Filiboz Mescidi'nde 168 yıl sonra ilk namaz kılındı - Son Dakika
Yerel

Filiboz Mescidi'nde 168 yıl sonra ilk namaz kılındı

Filiboz Mescidi\'nde 168 yıl sonra ilk namaz kılındı

Osmangazi Belediyesi, Bursa'nın en eski yerleşim yeri olan Hisar'da tarihi dokuyu yeniden gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Bursa'nın kuşatması sırasında Türklere yardım eden ve daha sonra Müslüman olup, Osmanlı'da yöneticilik yapan Bizanslı Filiboz oğlu Hayrettin'e ait mescit, Osmangazi Belediyesi tarafından yeniden ayağa kaldırıldı. Aslına uygun şekilde inşa edilen Filiboz Mescidi'nde 168 yıl sonra ilk namaz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan'ın katılımıyla kılındı. Osmangazi Belediyesi, Bursa İpek Yolu'nu hayata geçirerek tarihi dokuyu adım adım işleyerek önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

22.12.2023 17:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Filiboz Mescidi'nde 168 yıl sonra ilk namaz kılındı

Osmangazi Belediyesi Bursa İpek Yolu'nu hayata geçiriyor

BURSA - Osmangazi Belediyesi, Bursa'nın en eski yerleşim yeri olan Hisar'da tarihi dokuyu yeniden gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Bursa'nın kuşatması sırasında Türklere yardım eden ve daha sonra Müslüman olup, Osmanlı'da yöneticilik yapan Bizanslı Filiboz oğlu Hayrettin'e ait mescit, Osmangazi Belediyesi tarafından yeniden ayağa kaldırıldı. Aslına uygun şekilde inşa edilen Filiboz Mescidi'nde 168 yıl sonra ilk namaz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan'ın katılımıyla kılındı.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nden başlayarak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ve Hisar'a kadar olan güzergahta tarihi dokuyu adım adım işleyerek Bursa İpek Yolu'nu hayata geçiren Osmangazi Belediyesi, bu tarihi yapılardan biri olan Filiboz Mescidi'ni ilk günkü haline uygun şekilde rekonstrüksiyon çalışmasıyla birlikte inşa etti.

Filiboz Mescidi ve Eski Bursa'ya özgü şehir bostanını yeniden ortaya çıkaran çevre düzenlemesi kılınan cuma namazının ardından törenle açıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, önceki dönem Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kamil Bayramiç, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Adnan Kurtuluş, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

"Tarihi mirasa sahip çıkıyoruz"

Tarihi yapının açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmanlı'nın kurulduğu topraklarda modern şehri inşa ederken, tarihi mirasın korunması ve geleceğe taşınmasına yönelik örnek çalışmalara da imza attıklarını belirtti. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Macera Bursa, Atletizm Salonu, Osmangazi Meydanı gibi Bursa'ya değer katan hizmetlerin Bursa'ya kazandırdıldığını hatırlatan Başkan Dündar, "Bunların yanında tarih ve kültür şehri Bursa'da tarihi dokunun ortaya çıkması ve ayağa kalkması noktasında önemli çalışmalarımız var. Panorama Müzesi'ni inşa ettikten sonra burada sanal ortamda gördüklerimizi gerçek olarak hayata geçirmek için kolları sıvadık. Kayhan Çarşısı, Okçular ve Uzun Çarşı,

Yorgancılar Çarşısı, Geyve, Tuz, Fidan Han, İç Fidan Han, Ulu Çarşı, Ulu Cami Caddesi, Vaiziye Medresesi ve Nilüfer Köylü Pazarı'nda da çalışmalar yaptık. Tahtakale Çarşısı Bursa'nın önemli çarşılarından bir tanesi, o bölgede 54 tane dükkanı ihya ederek ayağa kaldırdık." dedi.

