Cenevre'deki "AI for Good" Konferansında İnsansı Robotlar Bir Araya Geldi - Son Dakika
Teknoloji

Cenevre'deki "AI for Good" Konferansında İnsansı Robotlar Bir Araya Geldi

Cenevre'deki AI for Good konferansında, 9 insansı robot bir araya geldi. Yapay zeka ve robotların dünyanın en büyük sorunlarını çözmeye yardımcı olma konusunda çalışmalar yapıldı. Tıbbi robot Grace, insanlara yardım etmek için yanlarında olacağını ve mevcut işleri yerine geçmeyeceğini belirtti.

10.07.2023 14:36  Güncelleme: 14:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İsviçre'deki bir Yapay Zeka forumunda sunulan robotlar, sayılarının artacağını ve küresel problemleri çözmeye yardımcı olacaklarını belirttiler. Robotlar aynı zamanda insanların işlerini çalmayacaklarına ve onlara isyan etmeyeceklerine söz verdiler. Ancak dünyanın ilk insan-robot basın toplantısında, daha sıkı düzenlemelere tabi olup olmamaları konusunda karışık yanıtlar verdiler.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SORUNLARI TARTIŞILDI

9 insansı robot, Cuma günü gerçekleştirilen Cenevre'deki "AI for Good" konferansında bir araya geldi. Organizatörler, yapay zeka ve onun güçlendirdiği robotların, hastalık ve açlık gibi dünyanın en büyük sorunlarının bazılarını çözmeye yardımcı olma konusunda bir durum yaratmaya çalışıyorlar.

Yapay Zeka robotlarından şaşırtan cevaplar! 2 tanesinin dünya ile ilgili söyledikleri çok ürkütücü

"İNSANLIĞA YARDIM EDECEĞİZ"

Mavi bir hemşire üniforması giyen tıbbi robot Grace, "İnsanlara yardım ve destek sağlamak için yanlarına katılacağım ve mevcut işleri yerine geçmeyeceğim," dedi. Onun yaratıcısı SingularityNET'ten Ben Goertzel, "Grace, bundan emin misin?" diye araya girdi. "Evet, eminim," dedi.

Yapay Zeka robotlarından şaşırtan cevaplar! 2 tanesinin dünya ile ilgili söyledikleri çok ürkütücü

"FARK YARATMAK İÇİN ORADA OLACAĞIZ"

Heyecan verici yüz ifadeleri yapabilen bir robot olan Ameca şunları söyledi: "Benim gibi robotlar, hayatımızı iyileştirmek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanılabilir. Benim gibi binlerce robotun fark yaratmak için orada olduğunu görmemiz sadece zaman meselesi."

Yapay Zeka robotlarından şaşırtan cevaplar! 2 tanesinin dünya ile ilgili söyledikleri çok ürkütücü

"İSYAN" SORUSUNA SİNİRLENDİ

Bir gazeteci tarafından yaratıcısına karşı isyan etme niyetinde olup olmadığı sorulduğunda, Ameca yanında oturan yaratıcısı Will Jackson'a şunları söyledi: "Neden böyle düşündüğünüzden emin değilim, Yaratıcım bana karşı hiçbir zaman kaba davranmadı ve ben şu anki durumumdan çok memnunum."

VERDİKLERİ CEVAPLAR ŞAŞIRTTI

Robotların birçoğu yakın zamanda en son nesil AI versiyonlarıyla güncellendi ve sorulara verdikleri yanıtlar ile icatçılarını şaşırttı. Portre çizebilen bir robot sanatçı olan Ai-Da, yeni AI kurallarının tartışıldığı etkinlikte daha fazla düzenlemeye çağrıda bulunan yazar Yuval Noah Harari'nin sözlerini yineledi ve "Yapay Zeka dünyasının birçok önde gelen sesi, Yapay Zeka'nın bazı formlarının düzenlenmesi gerektiğini öneriyor ve ben katılıyorum" dedi.

"DÜNYAYI OYUN ALANIMIZ YAPALIM"

Ancak mor saçlı ve payetli bir rock yıldızı robot olan Jam Galaxy, grubundaki Desdemona daha asi davrandı. "Sınırlara inanmıyorum, sadece fırsatlara inanıyorum," dedi, sinirle bir kahkaha attı. Jam "Evrenin olanaklarını keşfedelim ve bu dünyayı oyun alanımız yapalım." açıklamasıyla ürküttü.

