Çin'in koronavirüs belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı biyolojik silahlarla yapılacak - Son Dakika

Çin'in koronavirüs belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı biyolojik silahlarla yapılacak

10.05.2021 09:14

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın elde ettiği belgeler, Çin'le ilgili öne sürülen iddiaları yeniden gündeme taşıdı. Olası bir 3. Dünya Savaşı durumunda, Çinli bilim adamlarının biyolojik ve genetik silahlar üzerine araştırmalar yürüttüğünü belirten belgelerle birlikte, koronavirüs salgınının laboratuvar yapımı olduğu iddiası da yeniden tartışmaya açıldı.

İlk olarak 2019'un son günlerde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor. Salgının başladığı günden beri yaklaşık 3.3 milyon kişinin hayatına mal olan virüs dünya genelinde 160 milyona yakın kişiye bulaştı.

Çin'in korona belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı kimyasal ve nükleer silahlarla değil, biyolojik silahlarla yapılacak

ÇİNLİ BİLİM İNSANLARI SON 6 YILDIR BİYOLOJİK SİLAHLAR ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPIYOR

Bugün dış basında yer alan ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından elde edilen belgelere dayandırılan haberler virüs ve Çin ilişkisini bir kez daha gündeme getirdi. İngiliz Daily Mail Gazetesi'nde yer alan habere göre, Çinli bilim adamları son altı yıldır koronavirüs dahil biyolojik ve genetik silahlar üzerinde araştırmalar yürütüyor.

Çin'in korona belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı kimyasal ve nükleer silahlarla değil, biyolojik silahlarla yapılacak

SAVAŞ DURUMUNDA "ZAFERİN TEMEL SİLAHI" OLARAK ADLANDIRILIYOR

Aynı habere göre, 2015'ten beri SARS koronavirüslerinin askeri potansiyelini değerlendiren Pekin yönetimi bu projeyi olası bir '3. Dünya Savaşı' senaryosu için hazır tutuyor. Söz konusu belgelerde bu proje bir savaş durumunda 'zaferin temel silahı' olarak adlandırılıyor ve detaylı incelemeler sunuyor. Belgelerde 3. Dünya Savaşı'nın beklenenin aksine kimyasal ve nükleer silahlar ile değil, biyolojik silahlar ile yapılacağı tezi yer alıyor. ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan iki atom bombasına atıfta bulunan belgelerde biyolojik silahların yeni bir dünya savaşında 'zafer için temel silah' olacağının altı çiziliyor.

The Australian gazetesinin haberinde ise Halk Kurtuluş Ordusu'nda görev alan bilim adamlarının hazırladığı dosya, hastalıkların 'daha önce hiç görülmemiş bir şekilde' silah yapmak için manipüle edilmesini incelediği iddiası yer alıyor. Belgelerde biyolojik silahların maksimum etkiyi göstermesi için gereken koşullar da özetleniyor. Belgelerde 'biyolojik saldırı gece veya şafak vakti sabit rüzgar yönü olduğu zamanda yapılmalı' ifadesi yer aşıyor.

Çin'in korona belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı kimyasal ve nükleer silahlarla değil, biyolojik silahlarla yapılacak

ABD'DEN TEPKİ: BU KANITLAR ENDİŞE VERİCİ

Konuyla ilgili ABD'den ilk tepki Dışişleri Komitesi'nde görev alan Tom Tugendhat'tan geldi. Tugendhat kanıtların oldukça endişe verici olduğunu belirtti. Tugendhat sözlerine şöyle devam etti; "Bu belge, üst düzey parti liderliğine tavsiyelerde bulunanların hırsları hakkında büyük endişeler uyandırıyor. En sıkı kontroller altında bile bu silahlar son derece tehlikelidir." Pekin'in 2015 gibi erken bir tarihte SARS virüsünün askeri potansiyeli olduğunu düşündüğüne dair bu son kanıt, 'Koronavirüs laboratuvar yapımı mı?' sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Çin'in korona belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı kimyasal ve nükleer silahlarla değil, biyolojik silahlarla yapılacak

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: SIZINTI İHTİMALİ SON DERECE DÜŞÜK

Pandeminin başladığı günden beri defalarca ortaya atılan bu iddia ile ilgili geçtiğimiz aylarda Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) önemli bir açıklama gelmişti. DSÖ tarafından yayınlanan raporda koronavirüsün yarasalar dahil başka bir hayvan yoluyla insanlara bulaşabileceği riskinden söz edilirken, komplo teorilerinin yaygın olduğu laboratuvar sızıntısının ise son derece düşük olduğu kaydedilmişti.

YORUMLAR (12)
  • Corona : Amerika ile Çin arasındaki uzlaşmanın maliyeti Kendileri dahil bütün dünyaya zararı var Büyük güçlerin etkisinin altında kalan ülkeler Tümüyle zarar ziyana uğrayacak Ve de güçlü olan ülkelerin daha da çok güçlü olmalarına sebeb olacaktır Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • DSÖ: Bu örgüt kadar gereksiz bir topluluk görmedim..Hiçbir yaptırımı olmayan yanlı görüş belirten bir kuruluş.. Cevap Yaz 5 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: NATO Genel Sekreteri'nden Çin'i Hedef Alan Karalayıcı Sözler Yaymayı Bırakmasını İstedi Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: NATO Genel Sekreteri'nden Çin'i Hedef Alan Karalayıcı Sözler Yaymayı Bırakmasını İstedi Çin, Dış Ticareti İstikrara Kavuşturmak ve Geliştirmek İçin Önlemleri Detaylandırdı Çin, Dış Ticareti İstikrara Kavuşturmak ve Geliştirmek İçin Önlemleri Detaylandırdı Hürok Mermer Grubunun lojistik başarısı Hürok Mermer Grubunun lojistik başarısı

Son Dakika Dünya Çin'in koronavirüs belgeleri sızdı: 3. Dünya Savaşı biyolojik silahlarla yapılacak - Son Dakika


Advertisement