Çorum'da Emekliler TOKİ Konutlarının Teslim Edilmemesine Tepki Gösterdi - Son Dakika
Yerel

Çorum'da Emekliler TOKİ Konutlarının Teslim Edilmemesine Tepki Gösterdi

Çorum'da 2017 yılında Slimkent bölgesinde emekliler için yapımına başlanan TOKİ konutlarının teslim edilmemesine hak sahipleri tepki gösterdi. Hak sahipleri, uzun süredir evlerini teslim alamamanın mağduriyetini dile getirerek yetkililerden yardım istedi.

10.08.2023 19:11  Güncelleme: 23:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ERKAN KARACA

Çorum'da 2017 yılında Slimkent bölgesinde emekliler için yapımına başlanan TOKİ konutlarının teslim edilmemesine hak sahipleri tepki gösterdi. Hak sahiplerinden Mahmut Boztepe, "40 yıldır kirada oturan bir insanım. 40 yıldan sonra işte bize Allah bize bir ev nasip etti. Bunu da 4 yıldır bekliyoruz. 60 yaşından sonra bir ev sahibi oldum, onun da içine giremiyorum" dedi. Nazife Özdemir ise "Biz ölünce mi verecek evleri" diye konuştu.

Çorum'da 2017 yılında Slimkent bölgesinde emekliler için yaklaşık 750 adet TOKİ konutunun yapımına başlanmıştı. Aradan geçen beş yılın ardından halen konutlarını teslim alamayan hak sahibi vatandaşlar, bölgede toplanarak bir kez daha eylem yaptı.

"SÜREKLİ OYALIYORLAR, ARTIK BIKTIK"

TOKİ konutlarından ikinci turda kuradan çıktığını belirten Zuhal Çırak şunları söyledi:

"Kuruçay TOKİ konutlarına ikinci turda bana hak sahibisiniz dediler. Yazıldım bana 2+1 çıktı. 25 buçuk milyar para yatırdım. 4 senedir bitmedi ve ben ev sahibimle de papaz oldum. Şimdi ben sobalı evde oturuyorum kışın kızıma gidiyorum. Yazın gidiyorum Osmancık'tayım. Müteahhitler kaçıyormuş. Devletin müteahhitleri düzgün olsun. Biz özel müteahhitle çalışmıyoruz. Devletin bulduğu müteahhitle çalışıyoruz. Bu müteahhit kötüyse öbür müteahhide bir şey yapın. Biz çok mağduruz. Lütfen bize tarih vermiyorlar. Hangi zaman diyoruz ama hangi kış? Sürekli oyalıyorlar artık bıktık. Ben kiracıyım yavrucuğum ev sahibimle de sıkıntı yaşıyorum. Benim gibi yüzlerce binlerce biz paralarımızı verdik. Hiçbir ilerleme yok geliyoruz hep aynı vaziyette. Yeter artık lütfen ama. 20 Nisan'da olacak dendi. Aslında geçen sene Ağustos 28 dendi. TOKİ erteleyebiliyormuş tamam kabul ettik. Bir kereye mahsus oluyormuş. Nisan dediler yok, temmuz dediler yok. Sürekli yok şimdi de kış diyorlar yavrucuğum kış ama hangi kış? Ben yalnız Yusuf Ahlatcı'nın telefon görüşmesini bizzat duydum. Bizimle ilgisi yok. Müteahhitlerden çıkan bir sorun bu fakat kışa taşınacaklar. Çevre bakanı söz vermiş. Ne zaman ama? Eylül mü, ekim mi, kasım mı ne zaman? ya ben sobalı evde oturuyorum kızımın yanına gidiyorum Bursa'ya. Bıktık yorulduk. TOKİ'ye gel fotoğraf çekinip git. Hiçbir şekilde duyarlı değiller. Bakanlar, milletvekilleri, bizim Çorum AKP Milletvekili bizle ilgisi yok. Kimle ilgili var? Sen hükümetsin. Bu sorunu çözeceksin."