Hisar Bölgesi'nde etap etap önemli çalışmalar yaptıklarına değinen Başkan Dündar, "

Hisar bölgesinin kentsel tasarım projesini ortaya çıkarttık. Göreve geldiğimiz günden itibaren burada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hisar bölgesinde Kale Sokak, Osmangazi Çıkmazı, Sümbüllü Bahçe Konağı, Surüstü Yapı, Haraççıoğlu Medresesi, Oruçbey Caddesi, Arkeopark, Üftade Türbesi-Hisar Önü projesi ve şuanda açılışını yapmış olduğumuz Filiboz Mescidi ve kent bostanıyla birlikte tarihi dokuyu ayağa kaldırdık. Yaptığımız projelerle Bursa İpek Yolu'nu yeniden ayağa kaldırıyoruz. Hisar bölgesinde, eski dönemin mahalle kültürünü ve kendi mimarimizi görüyoruz. Filiboz Mescidi ve kent bostanı projesiyle birlikte bölgede yeni bir nefes alacak mekan ortaya çıktı. Haftaya da Arkeopark'ta temel atma çalışması yapacağız." ifadelerini kullandı.

Alparslan: "Yitik hazinelerimizin ihya edilmesi mutluluk verici"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan da yaptığı konuşmada Bursa'nın en tarihi merkezlerinden biri olan bu bölgede kıymetli eseri hizmete açmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Tarihi mescidin yeniden yapılarak hizmete açıldığını ifade eden Alparslan, "Bu mescidin yapımında ve ihyasında görev almış, sorumluluk üstlenmiş tüm çalışanlardan Allah razı olsun. Bursa'mız tarih ve kültür açısından çok önemli şehirlerimizin başında gelmekte ve Hisar Bölgesi bunun en önemli merkezi bölümlerinden bir tanesi. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak böyle tarihi mekanlarımızda yitik hazinelerimizi tekrar ihya ederek hayat kazandırmış ve restorasyon yapılmış çalışmaları görünce çok mutlu oluyoruz. Bu eserler yapıldıkça Türkiye'nin ülkemizin değeri, markası kültürel ve turizm anlamında çok üst seviyelere geliyor. Dünyada parmakla gösterilen bir düzeye geliyor. Osmangazi Belediye Başkanımız, ilçede yaptığı ve yapacağı çalışmaları anlattı. Bunlar tarihimizin ayağa kaldırılması açısından son derece önemli çalışmalar." diye konuştu.

Günümüzde yeryüzünde büyük zulümlerin yaşandığını anlatan Bakan Yardımcısı Alparslan, "Adına gelişmiş ülke denilen devletler, bu acıları önlemek yerine tam tersine teşvik ediyorlar. Gazze'de suçsuz insanların ve masum çocukların öldürülüyor. Osmanlı'nın uygarlığı gibi devletler olsaydı, bunlar yaşanamazdı. Biz de Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını coşkuyla kutladık. Bundan sonra ikinci yüzyıl, Türkiye Yüzyılı olsun diye çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da Bursa'nın tarihi bir kent olduğuna dikkat çekerek, "Bu tarihi kenti mutlaka muhafaza etmemiz lazım. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, bu mirasa sahip çıkıyor. Bu eserleri koruyarak, gelecek nesillere ulaştırmamız gerekiyor. Bu hizmette emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Mahalle kültürünün geliştirilmesinde bu tür mescitlerin çok büyük bir önemi var. Bu camileri gençlerimizle doldurmamız lazım. Gençlerin olmadığı camiler mahzun camilerdir. Çocukların ve vatandaşların olmadığı camiler ise yetim ve öksüz camilerdir" ifadelerini kullandı.

Bursa İl Müftü Vekili Nurullah Koçan da yaptığı konuşmada, tarihi mescitte 168 yıl sonra ilk defa namaz kılınmasına vesile olduğu için Başkan Dündar'a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Filiboz Mescidi'nin açılış kurdelası dualarla kesildi. Bakan Yardımcısı Nadir Aplarslan ve beraberindekiler, daha sonra Osmangazi Belediyesi'nin Hisar Arkeopark kazı alanındaki çalışmaları yerinde inceledi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Filiboz Mescidi'nde 168 yıl sonra ilk namaz kılındı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement