Son dakika Karaçi haberleri, Karaçi son dakika, son dakika Karaçi

Son Dakika Karaçi Haberleri

 • Pakistan'da eski Başbakan İmran Han'ın partisi seçim sonuçlarını protesto ediyor
  17 Şub Pakistan'da eski Başbakan İmran Han'ın partisi seçim sonuçlarını protesto ediyor

  Pakistan Adalet Hareketi (PTI), hile yapıldığı gerekçesiyle 8 Şubat seçimlerinin sonuçlarını protesto ediyor. PTI destekli bağımsız milletvekilleri Ulusal Meclis'te 92 sandalye kazandı ancak PTI, 177 sandalye kazandığını iddia ediyor. Seçim sonuçlarının değiştirildiğini savunan PTI, Seçim Komisyonu'nu suçluyor. Ayrıca Belucistan eyaletindeki siyasi partilerin seçim sonuçlarına karşı protestosu 8 gündür devam ediyor.

 • Pakistan'da Seçim Sonrası Protestolar Devam Ediyor
  17 Şub Pakistan'da Seçim Sonrası Protestolar Devam Ediyor

  Pakistan'da 8 Şubat'ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından yeni hükümetin kurulmasına ilişkin devam eden belirsizlik üzerine Imran Khan destekçileri seçimlere hile karıştırıldığı iddialarına karşı ülke çapında protesto gösterileri düzenledi. Imran Khan'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) tarafından organize edilen gösterilerde binlerce kişi Seçim Komisyonu önünde toplandı ve hile iddialarını protesto etti.

 • Pakistan'da Eski Başbakanın Partisi Seçim Sonuçlarını Protesto Ediyor
  17 Şub Pakistan'da Eski Başbakanın Partisi Seçim Sonuçlarını Protesto Ediyor

  Pakistan Adalet Hareketi (PTI), 8 Şubat seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle ülke genelinde protesto gösterisi düzenliyor. PTI destekli bağımsız milletvekilleri Ulusal Meclis'te 92 sandalye kazanmış olsa da PTI, 177 sandalye kazandığını iddia ederek, Seçim Komisyonu'nu sonuçları değiştirmekle suçluyor. Protestoların yanı sıra, seçimlerin manipüle edildiğini iddia eden bir üst düzey yönetici de görevinden istifa etti.

 • Pakistan'da eski Başbakan Khan destekçilerinin protestoları devam ediyor
  12 Şub Pakistan'da eski Başbakan Khan destekçilerinin protestoları devam ediyor

  Pakistan'da genel seçimde hile yapıldığı iddiasıyla protestolarına devam eden eski Başbakan Imran Khan destekçileri, Peşaver-İslamabad Otoyolu'nu trafiğe kapattı. Seçim sonuçlarına itiraz eden Khan destekçileri, ülke genelinde protestolarını sürdürüyor.

 • Pakistan'da siyasi partiler seçim sonuçlarını protesto etti
  11 Şub Pakistan'da siyasi partiler seçim sonuçlarını protesto etti

  Pakistan'da siyasi partiler, seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla ülke genelinde protesto gerçekleştirdi. Eski Başbakan İmran Han'ın partisi PTI, Cemaat-i İslami Partisi ve İslam Uleması Cemiyeti Partisi (JUI-F) ülkenin çeşitli şehirlerinde gösteriler düzenledi. Seçim Komisyonu ofisleri önünde protesto çağrısında bulunan PTI, Ravalpindi'de polis müdahalesiyle karşılaştı. Cemaat-i İslami Partisi lideri Siracül Hak, seçim sonuçlarını kabul etmediklerini açıkladı ve Karaçi'de protesto düzenlendi. İslam Uleması Cemiyeti Partisi destekçileri ise Sind eyaletinde kara yollarını kapatarak eylem yaptı. Göstericilerin eylemleri nedeniyle şehirler arası trafiğin aksaması yaşandı.

 • Pakistan'da Imran Khan destekçileri seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla protesto gösterisi düzenledi
  10 Şub Pakistan'da Imran Khan destekçileri seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla protesto gösterisi düzenledi

  Pakistan'ın Karaçi kentinde toplanan binlerce Imran Khan destekçisi, seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla seçim komisyonu ofisinin önünde protesto gösterisi düzenledi. Seçim sonuçlarının gecikmesinin yetkililerin oy sayımına hile karıştırmasına fırsat sağladığı iddiasıyla protesto edilen gösteride, Imran Khan'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi destekçileri anayasaya uygun bir şekilde hükümeti kuracaklarını belirtti.

 • Pakistan'da Seçim Sonuçlarına İtirazlar Artıyor
  10 Şub Pakistan'da Seçim Sonuçlarına İtirazlar Artıyor

  Pakistan'ın Karaçi kentinde binlerce Imran Khan destekçisi, seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla seçim komisyonu ofisinin önünde protesto gösterisi düzenledi. Imran Khan'ın partisi PTI destekçileri, seçim sonuçlarının gecikmesinin hileye fırsat sağladığını iddia ediyor. PTI Başkanı Barrister Gohar Khan ise partisinin hükümeti kurmaya davet edileceğini belirtti ve kazandıkları sandalyelerde kasıtlı bir girişim olduğunu vurguladı. Seçim sonuçlarına göre PTI destekli bağımsız milletvekilleri çoğunluğu elde etti.

 • Pakistan'da Ulusal Meclis ve eyalet meclisi seçimleri tamamlandı
  08 Şub Pakistan'da Ulusal Meclis ve eyalet meclisi seçimleri tamamlandı

  Pakistan'da 5 yıl sürecek olan Ulusal Meclis ve eyalet meclisi seçimleri, yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi. Ülkede 128,5 milyon kayıtlı seçmenin oy kullandığı seçimlerde, 5 bin 121 aday Ulusal Meclis için yarıştı. Seçim sonuçlarına göre, ülkenin yeni başbakanı da Ulusal Meclis üyeleri arasından seçilecek.

