Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan devlet Türkiye oldu. - Son Dakika

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan devlet Türkiye oldu.

21.09.2022 15:43

Geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan eden ve kuruluşunu duyuran Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'de ilk temsilciliğini açtı. Dünyadaki Türkleri birleştirmeyi hedefleyen ülkeyi tanıyan ilk devlet Türkiye oldu.

Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederek, Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı. Bu kapsamda Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu.

ANKARA'DA TEMSİCİLİK AÇTILAR

Türk dünyasını yeniden buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe'de açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açılış nedeniyle bir takım değerlendirmelerde de bulundu.

Bağımsızlığını yeni kazanan ülkeyi ilk tanıyan Türkiye Cumhuriyeti Devleti oldu

İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni kurulmasının ardından tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. İki ülke arasında ileriki süreçte ticari ve siyasi anlaşmaların yapılması bekleniyor. Ülke Türkiye'nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak.

''MİLLETİM ADINA GURUR DUYUYORUM''

İlk olarak söz alan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, " Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başşehri Ankara'da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz" dedi.

Bağımsızlığını yeni kazanan ülkeyi ilk tanıyan Türkiye Cumhuriyeti Devleti oldu

"40 YILDAN BU YANA HAZIRLIK YAPIYORUZ"

Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise, "40 yıllık bir hazırlık. Yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan ülke Türkiye oldu
YORUMLAR (9)
  • Hatice Bicer: Cok merak ediyorum saçmalık neresinde ve nesi tehlikeli zaten nerede osmanlinın ayak sesleri duyulsa herkes bir kulp buluyo canı gönülden tebrik ediyorum Rabbim ayaklarina taş değdirmesin Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • ismet Topkan: Cenabı Allah goyce Zengazur Devlet inin kurulmasını hayırlı kılsın inşallah Darısı halkı Müslüman olan diğer İslam topraklarının da başına olsun cenabı Allah dünya iki millet var diyor İslam ve küfür inşallah muslumanlar uyanır ve yekvucud olurlar Cevap Yaz 47 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
AB, Ermenistan-Azerbaycan sınır belirleme çalışmaları için misyon gönderecek AB, Ermenistan-Azerbaycan sınır belirleme çalışmaları için misyon gönderecek Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Her seferinde barışa biraz daha yaklaşıyoruz' Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: 'Her seferinde barışa biraz daha yaklaşıyoruz' Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi) Ön şartımız yok. Azerbaycan'la barış sözleşmesini yaptığınız anda bizimle ilgili en... Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi) Ön şartımız yok. Azerbaycan'la barış sözleşmesini yaptığınız anda bizimle ilgili en...

Son Dakika Dünya Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu! İlk tanıyan devlet Türkiye oldu. - Son Dakika


Advertisement