Fatih Erbakan: Asgari ücret 23 bin lira olmalı - Son Dakika
Politika

Fatih Erbakan: Asgari ücret 23 bin lira olmalı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, asgari ücretin 23 bin lira seviyesine getirilmesini istedi. Erbakan, mevcut asgari ücretin temel ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğunu belirtti ve sürekli güncellenen enflasyon tahminleri varken yılda bir kez zam yapılmasının aleyhine etki oluşturacağını söyledi. Ayrıca Erbakan, bütçenin kamuyu borçla finanse etmesinin sürdürülemez olduğunu ve denk bütçe yapılması gerektiğini vurguladı.

11.12.2023 15:53  Güncelleme: 16:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, mevcut asgari ücretin temel ihtiyaçları bile karşılamaktan uzak olduğunu söyledi. Asgari ücrete, enflasyonist bir dönemde yılda bir kez zam yapılmasının doğru olmadığını kaydeden Erbakan, sürekli güncellenen enflasyon tahminleri varken asgari ücretin yılda bir kez belirlenmesinin, bu tutarla geçinmeye çalışan kesimin aleyhine etki oluşturacağını belirtti. Erbakan asgari ücretin 23 bin liraya çıkarılması gerektiğini söyledi.

"ASGARİ ÜCRET 23 BİN LİRA OLMALI"

Erbakan, "2023 yılında iki kez zam yapıldığı halde asgari ücret bugün gıda ihtiyacını dahi karşılayamayacak noktaya gelmiştir. Siz yüzde 36'lık bir tahminle ve bir sefere mahsus zam yapmanız halinde 2024 yılında milyonlarca asgari ücretliyi açlığa mahkum etmiş olursunuz. Yeniden Refah Partisi olarak pek çok sendikaların da ifade ettiği gibi iki asgari ücretin en azından yoksulluk sınırında olması gerektiğini ifade ediyoruz. Bugünkü yoksulluk sınırını hesap edersek, asgari ücretin 23 bin lira seviyesine getirilmesi lazım ki en azından bir ailede iki asgari ücret alındığı zaman o aile yoksulluk sınırının altında kalmadan hayatını devam ettirebilsin. En düşük emekli aylığı ise en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir." diye konuştu.

"DENK BÜTÇE YAPMA DÖNEMİNİ BAŞLATALIM"

2024 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlandığını hatırlatan Erbakan, hükümetin kamuyu borçla finanse etmeyi sürdürdüğünü savundu. Erbakan, "Bu gidişatın fren tutmayacağı ortadadır. Her gelen yıl geçen yılı aratıyor. Daha geç olmadan bu gidişe son verelim, denk bütçe yapma dönemini başlatalım. Aksi takdirde ülke ekonomisinin düze çıkması mümkün değil." ifadelerini kullandı.

"BU BÜTÇE DAR GELİRLİYE CEFA"

Erbakan, bütçede faiz giderleri ile vergilerin arttığını kaydederek, vergilerin dar gelirli vatandaştan toplanacağını savundu.

"Bu bütçe, dar gelirliye cefa, faiz lobisine sefa bütçesi." diyen Erbakan, bütçeden faize ayrılacak tutarla bir milyon konut yaparak vatandaşa ücretsiz dağıtmanın mümkün olduğuna işaret etti. Erbakan, devletin borçlanmasının devam etmesi halinde "faiz canavarından kurtulmanın mümkün olmayacağını, dış güçlere adeta sürekli haraç ödeneceğini" söyleyerek, "2024 yılında yapılacak bütün özelleştirmelerden elde edilecek gelir, sadece bir haftalık faize gidiyor." dedi.

Milletten toplanan vergilerin yine millet için kullanılmasını isteyen Erbakan, "Denk bütçe şeklinde hazırlanmamış, 'önce millet' anlayışıyla düzenlenmemiş, 2,65 trilyon lira yeni borçlanma ve 1,25 trilyon lira da faiz ödemesi öneren 2024 yılı bütçesini kabul etmiyoruz." diye konuştu.

"MUHALEFETİN DE İKTİDARA SÖYLEYECEĞİ BİR ŞEY YOK"

CHP'nin, bütçeyi eleştirdiğini ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) bütçesinde de durumun çok farklı olmadığını söyleyen Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:"İBB'nin toplam borcu 2,8 milyar avro. Yaklaşık 100 milyar lira. Sayın İmamoğlu döneminde 1,8 milyar avrodan devralınmış, 4,5 senede bir milyar avro ilave borç yapılmış. 2023 yılında İBB 10,3 milyar lirası döviz cinsinden olmak üzere toplam 13 milyar lira borçlanma yapmış. Faiz giderleri, 2023 yılının ilk 6 ayında 2022 yılının ilk 6 ayına göre yüzde 113 artmış. İBB, 11 Mayıs 2023'te, 64 milyon dolar 6 yıl vadeli yeniden borç almış, Ekim 2023'te Belediye Meclisi oy birliğiyle metro yapımı için 688 milyon avro borçlanma yetkisini Sayın İmamoğlu'na vermiş. Burada borç ve faiz ekonomisi aynı şekilde devam ediyor. Hükümetin bütçesini eleştirirken, İstanbul'da CHP zihniyetiyle yönettiğiniz belediyenizdeki uygulamanızın da bundan farkı yok. Bu faizleri İstanbul'da ulaşıma, suya, millete verilen hizmetlere zam yaparak milletten çıkarıyorsunuz. Bu noktalarda muhalefetin de iktidara söyleyeceği bir şey yoktur."