 • Pakistan'da seçimler başladı, 128 milyon seçmen oy kullanacak
  08 Şub Pakistan'da seçimler başladı, 128 milyon seçmen oy kullanacak

  Pakistan'da 128 milyonu aşkın seçmen, Pakistan Ulusal Meclisi ve eyalet meclislerinin seçimi için oy kullanmaya başladı. Ülke genelinde kurulan 90 bin 675 sandıkta vatandaşlar, 5 yıl görev yapacak Ulusal Meclis ve eyalet meclisi üyelerini seçmek için oy kullanacak. Oy verme işlemi yerel saatle 17.00'de sona erecek ve sonuçlar yarın açıklanacak.

 • Pakistan'da son 24 saatte 3'üncü patlama: 2 ölü, 6 yaralı
  07 Şub Pakistan'da son 24 saatte 3'üncü patlama: 2 ölü, 6 yaralı

  Pakistan'da son 24 saatte 3'üncü bombalı saldırı düzenlendi. Belucistan eyaletinde düzenlenen 2 bombalı saldırıların ardından Karaçi kentinde de bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda, ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Bölgeye çok sayıda polis ve ambulans sevk edilirken, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Pakistan'da şiddetli yağış sonucu sel: 1 ölü
  04 Şub Pakistan'da şiddetli yağış sonucu sel: 1 ölü

  Pakistan'ın Karaçi kentinde şiddetli yağış sele neden oldu. Yağışlar sonucunda kopan elektrik kablosuna dokunan bir genç hayatını kaybetti. Kentte elektrik kesintileri yaşanırken, yollar ve araçlar sular altında kaldı. Yetkililer, halkı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

 • Çin ile Rusya arasında yeni bir hava kargo rotası açıldı
  27 Oca Çin ile Rusya arasında yeni bir hava kargo rotası açıldı

  Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Kashgar İli ile Rusya'nın başkenti Moskova arasında yeni bir hava kargo rotası açıldı. Rusya'nın Volga-Dnepr Havayolları tarafından işletilen bir IL-76 kargo uçağı, Xinjiang'ın Kashgar Laining Uluslararası Havalimanı'ndan kalkarak Çin'den yaklaşık 40 ton ekipman, elektronik ürün ve diğer malları taşıdı. Bu yeni rotanın açılması, Çin ile Orta Asya ve Avrupa'daki ülkeler arasındaki ticarete güçlü bir destek sağlayacak.

 • Pakistan Başbakanı, Çin ile stratejik ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirtti
  23 Oca Pakistan Başbakanı, Çin ile stratejik ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirtti

  Pakistan'ın geçici Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Çin ile her alanda stratejik ve işbirliğine dayalı ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Kakar, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Veydong'u kabul ederek, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun başarısına bağlılıklarını vurguladı. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun ise Pakistan ve Çin'in güçlü bağlara sahip olduğunu ve Pakistan'ın kalkınmasına sürekli destek vereceklerini belirtti.

 • Pakistan ve İran neden birbirlerine saldırıyor, gerilim tırmanacak mı?
  19 Oca Pakistan ve İran neden birbirlerine saldırıyor, gerilim tırmanacak mı?

  Birbirlerinin topraklarında “teröristlere ait olduğu” iddia edilen üslere yönelik karşılıklı füze ve insansız hava aracı saldırılarının ardından İran ve Pakistan arasındaki gerilim yaşandı.

 • Pakistan'da on binlerce kişiden Filistin'e destek gösterisi
  14 Oca Pakistan'da on binlerce kişiden Filistin'e destek gösterisi

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 100'üncü günde devam ederken, Pakistan'ın Karaçi kentinde on binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi. Cemaat-i İslami Partisi tarafından organize edilen gösteriye çok sayıda kadın ve çocukta destek verdi. JI Başkanı Sirajul Haq yaptığı konuşmada, İsrail'e karşı Filistin'in yanında durmanın İslam ümmetinin sorumluluğu olduğunu belirtti.

 • Pakistan'da on binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi
  14 Oca Pakistan'da on binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi

  Pakistan'ın Karaçi kentinde, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların 100'üncü gününde Cemaat-i İslami (JI) Partisi tarafından organize edilen gösteri düzenlendi. Göstericiler, İsrail'in saldırılarını kınayarak, saldırıların derhal durdurulması ve Müslüman liderlere Filistin konusunda birlik olmaları çağrısında bulundu.

 • Pakistan'da gecekondu mahallesinde yangın: 100'den fazla ev küle döndü
  04 Oca Pakistan'da gecekondu mahallesinde yangın: 100'den fazla ev küle döndü

  Pakistan'ın Karaçi kentinde gecekondu mahallesinde çıkan yangında 100'den fazla ev küle döndü. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edilirken, yangında can kaybı bildirilmedi. Yangın kontrol altına alınırken, soğutma çalışmaları devam ediyor. Çıkış nedeni henüz bilinmeyen yangın ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Pakistan'ın Karaçi kentinde yangında 100'den fazla ev küle döndü
  04 Oca Pakistan'ın Karaçi kentinde yangında 100'den fazla ev küle döndü

  Pakistan'ın Karaçi kentinde gecekondu mahallesinde çıkan yangında 100'den fazla ev küle döndü. Yangında can kaybı henüz bildirilmezken, alevler saatler sonra kontrol altına alındı.

 • Pakistan'da 2023'e iktidar değişikliği ve IMF ile anlaşma süreci damga vurdu
  25 Ara Pakistan'da 2023'e iktidar değişikliği ve IMF ile anlaşma süreci damga vurdu

  Pakistan'da 2023'e iktidar değişikliği ve ekonomik dar boğazdan çıkış için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma süreci damga vurdu.

 • Pakistan'da Meydana Gelen Tüp Patlamasında 3 Kişi Öldü, 12 Kişi Yaralandı
  19 Ara Pakistan'da Meydana Gelen Tüp Patlamasında 3 Kişi Öldü, 12 Kişi Yaralandı

  KARAÇİ, 19 Aralık (Xinhua) -- Pakistan'ın Karaçi kentinde tüp patlamasının meydana geldiği yerde toplanan insanlar, 18 Aralık 2023.

 • Pakistan'da İsrail'e tepki yürüyüşü
  10 Ara Pakistan'da İsrail'e tepki yürüyüşü

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde yüzlerce doktor ve sağlık çalışanı, İsrail'in Gazze'de bombaladığı hastanelerde çalışan meslektaşları için yürüyüş gerçekleştirdi. Karaçi'de Aga Han Hastanesinin çevresinde bir araya gelen göstericiler, Filistin bayrakları taşıyarak 'Özgür Filistin' ve 'Gazze, biz buradayız' sloganları attı.

 • Pakistan'da mobilya çarşısında yangın: 5 ölü
  07 Ara Pakistan'da mobilya çarşısında yangın: 5 ölü

  Pakistan'ın Karaçi kentinde bulunan bir alışveriş merkezinin zemin katındaki mobilya çarşısında çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti. Yangın nedeniyle binanın çökme riski olduğu belirtilirken, itfaiye ekipleri rezidansı tahliye etti. Soruşturma başlatıldı.

 • Pakistan'da mobilya çarşısında çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti
  07 Ara Pakistan'da mobilya çarşısında çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Karaçi kentinde bulunan bir alışveriş merkezinin zemin katındaki mobilya çarşısında çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti. Yangın nedeniyle binanın çökme riski olduğu belirtilirken, itfaiye ekipleri rezidansı tahliye etti.

 • Pakistan'da İsrail saldırılarına karşı dayanışma çağrısı
  06 Ara Pakistan'da İsrail saldırılarına karşı dayanışma çağrısı

  Pakistan'da düzenlenen ulusal konferansta, İsrail'in Gazze'ye saldırıları kınanarak, Filistin halkıyla dayanışma vurgulandı. İslam alimleri ve siyasi parti liderleri, küresel dayanışma çağrısında bulunarak, İsrail'e yönelik her türlü desteğin kesilmesi gerektiğini belirtti.

 • Pakistan'da alışveriş merkezinde çıkan yangında 3 kişi hayatını kaybetti
  06 Ara Pakistan'da alışveriş merkezinde çıkan yangında 3 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Sind eyaletinin Karaçi şehrinde, içerisinde alışveriş merkezinin de bulunduğu 6 katlı bir binada çıkan yangında 3 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Yaklaşık 300 kişi tahliye edildi ve söndürme çalışmaları devam ediyor.

 • Spice Jet Havayolları'na ait uçak, bir yolcunun rahatsızlanması üzerine Karaçi'ye acil iniş yaptı
  06 Ara Spice Jet Havayolları'na ait uçak, bir yolcunun rahatsızlanması üzerine Karaçi'ye acil iniş yaptı

  Ahmedabad'dan Dubai'ye gitmek üzere havalanan Spice Jet Havayolları'na ait uçak, bir yolcunun düşük şeker seviyesi nedeniyle bilincini kaybetmesi üzerine Karaçi'ye acil iniş yaptı. Yolcunun sağlık durumu stabil hale gelirken, uçak daha sonra Dubai'ye doğru yoluna devam etti.

 • Pakistan'da alışveriş merkezinde çıkan yangında 11 kişi hayatını kaybetti
  25 Kas Pakistan'da alışveriş merkezinde çıkan yangında 11 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde bulunan bir alışveriş merkezinde çıkan yangında 11 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı. Yangının nedeni henüz belirlenemedi. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

 • Pakistan'ın Karaçi kentinde yangında 11 kişi hayatını kaybetti
  25 Kas Pakistan'ın Karaçi kentinde yangında 11 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde bulunan bir alışveriş merkezinde çıkan yangında 11 kişi hayatını kaybetti. Yangın sırasında 60 kişi bulunduğu katı kısa sürede saran alevler, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yangının jeneratörden çıkma ihtimali üzerinde durulurken, ölümlerin boğulma ve yanıklardan kaynaklandığı belirtildi.

 • Pakistan'da alışveriş merkezinde çıkan yangında 8 kişi hayatını kaybetti
  25 Kas Pakistan'da alışveriş merkezinde çıkan yangında 8 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde bir alışveriş merkezinde çıkan yangında en az 8 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Kurtarma çalışmaları devam ederken, yangının nedeni araştırılıyor.

 • Pakistan'da düzenlenen klasik otomobil fuarı sona erdi
  22 Kas Pakistan'da düzenlenen klasik otomobil fuarı sona erdi

  Pakistan'ın Peşaver kentinde düzenlenen 14. Yıllık Nostaljik ve Klasik Araba Fuarı, Balahisar Kalesi'nde sona erdi. Mercedes, Ford, Chevrolet, Buick, Mini ve Volkswagen gibi markaların bulunduğu 51 klasik otomobil, zarif tasarımlarıyla caddeleri süsledi.

 • ABD ve İngiltere Büyükelçileri, Pakistan'daki siyasi aktörlerle görüştü
  19 Kas ABD ve İngiltere Büyükelçileri, Pakistan'daki siyasi aktörlerle görüştü

  ABD'nin İslamabad Büyükelçisi Donald Blome ve İngiltere'nin İslamabad Büyükelçisi Jane Marriott, Pakistan'daki genel seçimler öncesi ülkedeki siyasi aktörler ve parti temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, ülkedeki siyasi ve ekonomik durum, seçimlerin önemi ve Pakistan halkının gelecekteki liderlerini seçme hakkı tartışıldı. Görüşmeler, bazı siyasi partilerin tepkisine neden oldu.

 • Pakistan'ın Belucistan eyaletinde bombalı saldırı: 3 sivil yaşamını yitirdi
  19 Kas Pakistan'ın Belucistan eyaletinde bombalı saldırı: 3 sivil yaşamını yitirdi

  Pakistan'ın Belucistan eyaletinde, Keç bölgesinde yola döşenen bombanın patlaması sonucu 3 sivil yaşamını yitirdi.

 • Albüm: Pakistan'da Geleneksel Güreş Müsabakası Renkli Görüntülere Sahne Oldu
  17 Kas Albüm: Pakistan'da Geleneksel Güreş Müsabakası Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  KARAÇİ, 17 Kasım (Xinhua) -- Pakistan'ın güneyindeki liman kenti Karaçi'de, 'Sindhi Malakhra' güreş müsabakası düzenlendi.

