Adana'da 3 Bin Öğrenci Ücretsiz Kurs Merkezlerinde Hazırlanıyor - Son Dakika
Yerel

Adana'da 3 Bin Öğrenci Ücretsiz Kurs Merkezlerinde Hazırlanıyor

Adana\'da 3 Bin Öğrenci Ücretsiz Kurs Merkezlerinde Hazırlanıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi, LGS ve YKS'ye hazırlanan öğrencilere ücretsiz eğitim vermek amacıyla Ceyhan Kurs Merkezi'ni açtı. Başkan Zeydan Karalar, kurs merkezleri, yurtlar ve kütüphaneler gibi daha önce yapılmayan hizmetleri halkla buluşturduklarını belirtti. Yaklaşık 3 bin öğrencinin lise ve üniversite sınavlarına hazırlandığı kurs merkezlerinde, 2024 yılına kadar 5 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor.

21.01.2024 14:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adana'da yaklaşık 3 bin öğrenci, Büyükşehir'in ücretsiz kurs merkezlerinde LGS ve YKS'ye hazırlanıyor. Lise ve üniversite giriş sınavlarına (LGS ve YKS) hazırlanmak için etüt merkezlerine gidemeyen öğrencilere ücretsiz eğitim verilen kurs merkezlerine bir yenisi eklendi. Ceyhan da kurs merkezi açıldı. Başkan Zeydan Karalar, "Kurs merkezleri, yurtlar, kütüphaneler açıyoruz, daha önce yapılmayan hizmetleri halkımızla buluşturuyoruz" dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, bir yandan kentin altyapı, köprü, yol, su, alt geçit ve diğer fiziki ihtiyaçlarına cevap verirken, diğer yandan sosyal belediyecilik anlayışından taviz vermeyerek, iz bırakan çalışmalara imza atıyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, eğitim ve öğretimi desteklemek için daha önce hizmete giren Kuruköprü, Kozan, Karataş Kurs merkezlerine, Ceyhan Kurs Merkezi'ni de ekledi. Açılış törenine Başkan Zeydan Karalar'ın yanı sıra, Sivil Toplum Örgütleri'nin temsilcileri, siyasiler, öğrenciler, öğretmenler ve Ceyhanlılar katıldı.

2024'TE HEDEF 5 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ EĞİTİM

Ceyhan Kurs Merkezi'nde sınava hazırlanan öğrenciler, verimli ve yoğun bir programla sınavlara hazırlandıklarını belirterek, Başkan Zeydan Karalar'a teşekkür etti. Seyhan Kuruköprü'de, Kozan, Karataş ve Ceyhan ilçelerinde kurs merkezleri açtıklarını, Saimbeyli'de de hazırlık yapıldığını belirten Başkan Zeydan Karalar da yaklaşık 3 bin öğrencinin, değerli öğretmenlerin nezdinde, lise ve üniversite sınavlarına hazırlandığını ifade etti. Başkan Zeydan Karalar, "Ekonomik sorun yaşayan ailelerin, çocuklarını etüt merkezlerine göndermekte zorlandığını biliyorum. Anneler babalar, çocukları iyi okullara gitsin diye büyük fedakarlıklar yapıyorlar. Buna imkanı olmayan ailelerin çocuklarını lise ve üniversite sınavlarına hazırlamak için ciddi merkezler açtık. Kurs merkezlerimizde öğretmenler kendi branşlarının dışında bir derse kesinlikle girmiyor. Öğretmenlerimiz, çocuklarımıza iyi eğitimi vermek için yoğun mesai harcıyor. 2024 yılı içinde 5 bin öğrencimize eğitim vermeyi planlıyoruz" dedi.

"ÇOK SAYIDA KÜTÜPHANE HALKLA BULUŞTU"

Merkezdeki İnce Memed Halk Kütüphanesi başta olmak üzere, Saimbeyli, Kozan, Kuruköprü, Dumlupınar, Hadırlı, Karataş, Güneşli- Yamaçlı'da kütüphaneler açtıklarını da hatırlatan Başkan Zeydan Karalar şöyle devam etti: "Semt Kütüphaneleri ile gençlere eğitim ve öğrenim süreçlerinde önemli destek sağlanıyor. Çocuklarımız gençlerimiz, derslerini çalışıp, sınavlara hazırlanabiliyor. Bilgisayar ve internet olanağı ile çocuklarımıza hizmet veriliyor. Bunlar daha önce şehrimizde olmayan, eksikliği hissedilen hizmetlerdi. Önümüzdeki dönemde 2 büyük kütüphane daha yapacağız."

"DEVASA HİZMETLERİ BORÇLANMADAN YAPABİLİR HALE GELDİK"

Adana Büyükşehir Belediyesi'ni çok zor bir durumda devraldıklarını ama aradan geçen sürede mucizevi şekilde, hem borcunu ödeyebilen hem de devasa hizmetleri borçlanmadan yapabilir hale geldiklerini anlatan Başkan Zeydan Karalar, belediyede borç gelirin 4 katıyken, gelinen noktada tablonun tersine çevrildiğini ve borcun 4 katı gelire ulaşıldığını bildirdi. Başkan Karalar ayrıca, 3 dev alt geçidi, 5 yeni bulvarı, 221 bulvar ve cadde yenilemeyi, 111 otobüs alımını, 310 iş makinesi alımını, 2 milyon 795 bin tonu aşkın asfalt dökümünü, asbestli boru değişimlerini, alt yapı çalışmalarını, tek kuruş borçlanmadan yapabilir hale geldiklerini belirtti.

"HEM ADANA'YA HEM CEYHAN'A KÜLTÜR MERKEZİ"

2. Etap Metro Hattı'nın Sayın Cumhurbaşkanı'nca yatırım programına alındığını hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, "Yeni dönemde; kamulaştırmada büyük sorun yaşanmazsa 2. Etap Metro Hattı'nı yapmak için büyük gayretle çalışacağız. Medline Hastanesi'nden, Şehir Hastanesi'ne giden bir tramvay yapacağız. Ayrıca merkeze trafiği sokmamak için nostaljik bir tramvay yapacağız. Hem Adana'da hem Ceyhan'da Kültür Merkezi yapacağız. Ceyhan'da yapacağımız kültür merkezi, Ceyhanlıların birçok ihtiyacına cevap verecek. Hem Adana'yı tekrar bölgenin incisi, öncüsü ve lideri yapacağız hem de Ceyhan'ı eski hareketli haline kavuşturacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ceyhan Kurs Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Adana'da 3 Bin Öğrenci Ücretsiz Kurs Merkezlerinde Hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement