Ressam prensesin portreleri İstanbul'da - Son Dakika
Magazin

Ressam prensesin portreleri İstanbul'da

Ressam prensesin portreleri İstanbul\'da

? Fahrelnissa Zeid, eserleri küresel sanat dünyasında her daim büyük ilgi gören, döneminin en başarılı sanatçılarından biri. İlk eserini ne zaman çalıştı?

05.03.2020 09:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

? Fahrelnissa Zeid, eserleri küresel sanat dünyasında her daim büyük ilgi gören, döneminin en başarılı sanatçılarından biri. İlk eserini ne zaman çalıştı?

Bildiğimiz, elimize ulaşmış olan en erken resmi, anneannesinin 1915 tarihli gerçekçi bir portresi. 25 x 21 cm boylarında.

<a class='keyword-sd' href='/ressam/' title='Ressam'>Ressam</a> prensesin portreleri <a class='keyword-sd' href='/istanbul/' title='İstanbul'>İstanbul</a>'da

? Fahrelnissa Zeid'in ülkeleri aşan sanat hayatını anlamaya çalışırken; pek çok sanat kitabında vizyonuna yönelik çeşitli tezlerle karşılaşıyoruz. Kimi oryantalist olarak tanımlarken, bazı kitaplar Bizans sanatından etkilendiğini yazıyor, kimi yerlerde ise modern sanatın, soyut resmin öncülerinden olduğu tezi korunuyor... Sizce bunların hangisi annenizin vizyonu ile örtüşüyor? Siz nasıl tanımlıyorsunuz?

O çağın ötesindeydi. Aktivistti, hareket halindeydi. Sanata değişiklikler getirdi, dönüşümüne öncülük etti. Bizans'tan etkilendi, mozaikten, İznik'ten etkilendi... Oryantalist diye tanımlamak doğru olmaz. O bütün medeniyetleri sentezlemeye gayret ederdi.

? Hikayesi, kişiliği ve sanat anlayışını yansıttığı eserlerinden oluşan bu sergiye olan ilgiyi nasıl buldunuz? Nasıl bir sergi oldu?

Çok memnunum. Annemin hala bizi gözlediğini hissediyorum. Burada olsa çok mutlu olurdu, tam istediği gibi bir sergi olmuş.

Ressam prensesin portreleri İstanbul'da

Fahrelnisa Zeid son nefesine kadar hep resim yaptı

? Anneniz; iç dünyası, yetenekleri ve bunların dışavurumunu resimlerine yansıtmayı başarmış bir kişilik. Sanatçıyı eserlerini oluştururken gözlemleyen en yakın isim olarak o günlerden bahseder misiniz?

Annem son nefesine kadar hep resim yaptı. Hiç durmazdı. Sevdiği insanları seçerdi, onların resimlerini yapardı. Bazen saatlerce atölyesinde vakit geçirir; gündüz gece bilmezdi. Londra'da yaşadığımız dönem Paris'te atölyesi vardı. Londra'da davetlere giderken Paris'te hayatı hep atölyede geçerdi.

? Şaşırtıcı kariyeri olan sanatçının en çok merak edilen tarafı; o büyük tuallere o resimleri o yıllarda nasıl yaptığı. Bu gerçekten hayranlık uyandıracak bir güç yansıması...

Onun için özel fırçalar yaptırmıştık. Çok hızlı, dinamikti. Tuvalin karşısında hep hareket halindeydi.

? Sanatçı ilk dönemlerinde klasik, figüratif resimler, sonra geometrik desenlerle soyut çalışmalara imza atmış. Ardından portrelere ağırlık vermiş. İstanbul'da açılan bu sergi hangi yıllara ait eserleri kapsıyor?

Bu sergide annemin 1926'da yaptığı Füreya Koral portresinden 1988 tarihli çok geç dönem portresine kadar geniş bir seçki bulunuyor. Sergi, annemin modeliyle yakınlık derecesi ve eserlerin kronolojisi dikkate alınarak usta bir titizlikle düzenlenmiş.