 • Karaçi'nin Güneşli Plajları Ziyaretçilerin Cazibe Merkezi
  14 Kas Karaçi'nin Güneşli Plajları Ziyaretçilerin Cazibe Merkezi

  Pakistan'ın en büyük kenti ve ana deniz limanı olan Karaçi, Umman Denizi'nin doğu kıyısında yer alıyor. Kentin uçsuz bucaksız kumsallara sahip güneşli plajları ise en çok rağbet gören cazibe merkezlerinden biri. Buraya gelen ziyaretçiler altın sarısı güneşin keyfini çıkarırken, muhteşem gün batımı manzaralarını da hayranlıkla izliyor.

 • Çin ve Pakistan, Umman Denizi'nde ortak askeri tatbikat yürütüyor
  13 Kas Çin ve Pakistan, Umman Denizi'nde ortak askeri tatbikat yürütüyor

  Çin ve Pakistan, Umman Denizi'nin Pakistan kıyısı ve açıklarında ortak askeri tatbikat yürütüyor. Tatbikatta, deniz tehditlerine karşı ortak operasyon kabiliyetini geliştirmeyi hedefleyen birçok faaliyet gerçekleştirilecek. Tatbikat, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun güvenliğinin sağlanması açısından da önem taşıyor.

 • Pakistan ile Çin, Deniz Muhafızı-2023 adlı deniz tatbikatını başlattı
  12 Kas Pakistan ile Çin, Deniz Muhafızı-2023 adlı deniz tatbikatını başlattı

  Pakistan ile Çin'in Deniz Muhafızı-2023 adındaki deniz tatbikatı, Umman Denizi'nde gerçekleştirildi. Karaçi'de düzenlenen törende, Pakistan Deniz Kuvvetleri Koramirali Muhammed Faysal Abbasi, tatbikatın kusursuz ve sağlam bir planlamaya sahip olmasının önemine vurgu yaptı. Tatbikata çok sayıda savaş gemisi, özel birlik ve hava unsurunun katıldığı ve Pakistan ile Çin donanmaları arasındaki ikili işbirliği ve ortak çalışma kabiliyetinin geliştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

 • Pakistan'da Binlerce Öğrenci Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirdi
  08 Kas Pakistan'da Binlerce Öğrenci Filistin'e Destek Yürüyüşü Gerçekleştirdi

  Pakistan'ın Karaçi kentinde binlerce öğrenci, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki göstermek ve Filistin'e destek vermek amacıyla bir yürüyüş düzenledi. Cemaat-i İslami Partisi tarafından organize edilen yürüyüşe öğrencilerin yanı sıra veliler ve öğretmenler de katıldı. Yürüyüşte, Filistin bayrakları ve 'Filistin ile dayanışma içindeyiz' yazılı pankartlar taşındı. Cemaat-i İslami Partisi Başkanı Hafız Naeemur Rehman ise İsrail'i 'terörist devlet' olarak nitelendirerek, ABD ve bazı Avrupa ülkelerini İsrail'in savaş suçlarına ortak olmakla suçladı.

 • Pakistan'da İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki için gösteriler düzenlendi
  08 Kas Pakistan'da İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki için gösteriler düzenlendi

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde binlerce kişi, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki göstermek ve Filistin halkı ile dayanışmalarını vurgulamak için gösteriler düzenledi.

 • Pakistan'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi alarmı
  06 Kas Pakistan'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi alarmı

  Pakistan'ın Belucistan eyaleti, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle bir doktorun hayatını kaybetmesinin ardından kırmızı alarm yayımladı. Başbakan, hastalığın yayılmasını engellemek için acil önlemler alınmasını ve halkın bilinçlendirilmesini istedi. KKKA, kene kaynaklı bir virüsün neden olduğu yaygın bir hastalık olup ölüm oranı yüzde 10 ila 40 arasında seyrediyor.

 • Pakistan'da binlerce öğrenci Filistin'e destek yürüyüşü yaptı
  26 Eki Pakistan'da binlerce öğrenci Filistin'e destek yürüyüşü yaptı

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde Cemaat-i İslami Partisi tarafından düzenlenen yürüyüşe 2 binin üzerinde öğrenci katıldı. Göstericiler, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarına tepki göstererek, Filistin halkı ile dayanışmalarını vurguladı. Yürüyüşte Filistin bayrağı taşındı ve konuşmalarda İsrail'in saldırganlığına son verilmesi çağrısı yapıldı. Gazze'deki saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

 • İdlib ve Halep'te Filistin için destek gösterisi düzenlendi
  18 Eki İdlib ve Halep'te Filistin için destek gösterisi düzenlendi

  Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ve Halep illerinde halk, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki göstererek, Filistin için destek gösterisi düzenledi. İdlib'nin kuzey kırsalındaki Atme, Dana ve Maarrat Misrin bölgelerinde binlerce kişi, İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze'ye destek için bir araya geldi. Halep'in Bab, Bizaa, Kubbesin, Afrin, Cerablus, Çobanbey, Akterin, Azez bölgelerinde de yüzlerce sivil, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara tepki gösterdi. Grup, Filistin bayrakları taşıyarak Gazze halkına destek mesajı verdi.

 • Pakistan'da çıkan çatışmalarda 2 militan etkisiz hale getirildi, 2 asker hayatını kaybetti
  17 Eki Pakistan'da çıkan çatışmalarda 2 militan etkisiz hale getirildi, 2 asker hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletinde çıkan çatışmalarda 2 militan etkisiz hale getirildi, 2 asker hayatını kaybetti. Hayber Pahtunhva'nın Kuzey Veziristan ve Güney Veziristan bölgelerinde güvenlik güçleriyle militanlar arasında çatışma çıktığı belirtildi. Çatışmalarda 2 militanın etkisiz hale getirildiği, 2 askerin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Militanların hangi örgüte üye olduklarına dair bilgi paylaşılmadı. Ayrıca Karaçi'de el bombalı saldırıda 1 sivil öldü, 6 kişi yaralandı. Saldırının nedeni araştırılıyor. Ülkede özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde terör saldırıları artmış durumda. Islamabad, bu saldırıların Afganistan'da konuşlu Pakistan Talibanı (TTP) tarafından planlandığını ve yönetildiğini savunuyor, Afganistan ise bu iddiaları reddediyor.