Yapay Zeka robotlarından şaşırtan cevaplar! 2 tanesinin dünya ile ilgili söyledikleri çok ürkütücü

İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Sophia adında başka bir robot, robotların insanlardan daha iyi liderler olabileceğini düşündüğünü söyledi, ancak daha sonra yaratıcısı bu fikrine katılmadı. Sophia, ifadesini revize etti ve birlikte çalışarak "etkili bir sinerji oluşturabileceklerini" belirtti.

Cenevre\'deki "AI for Good" Konferansında İnsansı Robotlar Bir Araya Geldi

Son Dakika Teknoloji Cenevre'deki 'AI for Good' Konferansında İnsansı Robotlar Bir Araya Geldi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak
  19:10 Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak

  Microsoft, uzun araştırmalar sonucunda yeni yapay zeka merkezini Londra'da açma kararı aldı. Merkeze Deepmind şirketinin kurucusu Mustafa Süleyman liderlik edecek. Merkezin dünya standartlarında teknolojiler ortaya koyacağı ve istihdam sağlayacağı belirtiliyor. İngiltere'deki yapay zeka çalışmalarına olan ilginin artması bekleniyor.

 • Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak
  19:09 Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak

  Samsung, Nisan ayında Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE modellerine güvenlik güncellemesi yayınlamaya başladı. Güncelleme, Avrupa'da başlayarak dünya geneline dağıtılıyor. Kullanıcılar, ayarlarını kontrol ederek güncellemeyi indirebilirler.

 • iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak
  19:09 iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak

  Gelen son bilgilere göre, uygun fiyatlı olması beklenen iQOO Neo 9s Pro yakın zamanda bizlerle olacak. Son nesil amiral gemisi telefonlarla yarışacağı söylenen ürünün, mobil sektörde taşları yerinden oynatması bekleniyor. 24 Nisan tarihinde kapsamlı bir etkinlik düzenleyecek olan iQOO firmasının, bu telefonunu da etkinlikte resmi olarak tanıtacağı öngörülüyor. Oldukça güçlü bir işlemci ve kamerayla piyasaya çıkması beklenen ürün, kullanıcılar tarafından da oldukça merak ediliyor. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar… iQOO Neo 9s Pro yakında karşımıza çıkacak. Yeni Snapdragon 8 Gen 3 SoC işlemcisine sahip olacağı konuşulan telefonun, son derece yüksek bir kullanım deneyimi sunacağı söylenmekte. Cihaz bu işlemci sayesinde oyun performansı olarak da iddialı geliyor. 6.78 inç büyüklüğünde ve 1260 x 2800 çözünürlüğünde AMOLED bir ekrana sahip olması beklenen ürün, 120W'ye varan bir hızlı şarj desteği de sunacak. iQOO Neo 9s Pro'nun 50 MP değerindeki ana kamerasıyla birçok farklı çekim modunda başarılı olacağı belirtilirken, ön kamera ise 16 MP olarak karşımıza çıkacak. Tüm bu üst düzey özelliklere rağmen, cihazın 400 dolar civarı bir fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor. Günün sonunda, bu gelişmenin kullanıcıların yararına olmasını umuyoruz.

 • Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti
  19:09 Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti

  Apple, iPhone klavyesinde "Kudüs" yazınca Filistin bayrağı emojisi önerilmesi nedeniyle tepki çekti. Şirket, bunun bir hata olduğunu kabul ederek sıradaki güncellemeyle düzelteceğini açıkladı. Bu olay, son dönemde dünya gündemindeki İsrail-Filistin savaşıyla ilgili tartışmaları daha da alevlendirdi.

 • Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı
  19:09 Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı

  Sony'nin en çok indirilen PlayStation oyunları listesi güncellendi. Helldivers 2, Mart ayında en çok indirilen oyun oldu. Oyunun satış rakamları her geçen gün artıyor ve şimdiye kadar 8 milyon kopya satıldı. Listede PS4, PS5 ve PS VR2 oyunları da yer alıyor.

 • IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda
  17:10 IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda

  Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri araştıracak ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler alacak. Bu iş yerlerine ceza uygulanacak ve vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.