Erbakan, bütçe konusunda iktidara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da söyledi.

Fatih Erbakan: Asgari ücret 23 bin lira olmalı
Kaynak: AA

Son Dakika Politika Fatih Erbakan: Asgari ücret 23 bin lira olmalı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (8)

 • salihb: Şu adamı dinleseler bir şeyler yoluna girecekte işte dinleyen yok 65 50 Yanıtla
 • Yusuf Gümüşsoy: Yeniden Refah Partisinin bir an evvel iktidara gelmesi şart. 58 53 Yanıtla
 • Ahmet eren Kacmaz: Ziyaaaa 52 26 Yanıtla
 • Ali Kublay: Bundan sonra oylar sana fatihcim 36 23 Yanıtla
 • Emekli Tahminci: Sayın fatih bey asgari ücreti 23bin degilde ev kirasını 5000 liraya indirsinler godaya 0 indirsin piyasa duzelir insan bunu teklif eder asgari ucrete yapılacak zam her ürüne zam demektir bunu gormeye gozunuz gormeyecek kadar körmü 43 16 Yanıtla
 • Mehmet erşahin: Sıkıntı yapma üstünü sen cebinden tamamla nasıl olsa şimdiye kadar çalışmadan servet içinde yaşadın devletin beyan ettiği matrahtan üstünü tamamlamayı dört gözle bekliyoz işiniz gücünüz boş beleş konuşma kaynak göstereceksin şirketlere işkembeden sallama diyelim 23000 oldu şirket kasadakinimi verecek herşeye zam yaparak verecek bunu istiyorsun herşeye zam 13 5 Yanıtla
 • Abdülkadir Doğruyol: ŞÖYLE CUMHUR İTTİFAKINA BİR GÖZ KIRPTA ERBAKAN HOCAMIZIN YAPMAK İSTEDİĞİ OLUMLU TÜM GÖRÜŞLERİNİ TAYYİB BEYLE OMUZ OMUZA VEREREK GERÇEKLEŞTİRİN DE HOCAM TATLI TATLI BİR KABİR HAYATI GEÇİRSİN . 6 5 Yanıtla
 • Irfan Mengü: Asgarî zaman ücret de zaman yapmayın kiraları market fiyatları ulaşım yakıt düşürün yeter asgari ücret ne kadar zam yapılırsa ekonomi okadar kötü olur devletden bedava maaş almak kolay 9 0 Yanıtla
 • Sığınmacılar Ankara'da bir evi yakmış iddiası doğru değil
  00:13 Sığınmacılar Ankara'da bir evi yakmış iddiası doğru değil

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, 'Sığınmacılar Ankara'da bir evi yakmış' iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Yangın ihbarı üzerine olay yerine intikal eden emniyet birimleri, eski eşyaların yandığı ancak herhangi bir yaralanma veya çevreye sirayetin olmadığını tespit etti. Konuyla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Cumhur İttifakı'nın Ankara adayı Altınok canlı yayında misket oynadı
  23:58 Cumhur İttifakı'nın Ankara adayı Altınok canlı yayında misket oynadı

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, katıldığı bir canlı yayında, gençlerle birlikte Ankara'ya özgü misket oyunu oynadı.

 • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediyesini ziyaret etti
  23:58 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediyesini ziyaret etti

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediyesini ziyaret ederek, ilçede devam eden projeler hakkında bilgi aldı. Yılmaz, eski belediye binasının bulunduğu alanda yapılan kentsel tasarım çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise Millet Bahçesi'nin çevresinde yeterli otopark alanı bulunduğunu belirtti.

 • AK Parti Sincan Belediye Başkan Adayı Murat Ercan, Hizmet ve Projelerini Anlattı
  23:58 AK Parti Sincan Belediye Başkan Adayı Murat Ercan, Hizmet ve Projelerini Anlattı

  Cumhur İttifakı'nın AK Parti Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan, Fatih Fuar ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen proje tanıtım toplantısında hizmet ve projelerini paylaştı. AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş da Ercan'ın olağanüstü hizmetler yapacağına inandığını belirtti. Ercan, Sincan'a daha fazla hizmet vermek istediklerini söyleyerek projelerini açıkladı. Toplantıya birçok siyasi isim ve vatandaş da katıldı.

 • Murat Kurum: Gençler ve kadınlarla büyük bir zafer kazanacağız
  23:53 Murat Kurum: Gençler ve kadınlarla büyük bir zafer kazanacağız

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, En Genç Festivali'ne katılarak gençlerle buluştu. Kurum, gençlerin geleceğe güvenle bakabileceği, yeşil ve güvenli bir İstanbul hayal ettiklerini söyledi. Ayrıca, gençlik meclisi oluşturarak gençlerle birlikte karar alacaklarını ve hayalleri gerçekleştireceklerini belirtti. Kurum, kadın hareketi ve gençlik hareketiyle büyük bir zafer kazanacaklarını ifade etti.


Advertisement