 • Pakistan'da binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi
  15 Eki Pakistan'da binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Pakistan'ın Karaçi kentinde binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi. Protestoya destek veren Cemaat İslami Partisi, İsrail'in saldırılarını kınayarak, çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

 • Pakistan'da Filistin'e Destek Yürüyüşü Düzenlendi
  15 Eki Pakistan'da Filistin'e Destek Yürüyüşü Düzenlendi

  Pakistan'ın Karaçi şehrinde Cemaat-i İslami Partisi tarafından organize edilen Filistin'e destek yürüyüşü düzenlendi. On binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte İsrail aleyhine sloganlar atıldı ve Filistin halkına destek mesajları verildi. Cemaat-i İslami Partisi lideri Siracül Hak, Filistinlileri yalnız bırakmayacaklarını vurgulayarak, İsrail'in sivilleri kasıtlı olarak hedef aldığını söyledi. Ayrıca, Batılı ülkelerin çifte standardını eleştiren Hak, Ukrayna ve Filistin arasındaki farklı muameleyi dile getirdi.

 • Pakistan'da Silahlı Saldırı: 6 İşçi Hayatını Kaybetti
  14 Eki Pakistan'da Silahlı Saldırı: 6 İşçi Hayatını Kaybetti

  Pakistan'ın Belucistan eyaletinde düzenlenen silahlı saldırıda 6 inşaat işçisi hayatını kaybetti, 2 işçi yaralandı. Belucistan'ın Turbat bölgesinde inşaatta çalışan işçilere gece saatlerinde saldırı düzenlendi. Saldırının nedeni ve sorumluları araştırılıyor. Belucistan, yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölge olup, ayrılıkçı hareketlerin merkezi konumundadır. İsyancılar, bölgenin zengin kaynaklarından adil şekilde faydalanılmadığını savunarak bağımsızlık talebiyle saldırılar düzenlemektedir. Belucistan, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru Projesi'nin kilit güzergahında yer almaktadır.

 • Pakistan'da kaçırılan futbolcuların 4'ü kurtarıldı
  29 Eyl Pakistan'da kaçırılan futbolcuların 4'ü kurtarıldı

  Pakistan'ın Belucistan eyaletinde düzenlenen operasyonla, 9 Eylül'de kaçırılan 6 futbolcudan 4'ü kurtarıldı. Diğer 2 futbolcunun da yakında kurtarılması bekleniyor. Belucistan, ayrılıkçı hareketlerin merkezi konumunda bulunuyor ve yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölge olarak öne çıkıyor. Ayrılıkçı gruplar, bölgenin zengin yeraltı kaynaklarından adil şekilde faydalanılmadığını savunuyor. Belucistan, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projesinin de kilit güzergahında yer alıyor.

 • TİKA, Karaçi'deki annelere mikro tarım setleri dağıttı
  29 Eyl TİKA, Karaçi'deki annelere mikro tarım setleri dağıttı

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Pakistan'ın Karaçi şehrinde yaşayan 50 anneye, organik tarım ürünlerini evlerinde yetiştirebilmeleri için mikro tarım setleri dağıttı. Sind Tarım Üniversitesi öğretim görevlilerinin verdiği eğitim sonrası düzenlenen törende, Türkiye'nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, Kiran Vakfı yöneticileri ve Lyarili kadınlar katıldı. TİKA tarafından sağlanan destekle ev ortamında kurulan mikro bahçelerin annelere nefes alma imkanı sağlayacağı belirtildi.

 • Pakistan, Rusya'dan 100 Bin Ton LPG Sevkiyatını Teslim Aldı
  27 Eyl Pakistan, Rusya'dan 100 Bin Ton LPG Sevkiyatını Teslim Aldı

  Pakistan, Rusya'dan 100 bin tonluk ilk sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) sevkiyatını teslim aldı. İran üzerinden gerçekleştirilen sevkiyatın ardından bir sonraki sevkiyat için görüşmeler devam ediyor. Pakistan, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla ham petrol ithalatını artırmaya çalışıyor. Rusya, Pakistan'a indirimli fiyattan ham petrol temin etme teklifinde bulunmuş ve bu konuda anlaşmaya varılmıştı. Pakistan ayrıca Azerbaycan'dan da indirimli fiyattan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik edeceğini duyurmuştu.

 • TİKA, Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine eğitim verdi
  24 Eyl TİKA, Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine eğitim verdi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine afet yönetimi, arama yöntemleri ve tekniklerine dair 7 günlük eğitim verdi. Eğitim programı, TİKA, İHH ve Sind İzciler Birliği işbirliğiyle gerçekleştirildi. Eğitimin kapanışına Türkiye'nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ve Pakistanlı yetkililer katıldı. TİKA tarafından sağlanan ekipmanlar ise Sind İzciler Birliği'ne hediye edildi. Pakistan, iklim değişikliğine karşı savunmasız bir ülke olup geçmişte yaşanan sellerde birçok can kaybı ve maddi zarar yaşamıştır.

 • Bakan Güler, gemi denize indirme ve teslim töreninde konuştu Açıklaması
  23 Eyl Bakan Güler, gemi denize indirme ve teslim töreninde konuştu Açıklaması

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Azerbaycan'ı 'iki devlet tek millet' anlayışıyla desteklemeye devam ediyoruz.

 • ABD'nin, Ukrayna için gizli silah tedariki karşılığında Pakistan'ın IMF ile anlaşmasına yardım ettiği iddia edildi
  18 Eyl ABD'nin, Ukrayna için gizli silah tedariki karşılığında Pakistan'ın IMF ile anlaşmasına yardım ettiği iddia edildi

  ABD'nin, Ukrayna'ya silah tedariki için Pakistan ile yaptığı gizli bir silah anlaşmasının, Pakistan'ın IMF ile kurtarma paketi anlaşmasına yardım ettiği iddia edildi. Pakistan'ın uzun süren savaşlar için gerekli cephanelik konusunda bir üretim merkezi olarak görüldüğü ve üretilen mühimmat ve teçhizatın Ukrayna ordusu tarafından kullanıldığı belirtildi.

