Kayseri Büyükşehir Belediyesinden 2011 Değerlendirmesi - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Kayseri Büyükşehir Belediyesinden 2011 Değerlendirmesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden 2011 Değerlendirmesi

02.01.2012 16:20

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 2011 yılında Kayseri için çok önemli hizmet ve yatırımları hizmete sunduğu bildirildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 2011 yılında Kayseri için çok önemli hizmet ve yatırımları hizmete sunduğu bildirildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 2011 yılında Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, Anadolu Harikalar Diyarı, raylı sistem 2. ve 3. etap başta olmak üzere pek çok projede önemli mesafeler katedildi.

Büyükşehir Belediyesi'nin mega projelerinden Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi 2. etap çalışmaları kapsamında 2011 yılında 20 ayrı tesisin temeline ilk harç konuldu. Erciyes Dağı Serçel Yaylası'nda gerçekleştirilen temel atma töreni, çok sayıda davetli ve vatandaşın katılımıyla şenlik havasında gerçekleşti. Bu yıl içinde ayrıca 1. etap çalışmaları kapsamında yapımına başlanan tesis, teleferik ve pist yapım çalışmaları da tamamlandı.

-Kayseri 2011'de devletin zirvesini ağırladı-

İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük eğlence merkezlerinden birisi olacak olan Anadolu Harikalar Diyarı ile raylı sistemin Talas hattının temelleri, 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Çok sayıda bakan, milletvekili ve bürokratın katılımıyla gerçekleşen toplu temel atma töreninden Kayseri, alnının akıyla çıkmayı başardı. Başbakan Erdoğan, Kayseri'deki pozitif değişimi, "Kayseri'nin 1994 yılındaki halini hatırlıyorum. Mehmet Özhaseki ile devam eden süreç Kayseri için bir değişim ve dönüşüm süreci oldu. Kayseri çağ atladı' sözleriyle değerlendirdi. Toplu temel atma töreni öncesi Erciyes'e de çıkan ve Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi kapsamında Başkan Özhaseki'den brifing alan Başbakan Erdoğan, projeyi yerinde inceleyerek destek sözü verdi.

Her yıl birçok Kayseriliyi bir araya getirilen 'Kayserililer Brunch'ı 2011 yılında ilk defa Kayseri'de düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla Erciyes'te gerçekleştirilen toplantı, İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok farklı şehirlerde yaşayan Kayserilileri bir araya getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada Kayseri'deki birlik ve beraberlik ruhunun getirdiği başarılı sonuçlara dikkati çekti.

-Başarılar ödülle taçlandı-

2011 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği hizmetler de ödüllendirildi. Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği 'Gülen Yüzler Deniz Yıldızı' projesi, AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen 'Yerel Yönetimler ve Gençlik Konulu Proje Yarışması'nda birinciliği elde etti. AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen törende Başkan Özhaseki ödülü, Başbakan Erdoğan'ın elinden aldı.

-Sosyal tesis ve hobi bahçesi açılışları-

Büyükşehir Belediyesi, geride bıraktığımız yıl içerisinde yeni tesisleri de hizmete sundu. İlk olarak İncesu İlçesi'ne bağlı Kızılören Mahallesi'nde yaptırılan sosyal tesis düzenlenen törenle hizmete girdi. Bu yıl ayrıca Büyükşehir Belediye İtfaiyesi yeni binasına taşınarak Kayserililere daha hızlı ve daha kaliteli hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından bağı bahçesi olmayan emeklilere ve yaşlılara yönelik olarak yaptırılan Selçuklu Hobi Bahçeleri de yine 2011 yılında hizmete açıldı.

-UITP üyeleri Kayseri'de toplandı-

2011 yılı içerisinde Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Türkiye Toplantısı, Kayseri'nin ev sahipliğinde yapıldı. Yerli ve yabancı çok sayıda uzmanın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, toplu taşımacılığın sorunları ve geleceği uluslararası boyutta ele alındı.

-2011'in anma programları-

Büyükşehir Belediyesi 2011 yılında Kayseri'de yetişmiş önemli isimler için anma programları da düzenledi. Bunlardan ilki Mimar Sinan'ın anısına düzenlenen

'Mimar Sinan Günleri' oldu. 3 gün süren etkinlikler çerçevesinde Mimar Sinan, adına yakışır bir şekilde anılırken bilimsel toplantılarla da günümüz mimarlığı masaya yatırıldı. Yine Kayseri'nin manevi mimarlarından, Mevlana'nın Hocası Seyyid Burhaneddin Hazretleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen uluslararası bir sempozyumla anıldı. Sempozyum kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyyid Burhaneddin Mezarlığı yanına nakledilen Kalemkırdı Camii ile namazgahın açılışı da yine bu yıl içinde yapıldı.

-Spor tesisleri parladı-

Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri'ye kazandırdığı spor tesisleri, geçtiğimiz yılda da oldukça önemli müsabakalara ev sahipliği yaptı. Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası final maçı, Basketbol Federasyonu'nun Türkiye Kupası 8'li finalleri ile Galatasaray ile Fenerbahçe Ülker arasında oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı 2011 yılında Kayseri'de gerçekleşen önemli sportif etkinlikler oldu.

-Kültür-sanat etkinlikleri hız kesmedi-

2011 yılında Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri ile de Kayseri halkına renkli ve heyecanlı bir yıl yaşattı. Geçen yıl içerisinde "100'de 100 Kayseri" adı altında yepyeni bir kültür sanat takvimini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, konser, söyleşi ve tiyatro gibi pek çok etkinliği gerçekleştirerek bir ilke imza attı. Ayrıca yine bu yıl içinde düzenlenen

'Padişah'ın Esvapları' defilesi de en çok ses getiren etkinlik oldu.

- KAYSERİ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kayseri Büyükşehir Belediyesinden 2011 Değerlendirmesi - Son Dakika


Advertisement