Aa Günün - Son Dakika

Aa Günün

20.11.2015 16:14
Aa Günün, System.String[]

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arkadaşı ve eski AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Engin Bilgin'in cenaze törenine katıldı.

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arkadaşı ve eski AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Engin Bilgin'in cenaze törenine katıldı.

(13.47) (Fotoğraflı)

2- Türkmen köylerine yönelik kara harekatı

Suriye'de Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırıları, Gimam köyü ve çevresinde devam ediyor.

(10.45)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tevifik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyareti sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Davutoğlu'nun, Suriye'de Türkmen köylerine yönelik kara harekatına ilişkin soruya verdiği cevabın satır başları şöyle:

"Suriye rejimine buradan bir kez daha uyarılarda bulunuyoruz. Her yerde olduğu gibi sadece Türkmen olmaları hasebiyle değil Türkmen, Arap, Kürt hiçbir ayrım yapmadan biz sınırımızın yakınında sivillere dönük yapılan saldırıların hepsine anında, gerekli girişimlerle tepkimizi ortaya koyduk. Şu anda 40 Türkmen yaralı mevcut. Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya tarafıyla da bu anlamda Türkiye'nin hassasiyeti olan bölgelerin, köylerin bildirilmesi konusunda bir görüşme oldu"

"Son günlerde özellikle Bayırbucak bölgesinde Suriye halkına genelde ama özelde de Türkmen kardeşlerimize dönük olarak çok yoğun bir saldırı söz konusu. Dün gece bütün gece boyunca askeri, istihbari ve diplomatik birimlerimizle değerlendirmeler yaptık. Her şeyden önce şunu ifade etmek isterim, bu saldırı dahi Suriye rejiminin ne kadar kanlı ve barbar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tamamıyla sivillere dönük bir saldırıdır"

"Birincisi, sivil halka karşı yapılan her türlü saldırıya karşıyız. İkincisi, sınır boylarımızda yeni mülteci dalgası oluşturacak saldırılara zaten karşıyız. Üçüncüsü de Bayırbucak Türkmenleri asırlarca orada yaşamış kardeşlerimizdir diğer Suriyeliler gibi. Onlara dönük bu barbarca saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz ve bu konuda da herkesi duyarlı davranmaya bir kez daha davet ediyoruz. 'Teröre karşı mücadele veriyoruz' iddiasıyla oradaki Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimize dönük yapılan katliamları da kimse meşru kılamaz"

(14.55-15.01-15.03) (Fotoğraflı-Görüntülü)

- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Bakanlığa çağırılan Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi'ne, Bayırbucak bölgesindeki hava bombardımanının, ciddi sonuçlara yol açabileceğinin vurgulandığını, operasyona bir an önce son verilmesi isteğinin iletildiğini bildirdi.

(15.48)

3- Mali'de rehine krizi

Mali'de Radisson Oteli'nde, 7 THY personelinin de bulunduğu yabancı uyruklu en az 170 kişi rehin alındı.

(10.54)

- Güvenlik güçleri, rehineleri kurtarmak amacıyla Radisson Otel'e operasyon başlattı.

(13.01)

Kurtulan 50 rehine arasında 5 THY personeli de bulunuyor. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü serbest bırakılan 5 THY personeli arasında 2 pilot, 2 kabin memuru ve 1 istasyon şefinin bulunduğunu, diğer 2 kabin memurunun ise rehineler arasında olduğunu bildirdi.

(13.26-14.03)

Mali'deki bir otelde rehin alınanlar arasında bulunan 2 THY görevlisinden birinin serbest kaldığı bildirildi. Böylece kurtulan THY personelinin sayısı 6'ya yükseldi

(15.45)

Mali Savunma Bakanlığınca rehinelerden 3'ünün öldürüldüğünü duyuruldu. Mali devlet televizyonun haberinde de 170 rehineden 80'inin serbest bırakıldığı açıklandı.

(14.33)

4- TBMM Başkanı seçimi

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman'ın, TBMM Başkanı adaylık başvurusu yapıldı. Kahraman, başvurunun ardından gazetecilerin HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemin krizine ilişkin soru üzerine, "Biz kriz çözmeye alışığız. Bakacağız, inceleyeceğiz" dedi.

(12.08)

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Özgür Özel, CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'ın TBMM Başkanı adaylık başvurusunu yaptı.