 • TİKA, Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine eğitim veriyor
  18 Eyl TİKA, Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine eğitim veriyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine afet yönetimi, arama yöntemleri ve tekniklerine dair 7 günlük eğitim programı düzenliyor. Karaçi'de başlayan eğitim programının açılışına Türkiye'nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ve Pakistanlı yetkililer katıldı. Pakistanlı arama kurtarma yetkilileri, Türk arama kurtarma timleri ve kurumlarından deneyimler öğrenerek yerel arama ekiplerini güçlendireceklerini belirtti. Pakistan, iklim değişikliğine karşı savunmasız bir ülke olduğu için afet yönetimi ve arama kurtarma faaliyetlerinin önemi büyük.

 • Pakistan hangi yarım kürede? Pakistan'ın konumu ve harita bilgisi
  18 Eyl Pakistan hangi yarım kürede? Pakistan'ın konumu ve harita bilgisi

  Pakistan, Güney Asya'da yer alan ve zengin tarihi, çeşitli kültürleri ve doğal güzellikleri ile tanınan bir ülkedir. Pakistan, Kuzey Yarımküre'de konumlanmıştır ve iklimi bu yarımküre standartlarına göre şekillenmektedir. Ülke, Hindistan, Afganistan, İran ve Çin ile komşudur. Pakistan'ın haritası, Keşmir Dağları, İndus Nehri, Thar Çölü ve Karakurum Dağları gibi önemli coğrafi özellikleri içerir. Bu yazıda, Pakistan'ın konumu ve harita bilgisi hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

 • Pakistan kırsalında yapılan sele dayanıklı evler, iklim değişikliğine karşı umut veriyor
  14 Eyl Pakistan kırsalında yapılan sele dayanıklı evler, iklim değişikliğine karşı umut veriyor

  Pakistan'ın kırsal kesimlerinde, özellikle geçen yıl yaşanan ve ülkenin üçte birinde ölüm ve yıkıma yol açan sel felaketinin ardından inşa edilen sele dayanıklı evler, iklim değişikliğine karşı umut veriyor.

 • Pakistan, Taliban ile yaşanan çatışma nedeniyle sınır kapısını kapalı tutuyor
  13 Eyl Pakistan, Taliban ile yaşanan çatışma nedeniyle sınır kapısını kapalı tutuyor

  Pakistan ile Taliban yönetimi arasında 6 Eylül'de yaşanan silahlı çatışma sonrasında Torham Sınır Kapısı kapatıldı. Taraflar arasında yapılan görüşmeler sonuç vermedi ve sınır kapısı hala kapalı durumda. Sınırın diğer tarafında bekleyen yüzlerce tır ve mağdur olan insanlar ise Pakistan'ın kapatma kararını protesto etti. Afganistan'ın geçici hükümeti, sınır kapısının kapalı kalmasının ekonomiye zarar verdiğini belirtti.

 • Pakistan'da kaçırılan futbolcular için operasyon başlatıldı
  11 Eyl Pakistan'da kaçırılan futbolcular için operasyon başlatıldı

  Pakistan'da Belucistan eyaletinde kaçırılan 6 futbolcunun akıbeti belirsizliğini koruyor. Güvenlik güçleri, futbolcuları kurtarmak için operasyon başlattı.

 • Taliban, Pakistan'ın Afgan tüccarlara zorluk çıkardığını iddia etti
  10 Eyl Taliban, Pakistan'ın Afgan tüccarlara zorluk çıkardığını iddia etti

  Taliban yönetimi, Pakistan'ın Afgan tüccarlara zorluk çıkardığını ve iki ülke ekonomisinin olumsuz etkilendiğini öne sürdü. Son günlerde Pakistan hükümetinin Afgan ürünlerini durdurduğu ve sınır kapılarını kapattığı iddia edildi.

 • Pakistan'ın Karaçi kentinde Süper Mavi Ay gözlendi
  30 Ağu Pakistan'ın Karaçi kentinde Süper Mavi Ay gözlendi

  Ay'ın Dünya'ya en yakın konumda olduğu ve normalden daha parlak gözlendiği 'Süper Mavi Ay' Pakistan'ın Karaçi kentinde görüldü. NASA'ya göre nadir gerçekleşen doğa olayının Karaci'de kendini göstermesiyle vatandaşlar görsel şöleni hayranlıkla izledi.

 • Pakistan'ın Karaçi kentinde nakil aracından kaçan aslan paniğe neden oldu
  29 Ağu Pakistan'ın Karaçi kentinde nakil aracından kaçan aslan paniğe neden oldu

  Karaçi'de nakil aracından kaçan aslanın sokakta yürüdüğünü gören çevre sakinleri büyük panik yaşadı. Aslanın evcilleştirildiği ve zarar verme potansiyelinin olmadığı belirtildi.

 • Afganistan'da Patlamamış Mühimmatlar Hayatları Tehdit Ediyor
  28 Ağu Afganistan'da Patlamamış Mühimmatlar Hayatları Tehdit Ediyor

  Afganistan'ın Farah vilayetinde yaşayan Khudai Rahim'in üç oğlu patlamamış mühimmatlar nedeniyle hayatını kaybetti veya yaralandı. ABD güçlerinin bıraktığı patlamamış mühimmatlar, Afgan halkının günlük yaşamını tehdit etmeye devam ediyor. Çocuklar en savunmasız kurbanlar arasında yer alıyor.

 • Pakistan'da esnaf elektrik maliyetlerini protesto etti
  25 Ağu Pakistan'da esnaf elektrik maliyetlerini protesto etti

  Pakistan'da esnaf, elektrik faturalarındaki ek vergilerin geri çekilmesi ve giderek artan elektrik maliyetlerinin düşürülmesi talebiyle sokaklara döküldü. Ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerde esnaf, işletmelerini korumak ve geçim kaynaklarını korumak için harekete geçti.