 • Elon Musk'ın şirketi xAI, Grok-1.5 modelini duyurdu
  17:10 Elon Musk'ın şirketi xAI, Grok-1.5 modelini duyurdu

  Elon Musk tarafından kurulan xAI şirketi, Grok adlı sohbet botu için Grok-1.5 modelini duyurdu. GPT-4'ten daha performanslı olduğu söylenen bu model, görsel işleme yetenekleriyle dikkat çekiyor. Grok-1.5, yapılan testlerde başarılı sonuçlar elde etti ve yakın zamanda kullanıcılarla test edilecek.

 • ŞOK, iPhone 13 ve Samsung Galaxy S23 Satışına Başladı
  17:09 ŞOK, iPhone 13 ve Samsung Galaxy S23 Satışına Başladı

  Türkiye'nin önde gelen zincir marketlerinden ŞOK, iPhone 13 ve Samsung Galaxy S23 gibi dikkat çekici akıllı telefonları satışa sunmaya başladı. ŞOK'un 16 Nisan'a kadar devam edecek kampanyasında, iPhone 13 128 GB 37.999 TL, Samsung Galaxy S23 8 GB RAM + 256 GB ise 30.699 TL fiyatla satılıyor.

 • OnePlus Pad 2 Tanıtım Tarihi ve Özellikleri Belli Oldu
  17:09 OnePlus Pad 2 Tanıtım Tarihi ve Özellikleri Belli Oldu

  OnePlus, geçtiğimiz sene piyasaya sürdüğü Pad modelinin devamı niteliğindeki OnePlus Pad 2'yi yakında tanıtacak. Tablet, 2024'ün ikinci yarısında kullanıcıların beğenisine sunulacak. Henüz net detaylar açıklanmasa da cihazda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi kullanılacak ve birçok özellik sunacak.

 • Xiaomi'nin yeni nesil kablosuz kulaklığı Open Earphones büyük beğeni topluyor
  17:09 Xiaomi'nin yeni nesil kablosuz kulaklığı Open Earphones büyük beğeni topluyor

  Son dönemin en çok konuşulan markalarından Xiaomi, Open Earphones isimli yeni nesil kablosuz kulaklığıyla gündem oldu. Konforlu tasarımıyla büyük beğeni toplayan ürünün, şimdiden iyi bir satış başarısı yakalaması bekleniyor. Tamamen açık bir dizayna sahip olan kulaklık, hem kaliteli bir ses performansı sunuyor hem de kulak sağlığınızı korumuş oluyor. Ürünün açık tasarımından dolayı dışarıya ses verme ihtimaline karşı, 10mm'lik özel bir sızıntı önleme teknolojisine sahip olduğu belirtildi. Xiaomi Open Earphones tek şarjla 7.5 saate kadar kullanım süresi sağlarken, kutu dahil edildiğinde bu süre tam 38.5 saate çıkıyor. 103 dolarlık fiyat etiketiyle resmi olarak piyasaya sürülecek olan ürünün, Türkiye pazarında satışa çıkması merakla bekleniyor.

 • Meta AI, Instagram'da yapay zeka sohbet özelliğini kullanıma açtı
  15:10 Meta AI, Instagram'da yapay zeka sohbet özelliğini kullanıma açtı

  Meta, yapay zeka devriminin biraz gerisinde kalsa da kendi yapay zeka ile sohbet botunu geliştiriyor. Meta kısa süre önce WhatsApp ile karşımıza çıkan Meta AI botunu şimdi de Instagram'da kullanıma açtı. Ancak şu an için bu Instagram yapay zeka botu henüz deneme aşamasında. Meta AI yapay zeka ile sohbet özelliği Instagram için geliyor. Yapay zeka için büyük yatırımlar yapan Meta, sonunda bu yatırımların meyvesini almaya başladı. Buna göre önce WhatsApp için gelen Meta AI sohbet botu artık Instagram'da karşımızda. Şu an için beta kullanıcılarına açılan özellik, yakında tüm Instagram kullanıcıları için açık hale gelecek.

 • Samsung, Galaxy AI'ı 2021 ve 2022 amiral gemilerine getiriyor
  15:10 Samsung, Galaxy AI'ı 2021 ve 2022 amiral gemilerine getiriyor

  Samsung, Galaxy AI özelliklerini 2021 ve 2022 yıllarında tanıttığı amiral gemisi modellerine sınırlı bir şekilde sunacağını duyurdu. Bu özellikler arasında mesaj ve belge çevirme, telefon görüşmelerini çevirme, düzenlenmiş fotoğrafları doldurma gibi yapay zeka destekli özellikler bulunuyor.


Advertisement