Son dakika Sonbahar haberleri, Sonbahar son dakika, son dakika Sonbahar

Son Dakika Sonbahar Haberleri

 • Pazaryeri ilçesinde baraj ve göletler tam doluluğa ulaştı
  10:37 Pazaryeri ilçesinde baraj ve göletler tam doluluğa ulaştı

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde son aylarda etkili olan yağışlar sayesinde tarımsal sulamada kullanılan baraj ve göletlerde tam doluluğa ulaşıldı. Doluluk oranının yüzde 100'e ulaşması, tarım üreticilerini sevindirdi. Pazaryeri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Sulama Birliği Başkanı Erkan Karakaş, su sıkıntısı yaşanmayacağını belirterek, barajlardaki fazla suyu kontrollü bir şekilde tahliye ettiklerini açıkladı.

 • iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max'in Renk Seçenekleri Ortaya Çıktı
  20 Şub iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max'in Renk Seçenekleri Ortaya Çıktı

  Apple'ın bu yıl tanıtacağı yeni akıllı telefon modelleri iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max'in yeni renk seçenekleri ortaya çıktı. Bu renklerin birisi ilk kez kullanılıyor. Diğeri ise yıllar öncesini anımsatıyor. İşte iPhone 16 Pro modellerinin renk seçenekleri: Çöl titanyumu (çöl sarısı) ve titanyum grisi renkleri ile satışa sunulması beklenilen 16 Pro modelleri, Apple tutkunlarını eskiye götürdü. Hatırlarsanız iPhone 6 da uzay grisi rengi ile o dönemin en çok satan modelleri arasına girmişti. O günden beri hiçbir modelinde bu rengi kullanmayan Apple, şimdi 16 Pro ile maziye dönüyor. Sarı rengi de bu tonda ilk defa kullanan Apple, bu renklerle satışlarını katlayacaktır. iPhone 11'i tamamen sarı renkte piyasaya süren Apple, olumlu dönüşler almamıştı. Sonrasında Gold modelleri ile iPhone tutkunlarının gönlünü alan şirket, iPhone 16 Pro modellerinde kullanılacak çöl titanyumu rengi ile çok konuşulacak. Genelde dört renk ile karşımıza çıkan iPhone Pro modelleri 16 serisinde de bu tutumu sürdürecek. Beyaz ve siyah renkten yine vazgeçmeyecek olan Apple, ekstra iki renk olarak titanyum grisini ve çöl titanyumu rengini kullanacak. Siz 16 Pro ve 16 Pro Max'in renklerini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

 • Forte Quartet, Ankara'da İlk Konserini Verdi
  20 Şub Forte Quartet, Ankara'da İlk Konserini Verdi

  Türkiye'de uzun yıllardır faaliyet gösteren savunma sanayi firması Forte'nin kurduğu ve akademisyen müzisyenlerden oluşan 'Forte Quartet' caz grubu, Ankara'da ilk konserini gerçekleştirdi. Konser, Forte'nin hizmet verdiği kamu kurumları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla Türk Japon Vakfı'nın konser salonunda düzenlendi. Konser, sonbahar için planlanan 'Forte Caz Festivali'nin bir lansmanı niteliğindeydi ve festival ulusal ve uluslararası caz gruplarının katılımıyla müzikseverlerle buluşacak. Festivalin bilet gelirleri ise Forte'nin sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında belirlenen vakıflara bağışlanacak.

 • Dünya'da 4.2 milyon kişi kirli havadan ölüyor: 'Yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm hayat kurtarır'
  20 Şub Dünya'da 4.2 milyon kişi kirli havadan ölüyor: "Yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm hayat kurtarır"

  Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Sinan Can, dünyada her yıl 4.2 milyon kişinin hava kirliliğine bağlı olarak yaşamını yitirdiğini belirtti. Can, enerji üretiminde yenilenebilir kaynaklara geçilmesi ve geri dönüşüme önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Mersin'de hava kirliliğinin belirgin olarak hissedildiğini ve kent planlamalarında hava kirliliği haritalarının kullanılması gerektiğini ifade etti.

 • Prof. Dr. Alaeddinoğlu: 'Yağışların Van Gölü'ne yansıması geç olacak'
  19 Şub Prof. Dr. Alaeddinoğlu: 'Yağışların Van Gölü'ne yansıması geç olacak'

  Van Gölü Havzası'na düşen yağışın yeterli olduğunu belirten Prof. Dr. Alaeddinoğlu, yağışların göllerde iyileşme oluşturmasının sonucunu biraz daha geç göreceğimizi söyledi. Havzanın bu yıl iyi yağış aldığını ancak önümüzdeki yıllarda nasıl yağış alacağının soru işareti olduğunu ifade etti.

 • Samsun'da 2023 yılında 2 bin 33 ton tıbbi ve aromatik bitki üretildi
  17 Şub Samsun'da 2023 yılında 2 bin 33 ton tıbbi ve aromatik bitki üretildi

  Samsun'da 2023 yılında tarım ve orman bakanlığı tarafından yapılan desteklerle birlikte 14 kalemde 2 bin 33 ton tıbbi ve aromatik bitki üretildi. Bu ürünlerin bir kısmı gıda ve kozmetik sektöründe kullanılırken, bir kısmı da tıp alanında hammadde olarak değerlendirildi. Ayrıca hayvancılık alanında da desteklerle birlikte Samsun'da kesimhanelerde büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar kesildi.

 • Sakin şehir Köyceğiz, kano ve kürek takımlarının tercihi oldu
  16 Şub Sakin şehir Köyceğiz, kano ve kürek takımlarının tercihi oldu

  Muğla'daki Köyceğiz Gölü, son yıllarda yurt içi ve yurt dışından gelen kano ve kürek takımlarının tercihi oldu.

