Putin, Reisi'nin ölümü sonrası İran'ın geçici Cumhurbaşkanı ile görüştü - Son Dakika
Güncel

Putin, Reisi'nin ölümü sonrası İran'ın geçici Cumhurbaşkanı ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybetmesi sonrası göreve gelen İran'ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile telefonda görüştü. Taziyelerini ileten Putin, Reisi'nin güvenilir ortak olduğunu ve Rusya ile İran arasındaki ilişkilerin gelişmesinde paha biçilemez kişisel katkıda bulunduğunu söyledi. İki lider de ileride ikili ilişkilerin güçlendirilmesinden yana olduğunu ifade etti.

20.05.2024 16:49

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, İran'ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Putin, telefon görüşmesinde Muhbir ile İran halkına Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle taziyelerini iletti.

Putin, Reisi'nin ölümü sonrası İran'ın geçici Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptı

KARŞILIKLI DAYANIŞMA MESAJI

Rus lider Putin, Reisi'nin güvenilir ortak olduğunu ve Rusya ile İran arasındaki ilişkilerin gelişmesinde paha biçilemez kişisel katkıda bulunduğunu belirtti. Muhbir de ülkenin bu zor döneminde gösterdiği dayanışmadan dolayı Putin'e teşekkür etti. Her iki taraf da ileride ikili ilişkilerin güçlendirilmesinden yana olduğunu vurguladı.

Putin, Reisi'nin ölümü sonrası İran'ın geçici Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptı

İRAN'DAKİ HELİKOPTER KAZASI VE SONRASI

Cumhurbaşkanı Reisi, dün İran- Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldı. Reisi, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle dönüşte helikopter kazası geçirdi. İran'ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerinde Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı. Tespit edilen noktaya ulaşan İranlı ekipler, kazadan kurtulan olmadığını belirledi.

Putin, Reisi'nin ölümü sonrası İran'ın geçici Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptı

Reisi'nin hayatını kaybettiğinin kesinleşmesinin ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi. İran Anayasası'na göre, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurulun düzenlemeleri yapması gerekiyor. İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

Putin, Reisi\'nin ölümü sonrası İran\'ın geçici Cumhurbaşkanı ile görüştü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Putin, Reisi'nin ölümü sonrası İran'ın geçici Cumhurbaşkanı ile görüştü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (2)

  • Ali Yıldız: Dünya üzerinde yaşayan tek lider … Harbi dünya lideri dedikleri bu olsa gerek … adam hiç bir şeyde geri vitesi yok helal olsun 10 3 Yanıtla
    Bu Kim: amma övdün be tayyib en eyi musluman lider putinde en iyi hristian lider 7 3

Advertisement