."

Servisten motoru arka koltukta teslim edilen araç için mahkeme karar verecek

"MOTOR HASARI GİZLİ AYIP"

Altaner'in avukatı Filiz Karadan da otomobilin ayıplı olduğunu ve bayinin yenisiyle değiştirmesi gerektiğini savundu. Böyle bir durumda tüketicinin, aracın değiştirilmesi talebinde bulunmasının hakkı olduğunu dile getiren Karadan, "Motor hasarı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun değerlendirildiğinde, gizli ayıp teşkil etmektedir. Zira motorun hasarı gözle görülebilecek bir şey olmadığı gibi araç sıfır kilometre alındığında olmaması gereken, asla varsayamayacağımız bir ayıptır. Kaldı ki bu hasar tüketiciden de kaynaklanmamaktadır. O yüzden aracın ayıplı olduğunun kabulü gerekmektedir." diye konuştu.

"ARACIN DEĞİŞTİRİLMESİ ZORUNLU"

Mahkemeye başvurduklarını ve aynı zamanda durumu CİMER'e de ilettiklerini bildiren Karadan, "Tüketici Kanunu'nun 11. maddesi kapsamında, ayıplı olması halinde tüketicinin aracın değiştirilmesi talebi en büyük hakkıdır. Hem ithalatçının hem de yetkili servisin bu aracı değiştirmesi zorunluluk arz etmektedir." dedi.

Kaynak: AA
YORUMLAR (22)
  • İbrahim Muhammed: Teşhisi koyuyorum, kullanıcı hatası.Arabanın kusurlu oldugunu nereden biliyorsun, markasını bile bilmiyorum ama sürücüyü söyle kaç km olduğunu söyle sana hatasını söyliyim. Acizane düşüncem budur. Cevap Yaz 0 7 Yayından Kaldır
  • Mustafa Kot: Yerli otomobilde de olur olmu yo mu sanki Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • Mustafa Kot: Ne ala yerli otomobilde olmuyo mu ki sanki Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
İstanbul'da 'Güven Huzur' uygulaması İstanbul'da 'Güven Huzur' uygulaması Şüphe üzerine durdurulan araçtan tabanca çıktı Şüphe üzerine durdurulan araçtan tabanca çıktı Kent Meydanı'nda ortalık karıştı, bankta yatan vatandaş uykusuna devam etti Kent Meydanı'nda ortalık karıştı, bankta yatan vatandaş uykusuna devam etti

Son Dakika Güncel Sıfır aldığı arızalı aracı bayiye götürdü, geri gönderilen aracını görünce mahkemeye koştu - Son Dakika


Advertisement