"BİR AN ÖNCE EVLERİMİZİN TESLİM EDİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Evlerinin bir an önce teslim edilmesini isteyen Davut Yüksel şu şekilde konuştu:

"Ben Kuruçay Köyü'nde ikamet ediyorum. Bana da ikinci turda çıktı. Bir an önce evlerimizin teslim edilmesini istiyoruz. Neden derseniz, benim de çocuğum var kirada duruyor. Köyde ikamet ediyorum ama burada kalacağım. Bir an önce yapılması lazım hem bir an önce de biz borçlarımızı da ödeyelim. Taksitlerimiz uzuyor. Ne kadar ödeyeceğimizi bilemiyoruz. Burada hem devletin kaybı var. Hem vatandaşın bizlerin de kaybı var. Burada devlet hem kendini hem vatandaşı düşünüp buraları bitirip bize teslim etmesini istiyoruz."

TOKİ konutlarına oğluna düğün yapmak için yazıldığını söyleyen Mehmet Reşat Karakaş, "Biz toplu konuta oğlum Tarık Karakaş adına girdik. Bekardı ona düğün yapmak için. Şu anda düğün de yapamadık. Artık kiraya geçireceğiz. Bir an evvel buranın bitip kendi evlerine geçmesini istiyoruz. 1,5 yıldır düğünü erteledik ev olmadığı için kira da malum yüksek zaten. Onun için bekledik. En son Eylül'ün 4'üne gün aldım. Çocuklar ya bizim evde duracak ya kayınpederin evinde duracak. Öyle bir şey hayatlarını sürdürecekler işte" dedi.

"BİZ ÖLÜNCE Mİ VERECEKSİNİZ EVLERİ"

Mahmut Boztepe isimli vatandaş ise, "40 yıldır kirada oturan bir insanım. 40 yıldan sonra işte bize Allah bize bir ev nasip etti. Bunu da 4 yıldır bekliyoruz. 60 yaşından sonra bir ev sahibi oldum, onun da içine giremiyorum. Lütfen devlet yetkililerimizden, TOKİ yetkililerinden, ilimizin valisinden, belediye başkanından bizlere yardımcı olup bu evlerimizi konutlarımızı bir an önce bizlere teslim etsinler" diye konuştu.

Kendisinin ameliyatlı ve kızıyla birlikte kaldığını söyleyen Nazife Özdemir ise şunları söyledi:

"6 senedir bekliyoruz. 6 senedir bir ev alaydık şimdiye kadar borcunu öderdik değil mi? Bize yazık değil mi? Bir an evvel evlerimizi istiyoruz bize versinler. Biz de rahatlayalım. Herkes kirasını arttırıyor. ya anam geliyor diyor ya babam geliyor diyor. Emekli Derneği Başkanı 6 senedir neden yapmadı bu işi? Hükümete güvendim ama 6 senedir bekliyorum. Yazık değil mi? Bu ay vereceğiz diyorlar vermiyorlar. Yusuf Ahlatcı 'ben emeklilerin evini 7. ayda mutlaka vereceğim' dedi. Niye vermiyor. Niye sözünde durmuyor. Koskoca adam sözünde durmaz mı? Biz ölünce mi verecek evleri" dedi.

Çorum\'da Emekliler TOKİ Konutlarının Teslim Edilmemesine Tepki Gösterdi
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Çorum'da Emekliler TOKİ Konutlarının Teslim Edilmemesine Tepki Gösterdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi
  23 Şub AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, yıllardır hizmet alamadıklarını söyleyen Mahmudiye ilçesinin Türkmenmecidiye ile İsmetpaşa mahallelerini ziyaret ederek, vatandaşlara 'çözüm sözü' verdi.

 • İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip
  23 Şub İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan Rüzgar ve Toprak Ceyhan kardeşler, babalarının mesleği sayesinde motosiklet sporuna ilgi duymaya başladı. Şimdiden 3 kupa kazanan kardeşler, 2024 Türkiye Pist ve Süpermoto Şampiyonası'nda birinci olmak için antrenmanlarını sürdürüyor. Babaları tarafından desteklenen Rüzgar ve Toprak, gelecekte başarılı birer sporcu olmayı hedefliyor.

 • Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi
  23 Şub Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi

  İstanbul'da terzilik yapan Züleyha Akgül, Hatay'da depremzede kadınlara çadırda dikiş eğitimi vererek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Akgül, çocuklarla oyuncak yapma etkinliğine annelerin de katılmasıyla dikiş öğretme fikriyle harekete geçti. Hatay'da kurduğu atölyede depremzede kadınlara dikiş eğitimi veren Akgül, onların meslek sahibi olmalarını ve ev bütçelerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Proje kapsamında yaklaşık 50 kadına dikiş eğitimi verildi ve kadınlar ürettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor.

 • AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir
  23 Şub AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir

  31 Mart yerel seçimleri için geri sayım devam ederken AK Parti tarafından yapılan araştırmalarda İstanbul'da yarışın halen kafa kafaya olduğu belirtildi. Üsküdar, Sancaktepe, Çekmeköy ve Beyoğlu'nda bıçak sırtı bir yarış olabileceği değerlendirilirken Üsküdar için "Gittikçe Kadıköy'leşiyor" yorumu yapıldı.

 • Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor
  23 Şub Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor

  AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, yaklaşan yerel seçim öncesinde Cumhur ittifakı belediye başkan adaylarının millete hizmetkar olmak için kentin altını üstüne getirdiklerini söyledi.

 • Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu
  23 Şub Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu

  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, çalışma döneminde kendisine eşlik eden muhtarlarla bir araya geldi. Buluşmada Filiz Başkan, 25 yıl boyunca Zafer Mahallesi'nde muhtarlık yapan Derviş Dede'ye teşekkür plaketi verdi.

 • İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan Campanar Mahallesi'ndeki 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, ekiplerin yoğun çabaları sonucu gece saatlerine doğru söndürülebildi.

 • Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor
  23 Şub Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor

  Çanakkale'de kadın çiftçilerin süs bitkileri sektöründe üretime başlaması için protokol imzalandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Ziraat Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile üreticilere başlangıç materyali sağlanacak ve satış-pazarlama desteği verilecek. Proje kapsamında kadın çiftçilere eğitimler verilecek ve üretim seraları gezilecek. Temmuz ayında süs bitkisi üretimine geçilecek ve ürün ihracatı desteklenecek.

 • CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler
  23 Şub CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler

  CHP Ankara Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, seçim ziyaretleri sırasında gördüğü yabancı uyruklu çocukları işaret ederek ''Ben bunları gönderirim, bu çocuklar büyüdüğü zaman bizim memleketimize büyük sorun olacak.'' dedi.

 • İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, binanın dış cephesinde bulunan son derece yanıcı poliüretan kaplama nedeniyle hızla yayıldı. Söndürme çalışmalarında 22 itfaiye ekibi görev aldı ve yangın gece saatlerine doğru kontrol altına alındı.

 • Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu
  23 Şub Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu

  Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Aşağı Görle Mahallesi'nde yerel halkla buluştu. Mahalle ziyaretleri kapsamında gerçekleşen etkinlikte Kaymakam Gündoğdu, vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet ederek, mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

 • Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı
  23 Şub Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı

  Samsun'un Havza ilçesinde düzenlenen Yurdum Spor Yapıyor Havza Voleybol Halk Turnuvası başladı. Turnuvada 16 takım mücadele edecek ve final müsabakası 9 Mart'ta oynanacak. Takımlar, kadına karşı şiddet konusunda farkındalık sağlamak amacıyla sahaya 'Kadına şiddete karşıyım de' yazılı pankartlarla çıktılar. Ayrıca turnuvaya başvuru yapan takımların gönüllülük esasıyla topladığı 16 bin lira, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı hesabına yatırıldı.


Advertisement