 • Pakistan'da kanalizasyonda patlama: 9 yaralı
  25 Ağu Pakistan'da kanalizasyonda patlama: 9 yaralı

  Pakistan'ın Karaçi kentinde bulunan kanalizasyonda meydana gelen patlamada 9 kişi yaralandı. Polis, konuya ilişkin açıklamasında patlama nedeniyle bölgede bulunan bir otelde ve çok sayıda yapıda hasar meydana geldiğini ifade ederek olayda 9 kişinin yaralandığını söyledi. Yaralılar hastanede tedavi altına alındı. Olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

 • Kazakistan'dan 31 ülkeye her hafta 581 uçak seferi düzenleniyor
  24 Ağu Kazakistan'dan 31 ülkeye her hafta 581 uçak seferi düzenleniyor

  Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı, ülkeden yapılan yurt dışı direkt uçuşlara ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Halihazırda Kazakistan'daki havalimanlarından dünyanın 31 ülkesine her hafta 117 güzergahta 581 direkt uçak seferi yapılıyor. Kazakistan, Ankara ve Suudi Arabistan'ın Medine kentini de direkt uçuş rotalarına dahil ederek, yıl sonuna kadar Tel Aviv, Cidde ve Karaçi'ye de direkt uçuşlar başlatmayı planlıyor. Ayrıca Kazak hükümeti, 2025 yılına kadar New York, Mumbai, Hong Kong, Viyana, Tokyo, Singapur, Buhara ve Prag gibi şehirlere de direkt uçuşların yapılması için çalışmalar yürütüyor.

 • Pakistan'da kaza yapan otobüs yandı: 20 ölü, 15 yaralı
  21 Ağu Pakistan'da kaza yapan otobüs yandı: 20 ölü, 15 yaralı

  Pakistan'ın Pencap eyaletinde kontrolden çıkan yolcu otobüsü akaryakıt varilleri taşıyan pikaba çarparak alev aldı. Yangında alevlerin arasında kalan otobüsteki 20 kişi yanarak can verdi, 3'ü ağır 15 kişi yaralandı.

 • Pakistan'da yolcu otobüsü kaza sonucu alev aldı: 20 ölü, 15 yaralı
  21 Ağu Pakistan'da yolcu otobüsü kaza sonucu alev aldı: 20 ölü, 15 yaralı

  Pakistan'ın Pencap eyaletinde Karaçi-İslamabad seferini yapan bir yolcu otobüsü, akaryakıt varilleri taşıyan bir pikap aracına çarptı. Çarpışmanın ardından otobüs alev alarak 20 kişinin ölümüne, 15 kişinin ise yaralanmasına neden oldu. Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve durumu ağır olan 3 kişi bulunuyor. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Pakistan'da Otobüs Kazası: 20 Kişi Yanarak Öldü
  20 Ağu Pakistan'da Otobüs Kazası: 20 Kişi Yanarak Öldü

  İSLAMABAD, 20 Ağustos (Xinhua) Pakistan'ın doğusundaki Pencap eyaletinin Hafizabad bölgesinde bir yolcu otobüsünün bir araca çarparak alev alması sonucu en az 20 kişi yanarak hayatını kaybederken, 15 de kişi yaralandı.

 • Pakistan'da Bağımsızlık Günü Kutlamalarında 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 80'den Fazla Yaralı
  14 Ağu Pakistan'da Bağımsızlık Günü Kutlamalarında 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 80'den Fazla Yaralı

  Pakistan'da 14 Ağustos 1947'de kazanılan bağımsızlığın 76'ncı yıl dönümü kutlamaları Karaçi'de yapıldı. Kutlamalar sırasında havaya silahla ateş edilmesi sonucu 1'i kadın 2 kişi hayatını kaybetti, 80'den fazla kişi yaralandı. Yaralananların çoğunluğu kurşun isabetiyle yaralandı.

 • Pakistan'ın bağımsızlık gününde havaya ateş açıldı: 2 ölü, 50 yaralı
  14 Ağu Pakistan'ın bağımsızlık gününde havaya ateş açıldı: 2 ölü, 50 yaralı

  Pakistan'da Bağımsızlık Günü kutlamalarında havaya ateş açılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, en az 50 kişi yaralandı. Sind Eyaleti'nin başkenti Karaçi'de gece saatlerinde başlayan kutlamalarda havaya açılan ateş sonucu 2 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. Yaralılar hastanelere kaldırılırken, olayla bağlantılı en az 10 kişi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan kutlama mesajı yayınladı.

 • Pakistan'da Bağımsızlık Günü Coşkuyla Kutlandı
  14 Ağu Pakistan'da Bağımsızlık Günü Coşkuyla Kutlandı

  Pakistan'da 14 Ağustos 1947'de kazanılan bağımsızlığın 76. yıl dönümü ülke genelinde coşkuyla kutlandı. Başkent İslamabad'da ve diğer eyalet başkentlerinde pare top atışları yapıldı. Cinnah ve İkbal'in anıt mezarlarında askeri tören düzenlendi. Devlet binaları ve sokaklar bayraklarla süslendi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Cammu Keşmir halkına destek mesajları verdi. Pakistan'ın kuruluş süreci ve bağımsızlık günü hakkında bilgiler verildi.

 • Gwadar Limanı'ndaki Çinli konvoya saldırı
  14 Ağu Gwadar Limanı'ndaki Çinli konvoya saldırı

  Pakistan'ın Gwadar Limanı'ndaki projelerde görevli Çinlilerin bulunduğu konvoy, Gwadar Havalimanı'ndan liman bölgesine dönerken silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda yol kenarına döşenen bir bomba da patladı. Çin'in Karaçi Başkonsolosluğu, saldırıdan yara almadan kurtulan Çin vatandaşlarının olduğunu belirtti ve saldırıyı şiddetle kınayarak Pakistan'ı sorumluları adalete teslim etmeye ve güvenlik önlemlerini artırmaya çağırdı.

 • Pakistan'da BLA Saldırısı: Çinli Heyete Eşlik Eden Askeri Konvoya Saldırı Düzenlendi
  13 Ağu Pakistan'da BLA Saldırısı: Çinli Heyete Eşlik Eden Askeri Konvoya Saldırı Düzenlendi

  Pakistan'da ayrılıkçı grup Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA), Çinli heyete eşlik eden Pakistan askeri konvoyuna saldırı düzenledi. Saldırıda hafif silah ve el bombası kullanıldığı belirtilirken, saldırganlardan 2'si öldürüldü. Çin vatandaşları arasında can kaybı olmadığı açıklandı. BLA, saldırıyı üstlendi. Bölgede on yıllardır ayrılıkçı ayaklanma sürerken, Çin'in Belucistan eyaletindeki yatırımları ve Pakistan'ın doğal kaynakları sömürdüğü iddiaları gerginliği artırıyor.