 • Pamukkale Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü Hayvanları Ücretsiz Aşılamaya Devam Ediyor
  12 Şub Pamukkale Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü Hayvanları Ücretsiz Aşılamaya Devam Ediyor

  Pamukkale Belediyesi ile Pamukkale İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2024 yılında da ilçede bulunan hayvanların ücretsiz aşılanması için protokol imzaladı. 2023 yılında başlatılan işbirliği kapsamında 60 bin hayvanın aşılaması gerçekleştirilmişti.

 • Çanakkale'deki Turgut Reis Tabyası'nın Durumu İçler Acısı
  12 Şub Çanakkale'deki Turgut Reis Tabyası'nın Durumu İçler Acısı

  Çanakkale'de bulunan Turgut Reis Tabyası, 2. Dünya Savaşı sırasında boğaz savunması için yapılmış olup, günümüzde bakımsız bir durumdadır. Tabyanın korunması için yasal bir düzenleme bulunmamaktadır ve kış mevsiminde doğa koşulları ve terk edilmişlik nedeniyle tahribatlar meydana gelmektedir.

 • Ermeni Alfabesi: Bir Yazı Sistemi ve Ulusal Gurur Kaynağı
  11 Şub Ermeni Alfabesi: Bir Yazı Sistemi ve Ulusal Gurur Kaynağı

  Ermeni alfabesi sadece bir yazı sistemi değil; aynı zamanda matematiksel hesaplamalar ve takvimsel tarihlerin kaydedilmesi için kullanılan bir sayısal sistem ve ulusal bir gurur kaynağı.

 • Beytüşşebap'ta hayvanlar kar üstünde yemleniyor
  10 Şub Beytüşşebap'ta hayvanlar kar üstünde yemleniyor

  Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde besiciler, yaz ayında topladıkları saman ve meşe yapraklarını kış ayında kar üstünde hayvanlara veriyor. Kış aylarında kar kalınlığının 1 metreyi geçtiği bölgelerde besicilerin zorlu kış mesaisi devam ediyor.

 • Samsun'da Şeftali, Kiraz ve Vişne Üretimi Yapılıyor
  08 Şub Samsun'da Şeftali, Kiraz ve Vişne Üretimi Yapılıyor

  Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, il genelinde şeftali, kiraz ve vişne üretimi hakkında bilgi verdi. Sağlam, hastalıklarla mücadelede kültürel yöntemlerin önemine dikkat çekerek, aletlerin dezenfekte edilmesinin gerekliliğini vurguladı. Ayrıca, bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığına neden olan bakterinin özellikleri ve hastalığın belirtileri hakkında da açıklamalarda bulundu.

 • Bodrum'da Su Seviyesi Düşüyor
  07 Şub Bodrum'da Su Seviyesi Düşüyor

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde şubat ayında yağış olmaması nedeniyle Mumcular ve Geyik barajlarındaki su seviyesi düşüyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, bahar aylarında yağışların devam etmemesi durumunda yarımada genelinde su stresinin devam edeceği belirtildi.

 • Recep Demiray, Londra Moda Haftası'nda Türk moda rüzgarı estirecek
  07 Şub Recep Demiray, Londra Moda Haftası'nda Türk moda rüzgarı estirecek

  Londra Moda Haftası, dünyaca ünlü markaların da yer aldığı birçok firmanın etkinliklerine sahne olacak. Uluslararası modacı Recep Demiray, Leonardo Royal Tower Bridge London Hotel'de düzenlenecek defilede 2024 sonbahar-kış koleksiyonundan 20 tasarımını sergileyecek. Defileden elde edilecek gelir, Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Selman Köyü Orta Okulu öğrencilerine bir kütüphane kurmak için kullanılacak.

 • Nemrut Dağı Ören Yeri Kış Mevsiminde de Ziyaretçilerini Ağırlıyor
  03 Şub Nemrut Dağı Ören Yeri Kış Mevsiminde de Ziyaretçilerini Ağırlıyor

  UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Nemrut Dağı Ören Yeri, kış mevsiminde de ziyaretçilerini ağırlıyor. Karla kaplanan dağ, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer olarak biliniyor. Ziyaretçiler, karlı bölgedeki zorlu yolculuğa rağmen 2 bin yıllık dev heykelleri fotoğraflamak için dağa tırmanıyor. Depremden hasar almayan ve turist sayısının arttığı Nemrut Dağı, Adıyaman'ın önemli bir turistik cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

 • Türk Halkının En Sevdiği ve Asla Yemem Dedikleri Çorba: Kelle Paça
  02 Şub Türk Halkının En Sevdiği ve Asla Yemem Dedikleri Çorba: Kelle Paça

  Areda Piar araştırma şirketinin Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği çorba araştırmasına göre, kelle paça hem en sevilen çorba hem de asla yemem denilen çorbalar arasında ilk sırada yer alıyor. Araştırmaya göre, katılımcıların çorbacıya gitme tercihi genellikle gece saatlerinde oluyor. Çorba, katılımcılar tarafından şifa kaynağı olarak görülüyor ve kış mevsiminde en fazla tüketiliyor.

 • Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde İncelemelerde Bulundu
  01 Şub Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde İncelemelerde Bulundu

  Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, İl Tarım ve Orman müdürlüğünde yapılan incelemelerde, 2023 yılında yürütülen faaliyetler hakkında bilgilendirme sunumu aldı. Sunumda, şehirdeki tarım ve hayvancılık projeleri, çiftçi destekleri ve yeni projeler hakkında detaylı bilgiler verildi. Ayrıca, Erzurum'un tarım ve hayvancılık alanında elde ettiği başarılar da paylaşıldı.

 • Eskişehir'deki barajlardaki doluluk oranı yükseldi
  31 Oca Eskişehir'deki barajlardaki doluluk oranı yükseldi

  Eskişehir'de içme ve tarımsal sulamada kullanılan 5 barajdaki doluluk oranı geçen yıla göre artarak yüzde 41'e yükseldi. Porsuk Barajı ise sonbahar ve kış mevsimindeki yağışlarla birlikte yüzde 48 doluluğa ulaştı. Barajların dolması tarım ürünlerine ve yer altı sularına fayda sağlarken, çiftçiler de bu durumdan memnun olduklarını belirtti.

