60 ilçede daha 'çocuk görüşme merkezi' açılacak - Son Dakika

60 ilçede daha 'çocuk görüşme merkezi' açılacak

60 ilçede daha \'çocuk görüşme merkezi\' açılacak
Son Güncelleme: 30.10.2022 12:16

ADALET Bakanlığı'nca yürütülen icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulama kapsamında 60 ilçede daha çocuk görüşme merkezleri açılacak.

ADALET Bakanlığı'nca yürütülen icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulama kapsamında 60 ilçede daha çocuk görüşme merkezleri açılacak.

Adalet Bakanlığı tarafından, 'İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun' kapsamında çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin ardından çocuk görüşme merkezleri kurulmaya başlandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ilk olarak Uşak'ta düzenlenen törenle 11 ilde pilot çocuk görüşme merkezlerini hizmete açtı. Bugüne kadar 44 il ve 94 ilçe olmak üzere 138 merkez hizmete açıldı. 215 dosyada çocuk teslimi gerçekleştirilirken, 2 bin 180 dosyada çocukla ebeveynler arasında kişisel ilişki olmak üzere toplamda 2 bin 395 dosyada çocuk teslimi ve kişisel ilişki işlemleri gerçekleştirildi.

ÇOCUK GÖRÜŞME MERKEZİ AÇILACAK İLÇELERUygulama, yarın itibariyle 60 ilçede daha başlayacak. Besni, Gerger, Gölbaşı, Akseki, Gündoğmuş, Posof, Gölhisar, Tefenni, Buldan, Çal, Çameli, Kale, Tavas, Dicle, Keşan, Karakoçan, Tekman, Şiran, Torul, Aliağa, Kiraz, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Cide, Bünyan, İncesu, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar, Delice, Sulakyurt, Babaeski, Kaman, Mucur, Karamürsel, Gördes, Kırkağaç, Sarıgöl, Ömerli, Datça, Yatağan, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Bor, Çamardı, Ulukışla, Akyazı, Ferizli, Hendek, Gürün, Saray, Tonya, Vakfıkebir, Çekerek ve Şefaatli ilçelerinde açılacak çocuk teslimi merkezleri ile sayı 198'e ulaşacak.

Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinde görev alacak uzmanlara, çocuk teslimi ve çocukla ilişki kurulması süreci ile ilgili online ve yüz yüze eğitimler veriliyor. Uygulamanın, 2023 yılı Ağustos ayına kadar tüm ülkede yaygınlaştırılması hedefleniyor. Çocukların üstün yararı gözetilerek hayata geçirilen uygulamayla velayet hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynler, icra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor. Ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine ücretsiz olarak başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde çocukları ile görüşebiliyor.


Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel 60 ilçede daha 'çocuk görüşme merkezi' açılacak - Son Dakika


Advertisement