Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Oda Başkanları Tatvan'a Hayran Kaldı - Son Dakika
Yerel

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Oda Başkanları Tatvan'a Hayran Kaldı

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Oda Başkanları Tatvan\'a Hayran Kaldı

Bitlis'in Tatvan ilçesine, yarın yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının açılış törenine katılmak için gelen çevre il ve ilçelerin ticaret ve sanayi odası (TSO), ticaret borsası (TB) başkanları ve meclis üyeleri gördükleri doğal...

14.05.2012 10:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bitlis'in Tatvan ilçesine, yarın yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının açılış törenine katılmak için gelen çevre il ve ilçelerin ticaret ve sanayi odası (TSO), ticaret borsası (TB) başkanları ve meclis üyeleri gördükleri doğal güzelliklere hayran kaldılar.

Ağrı, Adıyaman, Ardahan, Batman, Doğubeyazıt, Erciş, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Oltu, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van ve Yüksekova TSO ile Batman, Diyarbakır, Elazığ, Kars, Malatya ve Van TB yönetim kurulu başkanları ile meclis üyeleri, gün içerisinde Tatvan'da yapmış oldukları gezi ve gözlemlerden sonra Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası'nın misafiri olarak Tatvan Adabağ Alışveriş Merkezi'nde akşam yemeğine katıldılar.

Düzenlenen yemekte bir konuşma yapan Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan, misafirlerini Bitlis ve ilçelerini gezdiklerini, ardından da akşam yemeği için bir araya geldiklerini belirtti.

Dağdağan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katılımıyla yarın saat 10: 00'da Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının açılış töreninin gerçekleştirileceğini, vergi rekortmenleri ödül töreni, kokteyl, Bitlis milletvekilleri ile öğle yemeği programı gerçekleştirileceğini söyledi. Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası'nın bu yıl 40'ıncı yılını doldurduğunu da açıklayan Başkan Dağdağan, yapılacak olan açılış ve vergi rekortmenleri ödül töreni için bölgeden 27'ye yakın oda başkanının Tatvan'a geldiğini dile getirdi. Bu yılın kendileri için büyük önemi olduğuna vurgu yapan Dağdağan, bir yandan odanın açılmasının yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini 60'ıncı yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek "Bölge oda başkanlarını imkanlar dahilinde ilçemizi gezdirdik. Bunun yanı sıra ilimizi tanıtacak olan küçük çaplı bir tanıtım CD'si hazırladık. Misafirlerimize takdim edeceğiz. Ayrıca açıklanan yeni teşvik paketinde altıncı bölge olmamız münasebetiyle inşallah uygulama yönetmeliği de açıklandıktan sonra yatırımcıları ve müteşebbisleri buraya çekmeye çalışacağız" dedi.

Yeni Teşvik Paketi'ne de değinen TATSO Başkanı Dağdağan, "Yıllarca çıkan teşvik yatırımları, gerçek yatırımcıyı batırmaktan ve ülke kaynaklarını heba etmekten öteye gidememiştir. Çok değil bundan bir önceki teşvik yasasında Düzce, Osmaniye illeri ile bir Bitlis, bir Muş, bir Hakkari illeri aynı kategoride değerlendiriliyordu. Soruyorum sizlere saygı değer iş adamlarımız, siz olsanız kalkınmada son sırada bulunan Bitlis, Hakkari ve Muş'a mı Düzce'ye Osmaniye'ye mi yatırım yapardınız. Sadece iş adamının yapması gereken doğruyu yapsak Düzce'ye ve Osmaniye'ye yatırım yapmamız gerekirdi" şeklinde konuştu.

Tatvan'ı gezme ve tanıma fırsatı bulduğunu ve Tatvan'ı çok beğendiğini belirten Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy, Tatvan'ı çok güzel ve kendini aşmış bir ilçe konumunda gördüğünü söyledi.

Tatvan'ın imrenilecek bir ilçe konumunda olduğunu söylemenin mümkün olduğunu dile getiren Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güvensoy,"Tatvan Sanayi Ticaret Odası Başkanı ve ekibi bizleri çok güzel bir ortamda ağılayıp misafir ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Şunu da ilave etmek gerekirse, Tatvan Doğu Anadolu'nun çok önemli gelip görülmeye ve gezilmeye değer bir yer olduğunu belirterek herkesi bu güzel ve şirin ilçeyi görmeye, gezmeye davet ediyorum" diye konuştu.

Tatvan'ı daha iyi tanımak ve gezmek için özellikle erken gelmek istediğini vurgulayan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Tatvan'ın Vangölü kıyısında yer almasının Tatvan'ı gelişim açısından avantajlı kıldığını bu sebeple Tatvan'da turizme yönelik yatırımların yapılması gerektiğini söyledi.

