Meram'dan özel bireylere özel proje: DOSD Meram - Son Dakika
Yerel

Meram'dan özel bireylere özel proje: DOSD Meram

Meram\'dan özel bireylere özel proje: DOSD Meram

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD Meram, gerçekleştirilen tanıtım programı ile kamuoyuna tanıtıldı.

01.08.2023 15:28  Güncelleme: 17:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD Meram, gerçekleştirilen tanıtım programı ile kamuoyuna tanıtıldı.

Meram Belediyesi, NEÜ ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD Meram'ın detayları düzenlenen tanıtım programı ile kamuoyuyla paylaşıldı. Belediye, üniversite, milli eğitim ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle oluşturulmuş Türkiye'deki ilk ve tek merkez olan DOSD Meram'ın tanıtım programı Konya'nın siyaset, STK, medya ve iş dünyasını buluşturdu. Projeye öncülük eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş yaptığı konuşmada, kadim şehir Konya'da DOSD Meram ile down sendromlu bireylerin hayatına dokunmak için yola çıktıklarını ifade etti. Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD'un belediye, üniversite, milli eğitim ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle oluşturulmuş ve eğitim modeliyle de Türkiye'deki ilk ve tek merkez olacağını kaydeden Başkan Mustafa Kavuş, "DOSD Meram ile down sendromlu bireylerin yaşama katılımlarını ve hayatın içindeki rolleri üstlenebilmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için kurduğumuz DOSD Meram ile down sendromlu özel bireylerin fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal gelişimlerini, bireysel özelliklerinin izin verdiği sınırlar içerisinde en üst noktaya çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

"Eğitimlerle down sendromlu bireylerin hayatları kolaylaşacak"

Durunday Mahallesi'nde kurulacak merkezin 8 bin 835 metrekare arsa alanı içerisinde, eğitim birimleri, sosyal tesis, idari birimler, rehabilitasyon uygulama alanı dahil bin 340 metrekare kapalı alana ve 5 bin metrekare yeşil alana sahip olacağını kaydeden Başkan Kavuş, "Merkezimizde 6 bireysel eğitim sınıfı ve 2 grup eğitim sınıfı olacak. Bireysel sınıflarımızda haftada 240 saat eğitim, grup sınıflarımızda ise haftada 192 saat eğitim imkanı sağlanacak ve binamızda spor atölyemiz, fizik tedavi merkezimiz ile konaklama alanlarımız yer alacak. Down sendromlu bireylerimize kapalı ve açık alanlarda sunacağımız uygulamalı eğitimlerimiz sayesinde bu özel çocuklarımızın dil ve motor becerilerini kıymetli uzmanlarımızın özgün programlarıyla geliştirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Başkan Kavuş'un ardından down sendromlu bireyler ve aileleri adına konuşma yapan Konya Down Sendromluları Derneği Başkanı Hakkı Kutlu da merkezin her türlü ihtiyaca yanıt vermeye hazır bir tesis olarak planlandığına dikkat çekti. Down sendromlu çocuklar ve aileleri olarak bu merkezle birlikte dostluğu müşahhas bir şekilde yanlarında hissettiklerini ifade etti.

Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi DOSD'un startının 1,5 yıl önce verildiğinin altını çizen Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Munlafalıoğlu, bu çatının down sendromlu çocuklara, bireylere ve onların fedakar ailelerine en güzel şekilde hizmet vermek için hazırlandığını kaydetti. Down sendromlu bireylerin, hayata karşı mücadelelerinde yanlarında durmak, eğitimlerine katkı sunmak, ailelerine destek vermek ve topluma dahil olmalarını sağlamak için hayata geçirilen merkezin yakın zamanda çalışmalarına başlayacağını belirten Munlafalıoğlu, merkezin şehre kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Projenin paydaşlarından ve derneğin kurucu üyelerinden Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de milli eğitim camiası olarak engelli bireylerin eğitimleri noktasında sosyal bir duyarlılık gösterdiklerinin altını çizdi. Yiğit, "Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Destek Merkezi profesyonel anlamda eğitim hizmeti vererek onların hayata en iyi şekilde hazırlanmalarına ve etkin bir rol üstlenmelerine katkı sunacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmasına "Tarihi noktada önemli bir günü müşahede ediyoruz" diyerek başlayan proje paydaşı NEÜ Rektörü ve derneğin kurucu üyelerinden Cem Zorlu Konya belediyelerinin sosyal projeleri ile Türkiye'de ses getiren başarılara imza attığına vurgu yaptı. Başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere merkez 3 ilçenin pek çok sosyal alanda boşluk doldurduğunu kaydeden Rektör Zorlu, "Karatay Belediye'mizin Alzheimer Merkezi ve Selçuklu Belediyemizin SOBE hizmetlerinden sonra Meram Belediyesi'nin de başlattığı projeye destek vermiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üniversiteler sadece bilim üretilen bir merkez değil o bilimin sosyal hayata aktarma kanallarını açan önemli kuruluşlardır. Biz, bu noktada elimizden gelen bütün imkanları seferber ediyoruz. DOSD Projesi de sadece maddi boyutu olan değil manevi boyutu olan bir projedir. Projeye rehberlik eden Meram Belediyesi'ne ve diğer paydaşlara teşekkür ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Dezavantajlı çocuklara ve bireylere sahip çıkılması, üst seviyede ihtiyaçlarının karşılanması ve istedikleri programların hazırlanmasının kendilerini hem sevindirdiğini hem de duygulandırdığını belirten Meram Kaymakamı Ali Murat Kayhan DOSD Projesi'nin bu yönüyle ulvi bir proje olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak şehri geliştirmek için büyük çaba ve gayret sarfettiklerini belirterek sözlerine başlayan derneğin kurucu üyelerinden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bu çerçevede 'Konya Modeli Belediyecilik' anlayışının artık tüm dünyanın kabul ettiği bir slogan haline geldiğinin altını çizdi. Bu modelin birbiriyle rekabet eden değil ortak çözümler üreten kurumların önünü açtığını belirten Başkan Uğur İbrahim Altay, Karatay'da bulunan Alzheimer ve Selçuklu'da bulunan SOBE'den sonra Meram'da da Down Sendromlular Yaşam Destek Merkezi'nin açılmasının bu modelin en güzel örneği olduğunu söyledi.

"DOSD Konya'nın en anlamlı ve en güzel markalarından biri olacak"

"İlçe belediyelerimizin her ne kadar sınırları ayrı olsa da Konya'da birlikte yaşıyoruz" diyen Başkan Altay, "İlçe belediyelerimizin her alanda proje üretmelerinin yerine spesifik alanlarda Türkiye'ye örnek olacak işler yapması önemlidir. DOSD da şehrin yeni markalarından biri olacak. İnşallah bu merkez de çocuklarımız ve aileleri için önemli imkan sağlayacak. Aileleri bir araya getirerek sorunlarını konuşmaya ve birbirlerinin çözüm önerilerini dinleme fırsatı verecek. Büyük fedakarlıklarla kurulan merkezin hayata geçmesinde kurumlar arası dayanışma ve ilişkilerin önemi bir kez daha görülmüştür. Özellikle Konya Emniyet Müdürlüğü'müz ve Emniyet Müdürümüz Engin Dinç'in bu merkezin oluşmasındaki katkısı çok önemlidir ve kendisine özel bir teşekkürü borç bilirim. İnşallah bu merkez, bizi cennette karşılayacak bir müjde olacaktır. Sebep olan herkese sonsuz şükranlarımı iletiyorum" şeklinde konuştu.

Konya'nın pek çok konuda olduğu gibi dezavantajlı gruplar ve engelli bireyler için yaptıklarıyla da Türkiye'ye örnek olduğunu belirten derneğin kurucu üyelerinden AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ise şehrin bu örnekliğini en çok deprem zamanında ortaya koyduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Down Sendromlular Yaşam Destek Merkezi'nin kurumlar arası protokolü Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, NEÜ Rektörü Cem Zorlu, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ve Meram Down Sendromlu Bireyler Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Munlafalıoğlu tarafından imzalandı. Programın sonunda down sendromlu özel bireylerle birlikte sahneye çıkan protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirirken renkli görüntüler yaşandı.

Tanıtım programına AK Parti Konya Milletvekilleri Selman Özboyacı, Latif Selvi, Mustafa Hakan Özer, Yeniden Refah Partisi Konya Milletvekili Ali Yüksel, Konya İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Şakir Uslu, Hava Savunma Tugay Komutanı Tuğgeneral Yusuf Diker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Osman Nuri Çelik, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaaslan, Konya İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri, belediye meclis üyeleri, STK başkanları, Down Sendromlu bireyler ve aileleri katıldı. - KONYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Meram'dan özel bireylere özel proje: DOSD Meram - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti
  11 Nis Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti

  Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Yuntdağı'ndaki kırsal mahalleleri ziyaret ederek, vatandaşlarla bayramlaştı. Başkan Balaban, ziyaretlerde vatandaşlarla bayramlaşarak, belediye yönetim anlayışını anlattı ve mahalle muhtarlarının taleplerini dinledi.