Ressam prensesin portreleri İstanbul'da

RESİM YAPARKEN İÇİNE KAPANIRDI

? Zeyd'in hayatı Osmanlı'nın Türkiye'ye dönüşme sürecine yetişiyor. Medrese bağları da olmuş asker bir babanın kızı. Siz çocuklarına Fransızca eğitim verilse de Türk kökenli kimliklerini korumaları öğretilmiş. Doğru mu? Sizce bu çeşitlilik; annenizin tarzını, kültürel mozaik yönüyle etkilemiş olabilir mi?

Annem hep Türk kültürü ve geleneğine bağlıydı. En sevdiği yemekler, gitmeyi en çok sevdiği yerler vardı hep. Türkiye'nin dönüşümünde reformlardan çok etkilendi diyebilirim; karakterine ve sanat üretimine ivme kattı. Ben hem Türkçe, hem İngilizce, hem Fransızca eğitim gördüm, birçok şehirde yaşadım. Annem uluslararası bir kadındı.

? Sanatını icra ederken annenizi en zorlayan durum neydi?

Annem resim yaparken genellikle içine kapanırdı. O zamanlarda neredeyse tüm dünya ile iletişimini kesmiş olurdu. Kimseyi duymadan saatlerce çalışabilirdi. Resmetme pratiği onun için bir çeşit mücadeleydi. Ancak bir yandan resmetmek onun yaşama enerjisinin en büyük kaynaklarındandı. Hasta yatağında bile öldüğü güne kadar hep resim yaptı.

Ressam prensesin portreleri İstanbul'da

20. YÜZYILIN EN ÖNEMLİ SANATÇILARINDAN

? Hayatındaki durumları ya da iç dünyasını en iyi yansıttığını düşündüğünüz eseri hangisiydi?

Annemin "Cehennemim" adlı eserinin pratiğinde çok önemli bir yeri olduğuna inanıyorum. İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin koleksiyonunda bulunan bu eseri annem çok yakın bir arkadaşının vefatı üzerine yapmaya başlamıştı. Onun için acı bir kayıptı ve hayatın aslında nasıl da gelip geçici olduğuna dair düşünmeye başladığı bir dönemdi. İşte "Cehennemim" de böyle bir dönemde ortaya çıktı. Bu resmin onun iç dünyasını çok iyi anlatmasının yanı sıra kariyerindeki en önemli yapıtlardan biri olduğunu da düşünüyorum.

? O dönemler fazla kadın sanatçıların olduğu bir dönem de değil. Beğendiği sanatçılar kimlerdir?

Kandinsky, Pieter Bruegel ve Peter Paul Rubens'ten çok etkilenirdi. Ayrıca Raffaello'nun "Madonna"larını, Lucas Cranach'ın "Venüs"ünü çok severdi.

? Bugün eserleri global sanat dünyasında 1 milyon, 2 milyon dolara satılıyor. Osmanlı döneminin sonu ve modern Türk devleti, Cumhuriyet döneminin kuruluşunu yaşayan ve aynı süreçlerde; Paris, Londra, New York, Almanya ve Ortadoğu'da sanatını icra ederek var olan bir "kadın" sanatçının eserlerine gösterilen global ilginin sizleri şaşırtmadığını düşünüyorum. Ne düşünüyorsunuz?

Annem 20'nci yüzyılın en önemli sanatçılarından biriydi. Dünya çapında daha büyük bir tanınırlığa sahip olması ise 2017 yılında önce Tate Modern'de, ardından Deutsche Bank KunstHalle'de yapılan retrospektif sergileriyle gerçekleşti. 2018 yılında bu sergilerde gösterilen yapıtlardan bir seçki de İstanbul'da gösterilmişti. Bunun Türkiye'deki izleyiciler açısından çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Annemin sanatının dünyanın herhangi bir ucundaki bir insanı etkileyip ilham verebiliyor olması benim için çok değerli.

YARATMA ENERJİSİYLE DOLUYDU

Son olarak; Prenses Fahrelnissa Zeid'in kişiliği, eserleri ve bu sergi hakkında söylemek istediklerinizi alalım...

Annem sonsuz bir yaratma enerjisiyle doluydu. Baktığı her şeyde güzelliği, doğal olanı görmeye çalışırdı. Resmetmeye başladığında durmak bilmezdi. Gittiği her yere eskiz defterini taşır, çizebildiği her an çizerdi. İstanbul'da gerçekleşen bu sergide ise aile bireylerini, sanat dünyasından tanıdıklarını ve arkadaşlarını resmettiği portreler yer alıyor. Tüm o tanıdığım insanlara ait portreleri bu sergide yeniden bir araya gelmiş bir şekilde görmek benim için oldukça duygulandırıcı ve heyecan verici. Böyle bir sergiyi gerçekleştirdikleri için Dirimart'ın kurucusu Hazer Özil'e ve ekibine müteşekkirim.

LONDRA'DAKİ SERGİSİNİ KRALİÇE ZİYARET ETTİ

Eserleri tüm dünyada ilgiyle kabul görmüş Prenses Fahrelnissa Zeid, sanatın farklı dallarında yetenekleri olan sanatçı bir aileden geliyor. Sanayi-i Nefise'nin ilk kadın mezunlarından olan Zeid, resim öğrenimine Paris'teki Académie Ranson'un Stalbach Atölyesi'nde, sonrasında İstanbul'daki Namık İsmail Atölyesi'nde devam eder. 1934 yılında Irak'ın Ankara temsilcisi Emir Zeid ile evlenir. O tarihten sonra akıllarda 'Ressam Prenses' olarak yer eder. İlk kişisel sergisini 1944'te Maçka'daki evinde açan Zeid, II. Dünya Savaşı sonrası yaşadığı Paris, Londra, New York, Brüksel ve daha birçok şehirde yapıtlarını sergiler. Zeid'in Londra'daki ilk sergisinin ziyaretçilerinden biri de Kraliçe Elizabeth'tir.

1976 yılında Amman'a yerleşerek kendi adını taşıyan bir sanat enstitüsü kurar. Hayatının sonuna kadar enstitüye destek vererek üretimine devam eder ve 1991'de Amman'da hayata veda eder.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Ressam prensesin portreleri İstanbul'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kılıçdaroğlu ve Dündar arasındaki polemiğe Müjdat Gezen de dahil oldu
  19:10 Kılıçdaroğlu ve Dündar arasındaki polemiğe Müjdat Gezen de dahil oldu

  Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar'ın, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu siyasi rüşvet dağıtmakla suçlamasıyla başlayan polemiğe, Müjdat Gezen de katıldı. Gezen, Kılıçdaroğlu'nun Tarık Akan ve Uğur Dündar ile arasında geçtiğini öne sürdüğü diyaloğun tamamen yalan olduğunu belirtti.

 • Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in oğulları Karan'ın Transformers temalı doğum günü partisi
  19:09 Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in oğulları Karan'ın Transformers temalı doğum günü partisi

  Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in beş yaşına giren oğulları Karan için dünyaca ünlü çizgi roman serisi Transformers temalı bir doğum günü partisi düzenlendi. Evcen, partinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı.

 • Tuğba Ekinci'nin cesur dansı sosyal medyada tartışma yarattı
  17:10 Tuğba Ekinci'nin cesur dansı sosyal medyada tartışma yarattı

  Tuğba Ekinci, sahnede cesur kostümüyle yaptığı dansı sosyal medya hesabından paylaştı. Jartiyerli kostümüyle dikkat çeken şarkıcı, eleştirilere sert yanıt verdi.

 • Netflix, Kimler Geldi Kimler Geçti dizisinin yayın tarihini açıkladı
  17:10 Netflix, Kimler Geldi Kimler Geçti dizisinin yayın tarihini açıkladı

  Dijital akış platformu sağlayıcısı Netflix, Türk yapımı Kimler Geldi Kimler Geçti dizisinin yayın tarihini duyurdu. Serenay Sarıkaya'nın başrolünde yer aldığı dizi, 9 Mayıs'ta izleyicilerle buluşacak. Leyla Taylan'ın aşk acısını atlatmaya çalışırken iş hayatında yükselişini anlatan dizi, büyük bir boşanma davasında avukatlık yapacak olan Leyla'nın hikayesini konu alıyor.

 • Disney, Real Steel Filminin Dizisini Çekmeye Karar Verdi
  17:10 Disney, Real Steel Filminin Dizisini Çekmeye Karar Verdi

  Disney, 2011 yapımı Real Steel filminin konseptini diziye dönüştürmeye karar verdi. Real Steel dizisi için çalışmalar sürüyor ve senarist ekibi yakın zamanda işe alındı. Dizi, yakın bir gelecekte geçen ve robotların insan boksörlerin yerini aldığı bir dünyayı konu alıyor. Filmin büyük bir başarı yakalamasının ardından dizinin de ilgi görmesi bekleniyor.

 • Aşkın Engelleriyle Sınanan Bir Aşk Hikayesi
  17:10 Aşkın Engelleriyle Sınanan Bir Aşk Hikayesi

  Neslihan ve Güven, tüm engelleri aşarak yirmi yıllık aşklarına sarılırlar. Ancak bu aşk, kardeşliklerini kabullenen Yaman ve Alaz'ı eski günlere döndürebilir mi? Alaz'ın Asi'ye olan aşkı sınıf farkıyla sınanırken, Yaman'ın geçmişi de adım adım çözülmeye başlar. Gerçeklerle yüzleşen karakterlerin güvenleri ve aşkları sınanırken, Rüya'nın annesine gerçekleri anlatması da beklenmektedir.

 • Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakan Ural'a Yanıt Verdi
  17:09 Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakan Ural'a Yanıt Verdi

  Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hakan Ural'ın kendisine yönelik hakaretlerine sosyal medya hesabından cevap verdi. Demirtaş, Ural'ın ağza alınmayacak hakaretlerine karşılık vermek istemediğini belirtirken, askerlik konusunda Ural'ın babasının sahte çürük raporu aldığını iddia etti.

 • Hayat pahalılığından bahseden Hakan Ural, kendisini eleştiren Özgür Demirtaş'a verdi veriştirdi, ünlü ekonomistten yanıt gecikmedi
  16:55 Hayat pahalılığından bahseden Hakan Ural, kendisini eleştiren Özgür Demirtaş'a verdi veriştirdi, ünlü ekonomistten yanıt gecikmedi

  Televizyon yorumcusu Hakan Ural, hayat pahalılığı sözleriyle ilgili kendisini eleştiren ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'a hakaret etti. Demirtaş ise yaptığı sosyal medya paylaşımıyla Ural'a tepki göstererek, "Hakan Ural bana ağza alınmayacak hakaretler etmiş. Aile terbiyem yanıt vermeme izin vermiyor. Sadece kendisini anlatmış diyebilirim." dedi.

 • Megan Fox, bekar kadınlara erkeklere enerji harcamamaları konusunda tavsiyelerde bulundu
  16:08 Megan Fox, bekar kadınlara erkeklere enerji harcamamaları konusunda tavsiyelerde bulundu

  Megan Fox, nişanının sona erdiğini doğruladıktan sonra bekar kadınlara enerjilerini erkeklere harcamamaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Fox, ayrıca Machine Gun Kelly ile ilişkisinin güncel durumu hakkında yorum yapmayı reddetti. İlişkileri üzerinde çalışırken şu anda ayrı yaşadıkları ortaya çıktı.

 • Hakan Ural, eleştirilere yanıt verdi
  15:55 Hakan Ural, eleştirilere yanıt verdi

  Kanal D'nin 'Neler Oluyor Hayatta' programının yorumcusu Hakan Ural, kendisine yöneltilen eleştirilere karşı çıkarak eleştirilerin kasıtlı ve sistematik bir şekilde yapıldığını savundu. Ural, yerel seçimlerdeki tercihini ve siyasete girmeme kararını da açıkladı.

 • BAHAR yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Bahar fragmanı izle!
  15:49 BAHAR yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Bahar fragmanı izle!

  Bahar dizisi, her hafta seyirciyi ekrana kilitliyor. Bahar'ın hayatta kalma umudu artıyor. Bahar dizisi Güney Kore'den uyarlanmıştır. Bahar'ın 8. Bölümünde büyük bir tehlike ortaya çıkıyor. BAHAR 9. BÖLÜM FRAGMANI İZLE!

 • Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan'a 2.1 milyon euroluk araba aldı
  15:45 Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan'a 2.1 milyon euroluk araba aldı

  Son dönemlerde Denizbank Florya Şube Müdürü Seçil Erzan tarafından dolandırılma iddialarıyla gündeme gelen Arda Turan, eşi Aslıhan Doğan'a 2.1 milyon euroluk lüks araba hediye etti.


Advertisement