 • Erzincan'da Hayvan Aşılama Zorunluluğu
  31 Oca Erzincan'da Hayvan Aşılama Zorunluluğu

  Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince hayvan sahiplerinin hayvanlarını aşılatmalarının zorunlu olduğunu ve aksi halde idari para cezası uygulanacağını belirtti. Şap hastalığına karşı mücadele kapsamında yapılan aşılama programıyla her yıl 3 defa aşı yapılacak ve bu yıl Erzincan il genelinde 112.000 büyükbaş hayvanın aşılanması hedefleniyor. Hayvan sahipleri, aşılarını yaptırmak için il ve ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır.

 • İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 70'i geçti
  31 Oca İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 70'i geçti

  İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 70'i geçti. Geçtiğimiz aylarda doluluk oranı yüzde 3.86'ya kadar düşen Büyükçekmece Baraj gölü son yağışlardan sonra yüzde 66.48'i buldu. İşte barajlardaki son durum.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Yüzde 70'i Geçti
  31 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Yüzde 70'i Geçti

  İstanbul barajlarındaki doluluk oranı artmaya devam ediyor. İSKİ verilerine göre ortalama baraj doluluk oranı yüzde 70'i geçti. Büyükçekmece Baraj gölü son yağışlardan payını aldı ve doluluk oranı yüzde 66.48'e yükseldi. İstanbul barajlarının en yüksek doluluk oranı yüzde 89.21 ile Elmalı barajında ölçüldü.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Yüzde 70'i Geçti
  31 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Yüzde 70'i Geçti

  İstanbul barajlarındaki doluluk oranı artmaya devam ediyor. İSKİ verilerine göre ortalama baraj doluluk oranı yüzde 70'i geçti. Büyükçekmece Baraj gölü son yağışlardan payını aldı ve doluluk oranı yüzde 66.48'e yükseldi. İstanbul barajlarının en yüksek doluluk oranı yüzde 89.21 ile Elmalı barajında ölçüldü.

 • Ankara'da Sığırcık Kuşlarının Görsel Şöleni
  22 Oca Ankara'da Sığırcık Kuşlarının Görsel Şöleni

  Ankara'nın Pursaklar ilçesinde akşamlar saatlerinde binlerce sığırcık kuşunun aynı anda gökyüzünde uçarak dans etmesiyle ortaya muhteşem görüntüler çıktı. Pursaklar'de binlerce sığırcık kuşunun gökyüzünde yaptığı dans görenleri büyüledi. Her yıl sonbahar ve kış aylarında görülen ve sürüler halinde şekilden şekle giren sığırcık kuşları, herkesin ilgisini çekti. Çıkardıkları seslerle de huzur veren sığırcıkların dakikalarca süren etkileyici gösterileri göz kamaştırdı. Pursaklar semalarında o anlar saniye saniye bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Sağlık Bakanı'na koruyucu sağlık hizmetleri ve aşılama konusunda eleştirilerde bulundu
  22 Oca CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Sağlık Bakanı'na koruyucu sağlık hizmetleri ve aşılama konusunda eleştirilerde bulundu

  Cumhuriyet Halk Partisi Sağlık Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve tıp doktoru Zeliha Aksaz Şahbaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya; “Ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerinin yetersizliği sonucunda grip nedeni olan İnfluenza, COVİD ve RSV olduğu bilinen solunum yolu enfeksiyonları salgına dönüştü. Koruyucu sağlık hizmetleri ve yaygın aşılama için daha neyi bekliyorsunuz” diye sordu.

 • Tarlalarda fare sorunu için kar yağışı bekleniyor
  22 Oca Tarlalarda fare sorunu için kar yağışı bekleniyor

  Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Toprak, çiftçilerin en büyük sorununun tarla fareleri olduğunu belirterek, farelerle mücadele edilmezse tarlalarda büyük kayıplar yaşanabileceğini söyledi. Toprak, çiftçilere tarlalarını kontrol etmeleri ve mücadeleye zamanında başlamaları çağrısında bulundu.

 • Kırşehir'de Çiftçiler Tarla Fareleriyle Mücadele İçin Kar Yağışını Bekliyor
  22 Oca Kırşehir'de Çiftçiler Tarla Fareleriyle Mücadele İçin Kar Yağışını Bekliyor

  Kırşehir'de çiftçiler, tarlalarda normalin üzerinde görülen tarla faresi sorununu çözmek için kar yağışını bekliyor. Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Toprak, sonbahar yağışlarının ekinlere iyi geldiğini ancak fare sorununun çiftçilerin en büyük sorunu olduğunu belirtti. Farelerle mücadele edilmezse tarlalarda büyük kayıplar yaşanabileceğini vurgulayan Toprak, çiftçilere tarlalarını kontrol etmeleri ve mücadeleye zamanında başlamaları çağrısında bulundu.

 • Kocasinan Belediyesi Türkiye'nin En Büyük Fidanlığına Sahip
  20 Oca Kocasinan Belediyesi Türkiye'nin En Büyük Fidanlığına Sahip

  Kocasinan Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı fidanlıkta yetiştirdiği 320'den fazla türde saksılı ağaç ve 450 bini aşkın bitki kapasitesi ile bitkisel materyal temini açısından Türkiye'nin en büyük üretim ve lojistik üssü fidanlığı bünyesinde barındırıyor.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Olumsuzlukları Telafi Ederek Süreci Devam Ettireceğiz
  19 Oca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Olumsuzlukları Telafi Ederek Süreci Devam Ettireceğiz

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin restorasyon süreci ve turizm verileri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, Ayasofya'nın depreme hazır hale getirilmesinin öncelikli olduğunu belirtti. Ayrıca, turizmdeki olumsuz etkileri telafi ederek 2023 hedeflerine ulaşacaklarını ifade etti. Bakan Ersoy, ayrıca arkeolojik kazılar ve tarihi eser kaçakçılığı konularında da bilgi verdi.

