Bursa'da uzayla dolu tarihi bir hafta - Son Dakika
Güncel

Bursa'da uzayla dolu tarihi bir hafta

Bursa\'da uzayla dolu tarihi bir hafta

Bursa'da uzayla dolu tarihi bir hafta Bursa, uzay ve havacılıkla dolu tarihe geçecek önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

02.10.2023 17:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'da uzayla dolu tarihi bir hafta

BURSA - Bursa, uzay ve havacılıkla dolu tarihe geçecek önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türkiye'nin uzay ve havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM ile iş dünyası için referans eğitim merkezi olarak kente kazandırdığı Bursa Business School'un ev sahipliğinde 19 ülkeden 70 astronot ve kozmonot 5 gün boyunca Bursa'da buluştu.

Uzay Kaşifleri Derneği'nin (Association of Space Explorers- ASE) Planetary Congress'i için Bursa'ya gelen bilim insanları, dünyanın sayılı uzay ve havacılık merkezlerinden olan GUHEM'i ziyaret etti. 'Bilim Buluşması'nda ise fiziki ve online olarak katılım sağlayan 60 bine yakın öğrenci astronot ve kozmonotların uzaydaki tecrübelerini dinledi.

Türkiye'nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM, tarihe geçecek önemli bir etkinliğe imza attı. BTSO ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu iş birliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle hayata geçirilen GUHEM, Uzay Kaşifleri Derneği'nin ASE'nin düzenlediği Planetary Congress'e ev sahipliği yaptı. 25 -29 Eylül tarihlerinde Bursa'da gerçekleşen kongrede uzayda yaptıkları çalışmalarla adını duyurmuş astronot ve kozmonotlar uzay farkındalığını artırmak için önemli çalışmalarda bulundu.

Kongrede, Artemis II göreviyle Ay yörüngesine gidecek aracın pilotu Amerikalı Victor Grover'dan, iki görevde uzayda toplamda 191 gün kalmış Çinli Junlong Fei'ye, uzayda 747 gün geçiren Rus Kozmonot Sergei Andeev'den, Kanada eski Genel Valisi Astronot Julie Payette'e kadar 19 ülkeden 70'in üzerinde astronotun yanı sıra uzay çalışmaları konusunda öncü isimler yer aldı. alanında dünyanın en prestijli isimlerini bir araya getiren etkinliğin teknik oturumları, BTSO tarafından hayata geçirilen iş dünyasının eğitim ve gelişim merkezi Bursa Business School Uludağ Kampüsü'nde gerçekleştirildi. 25 Eylül Pazartesi günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın yanı sıra protokol ve bilim insanlarının katılımıyla açılışı yapılan kongreye ülkemiz ilk defa ev sahipliği yaptı.

Zirvede TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türksat CEO'su Hüseyin Ertok, Plan-S CEO'su Tugay Güzel, TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdür Yardımcısı Alime Yıldırım ve Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu gibi önemli isimler de teknik oturumlarda bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Uzay ve havacılık alanında önemli isimlerin yer aldığı kongre Bursa'nın dünyaya tanıtılması açısından da önemli bir rol oynadı.

Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever etkinlikler çerçevesinde Türkiye'nin Gelecek Projeksiyonu oturumu çerçevesinde uzay meraklılarıyla buluştu. Ayrıca Yeni Uzay Ekonomisi ile Yer Yörüngesi ve Ötesinde Çalışmalar oturumlarında da Michael Lopez Alegria, Thomas Marshburn, Fei Junlong, John D. Olivas, Anton Shkaplerov, Denis Matveev ve Sergey Korsakov gibi dünyaca ünlü astronotlar yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Bursa'da gerçekleştirilen bu büyük organizasyonun teması ise Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözünden yola çıkılarak belirlendi. Ülke açısından da tarihi bir kongre niteliğindeki eşsiz organizasyonda 5 gün boyunca uzayla ilgili yapılan teknik oturumların yanı sıra bilim ve toplum buluşmaları, seminerler, söyleşiler ve çevrimiçi platformlarda öğrenci buluşmaları gibi birçok etkinlik düzenlendi.

Astronot ve kozmonotlar Bursa programı çerçevesinde alanında dünyanın uzay temalı eğitim merkezlerinden olan GUHEM'i de ziyaret etti. İnteraktif düzenekleri ve uçuş simülatörlerini test eden astronotlar, GUHEM için, "Dünyada böyle bir merkez yok" ifadeleriyle hayranlıklarını dile getirdi. Bilim insanları GUHEM ziyaretinde öğrenciler ile de bir araya geldi.

Astronotlar ayrıca 'Bilim-Toplum' etkinlikleri çerçevesinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda vatandaşlar ve öğrenciler ile bir araya geldi. 2 saat süren organizasyonu bin 700 kişi fiziki, 60 bin kişi de online platformlardan takip etti. Programda astronot ve kozmonotlar uzay konusundaki bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Etkinlikte BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ASE'nin verdiği üst düzey ödüllerden olan Leonov Nişanı'nı Association of Space Explorers ASE Başkanı Reinhold Ewald'ın elinden aldı. Planetary Congress gelecek yıl Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenecek. Etkinliğin kapanış töreninde NASA'nın ilk Türk mühendisi olan Bursalı İsmail Akbay da unutulmadı. İsmail Akbay anısına verilen ödülü Akbay'ın yeğeni Nazlı Varol aldı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2013 yılında göreve geldiği günden bu yana uzay ve havacılık teknolojileri noktasında farkındalık oluşturmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Dünyada uzay alanında büyük bir rekabet oluştuğunu ve Bursa iş dünyasının bu dönüşüm sürecini ıskalamaması için adımlar attıklarını ifade eden Burkay, bunun yanı sıra yeni nesilde de bu farkındalığın oluşmasını arzuladıklarını belirtti. 'Türkiye'nin Gökmen'i Neden Bursa'dan Çıkmasın' vizyonuyla başlattıkları çalışmaların en önemli çıktısının TÜBİTAK ortaklığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen GUHEM olduğunu ifade eden Burkay, merkezin uzay ve havacılık alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirme misyonuyla çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Alanında Avrupa'nın en büyük uzay, havacılık ve deneyimleme merkezi olarak Bursa'da hayata geçen GUHEM'in uluslararası düzeyde ses getiren nitelikli organizasyonlarla da adından söz ettirdiğini dile getiren İbrahim Burkay, Planetary Congress gibi dev bir programın GUHEM'in bu çalışmaları sayesinde Bursa'ya kazandırıldığını söyledi.

Bugüne kadar çok az sayıda insanın uzay sınırını aşma şansına sahip olduğuna işaret eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, "Bizim Bursa için hayallerimiz var. Uzay ve havacılık noktasında Bursa'nın yeni başarılara imza atacağına inanıyoruz. Dünyaca ünlü astronot ve kozmonotların Bursa'da olması da bu çabaların bir sonucu. Bilim insanları 5 gün boyunca GUHEM ve Bursa Business School organizasyonuyla Bursa'da bizlerle birlikte oldu. Uluslararası nitelikteki bu derneğin 39 yıldır farklı ülkelerde uzay çalışmaları hakkındaki yaptıkları zirvenin Bursa'da gerçekleştiriliyor olması, uzay çalışmaları hakkında deneyimleri ve yenilikçi çalışmaları değerlendirme fırsatı sundu. Bu zirve, gençlerimizin de uzay ve havacılık alanındaki farkındalıklarını artırmamız açısından büyük önem taşıyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında 'İstikbal Göklerdedir' ana temasıyla ev sahipliği yaptığımız kongre aynı zamanda kentimizin ve ülkemizin tanıtımına da önemli katkı sağladı" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bursa'da uzayla dolu tarihi bir hafta - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak
  19:10 Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak

  Microsoft, uzun araştırmalar sonucunda yeni yapay zeka merkezini Londra'da açma kararı aldı. Merkeze Deepmind şirketinin kurucusu Mustafa Süleyman liderlik edecek. Merkezin dünya standartlarında teknolojiler ortaya koyacağı ve istihdam sağlayacağı belirtiliyor. İngiltere'deki yapay zeka çalışmalarına olan ilginin artması bekleniyor.

 • Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak
  19:09 Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak

  Samsung, Nisan ayında Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE modellerine güvenlik güncellemesi yayınlamaya başladı. Güncelleme, Avrupa'da başlayarak dünya geneline dağıtılıyor. Kullanıcılar, ayarlarını kontrol ederek güncellemeyi indirebilirler.

 • iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak
  19:09 iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak

  Gelen son bilgilere göre, uygun fiyatlı olması beklenen iQOO Neo 9s Pro yakın zamanda bizlerle olacak. Son nesil amiral gemisi telefonlarla yarışacağı söylenen ürünün, mobil sektörde taşları yerinden oynatması bekleniyor. 24 Nisan tarihinde kapsamlı bir etkinlik düzenleyecek olan iQOO firmasının, bu telefonunu da etkinlikte resmi olarak tanıtacağı öngörülüyor. Oldukça güçlü bir işlemci ve kamerayla piyasaya çıkması beklenen ürün, kullanıcılar tarafından da oldukça merak ediliyor. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar… iQOO Neo 9s Pro yakında karşımıza çıkacak. Yeni Snapdragon 8 Gen 3 SoC işlemcisine sahip olacağı konuşulan telefonun, son derece yüksek bir kullanım deneyimi sunacağı söylenmekte. Cihaz bu işlemci sayesinde oyun performansı olarak da iddialı geliyor. 6.78 inç büyüklüğünde ve 1260 x 2800 çözünürlüğünde AMOLED bir ekrana sahip olması beklenen ürün, 120W'ye varan bir hızlı şarj desteği de sunacak. iQOO Neo 9s Pro'nun 50 MP değerindeki ana kamerasıyla birçok farklı çekim modunda başarılı olacağı belirtilirken, ön kamera ise 16 MP olarak karşımıza çıkacak. Tüm bu üst düzey özelliklere rağmen, cihazın 400 dolar civarı bir fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor. Günün sonunda, bu gelişmenin kullanıcıların yararına olmasını umuyoruz.

 • Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti
  19:09 Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti

  Apple, iPhone klavyesinde "Kudüs" yazınca Filistin bayrağı emojisi önerilmesi nedeniyle tepki çekti. Şirket, bunun bir hata olduğunu kabul ederek sıradaki güncellemeyle düzelteceğini açıkladı. Bu olay, son dönemde dünya gündemindeki İsrail-Filistin savaşıyla ilgili tartışmaları daha da alevlendirdi.

 • Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı
  19:09 Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı

  Sony'nin en çok indirilen PlayStation oyunları listesi güncellendi. Helldivers 2, Mart ayında en çok indirilen oyun oldu. Oyunun satış rakamları her geçen gün artıyor ve şimdiye kadar 8 milyon kopya satıldı. Listede PS4, PS5 ve PS VR2 oyunları da yer alıyor.

 • Sümer Ezgü, Ultra Lüks Motosikletini Satışa Çıkardı
  19:09 Sümer Ezgü, Ultra Lüks Motosikletini Satışa Çıkardı

  Türk Halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü, büyük heveslerle aldığı ultra lüks motosikletini satışa çıkardığını duyurdu. TRT'de yaptığı müzik programı ile sık sık gündeme gelen ünlü isim, Harley Davidson Trike model motosikletini 2.5 milyon TL fiyatla satışa sunuyor.

 • Bursa'da ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı
  19:04 Bursa'da ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı

  Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Dağyenice Mahallesi'nin ormanlık alanında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Yangın, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yangın, 15:00 sıralarında merkez Nilüfer ilçesi Dağyenice Mahallesi'nde bulunan ormanlık alanda meydana geldi. Çıkış sebebi henüz belirlenemeyen yangın, kısa sürede büyüdü. Yükselen dumanları gören vatandaşların ihbarı üzerine yangın mahalline polis, 3 arazöz, 1 su tankeri, 2 ilk müdahale aracı ve 20 personel sevk edildi. Yangın, kısa süre içerisinde kontrol altına alındı. Yangının çıkış sebebi araştırılıyor.


Advertisement