(12.44)

5- Paralel Yapı'nın ABD Kongresi üyelerinin seyahatlerini usulsüz ve yasa dışı finanse ettiğinin ortaya çıkmasının ardından bu yapıyla bağlantılı kişilerin Kongre üyesi veya başkan adaylarının kampanyalarına da son yıllarda uygun olmayan şekillerde bağışlar yapmış olabileceği bildirildi.

(01.26)

6- Bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin Mehmet Ağar, özel harekat polisleri ve "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 19 kişinin yargılandığı davada, CHP Milletvekilleri Özkan ve Sağlar, emekli Emniyet Müdürü Avcı, gazeteciler Dündar ve Çiçek'in tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı. Duruşmada eski İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu "tanık" sıfatıyla dinlendi.

(15.31)

7- Yeniden yargılama kapsamında sanıkların tümünün beraatiyle sonuçlanan "Balyoz Planı" davasında eksik ve yanlı bilirkişi raporu hazırladıkları iddiasıyla eski TÜBİTAK çalışanı 3 kişinin yargılandığı davada, yurtdışında oldukları belirlenen bu sanıklar hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verildi.

(14.41)

8- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların kış aylarında da sürdürülmesi için Irak sınırındaki Çukurca ve Şemdinli ilçelerine, zırhlı araçlarla özel eğitimli komando birlikleri gönderdi.

(13.13)

9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle fezleke hazırladı.

(14.54)

10- Terör örgütü PKK'ya yönelik 13 Kasım'da düzenlenen operasyonda yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Vedat B'nin, örgütün sözde İstanbul 3. bölge sorumlusu olduğu öne sürüldü. Bu sabah 12 şüphelinin, Vedat B'nin üzerinden ele geçirilen şifreli dokümanların çözümüyle örgüt yapılanması içerisinde yer aldığı belirlenen 25 kişinin yakalanması için düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi

(14.03)

11- Diyarbakır Valiliğince, Silvan ilçesinde terör saldırıları nedeniyle ikametgahları hasar gören 81 ev sahibine 180 bin lira, temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da 697 vatandaşa 174 bin 250 lira yardım yapıldı

(11.28)

12- Konya Valisi Muammer Erol, Mevlana'nın 742'nci Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'ne ilişkin, "Anma faaliyetleri şehir merkezi ve ilçelerde 78 ayrı mekanda gerçekleşecek. Ayrıca, 'Genç Gönüllerde Hz. Mevlana Konferansı', 'Hz. Mevlana'dan Mevla'ya Ulaşanlar Çalıştayı', 'mesnevi dersleri' gibi programlarla zenginleşecek. Yine bu yıl bir ilk olarak 'Yunus Emre Oratoryosu' törenler kapsamında gerçekleştirilecek" dedi.

(13.26)

13- Eski CHP Milletvekili Umut Oran, "olağanüstü kurultay" tartışmalarına ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Olağanüstü kurultayın kaçınılmaz olduğunu artık lütfen görün. Aksi durumda olağanüstü kurultay kararını değil, istifa kararını vermek zorunda olacağınızı asla unutmayın" dedi.

(14.07)

14- Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) seçim dönemi yayınlarına ilişkin 65 kuruluş hakkında 209 rapor hazırladığı, bunların 103'ünde tarafsızlık, 52'sinde seçim sonuçlarının belirlenen saatten önce açıklanması, 32'sinde anketler, 5'inde ise siyasi reklamlarla ilgili ihlal tespitleri yer aldığı bildirildi.

(15.58)

15- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Türk kirazının Çin'e ihraç edilmesinin yurt içinde piyasa fiyatlarını olumlu etkileyeceğini söyledi.

(15.59)

16- Türk Hava Yolları (THY) beklenen lodos nedeniyle yarın yapacağı 28 seferi iptal etti.

(14.50)

17- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre, tüketici güven endeksi, kasımda geçen aya göre yüzde 22,9 artış gösterdi.

(10.30)

18- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Legion d'Honneur'e layık görüldü.

(10.01)

19- Paris'teki terör saldırıları

Paris'teki terör saldırıların faillerinin bulunmasına yönelik önceki gün yapılan polis operasyonunda ölen teröristlerden ikincisinin kimliği de teşhis edildi. Bourgogne bölgesinde bir kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Paris'i 4 bin asker koruyacak.

(15.04)

Fransa, DAEŞ'le mücadelenin artırılması ve koordineli hareket edilmesini isteyen karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

(07.04)

Paris saldırılarının ardından, AB Adalet ve İçişleri Konseyi alınacak önlemleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Gündemde, yolcu isim kayıtlarının (PNR) toplanmasının yanı sıra ateşli silah kaçakçılığı, dış sınırların kontrolünün güçlendirilmesi ve terörizm konuları var.

