Kanuni'nin askerlerine yedirdiği Konya'nın küflü peyniri, doğal antibiyotik gibi! - Son Dakika

Kanuni'nin askerlerine yedirdiği Konya'nın küflü peyniri, doğal antibiyotik gibi!

22.11.2021 11:14

Osmanlı döneminde savaşan askerlerin zinde tutulması ve kılıç yaralarının kapatılması için kullanılan Konya küflü peynirinin faydalarını duyanlar inanmıyor. İlk bakışta taşa benzeyen peynirin doğal antibiyotik etkisi mevcut.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hangi ürünlerin vücudu zinde tuttuğu da merak edilmeye başlandı. İşte o ürünlerden biri de Kanuni Sultan Süleyman'ın askerlerine özel olarak yedirdiği Konya küflü peyniri. Doğal antibiyotik işlevi gören peynir, vücudu da zinde tutuyor.

"HASTALIKLARA FAYDALIDIR"

Bursa'da tarihi Tuz Pazarı'ndaki dükkanında 30 yıldır peynir satan Osman Duydu, küflü peynirin penisilin gibi güçlü bir antibiyotik olduğunu söyledi. Bu peynirin aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiğini belirten Osman Duydu, "Bu peynir Konya Ereğli'de üretilen yöresel bir peynir. Tulum şeklinde gelir. Adı 'Konya küflü peyniri' olarak geçer. Bu peyniri parçalarlar ve özel odalarda küflendirirler. Kış dönemlerinde hastalıklara çok faydalıdır. Antibiyotik ve penisilin yerine geçer. Eskiden Osmanlı zamanında savaşlardan evvel askerlere bu küflü peyniri yedirirlermiş ki askerler hastalanmasınlar, daha zinde ve kuvvetli olsunlar diye. Bu peynir, sadece süt ve mayadan oluşan, yağsız, katkısız, yaylacı malı doğal bir peynirdir. Üretirken önce tulumlara basıyorlar. Sonra tulumlardan çıkartıp ve kesip özel odalarda küflendiriyorlar. Daha sonra ürün yeşilleniyor ve bize geliyor. Bu peynir bize Konya Ereğli'den geliyor. Vatandaşlara kilosunu 38 liradan satıyoruz" dedi.

Kanuni Sultan Süleyman askerlerine yediriyordu! Konya'nın küflü peyniri, resmen doğal antibiyotik işlevi görüyor

KANUNİ ORDUSUNA ÖZEL OLARAK YEDİRİYORDU

Abdülhamid Han'ın 4. kuşaktan torunu Nurhan Osmanoğlu'nun verdiği bilgiye göre, Kanuni Sultan Süleyman, kış aylarında sefere çıkan askerlerine hastalanmasınlar diye küflü peynir yediriyordu. Ayrıca antibiyotik bulunmadan önce askerlerin yaralarına küflü peynir sürüldüğü tarihi kayıtlarda geçiyor. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücut için güçlü bir antibiyotik olan küflü peynir, düzenli tüketildiğinde vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor. Bütün süt ürünlerinde olduğu gibi kalsiyum açısından zengin olan küflü peynirler, kemik ve eklemlere büyük fayda sağlıyor. Küflü peynir düzenli olarak yenildiğinde ağızda oluşan yaraları da iyileştiriyor. Romatizma ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor.

Kanuni Sultan Süleyman askerlerine yediriyordu! Konya'nın küflü peyniri, resmen doğal antibiyotik işlevi görüyor

KÜFÜN İÇERİSİNDE BAKTERİ BÜYÜMÜYOR

Peynir küfü, tıpkı penisilin etkisi gösteriyor. Bilindiği gibi, İskoçyalı bilim adamı Alexander Fleming, 1700'lü yıllarda küflenen kapları yıkarken birinde küfün çevresinde bakteri büyümediğini görmüş, bu maddeyi küften ayırarak ona "penisilin" adını vermişti.

Kanuni Sultan Süleyman askerlerine yediriyordu! Konya'nın küflü peyniri, resmen doğal antibiyotik işlevi görüyor
YORUMLAR
500

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Kanuni'nin askerlerine yedirdiği Konya'nın küflü peyniri, doğal antibiyotik gibi! - Son Dakika


Advertisement