Tatvan'ın şirin ve güzel bir ilçe konuma sahip olması nedeniyle yatırımcılar açısından cazip bir bölge olacağına inandığını ifade eden Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Akyıl, Tatvan insanı ve Tatvan'ın cıvıl cıvıl olduğunu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yemekte konuşma yaparak, gündemde olması gereken asıl konunun Erciş ve Van depremi olduğunu söyleyen Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat ise, "Ben bugün Ağrı'dan Tatvan'a gelirken Erciş'ten geçtim. Şuanda Erciş'te ciddi anlamda bir sıkıntı var. Bu sıkıntılar nedeniyle buradan dönerken de Van üzerinden gideceğim. Yarın da bu deprem konusunu gündeme getirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Ayrıca, misafirperverliğinden ve bu güzel karşılamasından dolayı Tatvan TSO Başkanı Bilal Dağdağan'a da teşekkür etmek istediğini belirten Erat, konuşmalarında şunlara değindi:

"Biz bu teşvik yasasından önce şunu söylüyorduk. Lütfen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki az gelişmiş illeri 5'inci bölgeye alsınlar diye sesleniyorduk. Ancak 6'ıncı bölge oldu. Bu bizim için çok iyi. Biz başkanlar aktif olup buralardan çıkan iş adamlarını bölgemize çekersek, bu bölge için çok önemli bir gelişme olur. Bu yeni teşvik yasasının önemi ve anlamı çok iyidir ve bölgemize de çok şey katacaktır. Bu yeni teşvik yasası ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun."

Erciş TSO Başkanı Abdulkadir Arslan da, Erciş depremi olduğu günden bu yana yaklaşık 6 ay zaman geçtiğini ve esnafların imkansızlıklardan dolayı dükkanını kapatmış durumda olduğunu söyledi. Esnafların işçiler veya memurlar gibi aydan aya belli bir gelirleri olmadığına dikkat çeken Arslan, şöyle konuştu:

"Esnaf, tüccar ve çiftçiler imkansızlıktan dolayı evlerinde oturuyor. Çünkü bunlar işçi veya memur değiller ve belli bir gelirleri yoktur. Ayrıca bunlar borçludurlar. Bu esnafların iş yerleri yıkılmış ve imkanları olmadığı için ancak evlerine kapanabilmiştirler. Şimdiye kadar bu insanlar için hiçbir şey yapılmamıştır ve bu insanlar mağdurdur. Eğer bu günden sonra devlet bu insanlar için bir yardım eli uzatırsa çok iyi olur. Başkanımız da gelip Erciş'teki durumu gördü. Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı da Erciş'i ziyaret etti. Bizim hükümetten beklentimiz, esnaflarımızı bankalara yönlendirmeden bir çare bulmalarıdır. Çünkü esnaflarımız borçlu iken depremden dolayı iş yerlerinden oldular. Bu nedenle bankalardan para alabilecek durumda değildirler. 2 bin 500 esnafımız KOSGEB'e müracaat ettiler. Bunların dosyalarından bin 150'si kabul edildi. Bunlardan da ancak 500 esnafımız faydalanabildi. Geriye kalan esnaflarımız hiçbir şekilde faydalanamadı. Çünkü bu insanların kredi kartı ve çek sorunları ile vergi burçları vardı" diye konuştu. - BİTLİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Oda Başkanları Tatvan'a Hayran Kaldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının 104. kuruluş yıl dönümünü kutladı
  06 Nis Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının 104. kuruluş yıl dönümünü kutladı

  Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının (AA) kuruluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Çakır, AA'nın Türkiye'nin sesini dünyaya duyurmakta büyük bir rol oynadığını belirterek, kurumun başarılı çalışmalarına ve güvenilir habercilik anlayışına vurgu yaptı. Ayrıca, Anadolu Ajansının kuruluşunda emeği geçenleri şükranla anarak, tüm çalışanlara başarılar diledi.

 • Dublin'deki Müslümanlar Ramazan Ayında Bir Araya Geliyor
  06 Nis Dublin'deki Müslümanlar Ramazan Ayında Bir Araya Geliyor

  İrlanda'nın başkenti Dublin'deki Müslümanlar, her ramazan düzenlenen iftar programlarında bir araya geliyor. Dublin'deki İslam Kültür Merkezi, iftar programlarına ev sahipliği ederek, ülkede yaşayan Müslümanların bir araya gelmesine vesile oluyor. İslam Kültür Merkezi Müdürü Ahmed Husain ve Sosyal Yardım Ofisi Temsilcisi Amilah Ali ile iftarlara katılanlar, AA muhabirine ramazan ayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 • MHP Ürgüp'te seçimleri yenileme kararı aldı
  06 Nis MHP Ürgüp'te seçimleri yenileme kararı aldı

  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ürgüp'te yapılan usulsüzlüklere yapılan itirazlar sonucunda seçimlerin yenilenmesi kararı alındığını duyurdu.