(12.13)

Uluslararası toplum, Paris'teki saldırıların ardından yeniden dünya gündemine oturan terör örgütü DAEŞ'i 3 farklı kategoride değerlendiriyor. ABD ve Türkiye gibi bazı ülkeler DAEŞ'i resmi terör örgütleri listesine alırken, bazıları sadece terör örgütü olarak nitelendiriyor, kimi ülkeler de kendisine yönelik bir tehdit oluşturmadıkça herhangi bir yaptırım uygulamıyor. DAEŞ'e karşı uygulanan yaptırımlar da ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

(13.33)

20- Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton, "Koalisyon güçleri ve Suriye'nin komşularıyla Esed'in hava saldırılarının sivilleri ve muhalifleri katletmesine son verecek uçuşa yasak bölgeler oluşturulması konusunda çalışmalıyız" dedi.

(00.58)

21- ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Amerikan halkına Paris'te meydana gelen saldırıların ardından şüpheli durumlara karşı uyanık olmaları yönünde çağrı yaparken, benzeri bir saldırıyı ülke topraklarında beklemediklerini söyledi.

(01.43)

22- Terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan Sincar ilçesindeki mayınlar ve bomba düzenekleri önemli oranda etkisiz hale getirilirken evlerine dönen halk ilçenin girişinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Sincar'ın güvenliğini sağlayan Peşmerge yetkilileri, Yezidilerin ve ilçe halkının evlerine dönmesi için hiçbir engelin bulunmadığını ve Sincar'ın artık güvenli olduğunu ifade ediyor

(11.48)

23- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde güvenlik güçlerinin, saldırgan olduğunu öne sürdüğü 28 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

(10.00)

24- Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünyadaki fakir nüfusun yaklaşık yarısını çocukların oluşturduğunu ve yaklaşık 250 milyon çocuğun savaş bölgelerinde yaşadığını bildirdi.

(14.17)

25- Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu'nun yarıştığı FIM Superbike Şampiyonası'nın 2016 takvimi açıklandı.  Şampiyona, 28 Şubat'ta başlayıp, 30 Ekim'de sona erecek.

(12.04)

26- UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında aldığı futboldan 90 gün men cezasına itiraz etmek amacıyla Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurduğunu açıkladı.

(13.37)

27- Akciğer kanseri teşhisiyle tedavi gören Hollandalı eski futbolcu ve teknik direktör Johan Cruyff, hastalığı yeneceğine inandığını söyledi.

(13.22)


Son Dakika

Eski Survivor yarışmacısı Serkay Tütüncü'den Acun Ilıcalı'yı kızdıracak itiraf Eski Survivor yarışmacısı Serkay Tütüncü'den Acun Ilıcalı'yı kızdıracak itiraf Ünlü oyuncu Hazal Kaya, yaptığı radikal değişimi Instagram'dan paylaştı Ünlü oyuncu Hazal Kaya, yaptığı radikal değişimi Instagram'dan paylaştı Nehir kenarında uyuşturucu içip komaya girdiler: 1 ölü Nehir kenarında uyuşturucu içip komaya girdiler: 1 ölü Merak edilen Avrupa rotası belli oldu! İşte temsilcilerimizin oynayacağı elemeler Merak edilen Avrupa rotası belli oldu! İşte temsilcilerimizin oynayacağı elemeler İş arkadaşlarının ulaşamadığı vatandaş evinde ölü bulundu İş arkadaşlarının ulaşamadığı vatandaş evinde ölü bulundu Satın aldığı otomobillerini bir kere bile kullanmayan vatandaştan ilginç vasiyet: Ben ölünce çocuklarım da aynısını yapmazsa mezarıma gelmesinler Satın aldığı otomobillerini bir kere bile kullanmayan vatandaştan ilginç vasiyet: Ben ölünce çocuklarım da aynısını yapmazsa mezarıma gelmesinler Belirtisiz korona geçirdiğini düşünenlerle ilgili yeni araştırma! Anlaması çok basit Belirtisiz korona geçirdiğini düşünenlerle ilgili yeni araştırma! Anlaması çok basit Son Dakika: 40 yaş üzerindeki tüm branş öğretmenler aşılanmaya başlıyor Son Dakika: 40 yaş üzerindeki tüm branş öğretmenler aşılanmaya başlıyor
Advertisement