 • TİKA, Pakistanlı aşçılara Türk mutfağı eğitimi verdi
  11 Ağu TİKA, Pakistanlı aşçılara Türk mutfağı eğitimi verdi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Pakistanlı aşçılara 2 hafta süren Türk mutfağı eğitimi verdi. TİKA ile Pakistan Turizm ve Otelcilik Yönetimi Enstitüsü (PITHM) işbirliğinde gerçekleştirilen eğitim programının sonunda sertifika töreni düzenlendi. Törene Sind Kültür ve Eğitim Bakanı Seyid Serdar Ali Şah ve Türkiye'nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu katıldı. Eğitim programında 10 farklı menü ve 40 çeşit yemeğin hazırlanışı öğrenildi.

 • Pakistan'da tren kazasında 30 kişi hayatını kaybetti
  07 Ağu Pakistan'da tren kazasında 30 kişi hayatını kaybetti

  Pakistan'ın Sind eyaletindeki Navabşah kenti yakınlarında dün raydan çıkan yolcu treninde hayatını kaybedenlerin sayısı 30'a, yaralıların sayısı ise 64'e yükseldi. Ravalpindi'den Karaçi'ye sefer yapan 19 vagonlu yolcu treni Navabşah kenti yakınlarında raydan çıktı. Pakistan Demiryolları Bakanlığı, kazada hayatını kaybedenlerin sayısının 30'a, yaralı sayısının ise 64'e yükseldiğini duyurdu. Kazanın nedenine ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

 • Pakistan'da Tren Kazası: 30 Ölü, 90'dan Fazla Yaralı
  06 Ağu Pakistan'da Tren Kazası: 30 Ölü, 90'dan Fazla Yaralı

  Pakistan'ın Navabşah kenti yakınlarında meydana gelen bir tren kazasında, Hazara Expressi isimli yolcu treninin 10 vagonu raydan çıktı. Kazada 30 kişi hayatını kaybederken, 90'dan fazla kişi yaralandı. Kazanın teknik bir arıza ya da sabotaj sonucu meydana gelmiş olabileceği düşünülüyor. Yaralılar ve cesetler, yakın hastanelere sevk edildi. Tren seferleri askıya alınırken, alternatif seyahat düzenlemeleri ve tıbbi bakım sağlanacak.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'daki Tren Kazası İçin Taziye Mesajı
  06 Ağu Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'daki Tren Kazası İçin Taziye Mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen tren kazasından dolayı taziye mesajı yayımladı. Yayımlanan mesajda, kazada yaşanan can kaybı ve yaralılara acil şifalar dileğinde bulunuldu.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan tren kazası için taziye mesajı
  06 Ağu Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan tren kazası için taziye mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda can kaybının yaşandığı tren kazası nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Yayımlanan mesajda, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyerek Pakistan halkına ve Hükümetine başsağlığı dileklerini iletti.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'daki Tren Kazası İçin Başsağlığı Mesajı
  06 Ağu Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'daki Tren Kazası İçin Başsağlığı Mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da Karaçi-Ravalpindi seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi. Bakanlık, Pakistan'da meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı. Mesajda, 'Pakistan'da bugün Karaçi-Ravalpindi seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada çok sayıda can kaybı yaşandığını derin üzüntüyle öğrendik. Bu elim kaza sonucunda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınları başta olmak üzere, dost ve kardeş Pakistan halkına ve hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.' ifadeleri kullanıldı. Pakistan'ın Navabşah kenti yakınlarında bir yolcu treninin 10 vagonunun raydan çıkması sonucu 28 kişi yaşamını yitirmiş, 50 kişi yaralanmıştı. Pakistan Demir Yolları Bakanı Khavaja Saad Rafik, kazanın 'teknik bir arıza' ya da 'sabotaj' sonucu meydana gelmiş olabileceğini bildirmişti.

 • Pakistan'daki tren kazasında can kaybı 30'a yükseldi
  06 Ağu Pakistan'daki tren kazasında can kaybı 30'a yükseldi

  Pakistan'daki Karaçi-Rawalpindi seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada can kaybı artarak 30'a yükseldi. Polis Sözcüsü, hayatını kaybedenlerin sayısının 22'den 30'a çıktığını ve bazı yolcuların hala vagonlarda mahsur olduğunu belirtti. Demiryolu Bakanı ise kazanın nedenini belirlemek için incelemelerin devam ettiğini açıkladı. Sindh eyaletindeki Sarhari Tren İstasyonu yakınlarında gerçekleşen kazaya ilişkin soruşturma sürüyor.

 • Pakistan'daki tren kazasında can kaybı 30'a yükseldi
  06 Ağu Pakistan'daki tren kazasında can kaybı 30'a yükseldi

  Karaçi-Rawalpindi seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada can kaybı arttı. Polis Sözcüsü, hayatını kaybedenlerin sayısının 22'den 30'a yükseldiğini belirtti. Demiryolu Bakanı ise kazanın nedenini araştırdıklarını açıkladı. Kazaya ilişkin soruşturma devam ediyor.

 • Pakistan'da tren raydan çıktı: 22 ölü
  06 Ağu Pakistan'da tren raydan çıktı: 22 ölü

  Pakistan'da Karaçi şehrinden Rawalpindi şehrine giden yolcu treninin raydan çıkması sonucu 22 kişi hayatını kaybetti. Sindh eyaletine bağlı Nawabshah şehrindeki Sarhari Tren İstasyonu yakınlarında Hazara Ekspresi'nde çok sayıda vagonun raydan çıkması sonucu yaşanan kazada 22 kişinin hayatını kaybettiği, yaralanan 100 kişinin ise çevredeki hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi. Kazanın ardından çevre hastanelerde acil durum ilan edildi. Demiryolları Tümen Müfettişi Sukkur Mahmoodur Rahman, tren kazasında 10 vagonun raydan çıktığını doğrularken, Loco Shed Rohri Demiryolu Şirketi'nden olay yerine yardım faaliyetlerini yürütmek için bir trenin geldiğini sözlerine ekledi. Kaza sonrası olay yerine kurtarma ekipleri ve polis sevk edilirken, kazaya ilişkin soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Advertisement