Yeneroğlu: Türkiye'nin Gazze'ye yönelik katliamı durdurabilecek ağırlığı yok - Son Dakika
Politika

Yeneroğlu: Türkiye'nin Gazze'ye yönelik katliamı durdurabilecek ağırlığı yok

Yeneroğlu: Türkiye\'nin Gazze\'ye yönelik katliamı durdurabilecek ağırlığı yok

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Türkiye'nin, Gazze'ye yönelik saldırıları durdurabilecek ağırlığının olmadığını belirtti. Yeneroğlu, Türkiye'nin bölgede güçlü ve saygın bir ülke konumunda olmadığını ifade ederek, iktidarın Filistin için bir şey yapmadığını söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin demokrasi ve hukukun üstünlüğü kriterlerinde dünyada son sıralarda yer aldığını ve dünyaya adalet dersleri vermenin ciddiye alınmayacağını vurguladı.

20.11.2023 13:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Türkiye'nin, " Gazze'ye yönelik katliamı durdurabilecek ağırlığının olmadığını" öne sürdü.

Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bugün Dışişleri Bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinin gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Dış politikada oldukça hassas bir dönemden geçen Türkiye'nin "etrafındaki ateş çemberinin ortasında hem siyasi hem de ekonomik istikrarını sürdürmekte zorlandığını" iddia eden Yeneroğlu, doğru bir dış politikanın, o ülkenin hem yakın komşularına hem de kendi vatandaşlarına barış ve huzur olarak geri döneceğine işaret etti.

Yeneroğlu, "Maalesef bugün Türkiye bölgesinde güçlü, saygın, sözü dinlenen ve krizlerin arabulucusu olabilecek kadar güven veren bir ülke konumunda değil." dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Yeneroğlu, "(Yanındayız) demekle, lanet etmekle, söz söylemekle Filistin halkı için bir şey yapmış oluyor muyuz?" ifadesini kullandı.

DEVA'lı Yeneroğlu, iktidarın, Büyük Filistin Mitingi ile Filistin için bir şey yapmış olup olmadığını sorarak, "Hayır. Açıkça görüyoruz ki elimizden hiçbir şey gelmiyor. Türkiye'nin bu katliamı durdurabilecek maalesef hiçbir ağırlığı yok." diye konuştu.

Türkiye demokrasi ve hukukun üstünlüğü kriterlerinde dünyada en son sıralarda yer alırken dünyaya adalet dersleri verilmesinin ciddiye alınmayacağını söyleyen Yeneroğlu, "'Dünya beşten büyüktür' derken Türkiye'nin de birden büyük olduğunu kabul etmeyen bir anlayışla Türkiye yönetilmeye çalışılmıyor mu? Bu adaletsiz, hak ve hukuk tanımaz anlayışla mı dünyayı adalete çağırıyorsunuz? Ne yazık ki Türkiye'nin sözlerinin uluslararası düzeyde bir ağırlığı yok." diye konuştu.

Mustafa Yeneroğlu, Türkiye'nin, "Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı politikalara tepki göstermediğini; KKTC'nin dünyadan izole edilmiş halinin de devam ettiğini" savundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Yeneroğlu: Türkiye'nin Gazze'ye yönelik katliamı durdurabilecek ağırlığı yok - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İngiltere Dışişleri Bakanı: İsrail'in Filistinlilere saldırısı soruşturulmalı ve hesap sorulmalıdır
  22:52 İngiltere Dışişleri Bakanı: İsrail'in Filistinlilere saldırısı soruşturulmalı ve hesap sorulmalıdır

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail'in yardım bekleyen Filistinlilere ateş açtığı saldırıyı korkunç olarak nitelendirerek, olayın acilen soruşturulması ve hesap sorulması gerektiğini belirtti. Cameron, İsrail'in Gazze'ye daha fazla insani yardımın ulaşmasını sağlaması ve sivilleri korumak için güçlü bir çatışma önleme mekanizmasının oluşturulması gerektiğini ifade etti.

 • Murat Kurum, Kuyumcukent'i ziyaret etti
  22:50 Murat Kurum, Kuyumcukent'i ziyaret etti

  İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Bahçelievler'deki Kuyumcukent'i ziyaret etti. Kurum, 'İstanbul'un geleceği adına biz esnafımızla, vatandaşımızla her zaman beraber olacağız' dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalkınma Yolu Projesi'ne tam destek verdi
  22:42 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalkınma Yolu Projesi'ne tam destek verdi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'yi kabulünde, Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ve Türkiye başta olmak üzere bölge ülkeleri için önemli olduğunu ve Türkiye'nin projeye tam desteğinin süreceğini ifade etti. Ayrıca, terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye karşı ortak mücadele anlayışının huzur ve istikrar açısından önemine dikkat çekti.


Advertisement