 • Ruanda Soykırımı: Uluslararası Güçlerin Vekalet Savaşı
  06 Nis Ruanda Soykırımı: Uluslararası Güçlerin Vekalet Savaşı

  Ruanda'da 1994'te yaşanan soykırımın mağdurları, soykırımın uluslararası güçlerin vekalet savaşından kaynaklandığını ve uluslararası toplumun sessiz kaldığını eleştiriyor. Sağ kurtulanlar, soykırımın önlenebilir bir insanlık felaketi olduğuna inanıyor. Soykırımın nedeni toprak ve kaynakların kontrol altına alınması isteği olarak belirtiliyor. Ruanda hükümetinin cezalandırma, inkar ve manipülasyonlarına inanılmaması gerektiği vurgulanıyor.

 • BTK Akademi, Anadolu'nun farklı bölgelerinde eğitim programları açacak
  06 Nis BTK Akademi, Anadolu'nun farklı bölgelerinde eğitim programları açacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren BTK Akademi, lise ve üniversite öğrencilerine siber güvenlikten yapay zekaya kadar çeşitli konularda eğitimler verecek. İstanbul ve Ankara'nın ardından Anadolu'nun farklı bölgelerinde açılacak programlarla gençlerin bilgi ve birikim düzeylerini artırması hedefleniyor. Eğitimler ücretsiz olarak sunulacak ve katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç: Seçime gölge düşürmeye çalışanlara aman vermeyerek başarılı olduk
  06 Nis MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç: Seçime gölge düşürmeye çalışanlara aman vermeyerek başarılı olduk

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, Ürgüp ilçesinde seçimlerin yenilenmesi kararına ilişkin yaptığı açıklamada, MHP'nin usulsüzlükleri takip ettiğini ve hukuki mücadelede başarılı olduğunu belirtti. Kılıç, seçimlerin 2 Haziran 2024'te yenileneceğini ve MHP'nin adayı Mustafa Öz ile birlikte Ürgüp için çalışacaklarını ifade etti.

 • Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti
  06 Nis Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti

  Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti. Ziyarette ilçenin genel durumu ve belediyenin geleceğe yönelik projeleri üzerinde konuşuldu.

 • CHP'li Kadir Aydar Ceyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladı
  06 Nis CHP'li Kadir Aydar Ceyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladı

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ceyhan'da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak görevine başladı. Aydar, binlerce Ceyhanlıya hitap ederek teşekkürlerini iletti ve 112 mahallesinde yoğun şekilde hizmet vereceklerini vurguladı.

 • Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük mazbatasını aldı
  06 Nis Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük mazbatasını aldı

  Malatya'nın Pütürge ilçesinde seçimleri kazanarak yeniden başkanlığa seçilen Mikail Sülük mazbatasını aldı. İkinci dönem için mazbatasını alan Sülük, çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

 • Türkiye'nin İhracatında 14 İl 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat Gerçekleştirdi
  06 Nis Türkiye'nin İhracatında 14 İl 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat Gerçekleştirdi

  Ticaret Bakanlığı, yılın ilk çeyreğinde 14 ilin 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye ekonomisinin büyüme gösterdiği ve ihracatın arttığı belirtilen açıklamada, illerdeki ihracat artışlarının yerel kalkınmaya katkı sağladığı ifade edildi.

 • Mustafakemalpaşa'nın 47. Belediye Başkanı Şükrü Erdem göreve başladı
  06 Nis Mustafakemalpaşa'nın 47. Belediye Başkanı Şükrü Erdem göreve başladı

  CHP'li Şükrü Erdem, mazbatasını alarak yeni görevine resmen başladı. Erdem, halka layık olmak için var gücüyle mücadele edeceğini belirtti.

 • Bilecik Pazaryeri'nde Yerel Gazeteci 1 Oy Farkla Muhtar Oldu
  06 Nis Bilecik Pazaryeri'nde Yerel Gazeteci 1 Oy Farkla Muhtar Oldu

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Gümüşdere köyünde yapılan muhtarlık seçiminde yerel gazeteci Sedat Ceylan, en yakın rakibine 1 oy fark atarak köyün yeni muhtarı seçildi. Ceylan, 6 yıldır ulusal ve yerel haber muhabiri olarak görev yapmaktadır.


Advertisement