 • Ankara Şehir Hastanesi'nde yoğun bakım yüzde 90 dolu
  18 Oca Ankara Şehir Hastanesi'nde yoğun bakım yüzde 90 dolu

  Ankara Şehir Hastanesi'nde viral salgın hastalıkların artmasıyla yoğun bakım doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı. Hastanenin Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Sema Turan, çoklu viral etkenlerle mücadele ettiklerini ve genel yoğun bakımda 250 yataktan 90'ının dolu olduğunu belirtti.

 • Ankara Şehir Hastanesi'nde yoğun bakımlarda doluluk yüzde 90'ı buldu
  18 Oca Ankara Şehir Hastanesi'nde yoğun bakımlarda doluluk yüzde 90'ı buldu

  Ankara Şehir Hastanesi'nde viral salgın hastalıkların artmasıyla birlikte yoğun bakımların doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı. Hastanenin Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Sema Turan, çoklu viral etkenlerle mücadele ettiklerini ve hem influenza hem de Covid-19 pozitifliği olan hastaların olduğunu belirtti.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor
  17 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor

  İstanbul'da ardı ardına gelen yağışlı sistemlerle birlikte barajlardaki doluluk oranları hızla artıyor. İSKİ verilerine göre bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 58.91 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz Ekim ayında adeta kuruyan Büyükçekmece Baraj gölü havzası, yağışlarla birlikte tekrar suyla doldu. İstanbul'daki barajların ortalama doluluk oranı yüzde 60'a dayandı.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor
  17 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor

  İstanbul'da ardı ardına gelen yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranları hızla artıyor. Bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 58.91 olarak ölçüldü. Büyükçekmece Barajı, geçtiğimiz aylarda çöle dönen alanlarının suyla dolmasıyla olumlu yönde etkilendi. İstanbul'un en dolu barajı Elmalı Barajı oldu.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor
  17 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor

  İstanbul'da ardı ardına gelen yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranları hızla artıyor. Bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 58.91 olarak ölçüldü. Büyükçekmece Baraj gölü havzası da yağışlar sayesinde çöle dönen alanlardan kurtuldu. İstanbul barajlarının en dolu olanı Elmalı barajı oldu.

 • İstanbul'da Kuraklık Tehlikesi: Tedbir Alınmalı
  16 Oca İstanbul'da Kuraklık Tehlikesi: Tedbir Alınmalı

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul'da kuraklık riskinin olduğunu ve gelecek için tedbir alınması gerektiğini belirtti. Türkiye genelinde son yıllarda normalin altında yağış görüldüğünü ve barajlardaki su seviyelerinin düştüğünü ifade eden Toros, 2023 sonbaharında normalin üzerinde yağış alınmasının kuraklığa can suyu olduğunu söyledi. Ancak uzun vadeli çözümler üretilmesi ve suyun tasarruflu kullanılması gerektiğini vurguladı. Toros, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını ve kuraklık riskine karşı önlem alınması gerektiğini belirtti.

 • Ankara'nın Çubuk ilçesinde üretilen turşu talebi arttı
  15 Oca Ankara'nın Çubuk ilçesinde üretilen turşu talebi arttı

  Ankara'nın Çubuk ilçesinde üretilen ve şifa niyetiyle tüketilen tescilli turşuya talep, soğuk hava ve grip vakalarının etkisiyle artıyor. Çubuk turşusu, sonbahar ve kış aylarında raflarda yerini alıyor. Turşunun kilogramı 60-90, turşu suyunun litresi ise 25-50 liraya satılıyor. Üreticiler talebi karşılamakta güçlük çekiyor. Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, bu yıl sezonun çok iyi geçtiğini belirterek, stokların tükenmek üzere olduğunu ve 2024 yılı üretimini iki katına çıkarmayı düşündüklerini söyledi. Turşu satışlarında artış yaşandığını belirten turşu satıcısı Nasibe Atlı, özellikle Kovid-19 salgınından sonra turşuya olan ilginin arttığını ifade etti. Turşu suyu satışlarının da grip vakalarının artmasıyla patladığını belirtti. Çubuk turşusu, kalitesi ve doğal fermente yöntemiyle hazırlanmasıyla tercih ediliyor.

 • Erzincan'da 'Sağlıklı Arı, Yüksek Verim Paneli' düzenlendi
  13 Oca Erzincan'da 'Sağlıklı Arı, Yüksek Verim Paneli' düzenlendi

  Erzincan'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen 'Sağlıklı Arı, Yüksek Verim Paneli'ne Vali Vekili Ömer Özbay da katıldı. Panelde, arı hastalık ve zararlıları, arılarda ilkbahar ve sonbahar bakımı, apiterapi, kaliteli koloni yönetimi ve verim artışı konularında bilgiler verildi.

 • Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Kişiye Özel Akademik İlanlar: 'Judo Antrenörü Olan Doçent, Profesör Olacak '
  12 Oca Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Kişiye Özel Akademik İlanlar: "Judo Antrenörü Olan Doçent, Profesör Olacak "

  Samsun 19 Mayıs Üniversitesi; YÖK yönetmeliği ve Danıştay kararlarına rağmen, pazartesi günü son başvuruları tamamlanacak 139 akademik kadro alımı için özel koşulları bol olan bir ilan verdi. Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi'ne alınacak profesör ve doktor öğretim üyeleri için açılan ilanda “Atletizm 3. kademe antrenörlük belgesine sahip olmak, judo antrenörlük belgesi olma, geleneksel sporlar üzerinde çalışmak” gibi şartlar da yer aldı. Üniversite kaynakları bu özel koşulları sağlayan ve isimleri bilinen 3 kişinin profesör olarak atanmak için halen üniversite bünyesinde hazır beklediğini ifade etti.

 • 60+Tazelenme Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Programı Açıldı
  12 Oca 60+Tazelenme Üniversitesi'nde Yüksek Lisans Programı Açıldı

  AKDENİZ Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Tufan önderliğinde geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesi olan 60+Tazelenme Üniversitesi'nde lisans mezunu olan 60 yaş üzeri 120 kişi, üniversiteden ayrılmak istemeyince yüksek lisans programı açıldı.

 • Akdeniz Üniversitesi'nde 60+Tazelenme Üniversitesi mezunları için yüksek lisans programı başlatıldı
  12 Oca Akdeniz Üniversitesi'nde 60+Tazelenme Üniversitesi mezunları için yüksek lisans programı başlatıldı

  Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Tufan önderliğinde geliştirilen 60+Tazelenme Üniversitesi'nde lisans mezunu olan 60 yaş üzeri 120 kişi, üniversiteden ayrılmak istemeyince yüksek lisans programı açıldı. Tazelenme Üniversitesi'nde, yüksek lisans düzeyinde 65 yaşından 90 yaşına toplam 120 öğrenci eğitim alıyor. Pandemi sonrası ilk mezunlarını veren üniversite, öğrencilerin isteği üzerine yüksek lisans programını başlattı.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor
  10 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranı Artıyor

  İstanbul'da 2023'ün son aylarında yaşanan yağışlar ve 2024 yılının başındaki yağışlarla birlikte baraj doluluk oranları artıyor. İSKİ verilerine göre, İstanbul'un barajlarının doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 55.31 olarak ölçüldü. Alibeyköy barajında ise doluluk oranı yüzde 64.5'e yükseldi. Kuraklık döneminde yüzde 16'ya kadar düşen baraj gölleri, yağışlarla birlikte tekrar suyla dolmaya başladı.

 • İstanbul'da 2023'ün son aylarında yağışlarla baraj doluluk oranları arttı
  10 Oca İstanbul'da 2023'ün son aylarında yağışlarla baraj doluluk oranları arttı

  İstanbul'da 2023'ün son aylarında yaşanan yağışlar ve 2024 yılının başındaki yağmurların etkisiyle baraj doluluk oranları artıyor. İSKİ verilerine göre, İstanbul'un barajlarının doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 55.31 olarak ölçüldü. Alibeyköy barajında ise doluluk oranı yüzde 64.5'e yükseldi. Kuraklık döneminde yüzde 16'ya kadar düşen barajların su seviyeleri yeniden yükselişe geçti.

 • İstanbul Barajlarında Doluluk Oranları Artıyor
  10 Oca İstanbul Barajlarında Doluluk Oranları Artıyor

  İstanbul'da 2023'ün son aylarında yaşanan yağışlar ve 2024 yılının başındaki yağışlarla birlikte baraj doluluk oranları artmaya devam ediyor. İSKİ verilerine göre, İstanbul'un barajlarının doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 55.31 olarak ölçüldü. Alibeyköy barajında ise doluluk oranı yüzde 64.5'e yükseldi. Kuraklık döneminde yüzde 20'li seviyelere kadar düşen Elmalı Barajı ise yüzde 88.62 doluluk oranına ulaştı.

 • Altın Küre Ödül töreninde şıklıkları ile göz kamaştırdılar! Jennifer Lopez rakiplerini gölgede bıraktı
  08 Oca Altın Küre Ödül töreninde şıklıkları ile göz kamaştırdılar! Jennifer Lopez rakiplerini gölgede bıraktı

  Altın Küre Ödülleri, görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Hollywood grevlerinden dolayı 2024'e ertelenen ödül töreninde ünlü isimler göz kamaştırdı. Ünlü şarkıcı Jennifer Lopez pembe gül detaylı elbisesiyle rakiplerini gölgede bıraktı. İşte 2024 Altın Küre Ödül töreninin en şık yıldızları.

 • Konya Ovası'nda Kar Yağışı Beklentisi
  08 Oca Konya Ovası'nda Kar Yağışı Beklentisi

  Konya Ovası'nda yaşanan kuraklık tehlikesi nedeniyle çiftçiler, kar yağışını bekliyor. Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Süleyman Soylu, hububatın büyümesi için kış aylarında karla kaplı tarlada olgunlaşma süreci geçirmesi gerektiğini belirtti. Konya Ovası, Türkiye'nin tahıl ambarı olarak biliniyor ve yılda yaklaşık 2,5 milyon ton buğday üretiliyor. Ancak son yıllarda yağmur ve kar yağışının azalması nedeniyle kuraklık tehlikesi yaşanıyor. Prof. Dr. Soylu, ayrıca yer altı sularının beslenmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

 • Konya Ovası'nda Kar Yağışı Beklentisi
  08 Oca Konya Ovası'nda Kar Yağışı Beklentisi

  Konya Ovası'nda kuraklık tehlikesi yaşanırken, çiftçiler kar yağışını bekliyor. Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Süleyman Soylu, hububatın büyümesi için kış aylarında karla kaplı tarlada olgunlaşma süreci geçirmesi gerektiğini belirtti. Konya Ovası'nda yer altı sularının beslenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Soylu, havaların böyle gitmesinin tarım için uygun olmadığını ifade etti.

 • Iğdır'daki Karasu Sulak Alanı, kış mevsiminde de kuş türlerine ev sahipliği yapıyor
  05 Oca Iğdır'daki Karasu Sulak Alanı, kış mevsiminde de kuş türlerine ev sahipliği yapıyor

  Ağrı Dağı'nın buzul sularıyla oluşan Iğdır'daki Karasu Sulak Alanı, kış mevsiminde de göçmen ve yerel kuş türlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Ağrı Dağı'nın zirvesinden gelen sularla oluşan bu sulak alan, Rusya, Ermenistan ve İran'dan gelen kuşların uğrak noktası konumunda bulunuyor. Iğdır'ın mikroklima iklimi sayesinde kuşlar burada besin zorluğu yaşamadan yaşam alanı bulabiliyor. Kış mevsiminde nadir görülen kılıçgaga ve kızkuşu gibi türler de bu alanda kaydedildi.

