Tek Çıkış Yolu İlk Meclis'in Ruhu - Son Dakika
Politika

Tek Çıkış Yolu İlk Meclis'in Ruhu

Tek Çıkış Yolu İlk Meclis\'in Ruhu

Ak Parti 6'ncı bölge toplantısı Kepez Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde yapıldı.

13.04.2013 14:21  Güncelleme: 09:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'nın Antalya, Burdur, Afyonkarahisar, Konya, Karaman ve Isparta illerini kapsayan 6'ncı bölge toplantısı, Kepez Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Menderes Türel ve Mevlüt Çavuşoğlu, Siyasi ve Hukuki İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Naci Bostancı, Şamil Tayyar ve Cumali Şen ile Antalya milletvekilleri Vecdi Gönül, Hüseyin Samani ve Gökçen Özdoğan Enç katıldı. 6 il, 94 ilçeden 282 teşkilat üyesinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yaptı.

Meclis'in 10 gün sonra kuruluşunun 93'üncü yıl dönümünü kutlayacağını belirten Şahin, TBMM'nin devlet kuran, Kurtuluş Savaşı'nı yapan ve ardından da Cumhuriyeti ilan eden, bu topraklarda yaşayan farklı kültürlere sahip olan ama bu farklılığı zenginlik sayan bir anlayışla kurulan parlamento olduğunu söyledi. TBMM'nin açılışına giden o yolda yaşananları birkez daha farklı gözle irdelemeye gerek olduğunu belirten Şahin, "93 yıl önce bu topraklarda hakim olan o ruh, kardeşlik ruhu bugün içinde bulunduğumuz sorunların içinden tek çıkış yoludur. O ruhta birlik beraberlik, Mevlana'nın dediği gibi aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar sözündeki hikmet yatar" dedi.

KONGRENİN İLK MADDESİNİ OKUDU

Tarih kitaplarımızın Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet dönemlerine ilişkin eksik bilgiler verdiğini anlatan Mehmet Ali Şahin, Erzurum Kongresi'nin tarih kitaplarında yer almayan ve Başbakan Erdoğan'ın daha önce açıkladığı ilk maddesini şöyle okudu:

"Trabzon vilayeti ve Canik sancağıyla şark vilayetleri adını taşıyan Erzurum, Sivas, Diyarbakır, Elazığ, Bitlis vilayeti ve bu saha dahilindeki bağısız vilayetler hiçbir sebep ve bahaneyle Osmanlı camiasından ayrılması düşünülmeyen bir bütündür. Bu bölgede yaşayan bütün Müslüman unsurlar diğerlerine karşı fedakarlık hissiyle dolu ve ırki ve sosyal durumlarına riayetkar öz kardeştirler."

Kongrenin ilk maddesini okuyan Şahin, şöyle devam etti:

"Ne demektir bu? 'Bu topraklarda ana dili farklı olan Müslüman unsurlar da olabilir, biz hepimiz Kürdü, Türkü, Lazı biraraya gedik. Kurtuluş savaşında elele vererek, düşmanlardan bu ülkeyi temizleyeceğiz ve hep birlikte devlet kuracağız'. Bugüne ışık tutan bu anlayışa her zamandan daha çok ihtiyacımız olduğu için bu cümleleri kullanıyorum. Kendi gerçeklerimizle yüzleşebilmeliyiz."

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÇIKIŞ NEDENİ

İlk meclis binası çatısındaki kiremitlerin, yokluk nedeniyle insanların kendi evlerinden getirdiği kiremitler olması nedeniyle farklı renklerde olduğunu belirten Şahin, PKK terör örgütünün ortaya çıkmasına neden olarak o dönemde yapılan hatalar olduğunu söyledi ve şunları anlattı:

"Madem ki biz Kurtuluş savaşını hep birlikte gerçekleştirdik, bu terör belası bizim başımıza nereden çıktı? Meclisimiz açıldı, bir hafta sonra ırklar, kavimler üzerine bir tartışma açıldı. Bunun üzerine meclis başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa kürsüye gelerek şu tarihi konuşmayı yaptı, 'Efendiler meselenin bir daha tekerrür etmemesi ricasıyla bir noktayı arz etmek istiyorum. Burada kastedilen meclisi ve meclis ailemizi teşkil eden zevat yalnız Türk değildir. Yalnız Çerkez, yalnız Kürt, Laz değildir fakat hepsinden önce İslam'ın unsurlarıdır, samimi bir topluluktur'. İşte bu anlayışla kurulan Cumhuriyetimiz birkaç yıl sonra ciddi bir sorun yaşadı. Bu ruhun, heyecanın, anlayış ve kardeşlik hukukunun zedelenmesine yolaçan bir icraat maalesef gündeme geldi. 1925 yılının 27 Mayısı'nda İsmet İnönü şöyle bir açıklama yaptı, 'Vazifemiz Türk vatanı içinde bulunanları behemahal (mutlaka) Türk yapmaktır. Anadili Türkçe olmayanları da Türk yapmaktır.'

TOPLUMUN İÇİNE FİTNE KATTI

Mehmet Ali Şahin, kendisinin Oğuzlar'ın Kayı boyundan geldiğini ama bir başka kişinin de anadilinin farklı olabileceğini belirtti. Şahin, "Ben nasıl ki 'Türk'üm benim ana dilim Türkçe'dir' deme hakkına sahipsem, bir başkasının kendi etnik kökeni ve anadili ile bu söylemi söyleme hakkı vardır. İşte 1925 yılından sonra Türkiye'de maalesef tek tipçi bir anlayış, CHP'nin tek parti döneminde hüküm sürmüştür. Bu bizim toplumumuzun içine bir fitne katmıştır. Ama hiçbir sebep terörün bahanesi olamaz. Böyle yapıldı diye birileri terör eylemlerine yeltenirse o da en büyük insanlık suçu işlemiş olur. Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek, 'eğer hırsız ciğerini söküp almaya gelmişse, ciğerine soracaksın ne suç işledin diye' demiş. Maalesef böyle bir hata yapılmıştır. İşte terörün çıkmasının nedenlerinden biri budur."

Toplantı aynı konu üzerine milletvekillerinin konuşmalarıyla gün boyu devam edecek.

28 MADDEDE MUTABAKAT SAĞLANDI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, konuşmasının ardından yeni Anayasa sürecine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sürece ilişkin hedeflerinin oldukça gerisinde olduklarını belirten Şahin, 2012 yılının sonunda bitirmeyi hedeflediklerini ancak bitmediğini söyledi. 3 ay geride kalındığını açıklayan Şahin, şunları söyledi:

"4,5 ay daha 2013 yılında çalışmış olduk. Son bölümler ile ilgili siyasi partiler önerilerini verdiler. Çalışmaya devam ediyoruz. Sanıyorum bu ayın sonunda tüm bölümlerle ilgili çalışmalarımızı bitirmiş oluruz. Ancak içinde mutabakat sağladığımız madde sayısı önemli. Şu ana kadar mutabakat sağlayabildiğimiz madde sayısı 28'dir.

Bu tabiki düşük bir oran ama tekrar görüşmek üzere geriye bıraktığımız maddelerle ilgili de yeni kurmuş olduğumuz komisyon mutabakat sağlamak için çalışıyor. Mayıs ayının başına kadar bir mutabakat ihtimali var mı? Tabi komisyonun bir üyesi olarak yok demem yanlış olur. Ama bu ihtimalin zayıf olduğunu belirtebilirim."

Mehmet Ali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama bizim AK Parti olarak Genel Başkanımız da açıkladı, bir kaç defa. Eğer o masada uzlaşmayla bir metin ortaya çıkmazsa biz Ak Parti olarak kendi metnimizi hazırlar, bunu diğer siyasi partilerin bilgilerine sunarız, meclis başkanımıza veririz. Çünkü meclis başkanlığına bir anayasa teklifi verebilecek olan tek siyasi parti biziz, çünkü diğerlerin sayısı yetmiyor. En az 184 imza gerekiyor. Çünkü bizim parti olarak millete böyle bir vaadimiz var, biz yeni anayasa hedefinden Ak Parti olarak vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz."

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Tek Çıkış Yolu İlk Meclis'in Ruhu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement