Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Karabağlar Belediyesi'nin Düzenlediği Bölgesel Muhtarlar Toplantısı Başladı - Son Dakika

Karabağlar Belediyesi'nin Düzenlediği Bölgesel Muhtarlar Toplantısı Başladı

Karabağlar Belediyesi'nin mahallelerin sorunlarını belirlemek ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlediği Bölgesel Muhtar Toplantıları’nın 2023 bölümü başladı.

Karabağlar Belediyesi\'nin Düzenlediği Bölgesel Muhtarlar Toplantısı Başladı
17.03.2023 - 13:57,  Güncelleme: 14:05

Karabağlar Belediyesi'nin mahallelerin sorunlarını belirlemek ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlediği Bölgesel Muhtar Toplantıları'nın 2023 bölümü başladı.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, başkan yardımcıları ve müdürler; 58 mahalle muhtarıyla üç aşamada yürütülecek toplantılarda bir araya gelecek ve yapılması gereken çalışmaları değerlendirecek.

2023 yılının ilk toplantısında da 19 mahalle muhtarıyla buluşan Başkan Selvitopu, Türkiye'nin acılı bir dönemden geçtiğini belirterek, deprem ve sel felaketlerinde yaşamını yitiren yurttaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Afetlere hazırlıklı olmanın önemine dikkat çeken Başkan Selvitopu, "Kısa, orta ve uzun vadede yapılması; asla ihmal edilmemesi gereken çalışmalar var. Çünkü afetlerin ne zaman olacağı bilinemez" dedi.

Başkan Selvitopu, göreve geldikleri günden bu yana kentin planlanmasına özel önem verdiklerini ve Karabağlar'ın 2 bin 700 hektarlık yerleşim alanının 2 bin hektarında gerekli planlamaları tamamladıklarını bildirdi. Kalan alanlardan 540 hektarda tüm yetkinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda olduğunu belirten Başkan Selvitopu, şunları söyledi:

"KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNA SİYASET ÜSTÜ BAKILMALI"

"Bakanlığın bize kısmi yetki verdiği Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın Mahallerimizi kapsayan 110 hektarlık alanla ilgili de planlama çalışmalarını yaptık. 2018 yılından beri onay bekliyoruz. Zaman zaman kentsel dönüşümle ilgili eleştiriliyoruz ama bu onaylar çok uzun zaman alıyor. 540 hektarla ilgili tüm yetki ve sorumluluk bakanlıkta. Son olarak 1/5000'lik plan hazırladılar. Biz de çekincelerimizi kendilerine bildirdik. Sonuçlanmasını bekliyoruz. Kentsel dönüşümlerin sağlıklı yapılması için zamanın çok iyi değerlendirilmesi ve mutlaka yerel yönetimlerin yetkilendirilmesi gerekiyor. Bakanlık da zaten yetkisi kapsamında istediği anda denetim yapabilir. Çünkü biz neyi ne zaman yapabileceğimizi en iyi bilen kurumlarız. Artık daha fazla zaman yitirilmemeli ve bu konuya siyaset üstü bakılmalı."

Karabağlar Belediyesi'nin yaşama geçirdiği Dijital Arşiv Sistemi'nin önemine de dikkat çeken Selvitopu, ilçe sınırlarındaki her türlü parsel, bina ve bağımsız bölüm bilgilerine dijital ortamda ulaşılabildiğini vurguladı. Yakında yapıların durumlarıyla ilgili envanter çalışmasına başlanacağı da belirten Selvitopu, "Oradan gelecek bilgileri de Dijital Arşiv Sistemi'nin üzerine koyacağız. Bu çalışmalarımızın temelinde sağlıklı, güvenli, afetlere dayanıklı kent yaratma hedefimiz var. Karabağlar Belediyesi olarak kentimizin düzenli dokuya kavuşması için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

MUHTARLAR TALEPLERİNİ İLETTİ

Daha sonra muhtarlar söz alarak, mahallelerindeki sorunları, talepleri ve görüşlerini aktardı. Bölgesel toplantıların ilkine, Karabağlar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır'la meclis üyeleri Mustafa Şafak Baran, Ahmet Davulcu ve Servinaz Ömür katıldı.

Toplantıda; Adnan Süvari Mahalle Muhtarı Harun Özbilmez, Arap Hasan Mahalle Muhtarı Hülya Torun, Bahar Mahalle Muhtarı Ahmet Cankurtaran, Fahrettin Altay Muhtarı İkbal Kaytancılar, Bahçelievler Muhtarı Mehmet Kösen, Üçkuyular Mahalle Muhtarı Mualla Candaş, Esentepe Mahalle Muhtarı Şenay Cengiz, Basın Sitesi Mahalle Muhtarı Berna Soykan, Muammer Akar Sıtkı Kuzu, General Kazım Özalp Mahalle Muhtarı Niyazi Akgün, Reis Muhtarı Ali Şen, Poligon Muhtarı Tarık Gavas, Esenlik Mahalle Muhtarı Zakir Çin, Şehitler Mahalle Muhtarı Ömer İlhan, Doğanay Mahalle Muhtarı Halil Şenkuz, Metin Oktay Mahalle Muhtarı Şahin Demir, Vatan Mahalle Muhtarı Temel Doğru, Esenyalı Mahalle Muhtarı Ali Rıza Üner ve Maliyeciler Mahalle Muhtarı Sadet Kaya yer aldı.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Karabağlar Belediyesi'nin Düzenlediği Bölgesel Muhtarlar Toplantısı Başladı - Son Dakika


Advertisement