 • AKP Heyeti MHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AKP Heyeti MHP'yi Ziyaret Etti

  AKP heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla MHP'yi ziyaret etti. Ziyarette 31 Mart yerel seçim sonuçları ve millet iradesi konuşuldu.

 • AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti

  AK Parti MKYK Üyesi Hasan Sert başkanlığındaki heyet, Ramazan Bayramı dolayısıyla İYİ Parti'yi ziyaret etti. İYİ Parti'de AK Parti heyetini Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural ve beraberindeki heyet karşıladı. Heyetler, Türkiye'nin zor bir konjonktürden geçtiğini ve birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini vurguladı. İYİ Parti ise siyasetinin ana omurgasının iyilikleri sahiplenmek ve çoğaltmak olduğunu belirtti.

 • CHP ve DEM Parti Bayramlaşmasında Hatay ve Van Gelişmeleri Konuşuldu
  11 Nis CHP ve DEM Parti Bayramlaşmasında Hatay ve Van Gelişmeleri Konuşuldu

  CHP ve DEM Parti arasındaki bayramlaşmada, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Hatay ve Van'da yaşanan gelişmeler konuşuldu. DEM Parti Genel Başkan Yardımcısı Vezir Coşkun Parlak, 'Türkiye halkları kayyum rejimine, kötü gidişata 'dur' dedi. Van'da da bunu gördük birlikte olunca durdurabiliyoruz' dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise 'Biz Hatay için bir heyet kuracağız ve oradaki belediyenin çalışmalarını adeta ensesinde nefes alırcasına yakından takip edeceğiz' dedi.

 • İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  İYİ Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez binasını ziyaret etti. Heyetler arasında yapılan görüşmede bayramın kardeşlik ve barış vurgusu yapıldı.

 • Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı
  11 Nis Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı

  31 Mart yerel seçimlerinde yeniden seçilen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde mazbatasını aldı. Başkan Kırgöz, Dikili'ye hizmetler sunmaya devam edeceklerini söyledi.

 • AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti. Heyet, CHP Genel Merkezine giderek CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka ile bir araya geldi. Ziyarette, bayramların barış, huzur ve kardeşlik duygusunu pekiştirdiği vurgulandı.

 • Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti
  11 Nis Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti

  Hong Kong'un Yau Ma Tei semtinde bulunan 16 katlı bir binadaki spor salonunda çıkan yangında en az 5 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. İtfaiye ekipleri binada mahsur kalan 250 kişiyi kurtardı. Yangının kontrol altına alındığı ve soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

 • Defne Belediye Başkanı, tüm makam araçlarını satılığa çıkardı
  11 Nis Defne Belediye Başkanı, tüm makam araçlarını satılığa çıkardı

  Hatay'ın Defne ilçesinde seçimlerde zaferle çıkan Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün, israfı önlemek amacıyla belediyede kullanılan 5 makam aracını satma kararı aldı ve kendinden önceki başkanın kiralık lüks aracını iade etti. Özgün, görev süresi boyunca kendi aracını kullanacağını ve makam aracı kullanılmayacağını duyurdu.

 • Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeni döneme başladı
  11 Nis Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeni döneme başladı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve yeni meclis üyeleri, nisan ayı toplantısında bir araya geldi. Yavaş, toplantıda yaptığı konuşmada, tüm siyasi görüşlerden önce kente ve ülkeye hizmet etmenin önemine vurgu yaptı. Yavaş, yeni dönemde de iş birliği yaparak Ankara'ya hizmet etmeyi ve kenti gelecek günlere taşımak için el ele vermeyi hedeflediklerini belirtti.

 • Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve aracı ateşe verdi
  11 Nis Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve aracı ateşe verdi

  Batı Şeria'nın Nablus kentinde bulunan Lubben eş-Şarkiyye Köyü'nde fanatik Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu bir ev ve bir araç ateşe verildi. Saldırganlar ayrıca Filistinlilere ait evlere İbranice sloganlar yazdı. İsrail askerleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik baskın ve saldırılarında son dönemde artış yaşanıyor. Bu süreçte Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 460 Filistinli hayatını kaybetti.

 • Bakan Şimşek'in tahminiyle hesaplar değişti! İşte temmuzda memur ve emekliyi bekleyen zam oranı
  11 Nis Bakan Şimşek'in tahminiyle hesaplar değişti! İşte temmuzda memur ve emekliyi bekleyen zam oranı

  Milyonlarca emekli temmuz ayında yapılacak zammı heyecanla beklerken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten gelen enflasyon tahmini sonrası hesaplar yeniden yapılmaya başlandı. Bakan Şimşek'in tahmini tutarsa; emekliye temmuzda yüzde 24, memura ise yüzde 19 zam yapılacak.


Advertisement