 • 2024'te Gökyüzünde Neler Olacak? Güneş ve Ay Tutulmaları, Süper Ay, Gök Taşı Yağmurları ve Daha Fazlası
  04 Oca 2024'te Gökyüzünde Neler Olacak? Güneş ve Ay Tutulmaları, Süper Ay, Gök Taşı Yağmurları ve Daha Fazlası

  2024 yılında Türkiye'de yaşanacak astronomik olaylar ve gözlemlenebilecek gök cisimleri hakkında bilgiler. İki güneş tutulması, Ay tutulmaları, süper Ay'lar, dolunaylar ve gök taşı yağmurları gibi birçok olay izlenebilecek. Ayrıca Merkür, Mars ve Uranüs gibi gezegenler de teleskop olmaksızın görülebilecek.

 • Köyünde kurduğu serada tek başına yılda 20 ton istiridye mantarı üretiyor
  03 Oca Köyünde kurduğu serada tek başına yılda 20 ton istiridye mantarı üretiyor

  Ispartalı genç girişimci, köyüne kurduğu 600 metrekarelik serada tek başına çalışarak yıllık 20 ton istiridye mantarı üretiyor. Ürettiği mantarların kilogramını 70-80 TL'den satan genç, yıllık 1 milyon 400 bin lira kazanıyor

 • Ispartalı genç girişimci, tek başına çalışarak yıllık 20 ton istiridye mantarı üretiyor
  03 Oca Ispartalı genç girişimci, tek başına çalışarak yıllık 20 ton istiridye mantarı üretiyor

  Isparta'nın Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris kasabasında yaşayan Mehmet Akif Akıncı, kasabada kurduğu 600 metrekarelik tesiste istiridye mantarı yetiştirerek pazarlıyor. Yıllık 20 ton mantar üreten genç girişimci, kuracağı yeni seralarla üretimini artırmayı hedefliyor.

 • Balıkesir'de Yağışlar Sonrası Gübre Satışları Arttı
  31 Ara Balıkesir'de Yağışlar Sonrası Gübre Satışları Arttı

  Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Kasım ayından beri devam eden yağışların ardından gübre satışları arttı. Buğday ekiminin başlaması ve zeytin hasadının sonuna gelinmesi ilçede gübre satışlarında yükseliş dikkat çekici boyuta ulaştı. Yağışların buğday ekimi ve zeytin hasadını olumlu etkilemesi, zeytinyağı fiyatlarının yüksek olması gübre satışlarını artırdı.

 • Tarla farelerinin tarım alanlarına verdiği zararlar hakkında uyarı
  28 Ara Tarla farelerinin tarım alanlarına verdiği zararlar hakkında uyarı

  Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, tarla farelerinin tarım alanlarına verdiği zararla ilgili çiftçilere uyarıda bulundu. Tarla farelerinin tarım alanlarında yeşil aksam, tohum ve meyveleri tüketerek zarar verdiğini belirten Sağlam, doğal düşmanlarla tarla farelerinin baskı altında tutulabileceğini ve kimyasal mücadele yönteminin de etkili olduğunu ifade etti.

 • Prof. Dr. Tekin: Viral enfeksiyona bağlı çocuk hastası sayısı 4 kat arttı
  28 Ara Prof. Dr. Tekin: Viral enfeksiyona bağlı çocuk hastası sayısı 4 kat arttı

  Ankara Üniversitesi Çocuk Acil Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Tekin, son 3 haftada 0-18 yaş çocuk hasta grubunda üst solunum yolu enfeksiyonları ve hava yolu ile bulaşan hastalıklara bağlı gelen hasta sayısının 3-4 kat arttığını belirtti. Özellikle bebeklerin ilk 6 aylık döneminde bu enfeksiyonların ağır seyredebileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Tekin, hastaların mutlaka hastaneye gelerek değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 • Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları artıyor
  28 Ara Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları artıyor

  Ankara Üniversitesi Çocuk Acil Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Tekin, 0-18 yaş çocuk hasta grubunda üst solunum yolu enfeksiyonları ve hava yolu ile bulaşan hastalıklara bağlı gelen hasta kapasitesinin son 3 haftada 3-4 kat arttığını söyledi.

 • Yağışlarla birlikte mantar zehirlenmeleri artıyor
  27 Ara Yağışlarla birlikte mantar zehirlenmeleri artıyor

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı, yağışların artmasıyla doğada görülen mantar türlerinin zehirlenme ihtimalini artırdığını belirtti. Uzmanlar, bilinçsizce toplanıp tüketilen mantarların insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu vurguladı.

 • Bolu, Karabük, Bartın, Sakarya Yılbaşına Hazırlanıyor
  27 Ara Bolu, Karabük, Bartın, Sakarya Yılbaşına Hazırlanıyor

  Doğal güzellikleriyle tanınan Bolu'daki Abant Gölü, Karabük'ün tarihi konaklarıyla ünlü ilçesi, doğayla denizin buluştuğu Bartın'ın sahil ilçesi Amasra ile Sakarya'nın turizm merkezleri Sapanca ve Taraklı, yılbaşında misafirlerini ağırlamak için gün sayıyor.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Beslenme Önerileri
  27 Ara Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Beslenme Önerileri

  İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Güler Yenipınar, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hızlıca iyileşmek için önerilerde bulundu.

 • Apple, 2024'te Vision Pro ile başlayacak ve Mac ile bitirecek
  26 Ara Apple, 2024'te Vision Pro ile başlayacak ve Mac ile bitirecek

  Apple, 2024 yılında Vision Pro adlı karma gerçeklik gözlüğünü tanıtacak ve satışa sunacak. Analistler, gözlüğün seri üretiminin devam ettiğini ve Ocak ayında kullanıcı dağıtımının başlayacağını tahmin ediyor. Ayrıca, Apple'ın sonbahar etkinliğinde yeni Mac bilgisayarlarını tanıtması bekleniyor.

 • Bütçe maratonunda oylama günü (5)
  25 Ara Bütçe maratonunda oylama günü (5)

  'TERÖR, DEMOKRASİNİN DE KALKINMANIN DA İNSANLIĞIN DA DÜŞMANIDIR'TBMM Genel Kurulu'nda, konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Irak'ın kuzeyinde şehit olan 12 askerle ilgili "Terör, demokrasinin de kalkınmanın da insanlığın da düşmanıdır.

 • Yağışlara rağmen Van Gölü'ndeki çekilme sürüyor
  22 Ara Yağışlara rağmen Van Gölü'ndeki çekilme sürüyor

  Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, düşen yağışların Van Gölü'ndeki çekilmeye ciddi bir etki etmeyeceğini belirtti. Uzun vadede gölün seviye kaybetmeye devam edeceğini söyleyen Alaeddinoğlu, düşen yağışların tarımsal ihtiyaçları karşılamada belli ölçüde faydalı olduğunu ifade etti.

 • Maltepe'de 'Sevginin Solmayan Yaprakları' Sergisi
  21 Ara Maltepe'de "Sevginin Solmayan Yaprakları" Sergisi

  Sanatçı Sevgi Ülünçer’in “Sevginin Solmayan Yaprakları” isimli dördüncü kişisel  sergisinin açılışı, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 • Karabük Üniversitesi'nden yenilikçi pencere sistemi
  20 Ara Karabük Üniversitesi'nden yenilikçi pencere sistemi

  Karabük Üniversitesi'nden Dr. Bahar Sultan Qurraie tarafından geliştirilen yeni pencere sistemi, güneş ışınlarının radyasyonunu azaltarak enerji tasarrufu sağlıyor. Renkli şeffaf filtrelerin kullanıldığı çift veya 3 katmanlı cam pencereler, yazın aşırı ısınmayı engellerken kışın da ısı kaybını önlemektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilen sistem, estetik ve enerjiyle ilgili dezavantajları gidermeyi hedeflemektedir.

 • Aydın'da doğal mantarlar talep görüyor
  20 Ara Aydın'da doğal mantarlar talep görüyor

  Aydın'ın dağlarında doğal olarak yetişen mantarlar, sonbaharın gelmesiyle birlikte bereketlenirken, kırmızı etin alternatifi olarak bilinen ve pazar tezgahlarında yerini alan mantarlara vatandaşların da ilgisi arttı. Çıntar cinsi mantarların kilosu ise 80 ile 130 TL arasında satışa sunuluyor.

 • Belemedik Tabiat Parkı'nda tren kazası
  19 Ara Belemedik Tabiat Parkı'nda tren kazası

  Adana'da Belemedik Tabiat Parkı'nda özçekim yaparken trenin çarptığı amatör kadın fotoğrafçının olay anı kameraya yansıdı. Şans eseri faciadan dönülen olay sonrasında fotoğrafçılar uyarıldı.

 • Cizre'de sonbahar renkleri hakim oldu
  18 Ara Cizre'de sonbahar renkleri hakim oldu

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde güz renkleri hakim oldu.

 • Buğday Üretiminde Yağışlar Ümit Veriyor
  18 Ara Buğday Üretiminde Yağışlar Ümit Veriyor

  Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, buğday üretiminde bu yılki yağışların olumlu etkilerini değerlendirdi. Yağışların tarladaki mahsulün iştahlı ve güzel görünmesini sağladığını belirten Kaya, yeterli yağış ve uygun sıcaklık olduğu sürece yüksek verimlerin beklendiğini söyledi.

 • İnönü Üniversitesinde İnce Saz Konseri Düzenlendi
  17 Ara İnönü Üniversitesinde İnce Saz Konseri Düzenlendi

  Malatya'daki İnönü Üniversitesinde öğretim üyeleri tarafından düzenlenen ince saz konserinde çeşitli eserler icra edildi. Konserin amacı, ince saz toplulukları kültürünü yaşatmak ve sanatseverlerle buluşturmaktı.

 • Atina, son 160 yılın en sıcak sonbaharını yaşadı
  15 Ara Atina, son 160 yılın en sıcak sonbaharını yaşadı

  Atina, bu yıl eylül-kasım aylarında, hava durumu ölçümlerinin başladığı 19'uncu yüzyıl ortasından beri en sıcak sonbaharını yaşadı. Ortalama sıcaklıklar 21,7 olurken, gün içindeki en yüksek sıcaklıkların ortalaması 26,4, en düşük sıcaklıkların ortalaması ise 18,5 oldu. Ekim ve kasımda seyreden yüksek sıcaklıklar, bu yıl sonbahar sıcaklık ortalamasının son 160 yılın en sıcağı olmasına yol açtı.

 • Bursa'daki barajlar yağışlarla dolmaya başladı
  15 Ara Bursa'daki barajlar yağışlarla dolmaya başladı

  Bursa'nın içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı Nilüfer ve Doğancı barajları, mevsim normallerinin üzerinde düşen yağışlarla doluluk oranlarını artırdı. Nilüfer Barajı yüzde 37 doluluk oranına ulaşırken, Doğancı Barajı'nın doluluğu yüzde 70'i geçti. Bursa'nın su rezervi 104 günlük ihtiyacı karşılayacak seviyeye yükseldi.

 • Tıp dünyasını heyecanlandıran meyve! Kanserli hücreleri 4 saat içinde yok etti
  15 Ara Tıp dünyasını heyecanlandıran meyve! Kanserli hücreleri 4 saat içinde yok etti

  Sonbahar meyvesi olan ve halk arasında "Kiren" olarak da bilinen kızılcık, neredeyse tam bir şifa deposu. Meyvesinden yaprağına, kökünden kabuğuna kadar her yeri faydalarla dolu olan kızılcık özlerinin 4 saat içinde kanserli hücreleri yok ettiği tespit edildi.

 • Van Gölü'nde Çekilme Devam Ediyor
  14 Ara Van Gölü'nde Çekilme Devam Ediyor

  Van Gölü, küresel iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle hızla çekilmeye devam ediyor. Göl sularının çekilmesiyle birlikte tarihi kalıntılar ve mikrobiyalitler su yüzüne çıkarken, teknelerin yanaştığı iskele karaya çıktı. Van Gölü'nün su seviyesinin düşmesiyle balıkçılık sektörü olumsuz etkilenirken, havzanın yeterli yağış almadığı sürece çekilmenin devam edeceği belirtiliyor.

 • Bakan Bayraktar: Kış saatine geçilmeyecek
  13 Ara Bakan Bayraktar: Kış saatine geçilmeyecek

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, 2016'dan beri devam eden yaz saati uygulamasının süreceğini ve kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini söyledi.

 • Beşiktaş Arnavutköy Sahilinde Yoğun Kirlilik ve Denizanası
  13 Ara Beşiktaş Arnavutköy Sahilinde Yoğun Kirlilik ve Denizanası

  Beşiktaş Arnavutköy sahilinde yoğun kirlilik nedeniyle çok sayıda denizanası görüldü. Denizanaları, sahil boyunca yer yer yoğunluk oluştururken suyun üzerinde biriken evsel atıklar dikkati çekti. Sahilde balık tutan bir vatandaş, denizanasının kirlilikten beslendiğini ve denizleri daha temiz tutmanın önemine dikkat çekti. Çevre sakini ise yaz aylarında sahilin temiz olduğunu ancak kış aylarında atıkların biriktiğini belirtti ve denizlerimizi kirletmemeye çağrıda bulundu.

 • Panama Kanalı'ndaki kuraklık küresel ticareti ciddi anlamda olumsuz etkilemeye başladı
  13 Ara Panama Kanalı'ndaki kuraklık küresel ticareti ciddi anlamda olumsuz etkilemeye başladı

  Panama Kanalı'ndaki su seviyesindeki azalma nedeniyle küresel ticaret aksamaya başladı. Bu durum, nakliyatçıları daha uzun ve maliyetli rotaları kullanmaya zorluyor. Kuraklık sebebiyle kanaldan geçişler uzun süreler alıyor ve gemilerin beklemesi gerekiyor. Panama Kanalı İdaresi, su eksikliği nedeniyle gemi geçişlerini kısıtlama kararı aldı ve günlük transitleri azaltmayı planlıyor.

 • SARIYER'DE 'MANTAR' ALARMI: 11 KİŞİ ZEHİRLENDİ
  12 Ara SARIYER'DE "MANTAR" ALARMI: 11 KİŞİ ZEHİRLENDİ

  BİLİNÇSİZ toplanan mantarlar zehirlenme ve ölümlere neden oluyor.

 • ABD'de Grip Nedeniyle 1.600 Kişi Hayatını Kaybetti
  12 Ara ABD'de Grip Nedeniyle 1.600 Kişi Hayatını Kaybetti

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) son tahminlerine göre içinde bulunduğumuz sonbahar-kış mevsiminde ABD'de grip nedeniyle en az 2,6 milyon kişi hastalandı, 26.000 kişi hastaneye kaldırıldı ve 1.600 kişi hayatını kaybetti. CDC'nin haftalık değerlendirmesine göre, mevsimsel influenza aktivitesi ülkenin birçok bölgesinde artmaya devam ederken, en yüksek aktivite ise ülkenin güneydoğu ve güney-orta kesimlerinde bildirildi. Grip nedeniyle hastanelere başvuru sayısı haftalık bazda artışını sürdürdü. CDC'ye göre, 2 Aralık'ta sona eren hafta içinde influenza bağlantılı 4 çocuk ölümü bildirilirken, 2023-2024 sezonunda toplam çocuk ölümü sayısı 12'ye ulaştı. CDC, 6 aydan büyük herkesin yıllık grip aşısı olmasını tavsiye ediyor.

 • Amasra, Kültürel Değerleriyle Turist Çekiyor
  12 Ara Amasra, Kültürel Değerleriyle Turist Çekiyor

  Amasra, güneş, kum ve deniz üçlüsüne eklediği kültürel değerleriyle turist çekiyor. İlçe, el değmemiş koyları, temiz kumsalları ve balık ağırlıklı mutfak kültürüyle öne çıkıyor. Amasra Limanı Projesi sayesinde deniz yoluyla gelen yabancı turistler de ağırlanıyor. İlçeyi 11 ayda 2 milyon 100 bini aşkın turist ziyaret etti.

 • Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Moskova ziyareti için yeni tarih belirlenecek
  12 Ara Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Moskova ziyareti için yeni tarih belirlenecek

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın sonbaharda gerçekleştirmesi planlanan ancak İsrail'in Gazze saldırılarının ardından ertelenen Moskova ziyareti için yeni bir tarih belirlenecek.

 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden çiftçilere gübre desteği
  12 Ara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden çiftçilere gübre desteği

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere yönelik yüzde 50 hibeli katı organomineral taban gübresi desteği başvurularının sona erdiğini duyurdu. Proje kapsamında gübre dağıtımı önümüzdeki günlerde başlayacak ve üreticilere mesajla bilgilendirme yapılacak.

 • Dillendiremediğim Elveda
  12 Ara Dillendiremediğim Elveda

  Dillendiremediğim Elveda, toplumun gölgesinde kalan küçük insanlarla büyük acıların aynı potada eritildiği bir roman. Heyecan verici yolculukların, arayışların ve nihayetinde vedasını vermek için mücadele eden hayatların hikâyesi.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 'Aşama aşama enflasyonu tek haneli rakamlara düşüreceğiz'
  12 Ara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Aşama aşama enflasyonu tek haneli rakamlara düşüreceğiz"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Aşama aşama enflasyonu tek haneli rakamlara düşüreceğiz" "(Muhalefete) Şimdi, siz kazansaydınız bu seçimde, burada hangi Cumhurbaşkanı yardımcısı gelip bütçeyi sunacaktı bilmiyorum" "Türkiye Yüzyılı'nda adım adım daha ileriye gideceğiz, istikrar içinde...

Advertisement