Giresun'da selin yaraları sarıldı, selzedeler anahtarlarını alarak evlerine kavuştu - Son Dakika
Yerel

Giresun'da selin yaraları sarıldı, selzedeler anahtarlarını alarak evlerine kavuştu

Giresun'da selin yaraları sarıldı, selzedeler anahtarlarını alarak evlerine kavuştu Giresun'da 22 Ağustos 2020'de yaşanan sel felaketinin ardından yaralar hızla sarıldı.

07.04.2023 11:52  Güncelleme: 12:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Giresun'da selin yaraları sarıldı, selzedeler anahtarlarını alarak evlerine kavuştu

GİRESUN - Giresun'da 22 Ağustos 2020'de yaşanan sel felaketinin ardından yaralar hızla sarıldı. Selden en çok zarar gören Dereli ve Doğankent'te TOKİ'nin yaptığı toplam 369 konut, 122 ticari ünite ve 24 köy evi tamamlanırken, yeni ev ve iş yerlerinin anahtarları sel mağdurlarına teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın koordinesinde yapılan afet çalışmalarıyla, sel bölgesinde hasar tespit çalışmaları hızla tamamlanırken, sel afetinden zarar gören ilçeler yeniden ayağa kaldırıldı. Bu kapsamda Dereli ve Doğankent ilçe merkezleri başta olmak üzere 433 adet konut ve 202 adet ticari üniteyle toplam 635 adet bağımsız birimin tahliye, yıkım, kira, taşınma, kamulaştırma ve yapım faaliyetleri gerçekleştirildi.

Afet çalışmaları sonrasında Dereli ve Kuşluhan mahalleri riskli alanında 71 konut ve 82 ticari ünite, Dereli ilçesi Sütlüce mahallesi rezerv yapı alanında 142 konut ve Doğankent ilçesi merkez mahallesi rezerv yapı alanında 156 konut ve 40 ticari bağımsız birim, Giresun Merkez, Dereli, Doğankent, Tirebolu ilçeleri ve köylerinde 24 köy evi olmak üzere toplam 369 konut 122 ticari ünite ve 24 köy evinin inşaatı tamamlandı. Hak sahiplerine teslim işlemleri gerçekleştirildi. Sel mağdurları yeni evlerinin anahtarlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

"Artık sel korkusu olmadan huzurla oturuyoruz"

Sel felaketinden zarar gören ve TOKİ'nin yaptığı yeni ev anahtarlarını teslim alan Salih Andiç, bir sene sürmeden konutları teslim aldıklarını belirterek "Evlerimizi 8 ayın içinde aldık. Üç ay içinde de doğalgaz geldi. Allah razı olsun, çok şahane memnunuz" derken, selzede Muhammet Sarıyıldız, sel afeti sırasında suların 2 metreyi aştığın, eczanedeki ilaçların sadece yüzde 20'sini kurtarabildiklerini, bölgedeki diğer dükkanlarda da malların sel sularına kapıldığını söyledi.

Afet sonrası bir süre konteynerde kaldıklarını söyleyen Sarıyıldız, şu anda TOKİ'nin inşa ettiği yeni iş yerlerinde hizmet vermeye başladıklarını belirterek "Güzel, temiz, ferah bir yere kavuştuk" dedi.

Sel afetinden zarar gören Mustafa Türk ise "Devletimiz, sel sonrasında buraya el attı. 8-9 ay gibi bir sürede evlerimizi yaptı ve hak sahiplerine teslim etti. Huzurlu bir şekilde burada oturuyoruz" sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

Dereli, Doğankent ve Tirebolu'da ahırlı 250 köy evinin inşası sürüyor

Yine sellerden zarar gören Tirebolu ilçesi Sekü Köyü ve Espiye ilçesi Adabük mahallesinde belirlenen rezerv yapı alanlarında kamulaştırma işlemleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca tamamlanırken, projelendirme ve yapım işlemleri Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından devam ediyor. Giresun'da Çaldağ mahallesinde de kentsel dönüşüm kapsamında 24 adet konut ve 19 işyerinin yapımı tamamlanırken, hak sahiplerine teslim aşamasına geldi. Espiye ilçesi rezerv yapı alanında 71 adet konut inşaatının yapımı ise sürüyor. Çalışmalar kapsamında Dereli, Doğankent ve Tirebolu'da da inşa edilen 250 ahırlı köy evinin yapımı da sürüyor. "Yeni Dereli Projesi" kapsamında Adliye, Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü inşaatlarının yapımı da tüm hızıyla devam ediyor. Dereli ilçesi Jandarma Komutanlığı ve 12 konutluk lojman inşaatı tamamlanırken, 2023 yılında tüm konut ve sosyal donatıları tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak.

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Giresun'da sosyal konuttan kentsel dönüşüme, millet bahçelerinden altyapı ve üstyapı yatırımlarına kadar toplam 1.5 milyar liralık 24 projenin yapımı devam ediyor. Giresun'da TOKİ eliyle 3 bin 764 konut, sosyal donatılarıyla birlikte tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Yine TOKİ ile 690 konut ve 19 dükkanın yapımına da sosyal donatılarla beraber devam ediliyor.

Giresun\'da selin yaraları sarıldı, selzedeler anahtarlarını alarak evlerine kavuştu
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Giresun'da selin yaraları sarıldı, selzedeler anahtarlarını alarak evlerine kavuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Merkez Bankası politika faizini yüzde 45'te sabit tuttu
  13:57 Merkez Bankası politika faizini yüzde 45'te sabit tuttu

  Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Faiz, başkan değişimi sonrasında piyasaların da beklediği üzere yüzde 45'te sabit tutuldu.

 • İçişleri Bakanı: Sibergöz-22 Operasyonunda 15 Şüpheli Yakalandı
  13:33 İçişleri Bakanı: Sibergöz-22 Operasyonunda 15 Şüpheli Yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi ile mücadele kapsamında Kayseri merkezli 10 ilde düzenlenen 'Sibergöz-22' operasyonunda 15 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda çok sayıda dijital materyale el konuldu.

 • Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı
  13:20 Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı

  Engin ve Dilan Polat, evlerinde verdiği doğum günü partisi nedeniyle komşularıyla yaşadıkları otopark tartışması sonucunda hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, çiftin komşularının evini basıp tehdit ettikleri iddia ediliyor. Dilan Polat için 8 yıl 4 aya, Engin Polat için ise 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

 • Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  13:17 Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm
  12:35 Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm

  Erzincan'da 9 işçinin toprak altında kaldığı faciayla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan şirketin Türkiye'deki müdürü C.Y.D. ifadesinde "Olaydan 2 saat önce bölgede çatlakların olduğuna dair I.R.G. bilgilendirme amaçlı fotoğraf attı ve önlem aldığına dair mail attı. Bu maili yurt dışındaki saat farkı nedeniyle görmemiştim. Olaydan sonra direktör arkadaşların uyarması ile olaydan 3 gün sonra maili gördüm" dedi.

 • 9 kediyi darp ederek öldüren sanık için mahkeme heyeti kararını verdi
  12:34 9 kediyi darp ederek öldüren sanık için mahkeme heyeti kararını verdi

  Fatih'te 31 Ekim 2023'te sokak kedilerini sırt çantasına koyarak iş yerine götüren ve 9 kediyi darp ederek öldürdüğü iddia edilen sanık Fatih Mehmet Ö., dosya üzerinden yapılan tutukluluk incelemesinde tahliye edildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın tutukluluğunu kaldırma kararı aldı.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.


Advertisement