"Türk Yerel Medyası AB Yolunda" Seminerleri - Son Dakika
Yerel

"Türk Yerel Medyası AB Yolunda" Seminerleri

Muğla Valisi Fatih Şahin, "Avrupa Birliği'ne giriş süreci ne kadar doğru aktarılabilirse, sivil toplumda o kadar Avrupa Birliği ile ilgili bilgi sahibi olacak ve ülkemizin AB'ye tam üye olarak katılımı ivme kazanacak" dedi.

10.01.2012 15:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Muğla Valisi Fatih Şahin, " Avrupa Birliği'ne giriş süreci ne kadar doğru aktarılabilirse, sivil toplumda o kadar Avrupa Birliği ile ilgili bilgi sahibi olacak ve ülkemizin AB'ye tam üye olarak katılımı ivme kazanacak" dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamında düzenlenen bölgesel bilgilendirme seminerlerinin dokuzuncusu Muğla'da başladı.

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesindeki bir otelde düzenlenen ve iki gün sürecek seminerin açılışında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" mesajı okundu.

Seminerde konuşan Muğla Valisi Fatih Şahin, bilgilendirme seminerini, yerelde Avrupa Birliği'ni tanıtabilmede, yerel medyayı ise Avrupa ile buluşturma açısından önemli bulduğunu belirtti.

Şahin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday olarak kabul edilmesiyle diğer aday ülkelere sağlanan mali yardımların Türkiye'ye de sağlandığını anlatarak, AB'ye katılım sürecinde tüm resmi ve sivil kurumlarda gerekli tecrübenin sağlanması ve katılım öncesi faaliyetlerin yürütülmesi konusunda herkese önemli roller düştüğünü vurguladı.

Vali Şahin, bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması, yönetim ve demokratik yaşamın güçlendirilmesi, çevrenin korunması, verimlilik ve inovasyonun desteklenmesinin, aday ülkelerin çıkarına olacağı kadar, üye ülkelerin ileride birlik düzeyindeki ortak çalışmalarına da katkı sağlayacağına işaret etti.

Medyanın insanlar üzerindeki etkisinin tartışılamaz olduğunu kaydeden Vali Şahin, şöyle konuştu:

"Medya kuruluşları, Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yazılı ve görsel olarak, Avrupa Birliği müktesebatıyla ilgili hem kamu kurumlarını hem de sivil toplum kuruluşlarını yönlendirici rol üstleniyor. Avrupa Birliği'ne giriş süreci ne kadar doğru aktarılabilirse, sivil toplumda o kadar Avrupa Birliği ile ilgili bilgi sahibi olacak ve ülkemizin AB'ye tam üye olarak katılımı ivme kazanacak. Avrupa Birliği Bakanlığı temsilcilerinden alınacak bilgiler doğrultusunda ülkemizin Avrupa Birliği süreci daha doğru anlaşılarak sürecin hızlanmasına katkıda bulunulacak. Bu nedenle bakanlığımız tarafından düzenlenen bu seminerin yerel medya mensupları ve ülkemizin AB sürecinde önemli rol üstlendiğini düşünüyorum."

-"Ülke nüfusunun yüzde 6'sının pasaportu var"-

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Burak Erdenir ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sadece 4,5 milyonunun pasaportu olduğunu, bu oranın ülke nüfusunun yüzde 6'sına tekabül ettiğini söyledi.

Türkiye'nin AB ülkeleriyle kıyaslandığında Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip olduğunu kaydeden Erdenir, "Böyle bir ekonomiye sahipken sadece yüzde 6'sının pasaportu olan bir ülkeyiz. Bunu yüzde 20-25'lere çıkardığımız zaman ihracat, üretim, ticaret ve yatırım olanakları bakımından çok farklı bir noktaya geliriz" dedi.

Erdenir, sosyal programlar kapsamında geçen yıl 43 bin genci Avrupa Birliği ülkelerine gönderdiklerini, bu rakamların artmasının, entegrasyon anlamında önem arz ettiğini ifade ederek, "Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinden azami şekilde yararlanması anlamında bu sürecin devam ettirilmesi önemli" diye konuştu.

-Yerel medyanın AB'deki rolü-

İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı ve Küresel İşler Daire Başkanı Peter Spoor da kamuoyunun gündemini oluşturmada önemli role sahip yerel medya kurum ve kuruluşlarına yönelik bilgilendirme çalışmalarının önemine değinerek, şöyle konuştu:

"Özgün ve iyi bilgilendirilmiş bir medya, herkesin kabul edeceği gibi zor olan bir süreçte kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Kamuoyunun şu anda ilerlemenin önünde duran siyasi engeller hakkında olduğu kadar, Türkiye'ye verilen destek konusunda daha da bilgilendirilmesi gerekiyor. Kamuoyunun burada gerçekleştirilen ve Türkiye'nin AB'ye nihai üyeliği için kritik öneme sahip olan iç reformların hızından haberdar olması gerekli. Türk halkı ancak bu şekilde daha bilgili ve bilinçli olacak. Halkın desteğiyle AB'nin önemi artacaktır. Türkiye gibi biz de bekledik ve sonunda birlik içindeki yerimizi kazandık. Sizler okuyucularınıza AB hakkında ön yargısız ve objektif bilgiler sunun, Türk halkının kendi sesini duyurmasına ve onlarca yıldır uğraş verdikleri AB üyelik taleplerine yardımcı olun istiyoruz."

Daha sonra Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum İletişim ve Kültür Başkan Vekili Başak İlisulu, Avrupa Birliği Bakanlığı'nın çalışmaları ve projeleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Seminere Muğla, Aydın, Antalya, Burdur, Denizli ve Isparta'dan 49 medya temsilcisinin katıldığı öğrenildi.

- MUĞLA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Türk Yerel Medyası AB Yolunda' Seminerleri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etti
  12 Nis CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çoğunluğu elde etti

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde çoğunluğu elde eden CHP'nin sandalye sayısı belli oldu. CHP, 39 ilçeden 25'inde meclis çoğunluğunu kazandı ve İBB Meclisi'nde 185 üyeye sahip oldu. AKP 129 üye, MHP ise 2 üye ile temsil edilecek.

 • Karlıova'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki
  12 Nis Karlıova'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki

  Bingöl'ün Karlıova ilçesinde HÜDA PAR öncülüğünde yapılan basın açıklamasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterildi. İlçe Başkanı Yavuz Bingöl, Gazze'de hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi ve Kudüs'ün gündemden çıkarılmayacağını belirtti. Açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ailesinin de saldırılarda hayatını kaybettiği vurgulandı ve Gazzelilere destek çağrısı yapıldı.

 • Manisa'da Cumhur İttifakı'ndan seçilen belediye meclis üyesi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
  12 Nis Manisa'da Cumhur İttifakı'ndan seçilen belediye meclis üyesi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

  Manisa'nın Selendi ilçesinde 31 Mart'taki yerel seçimlerde Cumhur İttifakı'nın listesinden belediye meclis üyesi seçilen Mehmet Terzi, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Terzi için düzenlenen cenaze törenine belediye başkanı, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve yakınları katıldı.

 • Gopax, Binance'in desteğiyle finansal zararlarını azaltarak 2023 yılını büyük bir başarıyla kapattı
  12 Nis Gopax, Binance'in desteğiyle finansal zararlarını azaltarak 2023 yılını büyük bir başarıyla kapattı

  Güney Kore merkezli kripto para borsası Gopax, Binance'in desteğiyle 2023 yılında önemli bir finansal toparlanma yaşadı. Gopax, 2022'deki 90.6 milyar wonluk net zararını 51.3 milyar wona indirerek büyük bir başarı elde etti. Güney Kore wonunun kripto para birimlerinde en çok kullanılan fiat para birimi olması da toparlanmada etkili oldu. Binance ise Gopax'ın en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

 • İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e
  12 Nis İYİ Parti'den Erdoğan'ın Akşener'e "Partinizin başında kalın" çağrısı yaptığı iddiasına yalanlama

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti'nin olağanüstü kurultayda aday olmayacağını açıklayan Genel Başkan Meral Akşener'e "Partinizin başında kalın, ayrılmayın" dediği iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Bazı basın yayın organlarında yer alan iddiayı yalanlayan İYİ Parti, "Bayramlaşma dışında bir içeriği bulunmayan bu görüşme, farklı saiklerle partimize yönelik bir algı operasyonuna dönüştürülmüştür" açıklamasında bulundu.

 • Tayland'ı sarsan skandal! İş insanı, siyasetçi eşini evlat edindikleri Budist keşişle bastı
  12 Nis Tayland'ı sarsan skandal! İş insanı, siyasetçi eşini evlat edindikleri Budist keşişle bastı

  Tayland'ın Sukhothai kentinde iş insanı Jilted Ti, Demokrat Parti'de siyaset yapan 45 yaşındaki eşini, evlat edindikleri 24 yaşındaki Budist keşişle cinsel ilişkiye girerken yakaladı. İş insanı o anları cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydederken, politikacı kadın yerel medyaya yaptığı açıklamada "Hiçbir şey olmadı, videoda göründüğü gibi değil. Bazı sorunları vardı, bu yüzden sadece birlikte konuşuyorduk" dedi.

 • DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü Bayramlaştı
  12 Nis DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü Bayramlaştı

  DEM Parti ve DBP Van İl Örgütü, Ramazan Bayramı dolayısıyla il binasında bayramlaşma programı düzenledi. Parti yetkilileri, halkın demokrasiye olan inancını yenilediğini ve bayramın coşkulu geçtiğini belirtti.

 • Esenyurt Belediye Başkanı Siyasi Partileri Ziyaret Etti
  12 Nis Esenyurt Belediye Başkanı Siyasi Partileri Ziyaret Etti

  Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek bayramlarını kutladı. Görüşmelerde birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Özer, Esenyurt'un birlikte inşa edileceğini vurguladı.

 • Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı Türk firmalarına fırsatlar sunacak
  12 Nis Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı Türk firmalarına fırsatlar sunacak

  KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın, Dubai Hükümeti Mükemmellik Programı'nın Türk firmalarına büyük fırsatlar sunacağını belirtti. Aydın, programın yatırımcılara cazip imkanlar tanıdığını ve özel sektör finansmanının etkin bir şekilde yatırımlara yönlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, Dubai'de yapılan çalışmaların Türkiye yerel yönetimleri için örnek olabileceğini ve dirençli şehirlerin öneminin arttığını ifade etti.

 • Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer Siyasi Partileri Ziyaret Etti
  12 Nis Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer Siyasi Partileri Ziyaret Etti

  Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ilçedeki siyasi partileri ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Görüşmelerde birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Özer, 'Birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz, birlikte herkesin gurur duyacağı, herkesin özlemini duyduğu bir Esenyurt inşa edeceğiz' dedi.

 • Hong Kong'da Spot Bitcoin ETF'leri İçin Altyapı Tamamlandı
  12 Nis Hong Kong'da Spot Bitcoin ETF'leri İçin Altyapı Tamamlandı

  Hong Kong merkezli kripto borsası HashKey, spot Bitcoin ETF'leri için gerekli altyapıyı tamamladığını duyurdu. HashKey Exchange CEO'su Livio Weng, fon ihraççıları ile iş birliği içinde geliştirilen ETF'lerin test aşamasına geçtiğini belirtti. Hong Kong düzenleyicileri spot Bitcoin ETF'lerinin yakında onaylanabileceği belirtiliyor.

 • Rusya'da Şiddetli Seller: En Az 13.000 Kişi Tahliye Edildi
  12 Nis Rusya'da Şiddetli Seller: En Az 13.000 Kişi Tahliye Edildi

  Rusya'da yükselen su seviyeleri nedeniyle Batı Sibirya, Volga bölgesi ve Orta Federal Bölgesi'nde meydana gelen seller sonucu en az 13.000 kişi tahliye edildi. Karların erimesi ve donmuş nehirlerin buzlarının çözülmesiyle birlikte son yılların en şiddetli selleri yaşanıyor. Orenburg, Kurgan ve Tyumen bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildi. Sellerin zirve noktasına ulaşması bekleniyor.


Advertisement